SMOOTHIE - co to je a k čemu je dobré?

SMOOTHIE - co to je a k čemu je dobré? zpět

Smoothie je moje ranní závislost, teď už to tak opravdu mohu nazvat.

V minulosti jsem chodívala k výživové poradkyni a u té jsem se poprvé shledala s domácím smoothie. Vysvětlovala mi, že smoothie je výborná svačinka nebo snídaně. Je to hustý drink, plný vitamínů, vlákniny a všeho dobrého pro zažívaní a pro dobré fungování těla.

Vysvětlila mi, že smoothie si mohu dělat, jak zeleninové, tak ovocné. Nejprve jsem si dělala pouze zeleninové. Koupila jsem čerstvý špenát, citron, mrkev, jablko vše dala do mixéru, zalila vodou a udělala si svěží zelený drink. Pila jsem ho každé ráno téměř rok.

Poté jsem se ho ale lehce přepila a tak jsem zkusila ovocnou variantu. A tu si nyní dělám už několik měsíců každé ráno. Ti kteří mě sledují na INSTAGRAMU, tak vědí, že si ho dělám opravdu každé ráno.
Pro inspiraci jsem se s ním začala fotit a vymyslela hashtag RANNISMOOTHIE, který přidávám ke každé fotografii. Takže když si ho na Instagramu rozklikente, tak uvidíte všechny moje fotky se smoothie, ale už i fotky dalších Smooterů :-)
A jelikož mi stále kladete otázky ohledně výroby, konzumování, složení a toho, co to vlastně Smoothie je, slíbila jsem napsat článek, který Vám to objasní. 
Pokud jsem níže neuvedla odpovědi na všechny Vaše dotazy, tak mi napište všechny Vaše další otázky dolů do komentáře a můžeme rozvést další debaty :-)

Proč se to jmenuje Smoothie?
Smoothie je odvozeno od slova Smooth (=hladký), tudíž dle hladké konzistence nápoje.
 
Co to vlastně Smoothie je?
S tímto názvem se v dnešní době setkáváme téměř všude. Nabízí nám ho v obchodních centrech u stánků s čerstvým ovocem, v oddělení nápojů či mléčných výrobků v obchodech, také už v restauracích či bistrech, které připravují snídaně, ale asi nejvíce na stránkách výživových poradců.
 
Smoothie je totiž do hladka umixovaný koktejl, skládající se z ovoce či zeleniny (nebo z kombinace ovoce a zeleniny).
Slouží hlavně jako doplněk stravy, snídaně, svačina nebo jako tzv. nakopávač dne.
Já si dělám ovocný jogurtový s vločkami k snídani a občas zeleninový místo svačinky během dne.
 
Do Smoothie můžeme vložit vše, co nám chutná. Tedy ovoce, zeleninu, oříšky, sušené plody, jogurt, mléko, džus, psyllium, mladý ječmen, chia semínka, ovesné vločky, med, melasu či karobový prášek.
 
Výhody Smoothie?
Jedním drinkem do sebe dostanete tak potřebné vitamíny a výživové složky, které jen tak nesníme.
Pro mě je obrovskou výhodou, že po ránu mi krásně naladí žaludek na další svačinku a přitom mi ho nezatěžuje. Což se mi např. po takovém chlebu se šunkou stávalo.
 
Jelikož je to tekutý koktejl, tak pomůže žaludku se po ránu probrat, roztáhnout se a připravit na konzumaci těžších potravin na trávení.
 
Smoothie při cvičení?
Můžeme jej také pojmout jako zdravou alternativu nápoje před větší fyzickou aktivitou. Tělo tak ušetří zásobní glykogen, protože díky rychlým cukrům z ovoce bude moci okamžitě čerpat energii. Přidáním proteinového prášku se nápoj stává výborným zdrojem kvalitních bílkovin potřebných k obnově svalových buněk. 

Smoothie lze zařadit jako ideální součást zdravého životního stylu, kdy doslova za málo peněz vychutnáme koncert dokonalé harmonie chutí. Díky tomu, že si smíme umixovat to, co skutečně chceme, jsme sami sobě pány. Navíc, díky rozličným variantám ovoce a zeleniny můžeme vykouzlit lahodný nápoj, který nás zásobí celou řadou vitamínů, minerálních látek, enzymů a vlákniny…

Smoothie je ve vhodné kombinaci možno podávat také diabetikům a lidem na redukční dietě. Lze do něj přimíchat další formy vlákniny, jako je pektin, inulin, psyllium a snížit tak glykemický index výsledného nápoje.

Co je to Psyllium?

Další otázky směřovali na Psyllium. Na to, co to vlastně je a proč je dobré si ho přidávat do stravy.
Tak tady máte odpověď. 
Psyllium je přírodní rozpustná vláknina 98% čistoty, což je nejvyšší dostupná kvalita.
Tato vláknina ve vodě absorbuje více než 40x svou hmotnost. Vznikne měkký gel, který ve své absorbční schopnosti pokračuje ještě v trávícím ústroji. Tím napomáhá odstraňovat toxické látky z těla a zabraňuje tak jejich příliš dlouhému setrvání ve střevech. 

(Pro zajímavost: Když sníme napůl syrový steak, tak ho můžeme trávit a mít ve střevech po dobu až 12ti dní. Proto se doporučuje ho konzumovat se syrovou zeleninou, ve které jsou enzymy a pomáhají štěpit stravu.)

Já si psyllium přidávám do Smoothie a nepociťuji vůbec, že nějaké psyllium piji. Jen doporučuji ihned po přidání do Smoothie vypít a nebo si ho nařeďte více vodou. Jinak se Vám ze Smoothie stane hustá kaše :-)

INSPIRATIVNÍ RECEPTY

Banán + mražené lesní plody + jogurt + voda + psyllium + vločky = rozmixovat
Banán + mražené jahody + jogurt + mléko + psyllium + vločky = rozmixovat
Banán + borůvky + jogurt + mléko + psyllium + vločky = rozmixovat
Banán + třeště + jogurt + mléko + psyllium + vločky = rozmixovat
Banán + maliny + kokos + jogurt + voda + vločky  = rozmixovat
Banán + jablko + skořice + jogurt + voda + vločky = rozmixovat
Čerstvý špenát + mrkev + jablko + banán + voda + citron = rozmixovat 

Autor článku:

Fotogalerie
Odběr newsletteru Chci pravidelně dostávat informace ze světa Pažitka.cz

Ochrana osobních údajů + Cookies (Nastavení cookie)

Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena

Making by McRAI