Králík na slanině s červeným zelíčkem a Karlovarským knedlíčkem zpět

Králík:
králičí stehno2 ksbůček400 gslanina100 g
sádlo1 lžícesůl špetkapepř špetka
kmín špetka
Červené zelí:
kysané červené zelí500 gvývar500 mlcibule (150 g)1 ks
jíška1 lžícecukr1 lžícesůl špetka
kmín špetka
Karlovarský knedlík:
mléko2 dlvejce2 kshrubá mouka2 dl
rohlík2 ksmáslo1 lžícesůl špetka
petrželová nať hrstka
králičí stehno 2 ks, bůček 400 g, slanina 100 g, sádlo 1 lžíce, sůl špetka, pepř špetka, kmín špetka, kysané červené zelí 500 g, vývar 500 ml, cibule (150 g) 1 ks, jíška 1 lžíce, cukr 1 lžíce, sůl špetka, kmín špetka, mléko 2 dl, vejce 2 ks, hrubá mouka 2 dl, rohlík 2 ks, máslo 1 lžíce, sůl špetka, petrželová nať hrstka

Příprava

Dlouho mi ty králičí kejtičky odpočívaly v mrazáku zapomenuté. Když jsem ale nedávno přemýšlel, k čemu bych si připravil ten parádní knedlík a hlavně kysané červené zelí bylo jasno během chvíle. 

Dlouho mi ty králičí kejtičky odpočívaly v mrazáku zapomenuté. Když jsem ale nedávno přemýšlel, k čemu bych si připravil ten parádní knedlík a hlavně kysané červené zelí bylo jasno během chvíle. Bažanta jsem totiž nesehnal. No a to zelí. Já ho prostě musel vyzkoušet. Za celý život jsem jedl kysané červené zelí dvakrát. Jednou u sestry a podruhé když jsem její recept chtěl vylepšit. Proč? Já měl vždy dojem, že kysané červené zelí je tak nějak blbost. Evidentně ne. I když…

Maso
Stehna prošpikujeme slaninou a i s bůčkem okořeníme pouze solí, pepřem a kmínem. V pekáči zasypeme zbylou na kostičky pokrájenou slaninou, přidáme sádlo a máme li k dispozici tak větvičku rozmarýnu. Pečeme 30 minut při 200°C a poté doměkka při 160°C za občasného podlévání vodou nebo vývarem.

Proč ten bůček? K třičtvrtě kilu hotového zelí by dvě stehna byla málo a navíc jeho tuk podpoří a pozdvihne chuť králíka. Tak proto.

Zelí
Na sádle orestujeme drobně pokrájenou cibuli do zlatava, přidáme cukr a necháme zkaramelizovat. Následuje zelí, sůl, kmín a horký vývar. Pod poklicí dusíme pomalu skoro doměkka, zahustíme jíškou a ještě provaříme (zahustit samozřejmě můžeme 100g nastrouhaného bramboru). Necháme odpočívat – krásně dojde, než se maso dopeče.

Opět připomínám – nepodceňujte vývar. Jakékoliv zelí je o 100% lepší, dusí-li se ve vývaru namísto vody. Pozor na kvalitu zelí. Jeden z důvodů proč to kysané červené nemusím, je fakt, že často bývá jako bláto. Takže doba dušení může být 30, ale i jen 10 minut.

Knedlík
No nebudu to znovu rozepisovat. Krásný postup je už tady. Snad jen: máslem nešetřete a k petrželce přidejte i hrstku pažitky. Už jen ta vůně po rozbalení je úchvatná. Nebo…

Finta neuškodí. Opravdu hodně jsem si v poslední době zvyknul na směs mrazem sušené zeleniny a bylinek z Lidlu. Lžíce přidaná do polévky, omáčky, zelí, salátu i tohoto knedlíku udělá s jejich chutí opravdu divy. Už jsem ji popisoval tady. A beru zpět dřívější poznámku. Dnes jsem si ověřil, že v majonézovém salátu je parádní. Takže na vánoce do bramborového každopádně.

Jen pro doplnění – rodičové vařili skvěle, ovšem něco tak sofistikovaného jako karlovarský knedlík tedy ne, králíka jsme mívali s brambory a tatarkou, stejně tak smažák, kuře a něco co jsem nesnášel – pečený paprikový lusky plněný masem – ta kombinace mi prostě vadila2014-01-07 Hlavní chody

Autor:

Počet porcí
2
 porce
Typ jídlamasa
Receptdomácí kuchyně
Složitost receptustřední
Typ receptu
masa
Druh přípravypečení
Příležitostostatní
Čas přípravy60 min
Nápojostatní
Nákladystřední

Fotogalerie

Odběr newsletteru Chci pravidelně dostávat informace ze světa Pažitka.cz

Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena

Making by McRAI