Pažitka
Název:

Cuketový quiche

vegetariánský recept


Cuketový quiche


Ingredience:
Ingredience na korpus:
pohanka loupaná150 g
vlašské ořechy100 g
hladká pohanková mouka100 g
voda4 pol. lžíce
plej2 pol. lžíce
sůl1/2 čaj. lžičky
tymián1 lžička
Náplň:
suché bílé fazole250 g
malé cukety2 ks
pasta tahini2 pol. lžíce
šťáva1 citron
česnek2 stroužky
čerstvá bazalka1 hrst
sušená rajčátka5 ks
kukuřičný škrob1 a 1/2 lžíce
sůl1 a 1/2 čaj. lžičky
provensálské koření2 lžičky
olej na potření1 lžička
pepř1 špetka
Postup přípravy:

Když si najdete, co to vlastně znamená quiche, dozvíte se, že se jedná o tradiční francouzský slaný koláč, jehož základem je křehké těsto. Ale křehkého těsta prostě nelze bez ztuženého tuku nebo másla dosáhnout, proto tento koláč nebude quiche v pravém slova smyslu, ale spíše taková parodie na něj. Ale věřím, že vám zachutná. Těsto bude spíše křupavé a tužší, proto tedy předem upozorňuji, že pokud hodláte hostit někoho s umělými zuby, nebude tento koláč nejlepší nápad.

Základem koláčové krusty je přes noc namočená pohanka. Máčením obilovin dochází k aktivaci enzymů a obilnina je pak mnohem lépe stravitelná. A co se týče pohanky, je třeba vybírat opravdu pečlivě. Není to tak dávno, kdy jsem z nouze koupila pohanku, kterou obyčejně nekupuji a byla jsem nemile překvapená. Ten chuťový ocásek jsem nemohla překonat ani já (a to já vydržím opravdu hodně). Od té doby naprosto chápu, proč mají někteří lidé k pohance takovou averzi. Nehledě na chuť, zkusila jsem si onu pohanku naklíčit a nešlo to (což samo o sobě vypovídá o kvalitě zrna). Stala se z toho taková rozpadlá pohanka nevábné vůně. Takže pokud si nechcete pohanku zprotivit, doporučuji skutečně sáhnout po bio kvalitě. Je mnohem lepší jednou za čas zařadit kvalitnější, i když dražší pohanku, než jí nezařadit vůbec.

Pohanka - jídlo našich babiček
"...Děvenka Štěstí a mládenec Žal, spí v jedné posteli kterou jim vítr stlal, v plátěných hazukách se tulí ve spánku, z jednoho talíře snídají pohanku..." Takhle začíná písnička od Jaromíra Nohavici, znáte? A kampak se poděl ten starý zvyk, snídat nebo i třeba obědvat pohanku? Na pohanku a obecně všechny možné obilniny se v Čechách docela zapomnělo. Postupem času je vytlačila všudypřítomná pšenice a brambory a na takové tradiční plodiny, jako jáhly, kroupy nebo pohanka již není v českých jídelníčcích místo. A asi ani chuť, proč by někdo jedl pohanku, když si může dát lahodný nadýchaný rohlík za dvě koruny (pokud stojí jinak, omlouvám se, opravdu nemám přehled).  

Pohanka je ceněná zejména kvůli svému obsahu flavonidu rutinu, který posiluje vazivové tkáně, zvyšuje pružnost cév a léčí křehkost krevních kapilár.  Působí preventivně a léčivě při žilních chorobách a křečových žilách. Účinek rutinu zesiluje vitamín C. V lécích se moc nevyznám, ale možná si také pamatujete, jak vaše babička, která trpěla na křečové žíly, zobala Ascorutin. Když si to rozebereme, dostaneme Asco = kyselina askorbová, neboli vitamín C a rutin. Takže pohanka je ideální, pokud se chcete v budoucnu vyvarovat křečovým žilám. Kdo by nechtěl, že?

Pohanka je navíc jako jedna z mála obilovin zásaditého charakteru, to znamená, že napomáhá acidobazické rovnováze. Dále pohanka obsahuje vápník, fosfor a draslík a nikoli nevýznamný je i obsah hodnotných vícenásobně nenasycených mastných kyselin. A můžou jí jíst i bezlepkáři, neboť pohanka je přirozeně bezlepková. 

A protože receptů na cukety není nikdy dost, zakomponovala jsem cuketku i do tohoto koláče. Já jsem z letošní nadúrody cuket nadšená, máme jí v podstatě každý den a stále nacházím nové a nové možnosti využití. Slané i sladké pečení, grilování, restování, polévky, zeleninové směsi a i má velmi oblíbená úprava cukety jen tak zasyrova... Ještě někdo neví, co s cuketami, hm?

Postup:

Večer před dnem, kdy budete chtít koláč dělat si namočte pohanku. Odměřené množství jednoduše zalijte vodou a nechte do druhého dne. Stejně tak si namočte odměřené množství fazolí.

Druhý den fazole propláchněte a uvařte do měkka. Nechte vychladnout.
Omyjte a nahrubo nastrouhejte jednu cuketu, lehce jí posolte a nechte odstát.
Vlašské ořechy lehce zahřejte na pánvi. Tento krok lze přeskočit, ale vlašáky po jemném opražení lépe voní.
Vlašské ořechy vhoďte do nožového mixéru a mixujte, dokud nejsou ořechy najemno.
Pohanku propláchněte na sítu a přidejte do mixéru k rozmixovaným vlašským ořechům. Přidejte 4 polévkové lžíce vody, 2 polévkové lžíce oleje a rozmixujte na kaši.

Kaši přendejte z mixéru do mísy, přidejte sůl, tymián, pohankovou mouku a rukama propracujte. Mixér omyjte jen tak lehce, hned s ním budete pracovat dále.
Těsto přeneste na pečící papír, z vrchu přikryjte druhým pečícím papírem a přes něj uválejte do požadovaného tvaru. Sejměte horní papír a vyválené těsto spolu se spodním papírem přeneste do formy a upravte.

Do nožového mixéru nyní dejte uvařené fazole, tahini pastu, šťávu z citrónu, česnek a promixujte na kaši.
Nastrouhanou cuketu vyždímejte a přebytečnou vodu vylejte. Nyní přendejte rozmixovanou směs k nastrouhané vyždímané cuketě, přidejte kukuřičný škrob, sůl, provensálské koření, nakrájenou bazalku a nakrájená sušená rajčata a vše promíchejte.
Směs navrstvěte na korpus, druhou cuketu umyjte a nakrájejte na kolečka. Kolečka naskládejte na vrch koláče, jemně potřete olejem, popepřete a lehce posolte.

Pečte na 180°C dokud nebudou cuketová kolečka nazlátlá, obvykle to trvá nějakých 40 minut.


Podrobné info:
Počet porcí6 porcí
Čas přípravyvíce jak 90 min

Autor:
Petra Schlesingerová

    zavřít okno