Dýňová krémová s červenou čočkou pro děti od 9 měsíců zpět

Ingredience:
dýně Hokaidocca 500 gčervená čočka100 gmlékocca 1 dl
sůl dle chutikoření garam masala dle chutizakysaná smetana dle chuti
dýňová semínka dle chuti
dýně Hokaido cca 500 g, červená čočka 100 g, mléko cca 1 dl, sůl dle chuti, koření garam masala dle chuti, zakysaná smetana dle chuti, dýňová semínka dle chuti

Příprava

Polévka, která je vlastně jen ze dvou ingrediencí, plus navíc nějaké to voňavé koření, které ji doladí a navodí vám hřejivý pocit na celý den. Jednoduché a efektní, no ne?

Dýni oloupejte nebo očistěte (hokaido se nutně loupat nemusí, takže pokud máte dýni pěknou i na povrchu, klidně ji použijte celou) a nakrájejte na kostky o velikosti přibližně 2×2 cm. Dejte do hrnce, přisypte i červenou čočku, a zalijte vodou tak, aby vše bylo ponořeno, ale ne o moc víc (mělo by stačit kolem půl litru vody). Dejte vařit na cca čtvrt hodinky – zkrátka do změknutí.

Po uvaření jen projeďte tyčovým mixérem či v koktejlovém nástavci robota. Dle chuti nařeďte mlékem (dětem do roka zakysaná smetana nebo jogurt či kefír), ochuťte kořením, dosolte a krátce provařte, aby se chutě propojily.

Podávejte s kouskem dobrého chleba nebo v troubě upečte česnekové či sýrové krutonky.

Recept jsem připravovala ve výrobku Tefal Easy Soup, což je přístroj, se kterým uděláte polévku velmi jednoduše a rychle. Pokud se jej rozhodnete pro tento recept využít, pak je postup následující: 

Nakrájenou dýni umístěte do nádoby, zasypte čočkou a zalijte vodou po rysku (cca půl litru). Zapněte na program „krémová polévka“ a nechte přístroj, aby uvařil a rozmixoval obsah. Po skončení programu nalijte mléko, přidejte koření a sůl, a znovu krátce promixujte. Hotovo.

Dětská specifika:

Dýně je vhodná i pro nejmenší děti jako jeden z prvních příkrmů.

Mléko k tepelné úpravě v pokrmech se doporučuje od 1 roku - mladším dětem můžete dát polévku bez něj, nebo ji můžete zjemnit nějakou zakysanou mléčnou variantou, které jsou vhodné od cca 9 měsíců věku.

Do roka vynechejte i sůl a aromatické koření.

Semínka, která jsou v polévce jako "dekorace", se doporučují od 2 - 3 let kvůli horší stravitelnosti a náchylnosti k plísním a žluknutí.

Červená čočka je loupaná luštěnina, díky čemuž by měla být lépe stravitelná a méně nadýmavá - měly by si s ní poradit děti od 9 měsíců.

2016-10-13 Polévky

Autor:

Počet porcí
4
 porce
Typ jídlapolévky
Receptdomácí kuchyně
Složitost receptulehká
Typ receptu
polévky
Druh přípravyvaření
Příležitostpodzim
Čas přípravy20 min
Nápojvíno bílé
Nákladynízké

Fotogalerie

Odběr newsletteru Chci pravidelně dostávat informace ze světa Pažitka.cz

Ochrana osobních údajů + Cookies (Nastavení cookie)

Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena

Making by McRAI