Pažitka
Název:

Boloňská omáčka z čočky a hlívy ústřičné / quinoa budha bowl

vegetariánský recept, bez lepku


Boloňská omáčka z čočky a hlívy ústřičné / quinoa budha bowl


Ingredience:
Ingredience:
hlíva300 g
menší cibule2 ks
větší mrkev2 ks
celer2 řapíky
česnek2 stroužky
bobkový list2 ks
čočka beluga60 g
loupaná rajčata nebo passata1 plechovka
olivový olej dle potřeby
červené víno1,5 dcl
vývar/voda3 dcl
rozmarýn dle chuti
tymián dle chuti
Postup přípravy:

Původně jsem dnešní recept neměla vůbec v plánu vůbec někde publikovat, natož pak fotit. Z rychlovky k obědu na druhý den ale nakonec vzniklo něco naprosto fantastického a j se o to s vámi zkrátka musím podělit. Nejdřív jsem začala krájet zeleninu na čočkovou polévku (takovou tu s hromadou římského kmínu, koriandru a kokosového mléka, tu totiž miluju), ale moji pozornost zaujal zbytek červeného vína, který čekal v lednici od minulého vaření a toužebně volal po zužitkování. A bylo rozhodnuto, já mám chuť na boloňskou! Boloňskou omáčku jsem vždycky milovala a po těstovinách s ní a hromadou parmazánu jsem se vždycky mohla utlouct. Jak ale víte, teď si pochutnám spíš na vegetariánských jídlech, a tak jsem klasické mleté maso v receptu nahradila hlívou ústřičnou a čočkou beluga a na chuti jí to rozhodně neubralo. Hlíva dodá omáčce "masitou" strukturu a čočka ji zahustí a doplní potřebné bílkoviny, takže se opravdu jedná o plnohodnotné jídlo. 

Variabilitě se meze nekladou a vy si omáčku dopřejte tak, jak ji máte nejraději. Buď vsaďte na klasiku v podobě špaget s parmazánem a lasagní s voňavým bešamelem, nebo to zkuste trošku jinak a zdravěji jako dnes já. Poslední dobu jsem si hodně oblíbila tzv. Budha bowls, v podstatě se jedná o jídlo poskládané do jedné misky tak, aby obsahovalo všechny potřebné živiny a vytvářelo dohromady komplexní, zdravé a plnohodnotné jídlo. Základ u mě tvoří většinou hodně zeleniny, především pak listové (jsem závislá na jakémkoli lupení), dále zástupce komplexních sacharidů jako je rýže, quinoa, pečené brambory, bulgur apod. Zapomenout nesmím ani na zdroj zdravých tuku v podobě avokáda, olivového oleje, semínek nebo oříšků. A v neposlední řadě rozhodně nesmí chybět zdroj kvalitní bílkoviny, tím jsou u mě nejčastěji luštěniny, vejce od šťastných slepiček nebo sýr. A to je celé kouzlo, nezapomínejme, že jíme v první řadě očima, a proto je hrozně důležité připravit si jídlo, které bude nejenom dobré, ale taky bude dobře vypadat. Ruku na srdce, kdo z vás se rád nekouká na krásně naservírované jídlo? Nemusíte být michellinský šéfkuchař, stačí si pohrát s barvami a ke každé surovině přistupovat s láskou. Taková jídla vám budou chutnat mnohem víc, to mi věřte. 

Cibuli, mrkev a řapíkatý celer oloupejte a nakrájejte na drobné kostičky. Hlívu omyjte a nakrájejte na menší kousky. V hrnci necháme rozehřát větší množství oleje a deset minut na něm opékáme hlívu, dokud lehce nezměkne a nerozvoní se. V tuto chvíli ji z hrnce přendáme do misky a zatím dáme stranou. Do stejného hrnce přidáme ještě trošku oleje a nejdříve pět minut za stálého míchání restujeme cibulku. Nesmí se spálit! K cibulce přidáme mrkev, bobkový list, rozmarýn a tymián a opět společně asi pět minut opékáme. Nakonec přidáme i řapíkatý celer a restujeme ještě tak deset minut, dokud zelenina nezačne lehce hnědnout. Na poslední dvě minuty přidáme orestovat i česnek. Do hrnce vrátíme hlívu a vše podlijeme červeným vínem. Necháme několik minut vyvařit a nakonec přidáme loupaná rajčata. Lehce osolíme a opepříme a necháme pod pokličkou přibližně 20 minut vařit. V průběhu vaření podle potřeby podlévejte vodou nebo vývarem. 

Po dvaceti minutách přidáme čočku, případně ještě podlijeme a vaříme dalších 25 minut, dokud nejsou čočka i zelenina měkké. Hotová omáčka by neměla být příliš řídká, podlévejte tedy opravdu pomalu. Na závěr dosolte a dopepřete. 

Podávat ji můžete jako klasickou boloňskou omáčku se špagetami nebo jako já s quinoou, avokádem a listovým salátem.

Podrobné info:
Počet porcí2 porce
Čas přípravy45 min

Autor:
Marie Hrázská

    zavřít okno