Mini pavlovy s vanilkovou šlehačkou zpět

Ingredience:
bílky4 kscukr moučka200 gbramborový nebo kukuřičný škrob1 lžíce
citronová šťáva1 lžícesmetana ke šlehání600 mlvanilkový lusk1 ks
bílky 4 ks, cukr moučka 200 g, bramborový nebo kukuřičný škrob 1 lžíce, citronová šťáva 1 lžíce, smetana ke šlehání 600 ml, vanilkový lusk 1 ks

Příprava

Mini pavlova. Křehká sněhová pusinka, navrch křupavá, uvnitř měkká, naplněná ušlehanou smetanou a dozdobená čerstvým ovocem. Zhruba před měsícem jsem je pekla poprvé a od té doby už třikrát a zatím se jich nemůžeme nabažit. Je to ten nejlepší a zároveň nejhorší dezert na horké letní odpoledne. Je lehký a nadýchaný, takže nezaplácne žaludek, dokonce ani když si dáte druhý kousek (u třetího a čtvrtého to už nemůžu svatosvatě slíbit...). Navíc úžasně vypadá, takže se s ním blýsknete při jakékoliv příležitosti, a přitom nedá moc práce. Počítejte ovšem s tím, že je třeba podávat ho dokonale vychlazený z lednice a v opravdu horkém počasí brzy sníst, jinak se šlehačka začne rozpouštět. My jsme pavlovy servírovali na zahrádce u bazénu, kdy bylo třicet stupňů i ve stínu, a po hodině se daly jíst už jen lžičkou. I tak si někteří chodili přidávat a neodradily je ani upatlané ruce a brady (ehm, někdy i tričko). 

V mixéru se šlehacími metlami vyšleháme bílky na tuhý sníh, poté po jednotlivých lžících důkladně zašleháme cukr moučka, škrob a citronovou šťávu. Pokračujeme ve šlehání, na nejvyšší rychlost, dokud sníh není lesklý a na metle netvoří pevné špičky (klidně i 5 minut a více).

Dotuha ušlehaný sníh přendáme do cukrářského sáčku se zdobící špičkou a na plech vyložený pečícím papírem/fólií stříkáme "hnízdečka" o průměru cca 6 cm. Nejdříve nastříkáme kolečko jako základnu, poté vykroužíme i vyšší okraj.

Tip č. 1: Sníh můžete nanést i dvěma lžícemi. V tom případě se snažte o kulaté hromádky s důlkem uprostřed.

Tip č. 2: Počítejte s tím, že pavlovy během pečení nabudou, takže mezi nimi nechte 2-3 cm rozestupy (po upečení zase trochu splasknou, toho se také nelekněte). Ze zbylého sněhu můžete na plech nastříkat malé pusinky.

Troubu předehřejeme na 150 °C, vyhřátou zeslabíme na 120 °C a ihned dovnitř dáme plech s pavlovami, ideálně na spodní příčku (sníh nebude svrchu hnědnout, ale zůstane krásně bílý). Pečeme 30 minut, poté teplotu snížíme na 100 °C a pečeme dalších 60 minut. Nakonec troubu vypneme, ale neotvíráme a pavlovy v ní necháme další 1-2 hodiny dojít, aby po vytažení nepopraskaly.

Řádně vychlazenou smetanu vyšleháme dotuha (v poslední minutě přidáme zrníčka vyškrábnutá z vanilkového lusku) a naplníme jí vychladlé pavlovy, opět můžeme použít cukrářský sáček se zdobící špičkou. Zdobíme sezónním ovocem, pistáciemi, lístky máty... 

Uchováváme v chladu a podáváme během několika hodin, pavlovy v lednici vydrží i do druhého dne, šlehačka ale křehkou pusinku postupně rozmáčí. Samotné pavlovy můžeme upéct i 1-2 dny předem a skladovat v uzavřené nádobě.

2018-06-14 Dezerty

Poznámka

Inspirace: www.mojewypieki.com

Autor:

Počet porcí
12
 porcí
Typ jídladezerty
Receptdomácí kuchyně
Složitost receptustřední
Typ receptu
dezerty
Druh přípravypečení
Příležitostoslava
Čas přípravyvíce jak 90 min
Nápojostatní
Nákladynízké

Fotogalerie

Odběr newsletteru Chci pravidelně dostávat informace ze světa Pažitka.cz

Ochrana osobních údajů + Cookies (Nastavení cookie)

Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena

Making by McRAI