Pažitka
Název:

Velikonoční veganské Jidáše

vegan


Velikonoční veganské Jidáše


Ingredience:
Ingredience:
polohrubá mouka430 g
sušené droždí1 balíček
cukr krupice40 g
rostlinné mléko230 ml
kokosový olej65 g
sůl špetka
agáve sirup9 pol. lžic
citronová šťáva4 pol. lžíce
Postup přípravy:

Taky občas sledujete v televizi někoho jak se cpe, nebo zrovna něco vaří a říkáte si „Tohle musím zkusit!“? Mě se to stává celkem často, jídlo mám opravdu ráda a vždy když se mi podaří veganská dobrota, která chutná i neveganům, mám ohromnou radost. Díky pořadu Peče celá země jsem objevila několik sladkostí, které prostě musím zveganizovat. Jednou z nich jsou velikonoční Jidáše. Tohle pečivo je pro mě celkem novinkou, jinak je to ale tradiční pečivo. Jejich tvar má připomínat svinutý provaz, na kterém se Jidáš oběsil, když zradil Ježíše. Podle tradice se Jidáše potřené medem jedí za úsvitu na Zelený čtvrtek. Mají tak zajistit pevné zdraví a ochránit před nebezpečím. Jidáše jsou opravdu výborné pečivo z kynutého těsta, které ještě horké na plechu potřete sirupem, nebo poprášíte moučkovým cukrem.
A ať už Vám pevné zdraví zajistí, nebo ne, určitě si na nich pochutnáte a dostane do sebe pořádnou dávku energie.

V míse rozmícháte 2 PL mouky, droždí, 1 ČL cukru a 150 ml vlažného mléka, přikryjete utěrkou a necháte na teplém místě 15-20 minut vzejít.
Když droždí vzejde, přidáte do mísy zbytek mouky, cukru, mléka, sůl a rozehřátý olej. Vypracujete hladké nelepivé těsto, znovu přikryjete a dáte ho na hodinu kynout na teplé místo. Těsto krásně zvětší svůj objem.
Vykynuté těsto rozdělíte na 16 (nebo jiný počet) stejně velkých dílů. Každý díl rozválíte na váleček široký asi jako dámský palec a umotáte z něho Jidáše. Je mnoho tvarů a variací a je jen na Vás, jaký tvar zvolíte. Často se pečou například esíčka, provazy, ale taky klidně kuřátka.
Jidáše vyskládáte na plech vystlaný pečícím papírem, přikryjete utěrkou a necháte ještě 30 minut kynout. Ještě krásně zvětší objem, je dobré mezi nimi nechat trošku místa.
Takhle připravené Jidáše budete péct no 180°C po dobu třiceti minut.
Po vytažení z trouby je ještě teplé pomažete sirupem smíchaným s citronovou šťávou.

Podrobné info:
Počet porcí16 porcí
Čas přípravyvíce jak 90 min

Autor:
Veronika Svitáková

    zavřít okno