Ekofarma JAVORNÍK, Štítná nad Vláří

Ekofarma JAVORNÍK, Štítná nad Vláří zpět

Navazujeme na dlouholetou zemědělskou tradici, v podhorské oblasti CHKO Bílé Karpaty na hranicích se Slovenskem působíme od roku 1996. Hospodaříme v systému ekologického zemědělství se šetrným přístupem k půdě a vytvořením kvalitních podmínek pro ustájení a chov zvířat.

Rozhodli jsme se část naší ekologické produkce postupně zpracovávat. Mimo rostlinnou a živočišnou výrobu se zaměřujeme na zpracování vlastního BIO mléka v malé mlékárně, provozujeme pekárnu, ke zhodnocení ovoce slouží pěstitelská pálenice a pro zpracování masa a masných výrobků připravujeme vybudování vlastní bourárny masa.

Naše filozofie: 
zdravá krajina + zdravé krmiva = kvalitní vlastní produkty a potraviny

Ekologický chov

V rámci ekologického zemědělství se zaměřujeme na chov dojnic, chov skotu bez tržní produkce mléka, výkrm býků a chov včel.

Plemeno České strakaté je ideální pro výrobu biomléka v podmínkách ekologického zemědělství. Stádo 200 ks dojnic produkuje vysoce kvalitní biomléko, které dále zpracováváme v naší mlékárně zaměřené především na výrobu čerstvých sýrů, tvarohů a kysaných nápojů. Základní stádo 240 ks krav bez tržní produkce mléka (KBTPM) plemene Masný simentál a jeho kříženců zajišťuje dostatečné množství zástavového materiálu jak pro svoji potřebu, tak na prodej.

Včely slouží pro naše ovocné sady, kterých máme přes 40 ha.

Společnost je pravidelně kontrolována v rámci systému ekologického zemědělství kontrolní organizací KEZ o.p.s. Chrudim.

Certifikát ke stažení ZDE


Rostlinná výroba

Celková obhospodařovaná výměra zemědělské půdy 1750 ha je využívána především pro ekologický chov skotu, produkci sena a výrobu krmných směsí pro vlastní chov.

Orná půda se využívá k pěstování obilnin a dalších kulturních plodin pro vlastní potřebu i jako tržní plodiny, které jsou dále zpracovávány na bioprodukty. Patříme mezi významné producenty pšenice špalda.

V CHKO Bílé Karpaty hospodaříme rovněž v sadech, pěstujeme především slivoně, jabloně a okrajově hrušně.

 

Ocenění

V letech 2011 a 2014 jsme získali nejvyšší ocenění v soutěži "Zemědělec roku" ve Zlínském kraji. Řadu ocenění v soutěži „Perla Zlínska“ pravidelně získávají výrobky naší a úspěšná byla i naše premiérová účast v soutěži „Česká biopotravina 2015“. Děkujeme kolektivu živočišné i rostlinné výroby za získané ocenění Nejlepší sedlák roku 2016.

 

Web: www.ekofarmajavornik.cz
Facebook: Ekofarma Javorník Štítná

Fotogalerie
Odběr newsletteru Chci pravidelně dostávat informace ze světa Pažitka.cz

Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena

Making by McRAI