Květákovo-mrkvová krémová s cizrnou pro děti od 1 roku zpět

Ingredience:
květák400 gmrkev200 gcizrna1 plechovka (310g)
vývarcca 1 lrýžová smetana dle chutisůl dle chuti
muškátový oříšek dle chutikari koření dle chuti
květák 400 g, mrkev 200 g, cizrna 1 plechovka (310g), vývar cca 1 l, rýžová smetana dle chuti, sůl dle chuti, muškátový oříšek dle chuti, kari koření dle chuti

Příprava

Když si k této krutopřísně husté polévce dáte krajíc chleba, budete mít jídlo plnohodnotné nejen co do sytosti, ale i po nutriční stránce. Polévka je sice bez masa, ale v kombinaci právě s obilninou v podobě chleba obsahuje tzv. plnohodnotné bílkoviny, takže vaše bříško určitě strádat nebude.

Květák oberte na drobné růžičky a mrkev oloupejte a nakrájejte na zhruba půl centimetru silná kolečka. Dejte do hrnce, zalijte vývarem (přihodit klidně můžete ještě libeček nebo i jinou oblíbenou bylinku – jen pak nezapomeňte vyjmout před mixováním) a vařte na mírném plameni do změknutí obojího – zhruba něco kolem čtvrt hodinky. Po uvaření vlijte plechovku předvařené cizrny (máte-li hodně zeleniny, pak můžete klidně i včetně nálevu) a jednoduše rozmixujte v mixéru na koktejl, a nebo vezměte na pomoc kamaráda tyčáka. Zjemněte rýžovou smetanou (použít samozřejmě můžete i klasickou, ale chtěla jsem dodržet bezmléčnost tohoto receptu), strouhněte trošku muškátového oříšku a dochuťte solí a kari kořením a vše společně krátce provařte. Bude-li polévka moc hustá, přidejte klidně ještě trošku vývaru nebo vody.

Podávat můžete s oblíbenými semínky, já jsem zrovna v tomto případě použila semínka chia. Doplnila jsem již výše zmíněným chlebem, aby bylo jídlo plnohodnotné.

Dětská specifika:

Svým složením není polévka úplně nevhodná ani pro děti mladší 1 roku, nicméně malé děti mohou mít problémy se stravitelností luštěnin, což cizrna je. Tato polévka jí navíc obsahuje dost, čili mohla by znamenat i ledvinové zatížení. Menším dětem bych odebrala před rozmixováním cizrny a nebo jí dala méně. Koření samozřejmě vynechejte úplně.

2016-09-27 Polévky

Autor:

Počet porcí
4
 porce
Typ jídlapolévky
Receptdomácí kuchyně
Složitost receptulehká
Typ receptu
polévky
Druh přípravyvaření
Příležitostostatní
Čas přípravy30 min
Nápojvíno bílé
Nákladynízké

Fotogalerie

Odběr newsletteru Chci pravidelně dostávat informace ze světa Pažitka.cz

Ochrana osobních údajů + Cookies (Nastavení cookie)

Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena

Making by McRAI