Šlehačkové řezy s kokosovou smetanou, borůvkami a černým rybízem zpět

Ingredience na korpus žitná mouka100 gjemně mletá špaldová mouka250 g
vejce5-6 ksvlažná voda250-300 mlkypřící prášek bez fosfátů1 ks
panela sladidlo - dle chuti jiné150 gsůl1 špetkatuk na vymazání formy1 kostička
borůvkový džem na korpus1 sklenička
Šlehačková smetana
kokosové mléko (400ml)2 plechovkykakaové maáslo ( leze agar, želatina)60 gvanilka1 sáček/lusk
med/javorový sirup/cukr1 lžíce
Ovocný přeliv z želatiny/agaru
mražené/čerstvé ovoce900 gželatina/ 2,5 agarová tyčinka County5 lžic
Ingredience na korpus , žitná mouka 100 g, jemně mletá špaldová mouka 250 g, vejce 5-6 ks, vlažná voda 250-300 ml, kypřící prášek bez fosfátů 1 ks, panela sladidlo - dle chuti jiné 150 g, sůl 1 špetka, tuk na vymazání formy 1 kostička, borůvkový džem na korpus 1 sklenička, kokosové mléko (400ml) 2 plechovky, kakaové maáslo ( leze agar, želatina) 60 g, vanilka 1 sáček/lusk, med/javorový sirup/cukr 1 lžíce, mražené/čerstvé ovoce 900 g, želatina/ 2,5 agarová tyčinka County 5 lžic

Příprava

Miluji šlehačkové moučníky, jsou lehké, nadýchané, na tomto dezertu je skvělé, že si jej můžete měnit dle sezóny a to nejen ovocem, ale i celkovou změnou do zakysané podoby, kdy stačí do hotové smetany přidat nastrouhanou citronovou kůru a šťávu z citronu či limetky dle vlastní chuti, nechat pěkně rozležet v lednici před potřením a je to naprostá pecka. Rovněž korpus je skvěle univerzální, nadýchaný, skvěle se hodí na řezy, koláče, dorty, bublaniny...

My si tentokrát vychutnali šlehačkové řezy s pěknou porcí rybízu a borůvek. Proč právě vepřová želatiny, při abkm (alergii na bílkovinu kravského mléka) nelze u některých alergiků použít hovězí, navíc želatina se nechá dát vychladnout aniž by zatuhla, pomaloučku tuhne, ale konečný efekt tuhnutí je v lednici. U agaru je trošku problém, tam se musí lít vlažná směs což přípravu moučníku prodlouží časově neb je třeba, aby smetana na moučníku byla pořádně vychlazená, aby přelití vlažným agarem zvládla, ale jde to u recept s mini cheescake  jsem již takto připravovala. Určitě tento moučník vyzkoušejte, nebudete litovat je úžasný. Moc bych tímto chtěla poděkovat za konzultaci Kateřině Gallinové, která mi želatinu doporučila, s Katkou si píši ráda je skvělá a má neuvěřitelné znalosti o potravinách, zdravé výživě a želatinu, kterou mi doporučila používá delší dobu, Kateřinu najdete na webu http://www.skritcikuchyne.cz/  určitě její web navštivte má skvělé recepty pro alergiky i obecně různě orientované recepty.

A nyní k receptu.

Do jedné mísy si prosejeme obě mouky, přidáme kypřící prášek, špetku soli. Do druhé mísy rozklepneme celá vejce, přidáme panelu a krátce našleháme ani ne minutu, postupně za stálého šlehání přidáme sypké suroviny střídavě s vodou. Připravené těsto nalijeme do tukem vytřené a moukou vysypané formy, já měla plech o rozměru necelých 40cm, ale je vyšší 3,5cm, počítejte, že moučník vyběhne a budeme vrstvit ještě smetanu a ovoce, tak ať máte dostatek místa.

Vložíme do rozehřáté trouby, pečeme na 180-200°C přibližně 40 minut, vyzkoušíme špejlí.

Korpus necháme důkladně vychladnout.

Pustíme se do přípravy kokosové šlehačky, kokosové mléko v plechu dáme na 30 nejdéle 45 minut do mrazáku, teď v zimě pokud skladujete mléko v chladu stačí těch 30 minut, případně máme předchlazené den předem z lednice. Tuhý podíl přendáme do šlehací nádoby, rozmačkáme lžící, přidáme vanilku, sladidlo a začneme šlehat na plné otáčky, nakonec zašleháme i rozpuštěné, vychladlé kakaové máslo, které nám šlehačku zpevní. Kokosové mléko se našlehá stejně jako smetana, takto připravenou šlehačku si dáme vychladit do lednice.

Pustíme se do přípravy ovocného přelivu. Do rendlíku si dáme malé množství vody, přibližně 250ml, do které rozpustíme želatinu, můžeme lehounce přihřát.

Do hrnce nasypeme ovoce, necháme povolit, přilijeme želatinu a začneme vařit, pokud bude nutné přidáme trošku vody, tolik, aby se nám ovoce nepřichytilo, vše společně povaříme a necháme zcela vychladnout, ideálně když se nám začne během chladnutí lehce lepit ovoce a šťáva na prst, nepanikařte, že není hned vše tuhé. Vezměte část ještě horké ovocné směsi s želatinou a dejte do lednice. Je to zkouška tuhosti pro případ, že by bylo přidané želatiny málo. Pokud želatina tuhne a už nebudeme přidávat necháme zcela vychladnout.

Následně vezmeme upečený korpus, který potřeme borůvkovým džemem, dle druhu ovoce, které budeme dávat na povrch volíme vhodnou marmeládu či džem. Potíráme z důvodu, aby nám šťáva nezatekla pod korpus a následně jej nerozmáčela.

Na džem navrstvíme připravenou smetanu, plech dáme takto do lednice a čekáme na vychladnutí ovocného přelivu. Když je zcela želatina s ovocem vychladlá, vezmeme naběračku, vybereme ovoce, navrstvíme na šlehačku, opatrně, nespěcháme a šťávou následně již jen přelijeme, hotovo, dáme do lednice ztuhnout, bude to trvat tak 1 hodinu. Já začala péct kolem 11 hodiny a v 5 večer jsme už baštili.

Jinak určitě není problém místo želatiny použít agar, postup je stejný, ve vodě či ovocné šťávě necháme nabobtnat agarové tyčinky, následně povaříme s ovocem do rozpuštění a necháme vychladnout do doby dokud nezačne agar tuhnout, ten budeme lít mírně teplý tudíž smetana na korpusu musí být už delší dobu a nachlazená, doporučuji alespoň 3 hodiny a ještě lépe den předem.

 

Nebojte se toho stojí to za to, kdo ochutnal byl v sedmém nebi.

2019-02-14 Dezerty

Autor:

Počet porcí
10
 porcí
Typ jídladezerty
Receptpro děti
Složitost receptutěžká
Typ receptu
dezerty
Druh přípravypečení
Příležitostnávštěva
Čas přípravyvíce jak 90 min
Nápojostatní
Nákladyvyšší

Odběr newsletteru Chci pravidelně dostávat informace ze světa Pažitka.cz

Ochrana osobních údajů + Cookies (Nastavení cookie)

Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena

Making by McRAI