Pažitka
Název:

Boršč

ukrajinský, ruský, polský, kdovíjaký. Prostě podle Popelky.


Boršč


Ingredience:
Ingredience:
vepřová kýta nebo plec500 g
hovězí přední500 g
jehněčí kýta500 g
velká mrkev1 ks
velká petržel1 ks
celer (přibližně jako mrkve)1 ks
středně velké brambory4 ks
velká červená řepa2 ks
bílé zelí1/2 malé hlávky
středně velká cibule2 ks
velká oloupaná rajčata3 ks
sádlo4 lžíce
sůl dle chuti
pepř dle chuti
bobkový list4 ks
nové koření8 kuliček
česnek1 stroužek
ocet dle chuti
zakysaná smetana k podávání
čerstvá petrželka k podávání
Postup přípravy:

To můj Muž tuhle projevil přání dát si dobrý boršč. Přiznávám, že jsem si vůbec nemohla vybavit, jak má vlastně chutnat, měla jsem to akorát načtené (kdoví odkud, někdy sama sebe překvapím, kolik teorie vlastně znám). Už jsem ho i vařila, ale asi jsem to tehdy nebrala tak zodpovědně.

Čert aby se v receptech na tohle jídlo vyznal. Není jeden stejný a vypovídající. Někde jsem narazila na tvrzení, že boršč je jako naše bramboračka. Taky jí každý vaří jinak a podle svého. To mě uklidnilo a uvařila jsem boršč taky podle svého. Nebyla jsem schopná se rozhodnout, která surovina do něj doopravdy patří a která nepatří, a tak jsem tam dala všechny. Teda všechny, co jsem kde v receptech potkala. Jen fazole jsem vynechala, protože jsem je zapomněla dát vařit včas, a jehněčí maso jsem nahradila jiným, protože jsem ho zrovna neměla po ruce (což mě ale dost mrzí, protože to s chutí mého boršče mohlo dost pozitivně zamávat). Jen tak mezi řečí jsem se zmínila před kamarádem, že přemýšlím, co vlastně do toho boršče patří:
"Ono je to jedno, v Rusku do nedávna stejně měli jen konzervovaný rajčata."
Takže asi tak.

Postup jsem zvolila takový, aby mi šel dobře do ruky, a taky se mi zdál nejúspornější (ať se času nebo nádobí týká). Nikde není psáno, že ho musíte dodržet. Přimlouvala bych se jen za to, abyste řepu opravdu uvařili zvlášť, a přidali ji až ke konci. Přece jen má silnou barvící schopnost a takhle zůstane alespoň trochu zachovaná barevná struktura jídla.

Uvedené množství surovin jsem počítala na pětilitrový hrnec (bude borščí týden), takže si přípravu boršče nechte buď na nějakou větší slezinu, nebo si suroviny přepočítejte podle potřeby. Jestli nebudete přepočítávat, doopravdy doporučuju POUŽÍT VELKÝ HRNEC. Z vlastní zkušenosti.

Maso vcelku lehce potřeme ze všech stran olejem a necháme ho na dobře rozpálené pánvi zatáhnout dozlatova. Vložíme ho do velkého hrnce se studenou vodou tak, aby bylo ponořené, osolíme ho, přidáme stroužek česneku, nové koření a bobkový list a připravíme silný vývar - tedy necháme ho táhnout tak dlouho, dokud nebude maso měkké (přibližně 2 - 3 hodiny podle kvality a stáří masa). Měkké maso vyjmeme, necháme okapat a nakrájíme ho na větší kostky.

Zároveň s masem dáme do jiného hrnce do měkka uvařit oloupanou a na kostičky nakrájenou řepu, kterou lehce osolíme a zakápneme octem.

Do pánve, ve které jsme zatáhli maso, přidáme trochu sádla a osmahneme na něm nadrobno nakrájenou cibuli. Přemístíme ji do hrnce k vývaru, do pánve přidáme sádlo a pokračujeme na kostičky nebo půlkolečka nakrájenou kořenovou zeleninou. Osmaženou zeleninu opět přesuneme do hrnce. Stejným způsobem osmahneme na tenké nudličky nakrájené zelí. Sádlo přidáváme podle potřeby. Pokud používáme rajčata čerstvá, proházíme je na pánvi stejným způsobem - v opačném případě je dáme do hrnce rovnou. Brambory oloupeme a nakrájíme na větší kostky. I ty vhodíme do hrnce, jeho obsah přivedeme k varu a vaříme na mírném ohni tak dlouho, dokud nezměknou. Poté přidáme nakrájené maso a uvařenou řepu i s nálevem. Krátce provaříme, aby se spojily chutě, a podle potřeby dochutíme solí, octem a pepřem. Podáváme ozdobené zakysanou smetanou a čerstvou petrželkou, buď s chlebem, nebo jako samostatné jídlo.

Podrobné info:
Počet porcí10 porcí
Čas přípravyvíce jak 90 min

Autor:
Pavlína Popelková

    zavřít okno