Svíčková omáčka pro děti od 7 měsíců zpět

Ingredience:
hovězí maso zadní500 gcibule300 gmrkev300 g
petržel150 gceler150 gsmetana100 g (1/2 kelímku)
sůl dle chutinové koření6 kuličekbobkový list4 ks
olej dle potřeby
hovězí maso zadní 500 g, cibule 300 g, mrkev 300 g, petržel 150 g, celer 150 g, smetana 100 g (1/2 kelímku), sůl dle chuti, nové koření 6 kuliček, bobkový list 4 ks, olej dle potřeby

Příprava

Dnes je sváteční den a tak byl i oběd sváteční - tedy svíčková. A já jsem zjistila, že taková klasika všech klasik tady na blogu není! Najdete na ni tisíce zaručených receptů, a asi proto jsem nepovažovala za potřebné sem recept dávat. Na druhou stranu ale vím, že si pro děti žádáte recepty i na klasická jídla české kuchyně, a tak jsem se rozhodla, že vám ukážu svou verzi, kterou dětem můžete směle dopřát. Vařím ji totiž z čerstvé zeleniny, žádné zeleninové směsi, žádné zahušťování moukou žádné šizení.

Už léta ji vařím podle Kluků v akci. Jejich doporučený poměr zeleniny je přesně podle mého gusta a můžu si být jistá, že když ho dodržím, budu mít omáčku, která je skvěle dochucená bez čehokoliv dalšího. Tato moje je jen mírně osekaná, aby byla jednoduchá a vhodná i pro nejmenší děti. O tipy pro větší strávníky vás ale neochudím, dočtete se je v průběhu článku. Pojďme tedy na to.

Maso osolte. Zeleninu očistěte a nakrájejte na kostičky či kolečka. Umístěte zeleninu i maso do vymazaného pekáčku, přidejte koření a v troubě rozpálené na cca 180°C zprudka opečte, aby se maso zatáhlo. Poté podlijte vodou nebo vývarem a přiklopte poklicí. Pečte do změknutí masa, cca 1,5 hodiny. 

Upečené maso vyjměte a stejně tak vyberte i koření. Zeleninu přemístěte do hrnce (včetně veškerého výpeku) a přidejte smetanu (dětem od 1 roku!). Pomocí tyčového mixéru rozmixujte na hladké pyré. Pokud se vám při pečení vyvařilo větší množství vody, je možné, že budete muset ještě vodu (nebo vývar) do omáčky přidat, aby nebyla příliš hustá. Je to ale dobře, neboť máte omáčky tolik a nemuseli jste použít ani gram mouky k zahuštění.

Tento základ můžete klidně bez dalšího dát malým dětem. Pokud vy sami si budete chtít omáčku ještě dochutit, použijte k dokyselení citron nebo ocet (můžete vyzkoušet i ume-ocet), dosladit můžete cukrem nebo sirupem. Dětem do 1 roku přidejte ke zjemnění kefír (vhodný od 9 měsíců) místo sladké smetany. Je pro ně vhodnější a zároveň omáčku příjemně okyselí. Kefír nevařte, jen prohřejte, dlouhým vařením by se srazil. Malým dětem není třeba omáčku jakkoliv doslazovat, je přirozeně sladká od mrkve a další zeleniny. 

Podávat můžete třeba s tímto špaldovým hrnkovým knedlíkem. Nezapomeňte na brusinkový terč, který slouží k dochucení omáčky přímo na talíři a dodá jí finální tečku.

Tipy na vylepšení:

  • Svíčková omáčka, byť její název pochází od jednoho z nejlepších kousků hovězího masa, se z tohoto druhu masa již dávno nedělá. Necháváme si jej totiž na luxusní minutkovou přípravu a pro omáčku volíme maso levnější - doporučuji některou část hovězího zadního.
  • Maso můžete prošpikovat špalíčky slaniny, nemá potom tendenci tolik vysychat a je šťavnatější, zároveň ale také tučnější. Bohatě prošpikované maso doporučuji svázat provázkem. 
  • Se směsí zeleniny upečte i jeden oloupaný a na kostky nakrájený citron a lžíci hořčice - lépe tím omáčku ochutíte.
  • Větším strávníkům můžete zeleninu v pekáči podlít bílým vínem nebo černým pivem.
  • Když mám čas a chuť si omáčku více vymazlit, tak celý základ nejdříve opeču v pánvi - maso i zeleninu. Je možné jej poprášit i krystalovým cukrem, který během smažení zkaramelizuje a omáčku opět o něco vylepší.

Dětská specifika:

  • Základ omáčky (tedy zelenina s masem) je vhodný pro děti od cca 7 měsíců.
  • Dětem do 1 roku nesolíme a nezjemňujeme šlehačkou. Od 9 měsíců můžeme ke zjemnění použít kefír.
  • Pozor na celer a cibuli v základu - obojí může být alergenní a hůře stravitelné. Nejdříve tyto druhy zeleniny vyzkoušejte samostatně.
2017-12-01 Hlavní chody

Autor:

Počet porcí
4
 porce
Typ jídlamasa
Receptdomácí kuchyně
Složitost receptustřední
Typ receptu
masa
Druh přípravyvaření
Příležitostslavnostní večeře
Čas přípravyvíce jak 90 min
Nápojpivo
Nákladystřední

Fotogalerie

Odběr newsletteru Chci pravidelně dostávat informace ze světa Pažitka.cz

Ochrana osobních údajů + Cookies (Nastavení cookie)

Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena

Making by McRAI