Pažitka
Název:

Rajská omáčka


Rajská omáčka


Ingredience:
Vývar:
nízký roštěneccca 750 g
větší mrkev2 ks
cibule, oloupaná a rozpůlená1 1
celer1/2 ks
petržel1 ks
olej1 lžíce
Omáčka:
cibule1 ks
pepř4 kuličky
nové koření3 kuličky
bobkový list1 ks
sušený tymián nebo pár snítek čerstvého1 lžička
skořice nebo půl lžičky mleté1 tyčinka
hladká mouka1 lžíce
máslo + lžička na závěr1 vrchovatá lžíce
rajčatový protlak1 lžíce
dobrá rajčatová passata750 ml
ocet1 lžíce
cukr3 - 4 lžíce
vývarcca 500 ml
sůl dle chuti
Postup přípravy:

Máte rádi rajdu? Jasně že jo, já taky, a vůbec nechápu, proč jsem ji uvařila prvně až teď. Já teda obecně moc tyhle omáčkový věci nedělám, maximálně peču maso na zelenině s půl flaškou červenýho. Ale poslední dobou je zkouším víc a víc asi i proto, že dítě (jako ostatně většina dětí) omáčky miluje a spráskne s nima i rýži a brambory, nad kterýma se občas trochu ofrňuje. Udělat rajskou můžete vlastně dvěma způsoby – delším a kratším. Když si to chcete usnadnit, tak můžete buď maso uvařit přímo v rajské, nebo ji udělat s masovými kuličkami, které jsou ještě rychlejší. No a nebo si z toho masa udělat nejdřív vývar a pak teprve se pustit do omáčky jako takové. Já jsem si vybrala tu druhou, delší cestu i proto, že jde rozfázovat na dva dny (1. den vařit maso na vývar, 2. den omáčku) a taky proto, že vám z toho zbude vývar i na něco jinýho. Není sice tak silnej, jako vývar z kostí, ale na zeleninovou polévku nebo jinou omáčku je rozhodně lepší než bujón nebo voda. Takže?

Na vývar si očistěte zeleninu, maso můžete svázat provázkem, pokud chcete, aby mělo pravidelnější tvar. Na pánvi rozpalte olej a zprudka na něm opečte maso ze všech stran do zlatova. Poznáte to tak, že se maso vždycky samo odlepí od pánve (v žádném případě ho neodtrhávejte!), nemusíte se bát, že by se spálilo. Dejte maso stranou, je-li třeba, přidejte ještě trochu oleje, a opečte na něm z všech stran i zeleninu. Krok s opečením určitě nevynechávejte, protože vývar bude mít silnější chuť, což se hodí, když ho neděláte z kostí, ale „jen“ z relativně libového masa.

Dejte všechno do hrnce, zalijte vodou, až bude vše ponořené. Můžete i osolit a opepřit, ale já to nedělám, abych měla neutrální chuť pro přidávání do jiných jídel. Přiveďte k varu, pak přiklopte pokličkou a stáhněte teplotu tak, aby voda jen lehce probublávala. Vařte 2-3 hodiny, dokud maso nebude krásně měkké. Pak sceďte, zeleninu vyhoďte a maso dejte zvlášť do krabičky, pokud omáčku budete dělat až druhý den. Nechte vychladnout a uložte do lednice. Z tohohle množství byste měli získat cca 1 litr vývaru, takže půlka vám zbude na jindy.

Na omáčku nakrájejte cibuli na menší kostičky a na másle ji nechte změknout, dokud nezačne zlátnout. Zaprašte moukou, přidejte všechno koření a míchejte, dokud mouka nebude světle hnědá. Pak přidejte protlak, ještě chvíli míchejte, dokud se nerozvoní a nakonec zalijte passatou a vývarem. Promíchejte, aby se jíška dobře rozpustila a tak půl hodinky omáčku nechte provářet. Pak ji propasírujte přes síto, aby byla krásně hladká. Na konci dosolte, přidejte ocet a cukr podle chuti a nechte rozpustit lžičku másla – tím omáčka získá lesk. Maso nakrájejte na plátky (když bude z lednice, půjde to dobře) a nechte v omáčce prohřát. Klasickou přílohou jsou samozřejmě knedlíky (které já ale moc nemusím), těstoviny a někdo jí rajskou i s rýží – to už nechám zcela na vás. Dobrou chuť!

Podrobné info:
Počet porcí4 porce
Čas přípravyvíce jak 90 min

Autor:
Tereza Šlehoferová

    zavřít okno