Vánočka zpět

Ingredience:
polohrubá mouka500 gcukr120 gmléko100 ml
droždí1 kostkacukr1 lžičkasůl špetka
vanilkový cukr (vanilínový)1/2 ksvejce1 ksžloutek2 ks
smetana 33%250 mlcitronová kůra dle chutirozinky dle chuti
na pomazání2 žloutky
polohrubá mouka 500 g, cukr 120 g, mléko 100 ml, droždí 1 kostka, cukr 1 lžička, sůl špetka, vanilkový cukr (vanilínový) 1/2 ks, vejce 1 ks, žloutek 2 ks, smetana 33% 250 ml, citronová kůra dle chuti, rozinky dle chuti, na pomazání 2 žloutky

Příprava

Také děláte "zkouškovou vánočku"? Přeci jen po roce... Každý rok si musím nejprve udělat tu "zkouškovou vánočku" na začátku Adventu. A pak ještě druhou těsně před Štědrým dnem. Jak to máte u vás? 

Z vlažného mléka, lžičky cukru a droždí necháme vzejít kvásek. V míse nejdříve vyšleháme smetanu s cukrem, vejcem a žloutky, přidáme vanilkový cukr, citrónovou kůru, sůl a vykynutý kvásek. Po částech přimícháváme mouku a rozinky. Nejprve pracujeme měchačkou a pak těsto dobře prohněteme na vále. Vrátíme těsto do mísy a necháme kynout, dokud nezdvojnásobí svůj objem.

Těsto znovu prohněteme a rozdělíme na 9 stejných dílů, ze kterých si vyválíme jednotlivé prameny. Spodní patro upleteme ze 4 pramenů a přendáme na plech s pečicím papírem, kraje podhrneme a střed promáčkneme. Druhé patro pleteme klasicky jako cop ze 3 pramenů a zase promáčkneme. Vrchní část jsou dva stočené prameny, jejich konce podhrneme pod spodní část. Nakonec vánočku potřeme rozšlehaným žloutkem a ozdobíme mandlemi. Do každého horního záhybu zapíchneme špejle, aby vánočka „nesjela“. Pečeme 35 minut v troubě vyhřáté na 170°C.

Kvásek uděláme tak, že dáme mléko a cukr do hrnce na sporák a mícháme prstem (abychom ohlídali teplotu). Jak začne být mléko teplé, odstavíme ho ze sporáku, nadrobíme do něj droždí a počkáme, až vzejde - na mléce se udělá béžová "peřina" a mléko již není vidět.

2016-11-24 Dezerty

Autor:

Počet porcí
1
 porce
Typ jídladezerty
Receptdomácí kuchyně
Složitost receptustřední
Typ receptu
dezerty
Druh přípravypečení
Příležitostvánoce
Čas přípravyvíce jak 90 min
Nápojostatní
Nákladynízké

Fotogalerie

Odběr newsletteru Chci pravidelně dostávat informace ze světa Pažitka.cz

Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena

Making by McRAI