Žitný kvásek zpět

Ingredience:
žitná chlebová mouka4 x 100 gvoda4 x 100 g
žitná chlebová mouka 4 x 100 g, voda 4 x 100 g

Příprava

Nebojte se, pojďte do toho, jde vlastně jenom o smíchání vody s moukou. Pokud se kvásek nezadaří, k žádné velké finanční ztrátě nedojde.

Den 1
Smícháme 100g vody a 100g žitné chlebové mouky, pořádně promíchám. Skleněnou nádobu přikryjeme fresh folií. Do fresh folie uděláme asi pět dírek nožem a necháme stát na lince do druhého dne.

Den 2
Kvásek se začal lehce nadzvedávat a začínají se dělat bublinky. Raději jsem ho přendala do větší skleněné nádoby. Přidala 100g žitné chlebové mouky a 100g vody, promíchala a zakryla folií. Můžete od začátku zrovna použít větší nádobu. 

Den 3
Asi po 12ti hodinách začne kvásek mohutně nabývat na objemu. Opravdu hodně vyskočí, objeví se velké bubliny. Jakmile začne viditelně padat, snědl všechen škrob v zrnu a je nutno ho dokrmit. Přidáme 100g vody a 100g žitné chlebové mouky.

Den 4
Gratuluji, kvásek je hotový a můžeme z něj péct.

Nebojte se, pojďte do toho, jde vlastně jenom o smíchání vody s moukou. Pokud se kvásek nezadaří, k žádné velké finanční ztrátě nedojde. Kvásek voní krásně po zkvašeném ovoci. Někdy v něm cítím jablka, jindy banány. Pokud ucítíte aceton (ředidlo), začněte s kváskem znovu.

Na začátek není nový kvásek tolik silný, takže je velmi pravděpodobné, že první Vaše chleby budou placáčky. Nenechte se však odradit a zkoušejte dál. Postupným novým a novým rozkvašováním nabere kvásek na síle a chleby začnete mít výstavní. Nenechte se odradit prvními nezdary. U nás se domácí chleba snědl vždycky, ať měl tvar jakýkoliv. Pro povzbuzení jsem připojila fotku mého prvního chlebu.

Uchovávání kvásku v ledničce: Při každém rozkvašování kvásku na nový chleba, nezapomeneme odebrat lžíci kvásku a uskladnit ho v ledničce, v nádobě s nedošroubovaným víčkem, aby měl šanci lehce dýchat. Takto uskladněný kvásek vydrží zhruba týden. Před dalším pečením je potřeba tuto lžíci kvásku rozmíchat s vodou a moukou. A následně znova odebrat do lednice. Kvásek skladovaný v ledničce Vám vydrží roky.

Pokud si opravdu netroufáte na kvásek sami a přesto byste chtěli péct kváskový chleba, pak na stránkách http://www.pecempecen.cz je Kvásková mapa, kde se můžete mrknout, jestli Vám kvásek někdo v okolí není ochotný darovat. 

2013-12-09 Ostatní

Autor:

Počet porcí
1
 porce
Typ jídlaostatní
Receptdomácí kuchyně
Složitost receptustřední
Typ receptu
ostatní
Druh přípravyostatní
Příležitostostatní
Čas přípravyvíce jak 90 min
Nápojostatní
Nákladynízké

Fotogalerie

Odběr newsletteru Chci pravidelně dostávat informace ze světa Pažitka.cz

Ochrana osobních údajů + Cookies (Nastavení cookie)

Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena

Making by McRAI