Bramborová krémová polévka pro děti od 6 měsíců zpět

Ingredience:
brambory500 gvelká cibule1 kssmetana ke šlehání (od 1 roku)100 g
česnek3 stroužkyvývar nebo vodacca 1,5 lpřepuštěné máslo nebo olej dle potřeby
libeček či jiná bylinka snítkasůl dle chuti
brambory 500 g, velká cibule 1 ks, smetana ke šlehání (od 1 roku) 100 g, česnek 3 stroužky, vývar nebo voda cca 1,5 l, přepuštěné máslo nebo olej dle potřeby, libeček či jiná bylinka snítka, sůl dle chuti

Příprava

Znáte takovou tu situaci, kdy počítáte hodiny do dalšího nákupu a přemýšlíte, co uvařit z té černé díry, kterou máte v lednici? Bramborový krém může být jejím řešením.

V hrnci rozehřejte oříšek přepuštěného másla (nebo malé množství oleje) a osmahněte na něm nahrubo nakrájenou cibuli. Až začne zlátnout, přidejte na kostičky nakrájené brambory a česnek na silnější plátky a společně dosmažte. Poté podlijte vodou nebo vývarem, přidejte snítku oblíbené bylinky, a pokud s vámi jedí větší strávníci, můžete polévku zároveň i osolit. Brambory sůl během vaření vstřebají a bude stravitelnější. Pokud vaříte zároveň i pro miminko, sůl samozřejmě vynechejte a polévku si doladíme až po odebrání dětské porce. 

Vařte do změknutí brambor. Poté odstavte a rozmixujte pomocí tyčového mixéru na hladký krém. Zjemněte smetanou (od 1 roku - viz dětská specifikace) a ještě krátce provařte. Můžete doladit další solí nebo česnekem. Pro větší strávníky se hodí při servírování přidat ještě trošku strouhaného parmezánu či pražených semínek, a nezapomeňte ani na rybníček z kvalitního panenského oleje. 

Dětská specifika:

  • Dětem do roka samozřejmě vynecháme obligátní sůl, koření jen velmi jemně a nebo také vůbec.
  • Smetana je pro vyšší obsah bílkovin doporučována od 1 roku. V pokrmu ale není nezbytná, nejmenším ji tedy můžete úplně vynechat. Dětem od cca 8 měsíců můžete polévku zjemnit zakysanou smetanou nebo kefírem, starším třeba i plnotučným mlékem. 
  • Pozor na česnek a cibuli, které jsou hůře stravitelné a mohou nadýmat. Nepodávejte je dětem, u kterých nemáte tyto potraviny vyzkoušené.
2018-06-22 Polévky

Autor:

Počet porcí
4
 porce
Typ jídlapolévky
Receptdomácí kuchyně
Složitost receptulehká
Typ receptu
polévky
Druh přípravyvaření
Příležitostostatní
Čas přípravy30 min
Nápojostatní
Nákladynízké

Fotogalerie

Odběr newsletteru Chci pravidelně dostávat informace ze světa Pažitka.cz

Ochrana osobních údajů + Cookies (Nastavení cookie)

Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena

Making by McRAI