Dovolená aneb stravování a mých 24 kg dole

Dovolená aneb stravování a mých 24 kg dole zpět

Ptáte se, co jíst, nejíst, kašlat na zdravou stravu, píšete, že u moře "to nejde". Zkusím vám sepsat článek o tom, že i u moře se dá jíst zdravě (zdravěji než u nás). Mojí ukázkovou zemí bude Bulharsko, neb jej miluji a neustále se tam vracím.

Ahoj čtenáři, 
 
tento článek bude trochu z jiného soudku. Začaly nám prázdniny a k nim neodmyslitelně patří dovolená u moře. Mnoho z vás řeší, jak se stravovat u moře. Ptáte se, co jíst, nejíst, kašlat na zdravou stravu, píšete, že u moře "to nejde". Zkusím vám sepsat článek o tom, že i u moře se dá jíst zdravě (zdravěji než u nás). Mojí ukázkovou zemí bude Bulharsko, neb jej miluji a neustále se tam vracím.
 
Bulharská jídla vycházejí ze středoevropských, balkánských, východoevropských, tureckých a řeckých končin. Jídlo je velmi levné, chutné, zdravé (ano, i nezdravé). Bulharská kuchyně je považována za jednu z nejzdravějších.
Bulharsko se v mnohém podobá řecké kuchyni, ale i turecké. Bulhaři milují maso, ryby, zeleninu, sýry, jogurty.
V Bulharsku lze jíst obrovské množství zeleninových salátů s různými kombinacemi. Čerstvá zelenina je hold čerstvá zelenina. Takové saláty se u nás prostě nenajdou. Šopský salát u nás je opravdu hnusný oproti bulharskému a o balkánském sýru ani nemluvě. Salátů je zde mnoho, zeleninový, s tuňákem, s vejci, s kaškavalem (žlutý sýr), s rybami a jiné. Na salátech postavíte v podstatě celou stravu, neb v tom hicu do sebe stejně pečené žebro nenasoukáte. Typickým salátem je Sněženka (má více podobných názvů), je to v podstatě jogurt, česnek, okurky, někde se přidávají vlašské ořechy a kopr. Bulhaři nejen salátují (klasické misky), ale mají i různé zeleninové kombinace. Můj oblíbený je salát z pečených paprik a lilku nebo samotné pečené papriky. Užrala Ujedla bych se. Zelenina obecně je v Bulharsku prostě jako příloha, oni tam moc rýže a jiných nepojedí. Jídlo například nezačíná polévkou, ale salátem. Zeleninu a ovoce najdete na každé rohu hned několikrát.
Ono vůbec na každém rohu najdete nějaké to jídlo. Dobře nejen zeleninu, ale typické palačinky, hranolky, různé kebaby, gyrosy, langoše, smažené ryby, různé pečivovité výtvory plněné, neplněné, bůhví jaké, například Banica, což je takový chlebo buchtový pokrm plněný čím chcete, sýrem masem, sladkým. Aneb pan turista náš pán :)
 
Dalším výborným pokrmem jsou polévky. Typické pro Bulharskou je polévka Tarator, na které asi budu zase ujíždět. Jedná se o studenou okurkovou polévku s kyselo mljieko, což je něco jako hybrid jogurtu, kefíru, mléka atp, dochuceno česnekem a koprem. Výborná. Dále pak máme možnost husté fazolové pod názvem čorba, vývarů, dršťkové, rybí a boršče. Polévky jsou vydatné a často vám je donesou s jejich bílým chlebem.
 
Pokud vás nezasytí polévka, dostaneme se k druhému chodu. Ano Češi si i v Bulharsku plní žaludky smaženými hranolky a řízkem, kačenou se zelím, langoši apod. V Bulharsku totiž najdeme i česká jídla v česky přeložených jídelníčcích. Proti gustu žádný dišputát, ale nejedu k moři, abych jedla hranolky s kečupem a řízkem. Takže tento směr opustíme a přejdeme na ryby. Miluji ryby a už se těším na bulharské zpracování. Ryby jsou velmi levné a chutné, aby taky ne, když plavali ještě před chvilkou v moři. Najdeme zde několik specializovaných restaurací s rybami. Klasika smažené malé rybky, které najdete všude, kam se ohlídnete, jsou grundle, neboli caca. Určitě vyzkoušejte. Já osobně preferuji ryby na přírodno, na grilu či v alobalu. Z ryb mohu všechno, pražmu, pstruha, cejna, lína, mořského vlka, halibut, kranase a další.
Odvětvím ryb, které bude hrát na dovolené prim, jsou mořské plody. Dejte mi Taratorsalát z pečených paprik a lilku a mořské plody a já budu v sedmém nebi. V Bulharsku najdeme snad všechny mořské plody. Nejčastěji jím krevetykalamárychobotnice škeble. Zkoušela jsem i rapany, tedy mořské šneky, ale to mě teda nezaujalo. 
 
Bulharsko je také masový národ. Nejčastěji maso podávají grilované. Pochutnáte si na kuřecím (zde podotýkám, že do doby ochutnání prvního kuřecího v BG, jsem netušila, jak kuře chutná -> PECKA, u nás je to šlichta, pardon). Dále na vepřovém, telecím, hovězím. Typický je šašlik, gyros a opravdu obří porce míchaného masa, kebabča a kjufte, něco jako karbenátky. Když už maso, tak kuřecí, na jiná masa mě moc neužije. 
 
Bulhaři milují kávu, která je naprosto úžasná i z automatů, na což tady u nás nejsme zvyklí. Jinak pijí minerální vody a Ayran, což je kyselo mlijeko, no něco jako kefíro jogorutovo tekutější nápoj. Výborný. Po večerech si dejte bacha, až si budete dávat třeba čaj, automaticky vám donesou bylinkový.

Jídlo vám v restauraci nedonesou jako u nás, vše dohromady, ale postupně. Objednáte-li si šašlik a k tomu salát, jakožto pro vás komplexní jídlo, tak nejdříve dostanete onen salát a na šašlik si třeba počkáte. Ale dá se domluvit, anglicky, česky, rukama, nohama nebo bulharsky.

Moje nejčastější kombinace je tarator polévka, ayran, škeble s cibulí a zeleninový salát, další je salát z ryb, plněný kalmár rýží a škeblemi, chobotnice s rýží, krevety a další.
 
Takže se zde dá najíst velmi zdravě, chutně a čistě. Nemusíte se obávat těžkých obalovaných jídel. A teď mi řeknete, co paráda, ale chlapa na salát neutáhnu. Ok, to chápu, takže pro chlapy je zde velké množství masových variací, kebabymusakysmažené rybyvepřový jazykkuřecí srdíčka. Najdeme zde hranolky, brambory, rýži. A jak už jsem zmiňovala, několik variací alá českých jídel. Ale nečekejte, že to bude chutnat stejně jako u nás. Oni se snaží zavděčit, ale turisté většinou reagují stylem "dyť to nechutná jako langoš… no to já teda udělám svíčkovou lepší.... dyť toto není smažený řízek"...ano.... není....protože jsme v Bulharsku moře…. Nicméně zde najdete i mnoho pizz, sladkých pokrmů a pivo, co údajně není pivo, ale tak já tomu houby rozumím: D.
Takže já se na jídlo těším, a hlavně taky na ovoce, které skutečně chutná jinak, než u nás. Jídlo máme tedy vyřešené tak se můžeme směle zrelaxovat. No, a k tomu potřebuji na pláž něco jako plavky. Takže jsem trochu pokoupila, neb mi ty staré byly velké a snad je všechny využiji.
 
Krásné dovolené všem dámy a pánové. Buďte opatrní, užívejte!

Tak, uf, a to je zas na dlouho vše. Kam jedete na dovolenou? Budete cvičit i na dovolené? Já si Shauna beru, aby se podíval k moři, ale nevím, jak to s ním dopadne :D Minule se mnou byla Jillian a šlo to dobře :)Autor článku a fotografie: Martina Koláčková

Autor článku:

Fotogalerie
Odběr newsletteru Chci pravidelně dostávat informace ze světa Pažitka.cz

Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena

Making by McRAI