Cizrnová pizza zpět

Korpus:
uvařená cizrna (cca 240 g suché cizrny)600 gkukuřičná krupice180 gzlaté lněné semínko (rozmixovat) + 200 ml vody10 lžic
olej4 lžícesůl1 a 1/2 lžičkytymián1 a 1/2 lžičky
česnek4 stroužky
Rajčatová salsa:
sušená rajčata80 gčerstvá rajčata2 ksolivový olej5 lžic
česnek3 stroužkyčerstvá bazalka (1 lžička sušené) hrstprovensálské koření1 lžička
uvařená cizrna (cca 240 g suché cizrny) 600 g, kukuřičná krupice 180 g, zlaté lněné semínko (rozmixovat) + 200 ml vody 10 lžic, olej 4 lžíce, sůl 1 a 1/2 lžičky, tymián 1 a 1/2 lžičky, česnek 4 stroužky, sušená rajčata 80 g, čerstvá rajčata 2 ks, olivový olej 5 lžic, česnek 3 stroužky, čerstvá bazalka (1 lžička sušené) hrst, provensálské koření 1 lžička

Příprava

Dnes vám přináším recept na zdravou pizzu. Mysleli jste, že slova zdravá a pizza nelze použít v jedné větě? V případě této pizzy si to použít dovolím. A není to taková ta rádoby zdravá pizza, kde pouze vyměníte obyčejnou mouku za celozrnnou. Mouky zde není ani špetka, základní ingrediencí je cizrna, což sečtělejším napoví, že bude obsahovat i dostatek bílkovin a díky lněnému semínku i slušnou dávku omega-3 mastných kyselin. 

Možná jste si už všimli, že mouku ve svých receptech používám minimálně. Ne, nejsem celiak ani nic takového, jen pro mě mouka nepředstavuje úplně ideální surovinu. Pořád to je usušené rozemleté zrno, na hony vzdálené od své původní podoby. Beru jí jen jako "mrtvou" potravinu, která plní nějakou funkci - např. pojivou, ale rozhodně by neměla být hlavní součástí pokrmu. Občas upeču a dopřeji si nějaký moučník (moučník = z mouky), ale opravdu jen velmi vyjímečně. Ale to je můj názor a já vím, že jsem tak trochu radikální. Navíc se vyžívám ve vaření a pečení a je pro mě velká výzva, nějak tu zatracenou mouku vytěsnat :D

Když jsem vymýšlela korpus na tuto pizzu, chtěla jsem ho dělat z kukuřičné krupice. Ale protože je polentový korpus dosti vlhký a pizza je přeci jen lepší suchá a křupavá, zkusila jsem přidat cizrnu. Ha a ono to vyšlo. Těsto pěkně drží díky rozemletým lněným semínkům, které nám přináší také mnoho zdravotních benefitů. Ptáte se jakých?

Len není jen na košile 
Lněná semínka jsou ceněna hlavně pro svůj vysoký obsah omega-3 mastných kyselin. Dále se mohou pyšnit vysokým množstvím vlákniny, lignanů, vitamínů B1, B2, E a karotenu. Len zmírňuje příznaky cukrovky, protože stabilizuje hladinu krevního cukru.Lněná semínka by vždy měla být nějak narušená (namletá), protože jinak projdou traktem a žádné živiny z něj tělo nezíská. Když necháme namletý len nabobtnat v troše vody, vyrobíme si takové rostlinné vajíčko - těsto nám krásně spojí. 

Len se také využívá jako přírodní projímadlo, především kvůli vysokému obsahu vlákniny. Na druhou stranu, pokud len nepodpoříte dostatečným množstvím vody, může do sebe vodu natáhnout až v žaludku, potažmo ve střevě a způsobit tak zácpu. Všechny takovéto hodně savé věci - len, chia semínka, psyllium by měly být vždy kombinovány s tekutinami.

Lněná semínka jsou k dostání ve dvou variantách: hnědý len a zlatý len. Pro většinu lidí je mnohem příjemnější len zlatý - má takovou jemnější chuť a co si budeme povídat, v pečivu prostě vypadá lépe a nedává mu žádný nepříjemný ocásek. Vedou se spory o odlišném obsahu omega-3 mastných kyselin v hnědém a zlatém lnu, ale ukazuje se, že rozdíl je minimální. Zlatý len má obsah oleje 44 procent, zatímco zlatý len 43 - 44 procent. V hnědém lnu pak 59 procent tohoto oleje připadá právě na omega-3 nenesycené mastné kyseliny, zatímco ve zlatém lnu je obsah mastných kyselin lehce nižší - 51 procent. To může být způsobeno tím, že se hnědý len pěstuje v chladnějším klimatu, které zvyšuje jak podíl oleje, tak i obsah nenasycených mastných kyselin. 

Při výběru lněných semínek si dávejte pozor i na to, jak vypadají. Což není nic nemožného, protože většinou jsou balena v průhledných sáčcích. Semínka by měla být lesklá - to napovídá, že semínka obsahují větší množství omega-3 mastných kyselin. A dále by semínka měla být baculatá. Čím baculatější semínka, tím vyšší obsah omega-3 mastných kyselin. Takže plochá a matná semínka nebrat. Ideální jsou lesklá a baculatá.

Celá semínka jsou stabilní, ale po namletí len snadno žlukne, proto je nejlepší, mlít jen potřebné množství lnu, popř. malý zbytek uchovávat v lednici. Rozhodně nedoporučuji namlít celý pytlík najednou. Já len melu v podstatě každý den a není to žádná časová ztráta. Vlastně nemelu, mixuji. Dvě polévkové lžíce jednoduše hodím do koktejlového mixéru a nechám, dokud není len na hrubší prášek. 

Postup: 

Pokud nemáte uvařenou cizrnu, začněte přípravou cizrny, kterou je dobré přes noc namočit. Poté uvařte do měkka.

Sušená rajčata předem namočte do vody minimálně na dvě hodiny - vodu poté nevylévejte, bude ještě potřeba.

Lněné semínko namelte, smíchejte s vodou a nechte minimálně 15 minut odstát.

Uvařenou cizrnu vložte do nožového mixéru, přidejte nacucaná lněná semínka a všechny ostatní ingredience kromě krupice a promixujte. Pokud nemáte dostatečně velký mixér, doporučuji rozdělit na dvě nebo více částí - je celkem jedno, v jakém poměru, protože vše potom budete stejně ještě míchat v míse.

Umixovanou hmotu vyklopte do mísy a zapracujte do ní kukuřičnou krupici, nejlépe rukama.

Troubu si předehřejte na 180°C.

Pekáč vyložte pečícím papírem.

Těsto rozdělte na 4 díly. Z každého dílu udělejte kuličku, kterou vlhkýma rukama zplácněte na placku. Placku dejte na pečící papír a zde ještě vyválejte tak, aby byla vysoká asi půl centimetru. Já mám takový chytrý ruční váleček, na který se nic nelepí a těsto krásně uhladí a roztáhne do stran, ale myslím, že by mělo být dostatečné, když si vezmete kus potravinové fólie, přiložíte jí na placku a vyválíte přes ní.

Nechte péct asi 20 - 25 minut, dokud nebude povrch nazlátlý.

Když se bude péct, můžete si připravit salsu, která je úplně jednoduchá. Odkapaná sušená rajčata, na čtvrtky nakrájená čerstvá rajčata a všechny ostatní ingredience dejte do nožového mixéru a mixujte, dokud nedosáhnete požadované konzistence. Pokud je salsa příliš tuhá, přidejte pár lžic vody, ve které se rajčata máčela.

Dle chuti přidejte sůl (i když rajčata by měla být slaná dosti).

Salsu natřete na upečené placky a již nezapékejte. Můžete ozdobit bazalkovými lístky.

2014-11-24 Hlavní chody

Autor:

Počet porcí
4
 porce
Typ jídlazeleninová jídla
Receptzdravá
Složitost receptustřední
Typ receptu
zeleninová jídla
Druh přípravypečení
Příležitostostatní
Čas přípravy60 min
Nápojvíno bílé
Nákladystřední

Fotogalerie

Odběr newsletteru Chci pravidelně dostávat informace ze světa Pažitka.cz

Ochrana osobních údajů + Cookies (Nastavení cookie)

Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena

Making by McRAI