Katka Cinková

Katka Cinková zpět

jméno a příjmení Katka Cinková
znamení    rak
koníčky    literatura, vaření, fotografování
sny a cíle Mé sny se často mění s postupem času, se zkušenostmi, s věkem. Dříve jsem toužila po literární kavárně. Pak po malé literární restauraci, která by mohla být i malou galerií. Nakonec jsem ale dostala k dispozici nádherný prostor, který bych chtěla využít jako bytovou (či spíše zahradní) restauraci. A taky chci být dobrou spisovatelkou, protože literatura byla mou vášní snad odjakživa.

Nejsem žádný kulinářský kritik či profesionální kuchař. Jako malou mě babička nechávala vyvádět v kuchyni, což spíše připomínalo přípravu čarodějných lektvarů, ale častokrát mé výtvory dokázala proměnit v něco neskutečně dobrého. Pak byl na dlouho klid, já se plotně vyhýbala jako čert kříži a moje máma říkávala, že až s někým budu žít na hromádce, tak ten člověk dříve pojde hlady, než bych jej nakrmila. Měla tak trochu pravdu, protože jeden z mých prvních kulinářských počinů bylo Boeuf Bourguignon, což zabere jooo spoustu času. Dnes mám vaření jako koníčka, odreagování se při studiu (odborně se tomu říká prokrastinace :D) a překvapivě to docela vychází.

Ráda experimentuji, zkouším nové věci, postupně jsem přestala řešit množství a jedu více méně od oka, ale abych nebyla zlá, snažím se aspoň držet nějaké hrnkové odměřování, aby z mých receptů a výsledného jídla mohl mít potěšení i někdo jiný. Točení se okolo jídla navíc od základů změnilo mé stravovací návyky, mé chutě, které jsem byla schopna pozměnit i u mého milého pokusného králíka. Tudíž výjimečná porce masa neuškodí, ale mám ráda barvy, hlavně na talíři =).

Malá restaurace je takový můj sen. Ale brigáda v kuchyni mě od toho ani ne odradila, jako spíše mi nabídla uvědomění, jak je to náročné. S lidmi je to občas složité a mnohdy vaši snahu vůbec neocení. Skýtá se mi ale možnost využít úžasný prostor, z něhož bych ráda stvořila sympatickou bytovou restauraci a k vaření bych využívala lokálních zdrojů, kterých je v okolí požehnaně a byl by hřích jich je nenabídnout i dalším. 

Recepty kuchaře
Podzimní dýňová pizza

Podzimní dýňová pizza

I pizza může být plná veselých barev a rozhodně se obejde bez rajčat.

Chvíli jsem zvažovala, zda výsledek tohoto receptu pojmenovat „pizza“. anebo „zeleninový koláč“, neboť jsme s pokusným králíkem měli spor. Já jsem tvrdila, že je to pizza. Prostě tenké těsto, namazat, posypat zeleninou, posypat sýrem, upéct. On tvrdil, že je to zeleninový koláč. Kvůli tomu, že místo rajčat je základ z dýně. A řepa na pizzu prý taky nepatří. Nakonec jsem si řekla, že zanechám původní pojmenování, zamýšlela jsem péct pizzu a já jsem kuchař a hotovo!

Doma se mi povalovala dýně z posledních farmářských trhů. Povedlo se mi koupit takovou, kterou už někdo přede mnou asi trošku nakousl. Tudíž bylo třeba něco vymyslet. Dostala jsem chuť na pizzu a přišlo mi, že dýňové purée a pečená řepa, která mi seděla v lednici z předešlého dne, by mohla být dobrá kombinace.

A ve výsledku to vypadalo tak hezky. Mám ráda, když je jídlo barevné. Další výhoda je, že purée, které se nespotřebuje na pizzu, může člověk zužitkovat třeba do těstovin.

Níže uvedené uvedený recept vychází zhruba na 4 středně velké pizzy. Zároveň jsem přišla na fajn způsob, jak ji upéct, aby měla dobré křupavé těsto. Pára. Do trouby dát plech a na dno trouby položit kovovou nádobu, která zvládne velký žár, všechno to hodinu vyhřívat na plný knedlík. Pak dát plát s pizzou rychle na plech a do nádoby nalít vodu, troubu rychle zavřít. Udělá se pára a těsto je perfektní.

29.1.2016 Doba přípravy: 60 min více info
Špenátová polévka s parmazánovým chipsem a ztraceným vejcem

Špenátová polévka s parmazánovým chipsem a ztraceným vejcem

Už od dětství zbožňuji špenát. A venku je příšerná zima. Už jsem vyhlásila pátrání po rukavicích a kulichovi. Člověk je po té noční šichtě takový jakoby praštěný po hlavě, tak to chce do žaludku něco lehčího. A taky se mu nic nechce, proto by to mělo být relativně rychlé a jednoduché. Sečteno a podtrženo, výsledkem byla špenátová polévka. S hromadou česneku. To je přeci přírodní antibiotikum. Nějak ty bacily je třeba od sebe odhánět.

29.10.2015 Doba přípravy: 30 min více info
Cuketový chléb s černými olivami

Cuketový chléb s černými olivami

bezlepkový recept

Dostala jsem chuť na mozzarellu v parmské šunce, hezky ogrilovat. Což asi právě nedává moc smysl, když to má být příspěvek o cuketovém chlebu. 

Věc se má taky – nějaký sendvič s bazalkou, mozzarellou, parmskou šunkou, plátkem rajčete je asi bezva, k tomu jej zapéct... mmmm! Jenže ta kombinace sýra, sice kvalitní, ale přesto uzeniny, a klasického pečiva mi přijde ve výsledku docela těžká na žaludek. Chuťově dobré, ale na trávení špatné kombo. A protože mám doma z farmářských trhů spoustu cukety a když jsem mohla udělat burger bulky z květáku, proč bych nemohla udělat bezlepkový chléb z cukety?

Ráno jsem si hezky přivstala, splácala jsem dohromady, co jsem našla, a výsledek je více než pozitivní. A měla jsem pravdu, snídaně bezva, přiměřeně velká a bříško je spokojeně plné, ale není mu těžko. Ty olivy jsem si asi odpustit mohla, ale strašně si na nich v poslední době ujíždím a raději jsem si pořídila zásobu.

22.9.2015 Doba přípravy: 90 min více info
Quesadilla se zeleninou a batáty a česnekovým dipem

Quesadilla se zeleninou a batáty a česnekovým dipem

Doma se mi povaluje pár batátů. Hlavně kvůli asi nejlepší polévce, kterou jednou možná stvořím tak, aby se dala jíst. Zatím tam byl jeden pokus. A ten smrad jsem větrala zbytek dne. Ale venku už přituhuje, tudíž bych se mohla v nejbližší době odhodlat. Uvidíme.
 
Tentokráte si mě inspirace našla na vegetariantimes.com. Vlastně až do toho okamžiku jsem ani po ničem nepátrala. Ale když už to na mě vyskočilo, proč se nepodívat. Vypadalo to sympaticky, ingredience jsem doma měla všechny a nakonec jsme skončili příjemně přejedení.
 
Česnekový dip je navíc, v původním receptu se neobjevuje. A jo, budete po něm táhnout celý zbytek dne. Ale na jednu stranu to posílí imunitu a na druhou se na chvíli nebudete muset bát upírů.
31.7.2015 Doba přípravy: 30 min více info
Bezlepkové halušky s brynzou a kysaným zelím

Bezlepkové halušky s brynzou a kysaným zelím

„To je z brambor? Já myslel, že je to něco jako nudle s mákem.“

Řekl můj pokusný králík, když mě viděl v kuchyni strouhat brambory a nadávat, když jsem krom brambor nastrouhala i sebe. 

U nás doma se halušky dělaly po léta, babička měla kořeny na Slovensku, toto umění převedla na otce a doma se dále uchytilo. Vlastně se staly s brynzou, omaštěné cibulkou se špekem, velmi oblíbeným jídlem posledních let, hlavně mých rodičů. Mým už tak ne. Jednak jsem se k brynze musela nějak postupně dopracovat a i tak ji mám raději zjemněnou zakysanou smetanou nebo tvarohem, jednak shledávám halušky poněkud těžšími na žaludek. 

A tak jsem začala koumat... jak vynechat mouku úplně jsem nevykoumala. Ale udělala jsem hokus pokus s moukou pohankovou, kterou jsem hlavně měla doma. Kupovat nějakou spešl bezlepkovou mouku se mi nechtělo.

31.7.2015 Doba přípravy: 30 min více info
Pomerančovo-podmáslový koláč (Crustless)

Pomerančovo-podmáslový koláč (Crustless)

Pamatujete se na křehký podmáslový koláč, co jsem kdysi vyráběla? Byl moc fajn. A mi v lednici po nevydařené kulinářské akci (má výdrž je bohužel omezená, tudíž nevydařená v tom smyslu, že jsem to odpískala) vysedávalo podmáslí. Na muffiny jsem v tomhle horku neměla pražádnou chuť, ani na klasický koláč, piškot či cokoli, do čeho by šlo dát. Ale lákal mě právě podmáslový krém. Už zase. Zároveň s přemnoženými pomeranči to byla jasná volba.
 
Jak se mohou přemnožit pomeranče? Tak, že na vás koukají odevšad. Z mísy s ovocem, z lednice, ze skříňky odšťavňovač na citrusy.
31.7.2015 Doba přípravy: 45 min více info
Vegan burger z červené čočky se zeleninou

Vegan burger z červené čočky se zeleninou

veganský recept

Včera i dnes se mi vyvedly dva skvělé recepty, které jsem dávala dohromady stylem: pokus – omyl.  Jen se ve výsledku neprojevil ten omyl. Pokud nepočítám tak připálený hrnec, že se ještě teď odmáčí ve dřezu.

Prostě jsem zkombinovala požadavky chutí svých a chutí mého pokusného králíka a pustila se do toho. Díky čemuž vzniklo úžasné pohankové risoto. A burgery z červené čočky. I když je pravda, a asi bych se měla stydět, že jsem svého pokusného králíka trochu převezla. Jeho požadavek bylo něco, co by mu „zalepilo žaludek“, něco prasáckého, nějaká hmota. Třeba smažák. Nadhodila jsem burger. Nadšeně souhlasil. Jenže netušil, že mi už se v hlavě rodil plán, jak si dám kynout celozrnné bulky, jak ony burgery nepotkají maso ani z rychlíku. Jaksi se mi v lednici přemnožila zelenina. A já ji chci jíst snad ve všech možných jídlech, ať už vařenou či za syrova.

Takže jak bulky, tak placky jsou oboje homemade. A ve své podstatě vegan. V lednici mi totiž zůstala jen 2 vajíčka a nechtělo se mi jimi plýtvat. Proto jsem se rozhodla vzít to hákem a vynechat živočišné produkty kompletně. Je pravda, že nakonec to tak úplně nevyšlo, protože jsem pak burgery dozdobila cheddarem a majonézou, ale pokud je vynecháte nebo si seženete vegan verzi někde ve zdravé výživě či si ji vyrobíte, je jejich základ skutečně veganský. 

31.7.2015 Doba přípravy: více jak 90 min více info
Křenová omáčka s hovězím masem

Křenová omáčka s hovězím masem

Křen. Jako malá jsem nad ním ohrnovala nos, protože jsem měla dojem, že se mi ta ostrost snaží vypálit díru do hlavy. Naopak teď je toho ostrého po čertech málo. Obvykle je nejlepší pěstovat si jej přímo na zahrádce anebo si na ten z dovozu dávat pozor. V českých končinách je asi nejproslulejší křen malínský (z Malína u Kutné Hory - dá se říct, že křen je takovým dalším stříbrem kutnohorského kraje). Dokonce básník Adolf Heyduk napsal báseň "O malínském křenu" (Adolf Heyduk, Zpěvy pošumavksého dudáka).
 
Jeho největším plusem, krom chuti, je jeho vliv na lidské zdraví. Již naše babky a lidé ještě mnohem dříve před nimi věděli, že má hojivé a protizánětlivé účinky (a to jak při užívání zevně v podobě obkladů či mastí, tak při požívání vnitřně, kdy je dobrý na zažívání), osvědčil se u revma a v neposlední řadě obsahuje spoustu vitaminu C.
 
Hodně oblíbený je u zabíjačkových pokrmů. Kousek vepřového ovarového masa dostává s trochou čerstvě strouhaného křenu naprosto nový rozměr. Ale hodí se i do pomazánek nebo zeleninových jídel. Hodně oblíbená je i "vejmrda", což je nastrouhaný křen s nastrouhaným jablkem, dochucený trochou soli, cukru a octem nebo citronovou šťávou.
 
A protože venku přituhuje, tudíž organismus lépe zvládá trošku hutnější stravu, a vitamíny navíc se hodí vždycky, přišlo mi, že je ten správný čas uvařit si křenovou omáčku. Většina receptů na českém internetu už od pohledu působí těžce a spousta věcí mi přijde zbytečná. Navíc se ve zkratce jedná o bílou bešamelovou omáčku ze smetany ke šlehání a s nastrouhaným křenem jako bonus.
 
Proto jsem na bešamel použila vývar z hovězího masa, jehož plátky jsem následně k omáčce servírovala. Velmi často se používá třeba hovězí jazyk a i když je to prostě docela libové hovězí, ne každému se zamlouvá představa konzumace něčeho, na čem už někdo něco konzumoval. Další možnost je uzené maso, to lze též předem uvařit a vývar následně použít, nebo šunka od kosti.
 
Úplně jsem vynechala cukr, citronovou šťávu a šlehačku. Namísto toho jsem použila 10% zakysanou smetanu a trochu smetany na vaření k finálnímu zjemnění. U křenu samotného záměrně neuvádím množství, protože jednak záleží na každém, jak bude chtít omáčku ostrou, jednak hlavně záleží, jak ostrý je samotný křen. Čím ostřejší, tím méně je ho potřeba, v opačném případě v omáčce klidně může skončit i celý kořen, který si koupíte, a stejně to bude málo.
31.7.2015 Doba přípravy: více jak 90 min více info
zpět na home stranu
Odběr newsletteru Chci pravidelně dostávat informace ze světa Pažitka.cz

Ochrana osobních údajů + Cookies (Nastavení cookie)

Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena

Making by McRAI