Tymiánový sirup proti kašli zpět

Ingredience:
cukr250 gvoda250 mlsušený tymián nebo 3 větvičky řezaného14 g
cukr 250 g, voda 250 ml, sušený tymián nebo 3 větvičky řezaného 14 g

Příprava

Sirup proti kašli si můžeme zakoupit v lékárně, ale je to výhodně? Sirup stojí 10x tolik než když si vyrobíme vlastní domácí sirup. Nejen, že je tedy mnohem levnější a jeho účinky jsou stejné, jako u kupovaného - navíc jako bonus u domácího je to, že je to "bez chemie".

Výroba sirupu má ještě jednu nezaměnitelnou výhodu a to, že krásně provoní celý byt. 

Tento sirup je účinný na mokrý kašel a hlavní jeho výhodou je, že chutná hlavně dětem, takže se nemusíte obávat stávkování.

A jak je to s cenou tohoto domácího tymiánového sirupu? Tymián pokud zakoupíte řezaný, tak vás vyjde okolo 24 a 25 korun + cukr asi 8 korun. Pokud připočítám vodu, energii a práci, která je minimální ve výši okolo 5 korun. Cena domácího sirupu nás vyjde na 38 korun a to si vyrobíme větší množství než z lékárny. Oproti lékárně, kde vyjde okolo 70 korun minimálně.

Jak mě znáte, tak bylinky používám velmi často a jsou součástí mé kuchyně a každodenního vaření. Přes léto používám svoje vlastní bylinky ze zahrádky, ale přes zimu si je musím kupovat. Bylinky v hypermarketech jsou určeny právě pro gastronomické využití a vaření, ne jako pokojová rostlinka, a tak když už mi bylinka vadne a vím, že bych s ní moc parády nenadělala, tak ji ostříhám, usuším a poté využiji třeba jako nyní na sirup. Však mě znáte, u nás se nestrpí žádné plýtvání a musím vždy spotřebovat úplně všechno.

Cukr rozmícháme ve vodě a asi 15 minut provaříme, aby nám vznikl cukrový sirup. Poté přisypeme tymián a promícháme. Dále již nevaříme a takto necháme louhovat do vychladnutí (já ponechala louhovat přes noc). Po vychladnutí přecedíme přes jemné sítko a nalijeme do uzavíratelné sterilované skleničky (stačí propláchnout horkou vodou sklenici a víčko, nechat okapat a neutírat, abychom si nezanesli do sklenice zpět bakterie). Sirup uchováváme v chladu ve spíži, nebo v lednici. Hotový sirup podáváme nemocnému 5x denně, 1 čajovou lžičku. Vyzkoušela jsem na svých dětech a již první den byla cítit úleva a za dva dny jsme o kašli vůbec nevěděli.

2017-02-28 Nápoje

Autor:

Počet porcí
1
 porce
Typ jídlaostatní
Receptdomácí kuchyně
Složitost receptulehká
Typ receptu
ostatní
Druh přípravyvaření
Příležitostostatní
Čas přípravy15 min
Nápojostatní
Nákladynízké

Fotogalerie

Odběr newsletteru Chci pravidelně dostávat informace ze světa Pažitka.cz

Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena

Making by McRAI