Bezinkový ocet

Bezinkový ocet zpět

Bezinky jsou léčivé, já osobně nejvíce oceňuji bezinkový ocet, který dokáže zmírnit horečku do půl hodiny až o 2 stupně! A to my maminy oceníme, když máme doma malé marody. Takže i když je před námi léto, myslete již nyní na zimní období, kdy bezinkový ocet bude k nezaplacení! Jo a teď v létě bezinkový ocet také můžete využít k obkladům namožených svalů, třeba po náročném výšlapu a nebo jako "mazání" na štípance od hmyzu.

Recept:

Rozkvetlé květy bezinek vložíme do větší sklenice (natlačíme co nejvíce květů), zalijeme octem a sklenici uzavřeme. Necháme na slunci 14 dní louhovat, pak procedíme a slijeme do menších lahví, uchováme v chladu a temnu.

Na co je dobrý:

Používáme k obkladům, zábalům, potírání rukou a nohou, což sníží teplotu - mohu vřele doporučit, hlavně maminkám s dětmi. Při vysokých horečkách, při zábalu rukou a nohou, dovede snížit do 30ti minut teplotu až o 2 stupně! Dále se používá k obkladům a k masážím namožených svalů. A také je dobrý jej použít jako "mazání" na štípance od hmyzu.

Použití: 

Na zábaly se hotový bezinkový ocet ředí vodou v poměru cca 1:3 (1 díl octa, 3 díly vody).

A jaké mají vlastně bezinky blahodárné účinky? Odvar ze sušených květů je močopudný, rozpouští hleny a podporuje pocení. Bez má diuretické účinky, snižuje horečku a mírní kašel. Chlazený neslazený čaj z květů je výtečným lékem i při zažívacích potížích, plynatosti, nevolnosti a pomalém trávení, či nedostatečné činnosti žlučníku. Šťáva z plodů působí blahodárně při léčení migrén a nervových chorob, zejména při zánětu trojklaného nervu. Celá rostlina obsahuje fytoncidní látky, které účinně působí proti bakteriím a mnohým houbám.

Autor článku:

Fotogalerie
Odběr newsletteru Chci pravidelně dostávat informace ze světa Pažitka.cz

Ochrana osobních údajů + Cookies (Nastavení cookie)

Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena

Making by McRAI