Kaštany

Kaštany zpět

Tradice na vánočním stole....

Mnoho z nás si pamatuje vůni pečených kaštanů, ti, kdo navštívili Maďarsko nebo Slovensko, zase s láskou vzpomínají na výborné kaštanové pyré se šlehačkou. Sezona kaštanů právě začala, a pokud vás tato lahůdka zaujala, zkuste vyrobit zajímavé vánoční pohoštění pro vás i vaše blízké.

Nejprve se ale s kaštanem blíže seznámíme. Málokdo ví, že jedlý kaštan (Castanea sativa) pochází z oblasti Malé Asie a že již v 5. století před naším letopočtem! byl dopraven do Řecka a následně i do Itálie a Španělska. Mimochodem, s koňským kaštanem (jírovec maďal), z nějž děti na podzim vyrábějí zvířátka, nemá jedlý kaštan nic společného, jedná se o různé druhy. Jedlý kaštan dozrává v říjnu a sklízí se setřásáním plodů, stejně jako u nás vlašské ořechy. Stromy se dožívají 400 i více let. 
Ve 14. století kaštan začali pěstovat i ve Švýcarsku, kde pro něj našli nespočet využití. Nejen že jej vařili, pekli, dusili a opékali, vyráběli z něj mouku, ale stal se i krmivem pro hospodářská zvířata. V období mezi 17. a 19. století jej nahradily brambory, ale i tak se dnes často objevují ve švýcarské kuchyni. 

S jedlými kaštany se setkáte nejčastěji v již zmíněném pyré (tu a tam na ně můžeme narazit v mrazicích boxech), používají se jako nádivka do drůbeže (například ve Francii a Spojených státech patří mezi tradiční vánoční pokrm krocan plněný kaštanovou nádivkou), setkáme se s nimi ale také v polévkách, drobném cukroví, palačinkách nebo i pálence.

Zdravé plody
A proč jsou tedy tak oblíbené? Od ostatního ovoce se odlišují především výrazným podílem škrobu, který činí zhruba 45%. Na rozdíl od ořechů obsahují pouhých 4-7% tuku. V sušených kaštanech nalezneme 11 g bílkovin, v čerstvých 6. Jsou bohatou zásobárnou draslíku a fosforu. Protože obsahují malé množství cukrů, jsou vhodnou potravinou pro ty, kdo trpí cukrovkou. V kaštanech najdeme významné množství vitamínu C, B a E. Vyhledávat by je měli ti, kdo bojují s vysokým krevním tlakem a srdečními obtížemi. Kaštany pomáhají čistit játra, mají protiprůjmové účinky, užitečné jsou i pro ty, kdo trpí úzkostí a psychickými problémy. Za konzumaci kaštanů vám budou vděčné vaše vlasy i nehty, užitečné jsou i na respirační potíže.

Úprava a zpracování
Syrové kaštany jsou moučnaté a mají mírně natrpklou chuť (důvodem je obsah saponinu, který se při pražení rozkládá), z toho důvodu se tepelně upravují. V letošním roce je supermarkety opět nabízejí, jejich cena se (tedy alespoň na severu Čech) pohybuje nejčastěji od 90 do 100 Kč za kilogram, ale pozor, může být i dvojnásobná. Nejprve se tedy rozhlédněte po obchodech, a až potom nakupujte. Základem je vybrat kvalitní, pevné a pěkné plody – občas se kvůli jejich kratší trvanlivosti v obchodě setkáme se stopami plísně). Po nákupu je uložíme do lednice, kde vydrží asi 5 dní. 

Pečené kaštany
Je třeba kaštany zbavit tvrdé, temně hnědé slupky. Pokud chceme kaštany upéct, očistíme je a na vypuklé straně ostrým nožem hlouběji nařízneme do kříže. Na středně nahřáté pánvi je za častého prohazování opékáme, dokud se nerozvoní, nezačnou syčet a jejich vnější slupka lehce zhnědne. Trvá to pouhých pět až deset minut. Okamžitě spolu se solí servírujeme, protože kaštany je třeba oloupat ještě horké, po vychladnutí už se nám to nepodaří. Nejlepším způsobem je zabalení horkých plodů do utěrky, ve které je pomačkáme, aby se slupka rozdrtila. Nezapomeneme důkladně odstranit i vnitřní slupku.

Autor článku:

Fotogalerie
Odběr newsletteru Chci pravidelně dostávat informace ze světa Pažitka.cz

Ochrana osobních údajů + Cookies (Nastavení cookie)

Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena

Making by McRAI