Řepovo-bramborový krém zpět

Ingredience:
řepa900 - 1000 gmenší brambory2 ksGhí2 lžíce
bobkový list1 kshimalájská sůl2 lžičkynové koření2 kuličky
černý pepř2 kuličkyčerstvý rozmarýn2 menší větvičkyrostlinná smetana (nemusí být)100 ml
Dále budeme potřebovat:
brambory uvařené ve slupcecca 500 gsemínka černuchy seté (černý kmín) dle chuti
řepa 900 - 1000 g, menší brambory 2 ks, Ghí 2 lžíce, bobkový list 1 ks, himalájská sůl 2 lžičky, nové koření 2 kuličky, černý pepř 2 kuličky, čerstvý rozmarýn 2 menší větvičky, rostlinná smetana (nemusí být) 100 ml, brambory uvařené ve slupce cca 500 g, semínka černuchy seté (černý kmín) dle chuti

Příprava

Zima zima zima. A s tím také přichází chuť na pořádné husté polévky, které zahřejí, zasytí, ale člověka nezatíží. Řepa i brambory jsou jedny z těch surovin, které jsme schopni i přes zimu uchovat a následně pak využívat jako zdroj vitamínů a minerálů po celou zimu. Vaření zase často snižuje alergenitu dané potraviny a jejím rozmixováním také pomůžete trochu odlehčit zažívacímu traktu, zvláště pokud špatně koušete a jíte ve spěchu. I tak bychom však měli řádně žvýkat a jídlo jen tak nepolykat, tak nezapomeňte i u polévek každé sousto rozmělnit a promíchat se slinami. Zdrojem našich reakcí totiž může být právě i to, že jaksi nerozmělníme potravu a nepromícháme se slinami a polykáme celé kusy, se kterými si žaludek pak jen těžko poradí. Potravu je prostě potřeba pořádně natrávit, abychom si z ní mohli vzít to důležité.

Řepovo-bramborový krém jsem poprvé na svém blogu publikovala již v roce 2014, ale jak to tak bývá, člověk stále vaří a vaří a i ty své oblíbené recepty si vylepší, tak jsem se rozhodla starý příspěvek zrušit a nahradit jej novým. O tom, jak vypadaly původní fotky, se nebudu ani zmiňovat (ale žádný učený z nebe nespadl, že ano). Vím, že řepa nepatří mezi oblíbenou zeleninu a často se k ní člověk musí projíst, ale pokud se vám to povede, bude rádi za její pozitivní účinky na tělo. Pokud na ni nejste zvyklý, možná je dobrý být z počátku opatrný, protože má čistící účinky a nemusí tedy hned na začátek každému ve velkém množství sednout. Proto je dobré vždy mít na paměti, že někdy naše reakce nepřichází jako výsledek intolerance, ale prostě jako známka toho, že jsme to najednou trochu přehnali.

Polévky jsou vhodným způsobem, jak do sebe dostat více zeleniny a více vlákniny. Často je to přímo koncentrovaný roztok minerálů, vitamínů a dalších protizánětlivých a antioxidačních látek, které přežijí i trochu toho vaření. Některé polévky stačí opravdu jen promixovat a nemusíte přidávat žádnou mléčnou složku nebo zahušťovat. Některé polévky můžete zase trochu zjemnit, třeba kvalitním tučným mascarpone nebo rostlinnou smetanou. Říká se, že tělo by mělo přijímat i trochu toho tuku, aby se dobře vstřebaly vitamíny rozpustné v tucích. Pokud jste citliví na rostliny lilkovité, nahraďte brambory batáty a budete mít po starostech (navíc doplníte spoustu dalších minerálů). A pokud jste ještě nečetli o skvělých účincích červené řepy, tak čtěte zde. O bramborech si zase můžete počíst zde. No a v neposlední řadě se spousta z vás pozastaví nad semínky černuchy serné nebo-li nigella sativa, tak se koukněte do článku zde, zjistíte, proč je chcete určitě vyzkoušet i vy.

Nachystáme si nejdříve brambory na podávání, omyjeme je a ve slupce dáme vařit do změknutí. Brambory na polévku spolu s řepou očistíme a nakrájíme na menší kousky. Spolu s kořením a cca 1 litrem vody dáme povařit. Já jsem dusila 20 minut v tlakovém hrnci, v případě, že budete vařit v hrnci, budete muset dobu prodloužit cca 2x. Po uvaření vytáhněte bobkový list a rozmarýn a rozmixujte nahladko. Vodu přidáváme do získání krémové konzistence. Pokud chcete chuť trochu zjemnit, přidejte 100 ml mandlové smetany nebo mléčné alternativy, pokud tolerujete.

Brambory uvaření ve slupce oloupeme a nakrájíme na menší kousky. Brambory vmícháme do polévky, ozdobíme černuchou a třeba i čerstvou pažitkou. Dobrou chuť.

2019-02-25 Polévky

Autor:

Počet porcí
6
 porcí
Typ jídlapolévky
Receptdomácí kuchyně
Složitost receptulehká
Typ receptu
polévky
Druh přípravyvaření
Příležitostostatní
Čas přípravy45 min
Nápojostatní
Nákladynízké

Fotogalerie

Odběr newsletteru Chci pravidelně dostávat informace ze světa Pažitka.cz

Ochrana osobních údajů + Cookies (Nastavení cookie)

Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena

Making by McRAI