Cupcakes

Cupcakes zpět

Jelikož nejvíc ze všeho miluji pečení právě těchto malých bochánků s barevným krémem na vrchu, rozhodla jsem se sepsat všechno, co o nich vím a podělit se o pár rad, které jsou třeba pro pečení zásadní, ale do receptu je nikdo nenapíše. Závěrem potom „přihodit k dobru“ pár tipů na krémy a polevy.

Pro začátek něco z historie – cupcakes byly poprvé zaznamenány v roce 1976, kdy je začala v USA péct kuchařka Amelie Simmsová.

Svůj název získaly podle odvažování surovin – nikoliv přesně na gram na váze, ale jednodušeji pomocí standardně velkých hrnků. Jako formičky potom mnohým sloužili celkem bizardní nádoby jako konzervy, mističky, hrnečky, kastrůlky apod.

Později, když se rozšířily do domácností, nesly název „1234 koláčky“ – totiž 1 hrnek másla, 2 hrnky cukru, 3 hrnky mouky a 4 vejce. Počátkem 21. století se „cupcakes“, jak je známe dnes, začaly na pultech amerických kaváren a cukráren objevovat stále častěji a rozšiřovat své pole působnosti i do Evropy a dál a dál.

Oblíbené jsou převážně pro svou jednoduchost, rychlost pečení a pěkný vzhled. V dnešní době lze vyrobit tisíce nejrůznějších příchutí (nejen sladkých), druhů krémů a ozdobiček, což dělá každé cupcakes trochu jiné a zajímavé.

I přes to, že jsou snadné, platí při pečení několik zásadních pravidel:

1) Mouku je nejlepší prosít. Těsto pak získá nadýchanější a měkčí strukturu.

2) Opatrně s cukrem. Nebo alespoň brát ohledy na druh krému, který se chystáme použít. Pokud děláme cupcakes s klasickým máslovým krémem, je důležité těsto nepřesladit.

3) Kvalitní ingredience. Je samozřejmé, že z poctivých (ano, bohužel tučných) surovin – klasické máslo, bílý cukr, čokoláda,… - vykouzlíme mnohem kvalitnější a lepší těsto. Už několikrát jsem zkoušela péct z rostlinných tuků, třtinového cukru a podobných věcí, ale nikdy jsem za to nesklidila moc velký úspěch.

4) Obezřetnost při výběru formiček. Obzvlášť, pokud jste se rozhodli péct v silikonových. Málokteré jsou totiž kvalitní – většina je příliš slabá a tak se bochánky deformují, pokud se formička roztrhne, těsto se vylívá ven (taky se mi to dvakrát stalo) apod.

5) Těsto neplnit po okraj. Cupcakes samozřejmě v troubě nabývají a tak by se mohly přelít nebo spojit s těstem v ostatních formičkách. Ideální je naplnit tak do 2/3.

6) S nanášením krému opatrně, obzvlášť, je-li hutný a těžký. Znovu narážím na klasický máslový, se kterým se musí skutečně šetřit. Sice je naprosto výborný, ale hodně sytý a sladký. Cupcakes by tak mohlo dát poměrně dost práce je dojíst celé.

7) Ozdobičky jsou nesmírně důležité, proto se vyplatí být kreativní. Veškeré cukrové sypání, čokoládové bonbonky, marcipánové figurky, papírové vlaječky… Vše je dovoleno. I drobnosti dělají divy.

Krémů na cupcakes existuje celá řada a každému chutná skoro něco jiného. Já osobně tedy nedám dopustit na tradici v podobě máslového, kamarádka miluje se šlehačkovým, přítel si oblíbil mascarpone. Který je nejlepší je tudíž hodně těžké napsat, nicméně se pokusím vypsat alespoň většinu z nich.

Máslový – Nejjednodušší, nejodolnější a nejsladší ze všech krémů. Vytvoří se docela obyčejně, totiž ušleháním měkkého másla (na 12 košíčků asi 125g) a moučkového cukru (cca 200g). Barví se potravinářskými barvivy. Pokud máte práškové, opatrně s ním! Velké množství krém úplně pokazí. Rozmíchejte trošku v kapičce studené vody a až potom vlijte do krému!

Mascarpone – O hodně stravitelnější, než jeho předchůdce. Nevýhodou je, že se rychle roztéká a tak bych nedoporučovala dlouhý pobyt někde v extrémním horku. Na druhou stranu tedy není tak těžký a tak ho můžeme na dortík dát i víc a nemusíme se bát, že by měl někdo problém to sníst. Vytvoříme ho ušleháním mascarpone (250g) se zakysanou smetanou (50g) a moučkovým cukrem (100g). Můžeme obarvit potravinářským barvivem, přidávat dochucovadla jako vanilkový extrakt, čokoládu, apod.

Tvarohový – Lehká a nadýchaná varianta, kterou cupcakes rozhodně nepokazíte. Vytvoříte ušleháním tučného tvarohu (300g) s moučkovým cukrem (100g). Barvit lze stejně jako předchůdci, i když s vodou bych byla kvůli naředění toho krému hodně opatrná. Spíš bych tedy použila něco jako džem nebo podobné přírodní věci. Také jsem zkoušela nakrájet do tohoto krému kousíčky (maličké!) čerstvého ovoce a bylo to naprosto dokonalé.

Šlehačkový – Výborný, bohužel skutečně hodně málo odolný a trvanlivý. V horku skoro nemožné ho uchovávat. Problém nastává taky při aplikaci krému na cupcakes – je potřeba vlastnit pístovou zdobičku, nikoliv igelitový sáček nebo nedej bože látkovou. Teplo vašich rukou ten krém rozehřeje skoro hned a pak je nemožné ho na bocháncích udržet.

Ostatní – Požívají se ještě další a další, které jsem snad ani nezkoušela. Těsto se polévá čokoládou, pečou se s bílkovými pusinkami na vrchu nebo se pokrývají marcipánovými plátky a zdobí se toutéž sladkou hmotou,…

Fantazii se ovšem meze nekladnou – nejkrásnější na nich je právě ta originalita. Můžete je péct podle toho, co se vám líbí, co vám chutná. Spojovat chutě dohromady a tvořit úžasný kulinářský zážitek. Nechat vyřádit svoji kreativitu a všemožně nádherně nazdobit…

Pokud se rozhodnete k pečení cupcakes, je to skutečně skvělá volba. Povedou se každému, začátečníkům i dětem. Výsledek je potom famózní a určitě potěšíte svoji rodinu, přátele, kolegy v práci. Já jsem s nimi měla úspěchy pokaždé a motivuje mě to k stále větší a větší tvořivosti a pečlivosti.

Držím vám tedy palce a přeji dobrou chuť.

Autor článku:

Fotogalerie
Odběr newsletteru Chci pravidelně dostávat informace ze světa Pažitka.cz

Ochrana osobních údajů + Cookies (Nastavení cookie)

Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena

Making by McRAI