Tvarohové těsto pro děti od 1 roku zpět

Ingredience (na cca 30 šneků):
tvaroh ve vaničce (polotučný)250 gmáslo (nejlépe přepuštěné)250 ghladká celozrnná špaldová mouka150 g
hladká pšeničná mouka100 g
tvaroh ve vaničce (polotučný) 250 g, máslo (nejlépe přepuštěné) 250 g, hladká celozrnná špaldová mouka 150 g, hladká pšeničná mouka 100 g

Příprava

Nedávno jsem v jedné ze skupin, která se věnuje dětskému stravování, narazila na dotaz, co dětem připravit jako slané pohoštění na oslavu. Naštěstí to nebyla skupina moje, takže se mi chlupy ježily jen tak nějak potichu, ale v drtivé většině odpovědí jsem si přečetla „kupte listové a udělejte šneky nebo závin“. Proč to nepovažuju za nejlepší volbu? Kupované listové těsto neobsahuje ani máslo, ani sádlo (jako to dělávaly naše babičky doma). Ty se v něm nahrazují levnějšími a stálejšími uměle vyrobenými tuky rostlinnými, které obsahují vysoké množství trans-mastných kyselin, jež jsou jedním z největších hříchů průmyslově vyráběných potravin a mají opravdu špatný dopad na naše zdraví. A já jsem se rozhodla, že to vezmu osvětově a pokusím se vám nabídnout alternativu, která bude domácí, ale zároveň nenáročná. Nečekejte tedy ono nadýchané lístkující těsto, na které jste zvyklí (a které lístkuje jen díky fujtajblům), ale čekejte těsto, se kterým se vám bude dobře pracovat, univerzálně ho využijete, bude mít lepší nutriční hodnotu a ještě ho budete mít hotové skoro tak rychle, jako trvá jedno vytáhnutí z mrazáku.

Máslo nechte volně změknout nebo případně lehce rozpusťte v mikrovlnce (doporučuji nerozpouštět do tekutého stavu, s těstem by se pak hůře pracovalo, ale pokud máte dostatek času nechat pak těsto odpočinout a zpátky zatuhnout, i takto můžete). Změklé máslo promíchejte s tvarohem a oběma druhy v hladké a kompaktní těsto. Pokud by se těsto příliš lepilo, přidejte trošku více mouky – každá saje trošku jinak. Poté přikryjte fólií a nechejte alespoň půl hodiny odpočinout v ledničce.

Těsto můžete dále použít libovolně, jistě si poradíte. Jde z něj udělat závin, ten jde nakrájet i na šneky, můžete udělat kapsy či šátečky. Využít ho můžete nasladko i naslano. Já jsem potírala kvalitním rajčatovým protlakem (čtěte složení, divili byste se, kolik protlaků není pouze z rajčat), špenátem, šunkou a sýrem.

Těsto má v mých očích rozhodně lepší složení, než kupované listové, přesto – je hodně tučné. Jsou to tuky v lepší podobě než u kupovaného, zároveň i doplněné bílkovinami, nicméně i tak jsou to pořád tuky. Nenechte děti zbodnout celý plech šneků na posezení.

Dětská specifika:

  • Recept vzhledem k přítomnosti vyššího množství tuků a také bílkovin (zátěž ledvin) řadím do kategorie od 1 roku.
  • Celozrnná mouka je lepší vzhledem ke své vyšší nutriční hodnotě, zvažte však schopnost střev vašeho dítěte celozrnné potraviny strávit (určitě tedy nedoporučuji minimálně do 1 - 2 let). Místo celozrnné mouky můžete použít bílou a recept by měl i přesto fungovat.
2019-09-18 Ostatní

Autor:

Počet porcí
1
 porce
Typ jídlaostatní
Receptdomácí kuchyně
Složitost receptulehká
Typ receptu
ostatní
Druh přípravyostatní
Příležitostostatní
Čas přípravy15 min
Nápojostatní
Nákladynízké

Fotogalerie

Odběr newsletteru Chci pravidelně dostávat informace ze světa Pažitka.cz

Ochrana osobních údajů + Cookies (Nastavení cookie)

Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena

Making by McRAI