Risotto se smrži zpět

Ingredience:
rýže arborio200 gčerstvé smrže200 gvětší šalotka1 ks
bílé víno80 mllehce osolený nebo nesolený kuřecí vývar900 mlparmazán + na posypání50 g
máslo (rozdělit na třetiny)60 ghladkolistá petržel, jemně posekaná dle chutisůl dle chuti
pepř dle chuti
rýže arborio 200 g, čerstvé smrže 200 g, větší šalotka 1 ks, bílé víno 80 ml, lehce osolený nebo nesolený kuřecí vývar 900 ml, parmazán + na posypání 50 g, máslo (rozdělit na třetiny) 60 g, hladkolistá petržel, jemně posekaná dle chuti, sůl dle chuti, pepř dle chuti

Příprava

Smrž je výborná jarní houba. Najdete ho většinou od konce března do května. Atlas hub místo výskytu uvádí nejčastěji kolem cest, na okrajích lesů, na loukách a v parcích. Já jsem ale smrže nejčastěji našla na zahradě na mulčovací kůře. Většinou na čerstvé, na podzim nasypané. I když tahle houba vypadá na první pohled dost zvláštně - zvlášť pro ty, co jsou zvyklí sbírat jenom hříbky,  rozhodně se jí nebojte. Byla by to totiž hrozná škoda. Smrž je výrazná, voňavá houba. Hodí se k masu, do omáček nebo právě do rizota a všemu dodá silnou, houbovou chuť.

Dobře očištěné smrže nakrájejte na větší kousky (hodně se vařením srazí). Na třetině másla (20g) začněte opékat polovinu jemně pokrájené šalotky. Když začne sklovatět, přidejte smrže. Opepřete a trošku osolte, smrže většinou pustí vodu, takže je krátce poduste (asi tak 5 min) a pánev odstavte.
Do druhé pánve dejte druhou třetinu másla (20 g) a na něj druhou polovinu šalotky. Když šalotka zesklovatí, přidejte rýži, promíchejte a pár minut nechte opékat. Za pár minut rýže trochu zprůhlední. V tu chvíli přilijte víno. Nechte odpařit (2 minuty) a přidejte celý obsah pánve se smrži. Podle toho, kolik smrže pustily vody, přilijte naběračku vývaru. Rýži promíchejte, ať se nepřilepí. Počkejte, až se částečně vsákne a přilijte další naběračku.
Mezitím rýži míchejte, aby se nepřilepila ke dnu, dokud se rýže neuvaří. To trvá přibližně 15 minut.
Ve chvíli, kdy je rýže hotová vmíchejte zbytek másla, strouhaný parmazán a petrželku, nechte minutu pod pokličkou odpočívat.
Na talíři posypejte strouhaným parmazánem.

2016-05-18 Hlavní chody

Autor:

Počet porcí
2
 porce
Typ jídlaostatní
Receptdomácí kuchyně
Složitost receptustřední
Typ receptu
ostatní
Druh přípravyvaření
Příležitostslavnostní večeře
Čas přípravy30 min
Nápojvíno bílé
Nákladystřední

Fotogalerie

Odběr newsletteru Chci pravidelně dostávat informace ze světa Pažitka.cz

Ochrana osobních údajů + Cookies (Nastavení cookie)

Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena

Making by McRAI