Pažitka
Název:

Dýňovo-cuketové placky s quinoou, Provensálským šmakounem a jogurtovo-celerovo-česnekovým dipem

bez BKM, ve verzi i bez BKM dipem


Dýňovo-cuketové placky s quinoou, Provensálským šmakounem a jogurtovo-celerovo-česnekovým dipem


Ingredience:
Ingredience:
České Ghíčko Bio dle potřeby
světlá quinoa30 g
červená quinoa30 g
dýně Hokaido, oloupaná a očištěná224 g
cuketa, očištěná a vydlabaná270 g
Šmakoun s provensálským kořením100 g
vejce1 ks
česnek2 stroužky
žitná mouka jemně mletá150 - 200 g
Dip z bílého jogurtu na 1 porci:
bílý jogurt4 - 5 lžic
sojová omáčka pár kapek
sůl dle chuti
celerové pesto s česnekem, solí a olivovým olejem na špičku lžičky
Dip ze smetany Soyatoo:
rýžová smetana Soyatoo4 - 5 lžic
umeocet či citron dle chuti
sůl dle chuti
sojová omáčka dle chuti
celerové pesto s česnekem, solí a olivovým olejem na špičku lžičky
Postup přípravy:

Placky milujeme, jdou udělat na všechny možné způsoby a nikdy neomrzí. Dnes jsme si placky dopřály k obědu, lehký oběd, který byl díky šmakounovi i velmi výživný a plný bílkovin. Quinoa je navíc velkou zásobárnou cenných živin, například vápníku a rovněž bílkovin. Určitě neváhejte a vyzkoušejte. Placky z quinoy nejsou žádnou novinkou a já se o nich prvně dozvěděla z blogu máma v kuchyni, kde Barbora Charvátová quinou přestavila maminkám, a tak se stala qunoa TOP obilovinou i u nás doma. Využití quinoy je všestranné a na mém blogu Na vlně chuti ji najdete jak na sladko, tak na slano je prostě úžasná. A nyní k přípravě placek.

Než se pustíme do přípravy zeleniny, propláchneme si quinou, namočíme ji do vody na 5-10 minut. Namočením quinoy pomáháme odbourat případnou hořkost, která může být v přirozeném obalu zrníček. Tento postup nám zaručí lepší trávení a snížení kyseliny fytové. 
Namočenou quinou přecedíme, vložíme do hrnce a zalijeme novou vodou. Quinoa vyniká svou jednoduchou přípravou. Vařte ji podobně jako rýži (2 díly vody na 1 díl Quinoy) po dobu 15-20 minut. Využijeme čas, který máme než se nám quinoa uvaří.

Hokaido dýni a cuketu oloupeme a vydlabeme, nastrouháme najemno společně s Provensálským Šmakounem, přidáme vejce, prolisovaný česnek a vyčkáme, dokud nebude uvařená quinoa. Uvařenou quinou necháme vychladnout, následně přidáme do směsi zeleniny, Šmakouna a koření, přidáme sůl a zahustíme moukou.
Následně již jen opečeme na Českém Ghíčku. 
Samozřejmě placky lze připravit i v troubě, ale kvůli správné vstřebatelnosti živin určitě lehce Ghíčkem pokapejte.

Během pečení si můžeme připravit dip ať již s jogurtem či rýžovou smetanou Soyatoo.

Jogurt dáme do misky, přidáme na špičku lžičky celerovo-česnekové pesto. Pokud jej nemáte, nevadí. Snadno si jej připravíte. Stačí v hmoždíři polisovat listy celerové natě, přidat dle vlastní chuti česnek, sůl a olivový olej. Tuto směs přidáme k jogurtu společně se sojovou omáčkou, které postačí pár kapek, zamícháme a v případě potřeby dosolíme. Celerové pesto je velmi výrazné, opatrně s ním. U rýžové smetany Soyatoo postupujeme stejně, jen bude zapotřebí ji okyselit a to přidáním Umeocta, který velmi příznivě ovlivňuje trávení, případně limetkou či citronem dle vlastní chuti.

S vychladlými plackami chutná úžasně.

Přeji dobrou chuť.

Podrobné info:
Počet porcí16 porcí
Čas přípravy60 min

Autor:
Jitka Matěchová

    zavřít okno