Stravování v Chorvatsku

Stravování v Chorvatsku zpět

Nabitá sluníčkem a novými dojmy vkládám článek pro ty z vás, kteří se na dovolenou teprve chystáte. Ve článku se zaměřuji především na (jak jinak než) jídlo na dovolené.

Dnes už se asi nikdo nevydává na dovolenou se zavařovačkami s gulášem. Dokonce i moje spořivá máma v důchodu radši volí  komfort hotelu a polopenze, než aby sebou tahala tuny jídla a trávila dopoledne místo u moře u plotny.

Nákupy jídla

Pokud volíte raději soukromí apartmánu před hotelovými davy a předpokládáte, že si občas uvaříte, ani tak není nutné vyjíždět do zahraničí se zásobou potravin. Ve většině evropských destinací najdete v dosahu 30 km nějaký diskont, například prodejny sítě Lidl jsou ve více než 26 státech Evropy. Ceny jsou zde obdobné jako u nás, asi o čtvrtinu dražší, což se dá vcelku dobře strávit.

Kde se nevyplatí nakupovat, jsou malé obchůdky u promenád, ceny jsou zde až třikrát vyšší, než v diskontech. Místní supermarkety nabízí ceny přibližně dvakrát vyšší než jsou u nás.

Stánky podél cest také většinou nabízejí o něco dražší ovoce a zeleninu, než koupíte v diskontu. Navíc díky nevhodnému skladování a celodenním pobytu ve 30 stupňových vedrech následně rychleji podléhají zkáze. Takže zapomeňte na nostalgii a radši si pro ně zajděte do supermarketu. Potraviny jako sýr nebo salám není vhodné kupovat v těchto stáncích vůbec. Místní produkty je nejlepší a nejvýhodnější nakoupit přímo v samotné výrobně, o něco dražší jsou v místních supermarketech. 

Restaurace

Dovolená je pro mě předzvěst výborného mořského jídla. To si dopřáváme většinou k večeři, kdy už teploty nestoupají ke třicítce, na oběd potom volíme něco lehčího, co si sami uvaříme. Jelikož jsem se dnes vrátila z Pagu na Jadranu, zaměřím se speciálně na něj. V Chorvatsku nemá smysl si dávat pizzu stejně tak jako ve Slovinsku rizzotto, chuťově Vás nenadchnou a Itálii Vám nepřipomenou ani zdaleka. Troufnu si říct, že líp si italské jídlo uvaříme sami doma. Obecně tedy v cizině nesázejte na pokrmy jiných států. Zato grilované či fritované kalamáry zde nemají chybu.

Porce, ze které se klidně i nají dva se pohybuje v ceně asi kolem 50 kun, což je asi 200 korun. Až se vám přejí smažené hranolky, zkuste pečené brambory, které jsme v místní restauraci dostali se skvělým česnekovým máslem. V podstatě by nám ke štěstí stačilo si jen máčet bílý chléb do šťávy z oleje, citronu a výpeku z kalamár. Dalším oblíbeným jídlem v Chorvatsku je čevabčiči a maso – pleskavica – jediný rozdíl mezi masy je ten, že při první úpravě je ochucené mleté maso vyválené do válečků, zatímco u druhého má tvar hamburgeru.

Vaření 

Jak už jsem napsala výš, většinou si na oběd vystačíme s rychlovkou v podobě těstovin a zeleninového salátu. Celý oběd nám zabere hodinku, najíme se a zároveň se schováme před poledním sluníčkem. Vkládám pár tipů na obědy, při čemž si vystačíte s několika základními surovinami, které střídáte pořád dokola. Nebudu složitě popisovat recepty, i postup je v podstatě stejný a věřím, že vám bude hned jasný.

Špagety s rajčatovou omáčkou, salát caprese

Penne s rajčatovou omáčkou a pancettou, zeleninový salát s olivovým olejem

Gnocchi se sýrovou omáčkou z gorgonzoly, zeleninový salát s fetou

Penne s pancettou a rajčátky, okurkový salát

Špagety s česnekem a ančovičkami, římský salát s pancettou a krutony

Kuřecí plátek s bylinkami a brambory s rozmarýnem

Kuřecí maso zapečené s bylinkami rajčaty a mozzarellou 

 

Autor článku:

Fotogalerie
Odběr newsletteru Chci pravidelně dostávat informace ze světa Pažitka.cz

Ochrana osobních údajů + Cookies (Nastavení cookie)

Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena

Making by McRAI