5 (NEJEN) DIY TIPŮ, když chcete mít zdravé zuby

5 (NEJEN) DIY TIPŮ, když chcete mít zdravé zuby zpět

Máme s klukama všichni stejnou zubařku a je skvělá. Už druhým rokem chodíme do malé ordinace v Braníku. V článku jsem vám připravila dva tipy na DIY ústní péči + další zkušenosti, jak se postarat o zuby, aby byly bez kazu – ať už jde o ty dětské, nebo dospělácké. 

Osobně nemám moc ráda například vyplachování kokosovým olejem, nebo třeba rady na čištění klacíkem. Vyzkoušela jsem i řadu přírodních past, z nichž ale některé mi vyloženě vadily. Například ty s přídavkem skořice, která by na povrch jakékoli části těla prostě patřit neměla – zbytečně dráždí a dásně po ní byly úplně podrážděné. V tomhle jsme prostě každý jiný, používám klasickou konvenční pastu v minimálním množství, protože mi nedráždí právě dásně. Ale naopak mi vyhovují domácí ústní vody. 

 

DIY ústní voda se šalvějí

Budete potřebovat:

 

 • 100 ml destilované vody,
 • 1 lžičku minerální soli,
 • hrstku šalvějové lístky ze zahrádky.
Jak na to? Ve vroucí vodě rozpusťte sůl a nechte v ní také louhovat šalvějové lístky, alespoň 2 hodiny, ale klidně přes noc, pak přeceďte. Používejte jako klasickou ústní vodu po čištění zubů. 
 

DIY mátová ústní voda

 
Na ústní vodu ale nepotřebujete ani pěstovat bylinky. Stačí například esenciální olej.

Článek na blogu DIY projekty
 

 

 • 100 ml destilované vody, 
 • 5 kapek mátového esenciálního oleje.
Do vody jen nakapejte esenciální olej, tak jednoduché to je. Dejte do uzavřené lahvičky a před použitím protřepejte. 
 
Tip: Ústní voda ale není všechno, nejdůležitější je mít zuby krásně vyčištěné. Poznáte to tak, že když po nich přejedete špičkou jazyka, jsou krásně hladké. Co pomůže?
 
 

Elektrický kartáček

 
V posledních třech letech jsme celá rodina přešli na elektrický kartáček. Děti už jsou větší a starší si ho přál od zoubkové víly. Mám pocit, že zuby jsou čistší o 100 % a hlavně u dětí je to znát. Stále se jim zuby snažím dočistit (je jim 8 a 9 let). I když se to může zdát divné, opravdu to funguje a naše zubařka nám to pokaždé připomíná. 
 
Postupně jsme si dokoupili kartáčky celá rodina, aby když některý z nás odjíždí, mohl mít svůj s sebou. Ale bohatě stačí mít jen jeden pro více lidí, čisticí násadku má každý svou. :)
 
Co pro děti? Co nám (podle mě) pomohlo, aby kluci byli bez kazu?
 • Dětem samozřejmě bude nejlépe vyhovovat dětský kartáček, ale když přijdou druhé zuby, můžete už postupně přecházet na ty dospělácké (např. Curaprox). 
 • Opravdu důsledně jsem čistila, když byli malí. Doteď se snažím dočistit a kontrolovat, jak zuby čistí. 
 • Docela dlouho byli bez sladkostí úplně. Později jsme polevili, ale stále se snažíme to mít pod kontrolou a vědět, kolik jakých sladkostí sní. 
 • Nikdy neměli sladké nápoje, maximálně voda, teď si mladší nosí do školy vodu se šťávou, ale pořád se snažíme, aby převažovala voda. Rozhodně bych prckům nedoporučila ani zbytečně ovocné džusíky - když, tak vypít ze sklenice, žádné brčkování a žužlání zubama. Colu zatím viděli z vrtulníku, ale přiznám se, že během prázdnin mívají různé sladké pití s bublinkama. 
 • Pestrá strava. Na to máme štěstí, že jí (téměř) všechno. 
 • Geny? Možná je to i tím. Ale my oba s Luciánem bez kazu nejsme. Já datuju všechny svoje kazy do 10 let, tedy přesně do doby, kdy zubaři doporučují ještě dočisťovat!
 


Mezizubní kartáčky a solo kartáčky

Opravdu moc důležitá část čištění zubů, aby byly zdravé a neobjevily se na nich mezizubní kazy - prostor mezi zuby vyčistíte nejen speciálními mezizubními kartáčky, ale i zubními nitěmi. Za sebe ještě musím vyzdvihnout solo kartáček. Ten totiž krásně dosáhne k zadním stoličkám a dočistí je také dohladka. Tím, že odstraníte všechny nečistoty, ochráníte svoje dásně. Je to začarovaný kruh – čisté zuby = čisté dásně = zdravé dásně = zuby na celý život.


Čistič na jazyk

Jazyk si čistím hodně dlouho. Většinou jsem to dělala klasickým kartáčkem, ale konečně jsem se dobrala ke speciální škrabce, která jedním tahem odstraní z jazyka bílý povlak. 

Vyčištěním jazyka se zbavíte velkého zdroje bakterií. 

 


Prevence 

Pamatuju na svoje školní léta a hromadné prohlídky. K zubákovi se nikomu nechtělo, bála jsem se už týden předem. Teď je na nás jít dětem příkladem, jsem ráda, že chodíme spolu a děti se rozhodně zubaře nebojí tak jako my. Je pravda, že jim dosud nic nedělali, ale pravidelné kontroly vnímám jako důležité. 


Jakého rodinného zubaře máte vy? Chodíte taky společně? 


ČLánek přímo na blogu DIY projekty

Autor článku:

Odběr newsletteru Chci pravidelně dostávat informace ze světa Pažitka.cz

Ochrana osobních údajů + Cookies (Nastavení cookie)

Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena

Making by McRAI