Copatý závin z tvarohového těsta pro děti od 1 roku zpět

Ingredience:
hladká mouka450 gtvaroh ve vaničce250 gmáslo250 g
prášek do pečiva1/2 balíčkujablka, rozinky, oříšky, kokos... dle chutivejce na potření1 ks
hladká mouka 450 g, tvaroh ve vaničce 250 g, máslo 250 g, prášek do pečiva 1/2 balíčku, jablka, rozinky, oříšky, kokos... dle chuti, vejce na potření 1 ks

Příprava

Jak z celkem obyčejného závinu udělat neobyčejný? Motejte! Tento recept je v podstatě tradiční, jen jeho forma je poněkud netradiční a já vám ukážu jak na to.

Ze změklého másla, mouky, tvarohu a kypřícího prášku vypracujte vláčné těsto. Množství mouky mějte za lehce orientační, každá saje trošku jinak, ale při použití 450g byste podle mě už rozhodně neměli mít problém s lepivostí těsta. Těsto nechte půl hodinky odpočinout v lednici, aby se vám s ním lépe pracovalo.

Odpočaté těsto vyválejte na placku o síle zhruba 5mm (já válím na silikonu a tudíž nepotřebuji podsypávat, ale klidně si ještě troškou mouky pomožte, a nebo vyválejte mezi dvěma pečícími papíry) a do jedné poloviny na ni tradičním způsobem navrstvěte náplň – pokud budete dělat v podobě klasického štrúdlu, pak tedy jablka, skořici, oříšky, rozinky, případně i cukr. Druhou polovinu těsta „naproužkujte“, tzn. nožem nebo rádýlkem nakrájejte na proužky o síle max. 1 cm (ideálně jich vytvořte počet dělitelný třemi) a zapleťte do copánků. Čím tenčí proužky uděláte, tím hezčí copánky budete mít, avšak tím snáze se vám budou při pletení trhat. Polovinu těsta s náplní srolujte a pečlivě spojte oba konce tak, aby se vám při pletení nerozlepily. Pak už stačí jen šikovná otočka a závin je krásně omotaný copánky.

Potřete rozšlehaným vajíčkem, aby se konce dobře spojily a těsto nepraskalo a nevytékalo. Pečte v troubě předehřáté na 180°C dozlatova – přibližně půl hodinky.

Tímto závinem jsem k narozeninám obdarovala kamaráda, doplnila jsem ho ještě o sklenici skvělých nakládaných hermelínů – podle mě ideální dárek pro chlapa.

Při tvorbě jsem se odrazila od tohoto receptu.

Můj tip: Těsto samo o sobě není sladké (však se do něj taky nedává žádný cukr), proto závin klidně můžete udělat i naslano. Pokud jste zároveň velkými milovníky sladkého, myslete na tuto skutečnost také a oslaďte náplň.

Dětská specifika:

tvaroh je vhodný pro děti od 1 roku

ořechy od 2 - 3 let - kvůli stravitelnosti a náchylnosti k plísním a žluknutí

obecně asi nejde o žádný "výživový hit", který by měly poznávat děti před prvním rokem

2016-09-07 Dezerty

Poznámka

Z uvedených surovin připravíte dva středně velké záviny.

Autor:

Počet porcí
2
 porce
Typ jídladezerty
Receptdomácí kuchyně
Složitost receptustřední
Typ receptu
dezerty
Druh přípravypečení
Příležitostnávštěva
Čas přípravy60 min
Nápojostatní
Nákladynízké

Fotogalerie

Odběr newsletteru Chci pravidelně dostávat informace ze světa Pažitka.cz

Ochrana osobních údajů + Cookies (Nastavení cookie)

Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena

Making by McRAI