Ricotta - tajemství její chuti

Ricotta - tajemství její chuti zpět

Ricotta je v Itálii velmi oblíbenou surovinou používanou na řadu vybraných receptů, jak slaných tak i sladkých. Mylně se ricotta považuje za sýr, jedná se o mléčný výrobek, který se vyrábí ze syrovátky (tekutina, která vzniká právě při výrobě sýra). Její kvalitu ovlivňuje především použité mléko, které může být kravské, ale existují varianty i z ovčího, kozího nebo z bůvolího mléka. Již staří Římané si vychutnávali tuto italskou delikatesu!

Ricotta se vyrábí po celé Itálii, ta nejprodávanější pochází z regionu Lazio (pozn. oblast Říma), známá jako ricotta romana d.o.p. Dalšími významnými regiony její produkce jsou také například Campagnia, Puglia, Sardínie, Sicílie, Abruzzo a další. Vyrábí se nejen v klasickém provedení, ale můžeme tu najít také další druhy. 

První, co stojí za zmínku, je rozhodně solená ricotta (na Sicílii známá pod názvem "ricotta funnata"). Tento druh je velmi oblíbený hlavně na jihu Itálie díky své výraznější chui a pevnější formě. Solí se zpravidla hrubou mořkskou solí, poté následuje její několikadenní zrání. Jednou z jjich variant je také přidání chilli papriček, typické pro některé speciality z Kalábrie, Sicílie či Apulie. Její význěmné místo najdeme právě v lokální kuchyni kde se strouhá na některé pokrmy namísto klasického parmezánu.

Další je ricotta forte, pikantní a krémovější, než ta předchozí. Používá se na ochucení omáček, jako náplň do smažených panzerotti (říká se jim také calzone, mají typickou formu ve tvaru půlměsíce, jsou připravené z těsta na pizzu). Tento druh ricotty se také roztírá na bruschetty.

Zajímavou variantou je také uzená ricotta, vyráběná na jihu Itálie z kozího mléka.

Další alternativou bývá přidání mléka či smetany během výrobního procesu. V tomto případě je však ricotta tučnější.

Kromě Itálie ji najdeme také například ve Francii, Řecku, Španělsku či na Maltě. Ricotta se dá dnes sehnat v řadě českých supermarketů nebo ve specializovaných italských prodejnách. Její zajímavou charakteristikou je rozhodně nízký obsah kalorií, řada výživných vlastností a "lehkost"

Co s takovou ricottou můžeme připravit za delikatesu? Rozhodně nejslavnějším italským receptem jsou cannoli siciliani (typický dezert vyráběný na Sicílii, obohacený pistáciemi nebo třeba čokoládou). Obecně se používá tak jako náplň do těstovin, přidává se do omáček na těstoviny, připravují se z ní různé krémy či dezerty a jíné.

Recepty z ricotty:

Mezi dezerty by vás mohl potěšit Budino di ricotta (recept zde), jeho příprava je rychlá a jednoduchá. Recept pochází se staré italské kuchařky z 19. století. Pro milovníky sladkých pěn tu mám Mousse di ricotta (recept zde) se spoustou čokolády a šťavnatými blumami. 

Vegetariány by mohly nadchnout ricottové „karbanátky“ Polpettine di ricotta (recept zde). Jednoduchý předkrm Involtini di prosciutto e ricotta, který vytvoříte z italského prosciutta a ricotty (recept zde). 

A aby tu nechyběly ani těstoviny, mám tu pro vás oblíbené vrtule Fusilli con ricotta e pancetta (recept zde) nebo naprosto úžasné obří těstoviny ve tvaru mušle plněné ricottou a špenátem Conchiglioni con ricotta e spinaci (recept zde). A na závěr náplň do mých oblíbených ravioli s ricottou a špenátem (recept zde).

Autor článku:

Fotogalerie
Odběr newsletteru Chci pravidelně dostávat informace ze světa Pažitka.cz

Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena

Making by McRAI