Houbový kuba zpět

Ingredience:
kroupy dle potřebysůl špetkasušené houby dle potřeby
sádlo trochucibule1 ksdrcený kmín špetka
pepř špetkanasekaná majoránka hrstkavývar dle potřeby
máslo pár plátků
kroupy dle potřeby, sůl špetka, sušené houby dle potřeby, sádlo trochu, cibule 1 ks, drcený kmín špetka, pepř špetka, nasekaná majoránka hrstka, vývar dle potřeby, máslo pár plátků

Příprava

Tento tradiční vánoční recept má hlubokou historii. 

Lidé ještě dávno před Kristem oslavovali zimní slunovrat právě pojídáním obilovin s houbami. V době křesťanské se tento zvyk nevytratil, ale klasický Kuba byl považován jako Štědrovečerní postní pokrm. Zatímco dříve se tato jídla servírovala jako hlavní chod při slavnostní večeři, v současné době je vystřídal známější kapr se salátem.

Lidé mnohem častěji považují za postní jídlo právě oběd, kdy servírují buď Kubu, nebo čočkovou polévku. Podle různých tradic věří, že když se po celý Štědrý den až do slavnostní večeře postí, uvidí zlaté prasátko a kroupy s čočkou se následující rok promění v peníze. V pohanských kulturách však tento zvyk znamenal honosnou večeři v podobě dozlatova pečeného selete.  

Dnes už bohužel tyto tradice málokdo zná a každý prožívá Vánoce jinak. Proto se radši pustíme do vaření. 

Opláchněte kroupy, zalijte vodou, osolte a vařte do měkka. Nachystejte si předem sušené houby, které namočte alespoň půl hodiny před vařením do vody. Na pánvi rozpustíme trochu sádla a orestujeme na něm dozlatova nadrobno nakrájenou cibulku. Přidáme drcený kmín, uvařené kroupy, sušené houby, které předtím důkladně osušíme od vody, přidáme trošku nasekaného česneku a vše důkladně orestujeme na mírném ohni. V závěru dochutíme solí a pepřem, nasekanou majoránkou A zalijeme vývarem. Necháme chvíli provařit.

V druhé fázi si vymažeme pekáček sádlem a přendáme do něj směs. Na vrch položíme pár tenkých plátků másla a pečeme v předehřáté troubě na 180°C asi 10 minut.

www.facebook.com/RegionNaTaliri

2013-12-20 Hlavní chody

Autor:

Počet porcí
3
 porce
Typ jídlaostatní
Receptdomácí kuchyně
Složitost receptustřední
Typ receptu
ostatní
Druh přípravyzapékání
Příležitostvánoce
Čas přípravy30 min
Nápojostatní
Nákladystřední

Odběr newsletteru Chci pravidelně dostávat informace ze světa Pažitka.cz

Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena

Making by McRAI