Cizrnovo-vločková kaše pro děti od 1 roku zpět

Ingredience:
uvařená cizrna (použila jsem v plechovce)400 govesné vločky80 gvoda300 ml
kakao (u menších dětí lze vynechat)1 vrchovatá lžícepanenský olej (vlašský)1 lžícejavorový sirup, med či jiné sladidlo dle chuti
uvařená cizrna (použila jsem v plechovce) 400 g, ovesné vločky 80 g, voda 300 ml, kakao (u menších dětí lze vynechat) 1 vrchovatá lžíce, panenský olej (vlašský) 1 lžíce, javorový sirup, med či jiné sladidlo dle chuti

Příprava

Dávat si pár kapek kvalitního tuku na krémovou polévku, to se vás v receptech snažím naučit už delší dobu. Když mi teď ale přišly na testování za studena lisované české oleje Bohemia, zamýšlela jsem se, kam všude je vlastně možné je použít a jak vám s jejich podáváním dětem trošku poradit. A jako super nápad mi přišla kaše. Oleje z ořechů či semínek se do ní chuťově hodí a vykouzlí hotovou nutriční parádu. Co třeba zkusit kašičku s vlašským, sezamovým či lněným? Tahle je navíc i docela netradiční.

Do mixéru či nádoby, ve které můžete použít mixér tyčový, odměřte ovesné vločky. Zalijte je uvedeným množstvím vroucí vody, promíchejte a nechte chvíli nasáknout. Poté vlijte cizrnu i s nálevem (v případě, že máte cizrnu vařenou, přidejte ještě tak 100 ml vody), olej, kakao a libovolné tekuté sladidlo. Zmáčkněte onen kouzelný knoflík, který vám všechny suroviny promixuje a přemění na hladkou kaši.

Servírujte s troškou oleje na povrchu, můžete samozřejmě i dle věku dítěte zdobit různými oříšky, semínky či ovocem. Můžete servírovat i jako pohár ve sklenici a potěšit tak třeba nějakou návštěvu.

A proč vám vlastně pořád nutím ten olej? Kvalitní, za studena listovaný (tzv. extra virgin) olej totiž dodá tělu velmi důležité tuky – omega 3 a 6 mastné kyseliny. Ty nejvíce potřebuje mozek, a rozvíjející se mozeček malých dětí je pak potřebuje obzvláště. Protože tělo si (narozdíl od jiných) neumí tyto tuky vyrobit, musí spoléhat na to, že mu je dodáme stravou. A proto jsou kvalitní tuky ve stravě dětí nesmírně důležité, a proto se jim dávají již do prvních příkrmů. Je ale opravdu důležité, aby byl olej za studena lisovaný a zachoval si tak důležité živiny. V úvodu zmiňovaný Bohemia olej jich v této kvalitě nabízí celou řadu, od makového až po konopný (já jsem vyzkoušela lněný, sezamový a vlašský), najdete tam i přírodní proteinové prášky či octy. 

Kvalitním tukům zdar!

Dětská specifika:

  • Vzhledem k přítomnosti luštěnin a vyššího množství vlákniny řadím recept do kategorie od 1 roku.
  • Malým dětem doporučuji vynechat kakao, které je tabulkově řazeno od 2 let. Recept bude ale fungovat i bez něj.
  • Taktéž oříšky a semínka použité na ozdobu doporučuji od 2 - 3 let.
2019-10-04 Dezerty

Autor:

Počet porcí
3
 porce
Typ jídlachuťovky
Receptdomácí kuchyně
Složitost receptulehká
Typ receptu
chuťovky
Druh přípravyostatní
Příležitostostatní
Čas přípravy15 min
Nápojostatní
Nákladynízké

Fotogalerie

Odběr newsletteru Chci pravidelně dostávat informace ze světa Pažitka.cz

Ochrana osobních údajů + Cookies (Nastavení cookie)

Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena

Making by McRAI