Akátový sirup zpět

Ingredience:
květy akátu100 ks (cca 400 g)cukr1,2 kgcitron1 ks
kyselina citronová40 gvoda1,5 l
květy akátu 100 ks (cca 400 g), cukr 1,2 kg, citron 1 ks, kyselina citronová 40 g, voda 1,5 l

Příprava

Sirup z akátu - tedy ne tak úplně. U nás se mu tak říká (celým názvem jde trnovník akát), ovšem je to akát nepravý, který toho s tím správným nemá příliš společného. Při pohledu na něj možná ani nevíte, že ho znáte, ale jakmile vás praští do nosu jeho jasmínová vůně, budete doma. Už jen proto jsem se rozhodla spáchat tento sirup - abych si tu úžasnou omamnou vůni zachovala i na dny příští.

Než začneme vařit, dovolte mi ještě několik informací úvodem. Jednak považuju za velmi důležité zmínit, že kromě květu jsou ostatní jeho části jedovaté. Trhejte tedy opravdu jen květy, které doma pak ještě otrhaté od stopky, ze které vyrůstají. Takovýchto chuchvalců květů na stopce potřebujete právě onu stovku, která je uvedená v soupisu surovin. Více samozřejmě není vůbec na škodu.

Botanicky je tento strom poněkud nesnášenlivý, kromě bezu se s ním téměř žádné rostliny prý nekamarádí, proto jej v přírodě nejspíš naleznete velmi snadno - tam, kde roste, roste jako jediný, případně v soudržnosti s oním bezem, ze kterého je mimochodem taky báječný sirup. Více se o něm můžete dočíst například na wikipedii.
 
A nyní už k přípravě sirupu. Jak jsem popsala výše, otrhejte bílé kvítky od stopky, ze které vyrůstají. Všechny nasypejte do hrnce dost velkého, aby se vám do něj v pohodě vešly i poté, co je zalijete uvedeným množstvím vody. Přidejte i nakrájený (a předtím pečlivě omytý a horkou vodou třikrát spařený citron) a kyselinu citronovou, která zde funguje jako konzervant a měla by vám zajistit, že sirup vydrží až do zimy. Vše společně krátce svařte - několik málo minut. Poté odložte na chladné tmavé místo a nechejte jeden nebo dva dny louhovat.
 
Poté přes jemné sítko nebo pláténko přeceďte, pečlivě vyždímejte, aby ani kapka nepřišla nazmar. Dejte na sporák a ohřívejte, během tohoto procesu nasypejte cukr (pozor, hladina se zhruba zdvojnásobí, použijte tedy dostatečně velký hrnec!) a zlehka míchejte, dokud se všechen cukr nerozpustí. Pak odstavte a slijte do připravených sklenic. Stále cítíte tu vůni?


2015-05-29 Nápoje

Poznámka

Suroviny jsou na cca 2 litry sirupu.

Autor:

Počet porcí
1
 porce
Typ jídlaostatní
Receptostatní
Složitost receptulehká
Typ receptu
ostatní
Druh přípravyvaření
Příležitostostatní
Čas přípravyvíce jak 90 min
Nápojostatní
Nákladynízké

Fotogalerie

Odběr newsletteru Chci pravidelně dostávat informace ze světa Pažitka.cz

Ochrana osobních údajů + Cookies (Nastavení cookie)

Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena

Making by McRAI