Motýlkový dort zpět

Ingredience na pomerančový korpus:
žloutek4 kscukr130 gpomerančový džus12 lžic
olej6 lžicpolohrubá mouka300 gprášek do pečiva1 ks
vanilkový cukr1 kspomerančové aroma pár kapekoranžová potravinářská barva pár kapek
bílky ušlehané v pevný sníh4 ks
Korpus tmavý:
žloutek6 kscukr200 gkakao60 g
voda10 lžicpolohrubá mouka140 gprášek do pečiva2 ks
bílek6 ks
Krém bílý a čokoládový:
máslo60 ghladká mouka60 gmléko250 ml
máslo400 gcukr200 gkakao80 g
rozpuštěná čokoláda100 g
žloutek 4 ks, cukr 130 g, pomerančový džus 12 lžic, olej 6 lžic, polohrubá mouka 300 g, prášek do pečiva 1 ks, vanilkový cukr 1 ks, pomerančové aroma pár kapek, oranžová potravinářská barva pár kapek, bílky ušlehané v pevný sníh 4 ks, žloutek 6 ks, cukr 200 g, kakao 60 g, voda 10 lžic, polohrubá mouka 140 g, prášek do pečiva 2 ks, bílek 6 ks, máslo 60 g, hladká mouka 60 g, mléko 250 ml, máslo 400 g, cukr 200 g, kakao 80 g, rozpuštěná čokoláda 100 g

Příprava

Už jste někdy viděli tolik motýlků na jednom dortu? Vendulka měla narozeniny a jelikož je velkou milovnicí motýlů, tak pro mě byla volba tématu dortíku jasná. Pro přípravu dortu jsem si objednala jedlý papír s růžičkami, aby měli motýlci na co přiletět a druhý jedlý papír ve velikosti A4, kde bylo 24 motýlků – takže asi nejtěžší úkol byl vystříhat motýlky. Pokud jsem vás inspirovala, nezapomeňte si objednat na lepení jedlého papíru dekor gel, protože vodou by se rozpíjely barvy papíru i potahová hmota.

Váha 3500 g, spodním patro průměr 26 cm, horní patro průměr 16 cm, výška 20 cm

Korpus pomerančový:
Vyšleháme si pěnu ze žloutků a cukru, přidáme pomerančovou šťávu, olej, mouku s práškem do pečiva, kůru, aroma a můžeme přidat i potravinářskou barvu. Vymícháme si těsto a na závěr opatrně vmícháme tuhý sníh ušlehaný z bílků. Pečeme v předehřáté troubě na 180 °C „do růžova“.

Korpus tmavý:
Žloutky s cukrem utřeme do pěny, přidáme vodu, sypké suroviny (mouku, kakao a prášek do pečiva si předem smícháme v misce) a pak ručně vmícháme sníh z bílků. Těsto vylijeme do vymazané a vysypané dortové formy (průměr 26 cm), pečeme na 180°C (čas neuvádím, je potřeba zkusit špejlí, zda je těsto upečené).

Krémy bílý a čokoládový:
60 g másla
60 g hladké mouky
250 ml mléka 
Z másla a mouky uděláme světlou jíšku, přidáme mléko, uvaříme kaši a necháme vychladnout.

Krémy bílý:
400 g másla
200 g cukru 
Čokoládový krém uděláme tak, že do zbylých 2/3 bílého krému přidáme kakao a rozpuštěnou čokoládu, kterou máme výše v ingrediencích.

Krém čokoládový:
80 g kakaa
100 g rozpuštěné čokolády (jednu celou tabulku)
Vyšleháme si máslo s cukrem a přidáme vychladlou kaši. Do misky odebereme cca 1/3 bílého krému, který bude sloužit na potření celého dortu (pod potahovou hmotu používám bílý krém, čokoládový by prosvítal).

Postup:

Postup
První den si upečeme korpusy (forma o průměru 26cm), vychladíme ho a přes noc necháme přikrytý fólií.
Druhý den si korpus pomerančový i tmavý 2x prořízneme, takže vzniknou celkem 3 patra z každého korpusu. 
Pak si rozdělíme korpusy tak, aby byl jeden základní dort (první patro) světlý pomerančový korpus, uprostřed tmavý korpus a nahoře zase pomerančový. Druhý základ na dort tedy bude tmavý korpus, uprostřed pomerančový a nahoře tmavý. Druhé patro si ořízneme do průměru, který chceme (tak aby byl menší než první patro). Každý korpus můžeme potřít marmeládou, ale hlavně je slepíme čokoládovým krémem. Patra dortu nedáváme na sebe! M8me tedy první patro zvlášť a druhé patro také zvlášť na talíři. Korpusy celé potřeme bílým krémem, uhladíme a necháme do večera zatuhnout v lednici. 

Teď již jen potáhneme potahovací hmotou Smartflex Velvet mandlová příchuť (já jsem použila základní bílou barvu). Nyní přichází ta chvíle, kdy přeneseme potažené druhé patro na první a vznikne nám dvoupatrový dort.

Nakonec dort ozdobíme jedlým papírem, v tomto případě je přilepený růžičkový papír dekor gelem a motýlci jsou vystřižení a uprostřed štětečkem přilepení také gelem.


2017-09-04 Dezerty

Autor:

Počet porcí
20
 porcí
Typ jídladěti
Receptpro děti
Složitost receptutěžká
Typ receptu
děti
Druh přípravypečení
Příležitostdětská oslava
Čas přípravyvíce jak 90 min
Nápojostatní
Nákladyvyšší

Fotogalerie

Odběr newsletteru Chci pravidelně dostávat informace ze světa Pažitka.cz

Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena

Making by McRAI