Krupicová kaše s chia semínky (od 2 - 3 let) zpět

Ingredience:
mléko500 mlchia semínka25 gdětská krupička25 g
cukr dle chuti
Na ozdobu:
brusinkový sirup sušená mochyně mirabelky
plátky mandlí nepražené kakaové boby luxusní kokosovo-mandlovou drobenku bez mouky
mléko 500 ml, chia semínka 25 g, dětská krupička 25 g, cukr dle chuti , brusinkový sirup , sušená mochyně , mirabelky , plátky mandlí , nepražené kakaové boby , luxusní kokosovo-mandlovou drobenku bez mouky

Příprava

Nemám ráda krupicovou kaši. Teda vlastně.. miluju ji! Voní dětstvím a vzpomínkami na talíř s malovanými zvířátky, které jsme objevovali na dně, pokud jsme byli správní jedlíci a zbaštili celou svou porci. Dnes ji ale maminkám, které chtějí krupicovou kaši vařit svým malým dětem, často vymlouvám. Důvod je jednoduchý - její nutriční hodnota je téměř nulová. Já jsem na to ale (doufám) docela vyzrála a dceři ji dávám s klidným svědomím.

Tato verze je na tom totiž o dost líp - už v jedné porci je celá dětem doporučená denní dávka semínek chia, která tělu dodávají bílkoviny, vlákninu, vápník a omega 3 mastné kyseliny. Jako bonus pak použiteje i mnohem méně krupičky, což je v podstatě jen jiná podoba mouky a o té dobře víme, že není to nejzdravější z našeho jídelníčku.

U nás v rodině nemáme úplně rádi příliš husté kaše, takže tato patří spíše mezi řidší, avšak určitě ne tekuté. Pokud máte raději spíše "betonační" kaši, přidejte ještě pár gramů od každé suroviny navíc.

V hrnci (ideálně mlékovaru) zahřejte mléko a oslaďte dle chuti. Až bude horké, nasypte uvedené množství krupičky a semínek chia a 5 - 10 minutek povařte. Kaše bude i po této době vaření stále spíše řidší a je to proto, že chia semínkům bude ještě malou chvilku trvat, než do sebe nasáknou všechnu tekutinu. Hrnec proto tedy přikryjte a ještě na chvíli odstavte na teplé místo. Nebojte se, než kaše vychladne na konzumovatelnou teplotu, bude už hustá jak má být. 

Dětská specifika:

  • chia semínka jsou vhodná pro děti od 1 roku
  • doporučená denní dávka chia semínek pro dítě od 3 let je 10g
  • kaši řadím do kategorie od 2 - 3 let především kvůli mléku. To je sice k vaření tabulkově doporučováno od 1 roku, ovšem dle mého názoru je ho v kaši až příliš mnoho, a určuji tedy věkové kritérium spíše podle pravidla "mléko jako nápoj k pití od 2 - 3 let". Menším dětem můžete kaši zkusit uvařit ve vodě nebo rostlinném mléce a po dovaření můžete vmíchat i prášek UM. 
 


2015-11-04 Dezerty

Poznámka

Brusinkový sirup a sušenou mochyni můžete koupit na e-shopu plného zdravých věcí svetplodu.cz (Svět plodů) Kokosovou-mandlovou drobenku bez mouky najdete na mém blogu v receptu:Jablečný crumble s kokosovo-mandlovou drobenkou (od 2 - 3 let)

Autor:

Počet porcí
2
 porce
Typ jídladěti
Receptpro děti
Složitost receptulehká
Typ receptu
děti
Druh přípravyvaření
Příležitostostatní
Čas přípravy30 min
Nápojostatní
Nákladystřední

Fotogalerie

Odběr newsletteru Chci pravidelně dostávat informace ze světa Pažitka.cz

Ochrana osobních údajů + Cookies (Nastavení cookie)

Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena

Making by McRAI