Slávky na víně zpět

Ingredience:
slávky0,5 - 1 kgcibule1/2 ksčesnek6 stroužků
dobré bílé nebo růžové víno3 dclvoda2 dclcitron1 ks
sůl špetkabobkový list2 kspetrželka hrstka
velké rajče1/2 ksolivový olej trochu
slávky 0,5 - 1 kg, cibule 1/2 ks, česnek 6 stroužků, dobré bílé nebo růžové víno 3 dcl, voda 2 dcl, citron 1 ks, sůl špetka, bobkový list 2 ks, petrželka hrstka, velké rajče 1/2 ks, olivový olej trochu

Příprava

Nejméně zábavnou částí přípravy skvělých slávek je jejich čištění. 

Ať si v Marseille a okolních malebných vesničkách sednete do kterékoliv restaurace, jejichž nespočetné množství lemují promenády kolem malebných přístavů a blankytných pláží, téměř vždy na vás již od vchodu bude mrkat cedule s nápisem Moules et frites [mul e frit]. Slávky s domácími hranolky. Za (na francouzské restaurace) nízkou cenu kolem deseti euro si pochutnáte na kilogramu šťavnatých slávek, připravovaných s mnoha variacemi omáček – nejen klasicky na víně a česneku, ale také v provensálské omáčce, curry omáčce nebo zajímavě například omáčce z modrého aromatického sýru roquefort (vyzkoušeno – fakt je to dobré!). A protože na marseillských trzích pořídíte slávky různých druhů za nula nula nic a protože v jednoduchosti a klasice je krása, ráda bych vám předala osvědčený recept na ty naše oblíbené. Jen hranolky si raději necháváme k masu, přeci jen je mnohem zábavnější a chutnější si do šťávičky pod slávkami namáčet čerstvou křupavou bagetu.

Nejméně zábavnou částí přípravy skvělých slávek je jejich čištění. Nejlepší je vzít si k ruce ostrý nožík a ve studené vodě ze slávek oškrábat všechny nečistoty, můžete zkusit také hrubý kartáček. Z každé slávky navíc koukají po boku tzv. vousy, které je třeba prudším pohybem odtrhnout. Pokud najdete slávku, která je otevřená, vyhoďte ji – taková slávka již není mezi živými a vám by mohla způsobit akorát tak střevní potíže. Pokud máme slávky očištěné, můžeme se těšit na koncert vůní a chutí. Na dobrém olivovém oleji zpěňte nadrobno nakrájenou cibulku a česnek, spolu s bobkovým listem. Česnek nezapomeňte přidat pouze na krátkou dobu, aby nezhořkl. Zalijte vínem a nechejte asi 5 minut redukovat – z vína se odpaří alkohol a zůstane skvělá šťávička. Lehce osolte (nepřehánějte – slávky vám do vývaru pustí slanou mořskou vodu), přidejte šťávu z cca půlky citronu a nadrobno pokrájené rajče. Po několika minutkách zalijte vodou a nechte probublávat, dokud cibulka, česnek a rajče nezměknou. V tomto okamžiku přidejte slávky, zasypte sekanou petrželkou, promíchejte, přiklopte a nechte škeble koupat asi dalších 10 minut. Že jsou hotové, poznáte jednoduše – slávky jsou otevřené a maso má zdravou světle oranžovou barvu. Nyní už nezbývá, než servírovat i s vývarem. Slávky nakonec pokapat citrónem a pochutnávat si v kombinaci s dobrou bagetkou a zbytkem vína v lahvi.

Pokud vám i po hodování zbude šťáva pod slávkami, v žádném případě ji nevylévejte. Takovou dobrotu můžete zmrazit a použít jako základ do nějaké dobré omáčky. Nebo, máte-li i jiné mořské plody, vykoupejte ve šťávě i je. Očištěné a naporcované krevety nebo olihně či chobotničky povařte v osolené vodě s citronovou štávou, poté zprudka dozlatova osmahněte na olivovém oleji a dalších pár minut nechejte lebedit na mírném plameni podlité právě šťávičkou ze slávek. Bon appétit!

2013-11-22 Hlavní chody

Autor:

Počet porcí
2
 porce
Typ jídlaostatní
Receptzahraníční kuchyně
Složitost receptulehká
Typ receptu
ostatní
Druh přípravyvaření
Příležitostslavnostní večeře
Čas přípravy60 min
Nápojvíno bílé
Nákladystřední

Fotogalerie

Odběr newsletteru Chci pravidelně dostávat informace ze světa Pažitka.cz

Ochrana osobních údajů + Cookies (Nastavení cookie)

Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena

Making by McRAI