Castagnole…italská karnevalová klasika zpět

Ingredience:
změklé máslo50 ghladká moukacca 400 gcukr krupice50 g
cukr moučka nebo med na posypání/namáčení pár lžicvejce2 ksolej, např. arašídový na smažení
sůl špetkakypřící prášek1/2 balíčkucitronová kůra dle chuti
vanilkový cukr trochu
změklé máslo 50 g, hladká mouka cca 400 g, cukr krupice 50 g, cukr moučka nebo med na posypání/namáčení pár lžic, vejce 2 ks, olej, např. arašídový na smažení, sůl špetka, kypřící prášek 1/2 balíčku, citronová kůra dle chuti, vanilkový cukr trochu

Příprava

Velkou událostí je aktuálně v celé Itálii, a zvlášť v Benátkách, karneval. Patří k němu nejenom velkolepý rej masek a veselí všeho druhu, ale i karnevalové pochoutky. Italové jídlo milují, a tak se není čemu divit, že jedním z typických symbolů italského karnevalu jsou sladké castagnole.

Jedná se o nadýchané vláčné kuličky s křupavou krustičkou, většinou smažené, které se řadí na seznam pokladů italské gastronomie. Jejich příprava je velmi jednoduchá. Já se je v Itálii naučila připravovat s medem, ale je to jen jeden z mnoha způsobů. Obecně existují dvě verze těsta, první tvoří tužší těsto (tvarovatelné), druhou naopak těsto řidší. Já si dnes pro vás připravila tu první.

Receptů existuje bezpočet, liší se podle oblastí i podle individuálních chutí. Už v archivu ve městě Viterbo byly objeveny hned čtyři recepty z 18. století, jeden z nich byl i napečené castagnole. Někdo do nich přidává různé likéry, nejvíc se mi osobně k receptu hodí limoncello (už kvůli citronové kůře, která se do těsta přidává, ale bohužel už svoje zásoby z Itálie nemám, takže recept jsem připravila bez něj). Oblíbený likér je také Sambuca, používá se i Amareto, Archermes, Rum či jiný alkohol. 

V některých italských regionech se castagnole během konzumace tradičně posypávají moučkovým cukrem, namáčejí do medu či rozehřáté čokolády. Mohou se také naplnit vanilkovým krémem. Jsme v době karnevalu, fantazií se meze nekladou.

Ze všech ingrediencí připravíme těsto, které by mělo být  dostatečně tuhé na to, aby se z něj daly vytvarovat kuličky o průměru asi 1,5 – 2 cm. Tuhost regulujeme postupným přidáváním mouky (případně můžete vytvořit druhou variantu řidšího těsta). 

Kuličky smažíme asi 2 – 3 minuty v rozpáleném oleji o teplotě přibližně 170 – 190 0C. V oleji musejí být celé ponořené. Občas je lehce otočíme, aby se osmažily rovnoměrně ze všech stran. Hotové kuličky poskládáme na předem připravený kuchyňský papír, abychom z nich nechali okapat přebytečný olej. Nakonec je pocukrujeme moučkovým cukrem nebo dle chuti namáčíme v medu (já použila vynikající med z regionu Trentino, který jsem si nedávno odnesla z italské ambasády v Praze – článek zde).

TIP: Kuličky zdvojnásobí svou velikost při smažení – na to je potřeba myslet, když je připravujeme.

2016-02-11 Dezerty

Poznámka

Z uvedeného množství připravíte cca 30 malých kuliček.

Autor:

Počet porcí
30
 porcí
Typ jídladezerty
Receptzahraníční kuchyně
Složitost receptustřední
Typ receptu
dezerty
Druh přípravysmažení
Příležitostoslava
Čas přípravy45 min
Nápojostatní
Nákladystřední

Fotogalerie

Odběr newsletteru Chci pravidelně dostávat informace ze světa Pažitka.cz

Ochrana osobních údajů + Cookies (Nastavení cookie)

Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena

Making by McRAI