Asijská tamarindová polévka ze sušených krevet a smaženého tofu zpět

Ingredience:
drůbeží vývar1 llahůdkové tofu1 ksširoké rýžové nudle2 porce
menší mrkev1 kscitronová tráva1 stonekčerstvý zázvor3 cm
menší cibule1 ksbadyán1 hvězdičkaskořice1 svitek
hřebíče5 kstamarindová pasta1 lžícechilli paprička1 ks
česnek2 stroužkynať koriandru dle chutiškrobová moučka1 lžička
rybí omáčka dle chutirostlinný olej dle potřeby
drůbeží vývar 1 l, lahůdkové tofu 1 ks, široké rýžové nudle 2 porce, menší mrkev 1 ks, citronová tráva 1 stonek, čerstvý zázvor 3 cm, menší cibule 1 ks, badyán 1 hvězdička, skořice 1 svitek, hřebíče 5 ks, tamarindová pasta 1 lžíce, chilli paprička 1 ks, česnek 2 stroužky, nať koriandru dle chuti, škrobová moučka 1 lžička, rybí omáčka dle chuti, rostlinný olej dle potřeby

Příprava

Já to mám vždy jednoduché a složité zároveň. Někdo jde nakupovat a má hroznou radost, když si koupí novou kabelku, boty a nebo aspoň nějaký ten šmuk.
To já když si chci udělat radost, zalezu do Asijské tržnice a místo na oblečení se jdu ponořit do regálů s nejrůznějšími potravinami. Rázem se ocitnu někde v dálkách, kam se nejspíš nikdy nepodívám a vždy hledám co ještě neznám. 

Majitelka obchodu zprvu na mne koukala s nedůvěrou, ale teď mne zvesela zdraví. Probíráme různé recepty a ona nabízí to, co jsem ještě nikdy nekupovala. Umí dobře česky a tak probereme i různé bylinky co a jak pěstovat a do čeho přidávat.

Opět jsem se tedy ponořila do nakupování. Tentokrát jsem se ale držela při zdi a vynechala věci jako krevety, žabí stehýnka, slávky a podobně. Je léto a když odjedu na chatu, kde není elektřina, ve které by byla zapnutá lednice.

Pokoupila jsem tedy jen pár věcí jako citrónovou trávu, čerstvý koriandr, rýžové nudle, sušené chilli a nějaké ty omáčky.

Doma na mne čekal čtyři hodiny pomalu tažený slepičí vývar. Při tom deštivém počasí jsem na něho dostala děsnou chuť.

Původně jsem ani nic Asijského nechtěla vařit, ale nikdy si nemůžu pomoct. Už při nakupování, natož při vybalování mi v hlavě hrají různé nápady na kombinace a chutě.

Vzala jsem tedy litr poctivé polévky a začala vařit.

Na pánev si dejte rozehřát olej. Není ho potřeba více jak tři lžíce. Nechte ho nahřát opravdu dost (do bodu zakouření) a poté vložte tofu nakrájené na centimetrové kostičky. Zbytečně nemíchejte nějak zběsile. Tofu se musí opéct opravdu dozlatova.

Vyberte ho stranou a na téže pánvi bez přidání oleje opečte cibuli na kostičky, nastrouhaný zázvor, česnek a suché koření s chilli. Bude se vám to přichytávat na dno, ale to je v pořádku. Jakmile to má tmavou (nespalte to do černa) barvu, tak vše zalijte vývarem. Vzhledem k tomu, že polévku zakalí tamarindová pasta, není třeba používat čistý pomalu tažený vývar. Bohatě vám poslouží i mírně zakalený z papiňáku.

Po dvaceti minutách polévku scedíme, abychom se zbavili koření, které už polévce dalo vše, co mohlo. Do scezené polévky přihoďte mrkev pokrájenou na dlouhé tenké nudličky, sušené krevety a tamarindovou pastu. Pod pokličkou vařte, dokud není mrkev na skus ještě mírně křupavá.

Základem Asijské kuchyně je, že si vše nakrájíte a nachystáte do mističek. Samotné vaření je už otázka jen několika málo minut. Velmi tedy záleží na přípravě samotných surovin.

Mezi tím co se vám ochucuje vývar, dejte vařit rýžové nudle. Ideálně se vám budou hodit širší na polévku Pho'. Tenké vlasové rozhodně nepoužívejte.

Uvařené nudle propláchněte vodou a rozdělte do talířů. Přelijte horkou polévkou dochucenou rybí omáčkou a ozdobte kousky opečeného tofu, lístky koriandru, mrkví a krevetami z polévky.

Polévka je po tamarindu příjemně kyselá. Zároveň i ostrá a rybí omáčka dodává slanost. Sušené krevety umocní příchuť moře a poctivý vývar dodá sílu.

Pokud nemáte a nebo se vám tamarindová pasta nechce vyrábět, dá se koupit již hotová a nebo seženete bloček lisovaných plodů i se semeny

Dobrou chuť!

2016-07-18 Polévky

Autor:

Počet porcí
2
 porce
Typ jídlapolévky
Receptdomácí kuchyně
Složitost receptustřední
Typ receptu
polévky
Druh přípravyvaření
Příležitostostatní
Čas přípravy45 min
Nápojvíno bílé
Nákladystřední

Odběr newsletteru Chci pravidelně dostávat informace ze světa Pažitka.cz

Ochrana osobních údajů + Cookies (Nastavení cookie)

Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena

Making by McRAI