Spaghetti alla puttanesca zpět

Ingredience:
těstoviny spaghetti250 gitalské kapary1 - 2 lžíceančovičky4 plátky
černé olivy, nakrájené na kolečka cca hrstsůl dle chutipepř dle chuti
extra panenský olivový olej4 lžícepasírovaná rajčatacca 350 mlmalá italská chilli paprička1 ks
tvrdý sýr (Grana Padano, Gran Moravia) na posypáníčesnek, oloupaný a rozmáčknutý hranou nože1 - 2 stroužky
těstoviny spaghetti 250 g, italské kapary 1 - 2 lžíce, ančovičky 4 plátky, černé olivy, nakrájené na kolečka cca hrst, sůl dle chuti, pepř dle chuti, extra panenský olivový olej 4 lžíce, pasírovaná rajčata cca 350 ml, malá italská chilli paprička 1 ks, tvrdý sýr (Grana Padano, Gran Moravia) na posypání, česnek, oloupaný a rozmáčknutý hranou nože 1 - 2 stroužky

Příprava

Spaghetti alla puttanesca je naprosto skvělý recept, který pochází z oblasti regionu Lazio (Řím) a Campania (Neapol). Základem receptu je pár jednoduchých surovin, které najdete kdekoliv v ČR úplně bez problémů. Jsou to hlavně kaparyančovičky a černé olivy. Co znamená jeho název? No jednoduše, „puttana“ je v italštině lehká holka.

Existují různé varianty receptu. Někdo používá čerstvá rajčata, někdo rajčata v plechovce nakrájená na kousky a nebo pasírovaná („passata di pomodoro“). Hodně lidí používá i hladkolistou petržel (většinou se uvádí jako součást originálního receptu). Nakonec jsem ještě slyšela o verzi s oreganem.

Nejpoužívanější těstoviny jsou špagety, ale doporučují se ještě i bucatini nebo penne. Sýr se zpravidla dávat nemusí, jako ostatně na většinu těstovin. V Itálii je to bráno jako doplněk k jídlu a kdo ho má rád, tak si ho přidá. Proto tam v Itálii k obědu vždycky donesou zvlášť mističku s parmezánem, kde si ho můžete nabrat, kolik chcete.

Na olivovém oleji osmahneme česnek a chilli papričku. Zezlátlý česnek vyhodíme (není nutnost). Přidáme ančovičky a mícháme je na mírném ohni, dokud se na pánvi nerozpustí. Zalijeme rajčaty a přidáme olivy a kapary Přikryjeme pokličkou a necháme bublat na mírném ohni.

Dáme vařit vodu na těstoviny, osolíme ji, jakmile vře (jak solit těstoviny - návod). Přidáme těstoviny. Pokud nám omáčka začne vysychat, můžeme přidat trochu vody z těstovin. Omáčku případně dochutíme solí a pepřem (já většinou téměř nesolím, protože kapary a ančovičky osolí omáčku dostatečně).

Hotové těstoviny "al dente" scedíme a smícháme s omáčkou. Podávejte posypané sýrem (kdo má rád) a třeba s nějakým moc dobrým bílým vínem.

TIP: Kdo bude chtít přidat petrželku tak počkejte až úplně nakonec a vmíchejte ji do hotové směsi s těstovinami.

2017-02-09 Hlavní chody

Autor:

Počet porcí
2
 porce
Typ jídlatěstoviny
Receptzahraníční kuchyně
Složitost receptulehká
Typ receptu
těstoviny
Druh přípravyvaření
Příležitostslavnostní večeře
Čas přípravy20 min
Nápojvíno bílé
Nákladystřední

Fotogalerie

Odběr newsletteru Chci pravidelně dostávat informace ze světa Pažitka.cz

Ochrana osobních údajů + Cookies (Nastavení cookie)

Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena

Making by McRAI