Plněné cukety s chutí Indie zpět

Ingredience:
střední cuketa (umytá, rozpůlená a vydlabaná semínka)2 ksčesnek4 stroužkyolivový olej3 lžíce
himalájská sůl1 lžičkabasmati rýžecca 120 g (v syrovém stavu)červená čočkacca 180 - 200 g (v syrovém stavu)
čerstvé lístky majoránky1 lžičkahimalájská sůl1/2 lžičkymletá kurkuma1 lžička
římský kmín1/2 lžičkyolej1 lžíce
K podávání:
čerstvé petrželové lístky dle chutikokosové mléko dle chuti
střední cuketa (umytá, rozpůlená a vydlabaná semínka) 2 ks, česnek 4 stroužky, olivový olej 3 lžíce, himalájská sůl 1 lžička, basmati rýže cca 120 g (v syrovém stavu), červená čočka cca 180 - 200 g (v syrovém stavu), čerstvé lístky majoránky 1 lžička, himalájská sůl 1/2 lžičky, mletá kurkuma 1 lžička, římský kmín 1/2 lžičky, olej 1 lžíce, čerstvé petrželové lístky dle chuti, kokosové mléko dle chuti

Příprava

Každý rok se lidé ptají hlavně na cuketové recepty. Cuketa je totiž naprosto perfektní v tom, že jak se rozroste, už ji nezastavíte a lehce se vám tedy může stát, že než se nadějete, máte plný sklep cuket a málo receptů. Přitom cuketa je naprosto geniální – dá se využít do sladkého i slaného pečení, vaření, na přípravu polévek, omáček, karíček, prostě cokoliv si vzpomenete. Můžete ji klidně rozmixovat do smoothie nebo konzumovat čerstvou v salátu. Prostě takový malý zázrak v kuchyni a tak se nebojte experimentovat.

Zatímco receptů z cukety jsem vám již spoustu představila, tento jsem si nechávala v záloze. Zatímco jiní plní cuketu mletým masem, já jsem se rozhodla ji naplnit jinou bílkovinou, kde navíc dostanu přidanou hodnotu v podobě vlákniny a protirakovinných a protizánětlivých látek. Ano, mluvím o luštěnině. Lidé se často bojí luštěniny zkoušet, protože seznamu už neuvádějí, že pokud se nechá luštěnina namáčet a dobře se uvaří, můžeme ji těchto látek zbavit (na rozdíl od masa) a užívat si její blahodárné účinky. Samozřejmě pokud nejste na luštěniny zvyklí nebo máte problémy s přerůstáním bakterií, nemusí to být pro vás ta nejvhodnější forma (v prvním případě stačí přidávat postupně a navyšovat množství pro vybudování mikrobioty, v druhém případě je lepší vyřešit nejdříve problém a pak teprve přidávat suroviny s vlákninou).

Pokud k červené čočce přidáte indické koření a basmati, přenesete se i tak trochu do cizokrajné kuchyně, jen v trochu netradiční podobě. Samozřejmě je jen na vás, jaké koření máte rádi, nikdy se nemusíte řídit podle receptů a klidně vyzkoušet nějakou tu českou klasiku s tím, co sami tolerujete. Recepty jsou zde jako inspirace, ne jako životní či kuchařské dogma.

Rýži si uvaříme podle návodu. Čočku dobře promyjeme (dokud se nepřestane tvořit pěna), dáme vařit do vody (na začátek můžeme dát větší množství, budeme slívat). Zároveň si vedle uvaříme horkou vodu. Po cca 5 minutách vodu slijeme, abychom se případně zbavili aminů, přidáme novou vřící vodu, ale už jen tak, aby čočka byla tak akorát ponořená a uvaříme s majoránkou ve vodě do měkka, než se nám většina vody vstřebá/vyvaří a než se nám začne dělat kaše. Sejmeme a smícháme sůl a lžíci oleje.

Troubu předehřejeme na 180°C. Rozdrcený česnek, olej a sůl smícháme a rozdělíme rovnoměrně do rozpůlených a vydlabaných cuket, rozetřeme po celé ploše. Navrstvíme rýži a na ni rozdělíme čočkový krém. Zapečeme 20 minut a podáváme s čerstvou petrželkou, a pokud máme rádi kokosové mléko, lehce polijeme.

2017-09-14 Hlavní chody

Autor:

Počet porcí
4
 porce
Typ jídlachuťovky
Receptvegetariánský recept
Složitost receptulehká
Typ receptu
chuťovky
Druh přípravyzapékání
Příležitostostatní
Čas přípravy45 min
Nápojvíno bílé
Nákladynízké

Fotogalerie

Odběr newsletteru Chci pravidelně dostávat informace ze světa Pažitka.cz

Ochrana osobních údajů + Cookies (Nastavení cookie)

Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena

Making by McRAI