Hovězí guláš s domácími bramboráčky zpět

Ingredience:
hovězí kližka1 kgcibule1 kgsádlo4 lžíce
sůl špetkapepř špetkamletá červená paprika2 lžíce
drcený kmín1 lžičkabobkový list4 ksrajský protlak2 lžíce
sušená majoránka1 lžícehovězí vývar1,5 l
hovězí kližka 1 kg, cibule 1 kg, sádlo 4 lžíce, sůl špetka, pepř špetka, mletá červená paprika 2 lžíce, drcený kmín 1 lžička, bobkový list 4 ks, rajský protlak 2 lžíce, sušená majoránka 1 lžíce, hovězí vývar 1,5 l

Příprava

Guláš je vždycky nejlepší hezky odležený druhý nebo třetí den. Podávejte s tenkými kolečky cibule, cítíte to taky?

Guláš není asi tak zajímavé jídlo, které by někomu mohlo vyrazit dech, ale i přesto je velmi populární. Já sám, jsem guláš, dlouhou dobu vůbec neměl rád. Bylo to nejspíš právě proto, že se dá při přípravě udělat mnoho chyb, které dovedou zážitek z tohoto pokrmu pěkně pokazit. Není to tak dávno, co jsem měl od dvou různých lidí dva různé guláše a byly opravdu hnusné až nepoživatelné. Proto jsem se rozhodl napsat aspoň zásadní zlomy při přípravě, jelikož receptů na guláš je plný internet.

První chyba se dá udělat hned ze začátku. Všude se radí, abychom restovali cibuli do hněda, jenže se k ní přisypává drcený kmín a díky němu máme pocit, že už nám zhnědla, ale není to tak. Kmín cibuli pouze obarví, ale my potřebujeme, aby byla cibule ve fázi, kdy začíná sládnout a ve výpeku lehce karamelizuje.  To chvíli trvá, a proto je dobré vždycky ochutnávat. Jakmile cibule zesládne, můžeme přidat maso, dřív ne.

Další chyba může nastat ve fázi, kdy čekáme, až se maso zatáhne a opeče ze všech stran, abychom mohli přisypat sladkou papriku, přilít rajský protlak a hovězí vývar. Mnoha lidem se zdá, že už je maso opečené a pokračují v přidávání dalších ingrediencí. To je ale chyba. Nesmíme se ukvapit. Maso totiž ještě po chvíli pustí vodu, kterou musíme nechat komplet odpařit. Až pak teprve můžeme pokračovat dál.

Klasickou chybou při restování bývá, že dáte hrnec na příliš rozpálený žár a nemáte dost trpělivosti míchat. Nevadí, když výpek připečete, ale stálým mícháním musíte hlídat, aby vám nezčernal. Potom se to těžce zachraňuje a omáčka je většinou nahořklá a tudíž hnusná.

Poslední věc, kterou bych rád zmínil je to, že příprava tohoto jídla vyžaduje trpělivost, péči a čas. Nesnažte se nic uspěchat, můžete si to akorát pokazit. Zdáli se vám, že je omáčka příliš řídká, nezoufejte, přebytečná voda se pomalinku odpařuje a pokaždé to můžete zahustit třeba chlebovou kůrkou tak, jak se to dělalo po staru. Nesnažte se tam hlavně cpát mouku. Je hrozně cítit a opět pokazí celý dojem z jídla.

V hrnci rozpustíme sádlo, přidáme nakrájenou cibuli, kmín a orestujeme do zlatova. Maso nakrájíme na kostky, vložíme k cibulovému základu a společně restujeme. Orestované maso osolíme, opepříme, posypeme červenou paprikou, přidáme rajský protlak, bobkové listy a vše orestujeme. Podlijeme hovězím vývarem a dusíme do měkka. V úplném závěru přidáme majoránku a krátce povaříme.

Tradiční rada na závěr: Guláš je vždycky nejlepší hezky odležený druhý nebo třetí den. 

www.facebook.com/RegionNaTaliri

2013-10-22 Hlavní chody

Autor:

Počet porcí
4
 porce
Typ jídlamasa
Receptdomácí kuchyně
Složitost receptustřední
Typ receptu
masa
Druh přípravyvaření
Příležitostostatní
Čas přípravyvíce jak 90 min
Nápojpivo
Nákladystřední

Odběr newsletteru Chci pravidelně dostávat informace ze světa Pažitka.cz

Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena

Making by McRAI