Králík ve smetanové omáčce s bramborovo-dýňovými noky zpět

Omáčka:
králičí stehna3 kspetržel1 ksceler200 g
cibule2 - 3 ksvelká bílá kulatá ředkev1 - 2 ksmražený kopr či čerstvý2 lžíce
mandlové mléko200 - 250 mlčesnek2 stroužkyČeské Ghíčko Bio dle potřeby
voda dle potřebysůl dle chuti
Noky:
velké brambory4 - 5 ksdýně Hokkaido150 - 200 gšpaldová krupice dle potřeby
pohanková hladká mouka dle potřebyrýžová polohrubá mouka dle potřebysůl dle chuti
králičí stehna 3 ks, petržel 1 ks, celer 200 g, cibule 2 - 3 ks, velká bílá kulatá ředkev 1 - 2 ks, mražený kopr či čerstvý 2 lžíce, mandlové mléko 200 - 250 ml, česnek 2 stroužky, České Ghíčko Bio dle potřeby, voda dle potřeby, sůl dle chuti, velké brambory 4 - 5 ks, dýně Hokkaido 150 - 200 g, špaldová krupice dle potřeby, pohanková hladká mouka dle potřeby, rýžová polohrubá mouka dle potřeby, sůl dle chuti

Příprava

Syn miluje maso, a jestli mohu říci, že některé patří mezi jeho oblíbené, tak je to právě králičí. Mě už nebavil ten stereotyp na česneku, na kořenové zelenině, se špenátem a chtěla jsem pro něj nějakou změnu. Musím říct, že tato verze je tedy velký favorit a dle výsledku u stolu, kdy na mě nezbylo maso, a omáčka se vylizovala z talíře, musím konstatovat, že tedy výborné. Na mě zbyly noky a omáčka, strašně jsem si pochutnala a ani jsem maso nepotřebovala.

Příprava omáčky je bleskurychlá. Králičí stehna omyjeme, vložíme do pekáče, nasolíme, dětem méně či vůbec a potřeme prolisovaným česnekem. Oloupeme a nakrájíme na kostičky cibuli, bílou ředkev, celer, petržel a vše přidáme do společného pekáče. Jemně podlijeme vodou a zalijeme mandlovým mlékem, já miluji mandlové mléko Provamel, nezanechává žádnou pachuť. Nakonec přidáme ještě kopr, já měla mražený. Zamícháme, přiklopíme a dáme péct do rozehřáté trouby, pečeme na 180 - 200°C přibližně hodinu. Já pekla nejprve stehna otočená a nakonec 10 minut před koncem pečení jsem stehna vyjmula a zeleninu dohladka rozmixovala. Nebylo potřeba vzniklou omáčku zahušťovat. Stehna jsem vrátila zpět, již otočila, potřeba Ghíčkem a krátce zapekla.

Během pečení stehen jsem si v páře uvařila oloupané a pokrájené brambory s dýní. Po uvaření jsem je najemno nastrouhala, těsto osolila a zahustila směsí rýžové polohrubé, pohankové hladké a troškou špaldové krupice (přibližně 2 hrsti špaldové krupice a 300 g mix mouky pohankové a rýžové). Je velmi těžké udávat přesné množství mouky, záleží na škrobnatosti brambor. Vytvarujeme si nok, které mírně na středu rozmáčkneme, zde začala velká zábava, syna těsto na noky strašně bavilo a pomáhal mi s přípravou. Připravené noky vložíme do osolené vroucí vody. Já vždy zkusím jeden, zda se nerozvaří a pak vařím další, vaříme přibližně 10 minut. Chvíli potom, co noky vyplavaly, jsem jeden vyjmula a ochutnala. Snažila jsem se použít co nejméně mouky, při pokusu pouze s bezlepkovou moukou se mi noky rozvařily. Prostě buď bych musela použít hodně mouky a nebo vajíčko, tentokrát pro mě bylo prioritou bez vajec, proto ta kombinace mouky. Lze použít pouze špaldovou krupici, stejně tak bude výborná tato omáčka s hovězím masem, krůtím, či kuřecím.

Kombinace chutí na talíři je úžasná a my budeme rozhodně opakovat. 

Přeji dobrou chuť.

2018-02-19 Hlavní chody

Autor:

Počet porcí
3
 porce
Typ jídlamasa
Receptdomácí kuchyně
Složitost receptustřední
Typ receptu
masa
Druh přípravypečení
Příležitostostatní
Čas přípravy60 min
Nápojvíno bílé
Nákladystřední

Odběr newsletteru Chci pravidelně dostávat informace ze světa Pažitka.cz

Ochrana osobních údajů + Cookies (Nastavení cookie)

Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena

Making by McRAI