Květákovo-mrkvová krémová s cizrnou pro děti od 1 roku zpět

Ingredience:
květák400 gmrkev200 gcizrna1 plechovka (310g)
vývarcca 1 lrýžová smetana dle chutisůl dle chuti
muškátový oříšek dle chutikari koření dle chuti
květák 400 g, mrkev 200 g, cizrna 1 plechovka (310g), vývar cca 1 l, rýžová smetana dle chuti, sůl dle chuti, muškátový oříšek dle chuti, kari koření dle chuti

Příprava

Když si k této krutopřísně husté polévce dáte krajíc chleba, budete mít jídlo plnohodnotné nejen co do sytosti, ale i po nutriční stránce. Polévka je sice bez masa, ale v kombinaci právě s obilninou v podobě chleba obsahuje tzv. plnohodnotné bílkoviny, takže vaše bříško určitě strádat nebude.

Květák oberte na drobné růžičky a mrkev oloupejte a nakrájejte na zhruba půl centimetru silná kolečka. Dejte do hrnce, zalijte vývarem (přihodit klidně můžete ještě libeček nebo i jinou oblíbenou bylinku – jen pak nezapomeňte vyjmout před mixováním) a vařte na mírném plameni do změknutí obojího – zhruba něco kolem čtvrt hodinky. Po uvaření vlijte plechovku předvařené cizrny (máte-li hodně zeleniny, pak můžete klidně i včetně nálevu) a jednoduše rozmixujte v mixéru na koktejl, a nebo vezměte na pomoc kamaráda tyčáka. Zjemněte rýžovou smetanou (použít samozřejmě můžete i klasickou, ale chtěla jsem dodržet bezmléčnost tohoto receptu), strouhněte trošku muškátového oříšku a dochuťte solí a kari kořením a vše společně krátce provařte. Bude-li polévka moc hustá, přidejte klidně ještě trošku vývaru nebo vody.

Podávat můžete s oblíbenými semínky, já jsem zrovna v tomto případě použila semínka chia. Doplnila jsem již výše zmíněným chlebem, aby bylo jídlo plnohodnotné.

Dětská specifika:

Svým složením není polévka úplně nevhodná ani pro děti mladší 1 roku, nicméně malé děti mohou mít problémy se stravitelností luštěnin, což cizrna je. Tato polévka jí navíc obsahuje dost, čili mohla by znamenat i ledvinové zatížení. Menším dětem bych odebrala před rozmixováním cizrny a nebo jí dala méně. Koření samozřejmě vynechejte úplně.

2016-09-27 Polévky

Autor:

Počet porcí
4
 porce
Typ jídlapolévky
Receptdomácí kuchyně
Složitost receptulehká
Typ receptu
polévky
Druh přípravyvaření
Příležitostostatní
Čas přípravy30 min
Nápojvíno bílé
Nákladynízké

Fotogalerie

Odběr newsletteru Chci pravidelně dostávat informace ze světa Pažitka.cz

Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena

Making by McRAI