Víte, co pijete?

Víte, co pijete? zpět

Všichni bychom měli dobře vědět, že nejlepším zdrojem pitného režimu je čistá voda. Je však voda jako voda? Upřednostňujete pramenitou nebo kohoutkovou? Pokud si nyní říkáte, že na tom přeci nezáleží, je tento článek přesně pro vás! O vodě obecně totiž koluje spousta mýtů, polopravd, ale také informací, které by vám rozhodně neměly uniknout. Věděli jste, že chloru v kohoutkové vodě se zbavíte přidáním citrónu? Ne? Takže, ptáme se ještě jednou. Víte, co pijete?

Ano, čtete správně. V kohoutkové vodě se skutečně může vyskytovat chlor. Stejně tak kvalita balených pramenitých vod může klesnout, pokud se po stočení nedostanou co nejrychleji ke spotřebiteli. V této problematice záleží zkrátka na mnoha faktorech. Svůj zdroj se tedy opravdu vyplatí si pořádně prověřit!

Co vám teče z kohoutku?

Kohoutková neboli vodovodní voda je v domácnostech často nejoblíbenějším zdrojem tekutin. Vždyť dojít si do kuchyně a natočit si plnou sklenici je tak jednoduché! Cíleně jsme však nyní nepoužili výraz „pitná voda“. Mnoho lidí totiž neví, že pochází z tzv. povrchových vod. V našich končinách to znamená řeky, rybníky, potoky… Přichází tak do styku s mnoha nečistotami. Mezi ty samozřejmě patří i toxické látky a bakterie.

Aby tato voda tedy splňovala hygienické limity (podle § 1 vyhlášky č. 252/2004 Sb.) je nutné ji zpracovat v  úpravnách vody. Zde probíhá velmi zajímavý a také složitý proces. Na počátku se do surové vody přimíchá koagulant. Tato chemická látka zajistí sražení nečistot do formy těžších vloček.  Voda následně pomalu protéká usazovací nádrží. Těžké vločky zde klesají ke dnu a odebírají se ve formě kalu. Poté jsou na řadě pískové filtry, které vodu zbaví veškerých zbylých drobných mechanických nečistot.

Na konci toho procesu se ještě upravuje tvrdost a stupeň pH. Posledním stupněm je pak dezinfekce chlorem.

Chlor v kohoutkové vodě

Chlor je pro pitnou vodu a také vaše zdraví velmi důležitý. Mimo ničení toxických látek zabraňuje totiž šíření vodou přenosných chorob. Mezi ty patří skuteční zabijáci. Cholera, úplavice, hepatitida A, dětská obrna či břišní tyfus. A to je jen výčet těch nejznámějších. Chlor má tedy obrovský význam!

Každá mince má však svůj rub a líc. V tomto případě to jsou „vedlejší“ vlastnosti chloru. Především pak skutečnost, že voda chloru obecně svědčí. Velmi dlouho se v ní proto drží ve stabilním složení. Znamená to tedy, že se může objevit až ve vaší sklenici! Poznáte to velmi snadno. Voda bude mít celkově nevábnou vůni a zrovna tak nepříjemnou chuť. Nic dobrého to ani dlouhodobě není ze zdravotního hlediska. Co s tím?

Pokud jsou účinky chloru ve vaší sklenici opravdu nesnesitelné, můžete si pomoci okamžitě. Odstranit nebo spíše zmírnit nepříjemnou chuť a zápach lze:

  • Chvilkovým „odstátím“ či „upuštěním“ vody z kohoutku
  • Přidáním citronu a kousků ledu
  • Převařením

Nejde ale samozřejmě o dlouhodobé řešení.

Nejúčinnějším a nejjistějším řešením je použití vodovodních filtrů. A pozor, zde se opravdu vyplatí pečlivě vybírat! Skutečně kvalitní filtry vodu zbavují přechodné tvrdosti a odstraňují nežádoucí nečistoty – zmiňovaný chlor (až 92%), olovo, pesticidy, trihalogenmethany (deriváty methanu), dusičnany i průmyslová rozpouštědla. Také zachycují písek a ostatní pevné částice.

Profiltrovanou vodu poznáte na první pohled. A samozřejmě také podle chuti a vůně! Zde však narážíme na jeden z mýtů.

Zbaví vodovodní filtry vodu zdravých minerálů?

Kohoutková voda sama o sobě obsahuje rozpuštěné minerální látky a mnoho dalších, které jsou našemu organismu prospěšné. Mezi ty nejvýznamnější patří vápník, hořčík, fluoridy a křemík. Často pak narážíme na názory, že vodovodní filtry tyto složky vody eliminují stejně jako ty škodlivé. To však není pravda! Platí ale znovu pravidlo kvality. Filtry od osvědčených výrobců hladinu minerálních a biogenních látek neovlivní.

Na trhu ale samozřejmě existují i značně „nefunkční“ filtry, které vodu zbaví všeho a udělají z ní téměř vodu destilovanou.

Destilovaná voda – jedno velké NE!

Destilovaná neboli demineralizovaná voda je voda, která prošla procesem destilace. To znamená, že byla zbavena až 92% všech minerálních látek! Zbyde tedy jen čisté H2O. Je to čirá, bezbarvá a v silné vrstvě namodralá tekutina. Charakteristické pro ni je, že nemá žádnou chuť ani zápach.

Taková tekutina rozhodně není vhodná ke každodenní konzumaci. Pro člověka může být dokonce nebezpečná! Dojít může k poškození střevní výstelky, metabolismu a minerální hospodářství. Jelikož destilovaná voda nedisponuje žádnými minerály, může je naopak stahovat z organismu člověka!

Negativní vliv má i na změnu sekrece hormonů. Mohou se tak poškodit životně důležité orgány. Mezi příznaky po požití patří slabost, únava, bolest hlavy, svalové křeče ale také poruchy srdečního rytmu.

Destilovanou vodu proto nechte tam, kam doopravdy patří. A to do laboratoře nebo do chladiče vašeho automobilu!

Závěrem

Jak vidíte, je velmi důležité vědět, co skutečně vám teče z kohoutku. Zkrátka není voda jako voda! Pamatujte ale, že se svým zdrojem můžete vždy něco dělat. Vaše zdraví vám poděkuje! 

Fotogalerie
Odběr newsletteru Chci pravidelně dostávat informace ze světa Pažitka.cz

Ochrana osobních údajů + Cookies (Nastavení cookie)

Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena

Making by McRAI