"ZON" spol. s r. o.

"ZON" spol. s r. o. zpět

Jsme rodinná firma, která byla založena roku 1879 v Třebíči a již 5. generace se stará o vaši žízeň.

Celý sortiment vyrábíme z vody z podzemních heraltických pramenů, která vykazuje nízký obsah minerálních látek a je vhodná pro přípravu stravy s nízkým obsahem sodíku. 

ZON nabízí nápoje v mnoha druzích obalů. Limonády ZON nabízíme v tradiční skleněné lahvi o objemu 0,33l. Používáme samozřejmě také praktické balení v PET lahvích o objemu 0,5l nebo 2l. Oblíbené točené limonády nabízíme v KEG sudech 30l a 50l. 

Přehled sortimentu
  • Sycené a nesycené limonády
  • Sirupy
  • Energetické nápoje
  • Balená voda
  • Dětská pití

Voda je základ

Výtah z chemické analýzy:
kationty mg/l anionty mg/l
Ca2+ <34,0 Cl- <5,1
Mg2+ <10 SO42- <23,2
Na+ <6,4 NO3- <4,9
Fe3+ <0,02 NO2- <0,01

Celý sortiment našich nápojů vyrábíme z vody vhodné pro přípravu kojenecké stravy a nápojů z podzemních pramenů, jejíž složení se nemění více jak 75 let, kdy ho sledujeme (průměrný roční obsah dusičnanů této vody je 7 mg/l, norma pro pitnou vodu je max. 50 mg/l, norma pro kojeneckou vodu max. 15 mg/l)Tato voda neobsahuje nadbytek solí a minerálů, proto je možno nápoje z ní vyrobené pít bez omezování jejich množství.

Historie

 
1879

Rodinná firma ZON byla založena v květnu roku 1879 třebíčským rodákem Ferdinandem Kubešem, který se jako jeden z prvních ve střední Evropě rozhodl vyrábět limonády, jako nápoj proti žízni. Tehdy firma vznikla pod názvem “Továrna na vodu sodovou, šumící limonády a šťávy ovocné, Ferdinand Kubeš, Třebíč”. Již v prvním roce vyrobil celkem 20 tisíc lahví sodových vod a limonád s použitím ovocných sirupů vlastní výroby.

Zakladatel firmy  ZON Ferdinand Kubeš
 
 
1901

V roce 1901 byla registrována ochranná známka ve tvaru hvězdice s iniciálami FK 1879, kterou jsou výrobky označovány dodnes.V témže roce byla kvalita výrobků oceněna zlatou medailí na mezinárodní výstavě nealkoholických nápojů v Paříži, čímž si vydobyla jedno z předních míst mezi tehdejšími výrobci.

 
 
1909

Firma získala tehdy prestižní titul c.k.dvorního dodavatele.

Ve 20. letech byly výrobny několikrát rozšířeny a zejména po 1. světové válce došlo k velké modernizaci výroby i prodeje a zkvalitnění služeb. Technologie byla zdokonalena pořízením umělého chlazení, instalací úpravny vody se sterilizací a moderního zařízení pro mytí a plnění lahví, byla zřízena i vlastní lisovna ovoce.

 
 
1927

V roce 1927 registruje firma slovní ochrannou známku ZON, což je zkratkou pro Zdravotní Osvěžující Nápoje. V tomto roce se začaly používat charakteristické třetinkové láhve typu ZON, které firma používá dodnes.

Limonády se tehdy prodávaly výhradně v restauracích a hostincích a měly být řádně chlazené. Aby tomu tak bylo, dodávala firma v létě na každých 100 odebraných lahví 10 kg umělého ledu zdarma.

 
 
1937

Firma ZON se napojila na nový moderní vodovod města Třebíče, který do města přivedl vysoce kvalitní heraltickou vodu z podzemních pramenišť.

 
 
1949

V roce 1949 byl podnik znárodněn a postupně přičleňován k různým národním podnikům.

 
 
1993

K 1. 3. 1993 byl podnik privatizován. Byla vytvořena spol. s.r.o., která je přímým pokračovatelem dnes již více než 136 leté tradice firmy. 

Krokem zásadního významu bylo koncem devadesátých let zavedení výroby nápojů „ZON“ do lahví PET o objemu 0,5 litru, 1,5 litru a 2 litry. Důležitou změnou byl také přechod na plnění točených limonád do nerezových KEG sudů.

 
 
Současnost

Dnes výrobní program firmy zahrnuje na 50 druhů nealkoholických nápojů a sirupů, prakticky ve všech druzích obalů, které si trh žádá. Na rozdíl od většiny ostatních výrobců nealko nápojů si však třebíčská ZONka zachovala nadále i plnění do skleněných vratných lahví.

V dnešní době je ZON významným dodavatelem nealko nápojů v celé 

 

Oficiální web: www.zon.cz
Facebook: ZON Třebíč - oficiální stránka

Fotogalerie
Odběr newsletteru Chci pravidelně dostávat informace ze světa Pažitka.cz

Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena

Making by McRAI