Články
Jak na domácí těstoviny

Čerstvé těstoviny mají v italské kuchyni už dlouholetou historii. Hospodyňky si předávají tradice z generace na generaci a především umění vytvořit ty nejlepší těstoviny s pomocí válečku a poctivé ruční práce. Dnešní doba nám nabízí už spoustu šikovných kuchyňských pomocníků, díky kterým nám příprava těsta zabere mnohem méně času a zbyde nám tak více času třeba sklenku dobrého italského vína, které bývá skvělým společníkem při vaření.

15.3.2018 Zuzana Miličková / Angelis z blogu I love Italy více info
Tibetská houba - kefírová kultura

Kefír je nápoj vyrobený kvašením pomocí kefírové kultury. Existují dva druhy. Jeden se živí laktózou (tibetská houba), tedy mléčným cukrem a ten druhý (tibetské krystaly) cukrem, ovocem. Jedná se o společenství (kolonie) různých druhů kvasinek a bakterií velmi prospěšných pro naše zažívání a imunitu. Pěstuju si obojí, v tomto příspěvku se budu ale věnovat pouze tibetské houbě.

13.3.2018 Andrea Ruňaninová z blogu Apiastrum více info
Tak trochu od všeho na jednom talíři aneb moje srdcovka Buddha bowls

Určitě jste o nich už slyšeli. Nebo neslyšeli, ale možná si tato populární jídla dáváte už léta. Já jsem je milovala ještě před tím, než jsem zjistila, že to má nějaký název. A důvod je prostý. Zbožňuji, když mám na talíři více druhů jídla a můžu je libovolně míchat a kombinovat. A nemusím si pak vybírat jen jedno, ale uspokojit nejen nejrůznější chutě, ale především naplnit nutriční potřebu mého těla.  Ano, řeč je o Buddha bowls, které poslední dobou ovládly nejen instagram, ale také různé restaurace a kdejakou kuchyň. Že jste o nich ještě neslyšeli? Tak čtěte dál.

7.3.2018 Kateřina Váňová z blogu Histaminová Kašulka více info
Ricotta - tajemství její chuti

Ricotta je v Itálii velmi oblíbenou surovinou používanou na řadu vybraných receptů, jak slaných tak i sladkých. Mylně se ricotta považuje za sýr, jedná se o mléčný výrobek, který se vyrábí ze syrovátky (tekutina, která vzniká právě při výrobě sýra). Její kvalitu ovlivňuje především použité mléko, které může být kravské, ale existují varianty i z ovčího, kozího nebo z bůvolího mléka. Již staří Římané si vychutnávali tuto italskou delikatesu!

21.2.2018 Zuzana Miličková / Angelis z blogu I love Italy více info
RAW kompot

Nevím, zda se to dá vůbec nazvat kompotem. Spíš je to taková vitariánská zavařenina. Bez cukru, bez nálevu, prostě jen tak. Jde o velmi elegantní, bezpracný a rychlý způsob, jak kvalitně uchovat sezónní, zejména bobulové, ovoce. A to bez jakýchkoliv přidaných látek a v RAW kvalitě!

Na tuto metodu jsem natrefila asi před rokem (Vladimir Megre-Anastasia) a hned jsem si říkala, že to musím zkusit, že na tom něco bude. A taky že je! Světe div se, ono to opravu funguje! Takže jsme teď pár dnů snídali kaši s vlastním, čerstvým ovocem ze zahrady.

31.1.2018 Andrea Ruňaninová z blogu Apiastrum více info
Klíčení řeřichy

Získejte velice jednoduchým způsobem vlastní čerstvou potravinu s vysokou nutriční hodnotou všech potřebných živin (vitamínů, enzymů, minerálů), které jsou zároveň lehce stravitelné. To vše za minimum peněz. Tento malý zázrak se jmenuje naklíčená řeřicha.

24.1.2018 Šárka Orságová z blogu Ze života naší kuchyně více info
Nejlehčí krém na cukroví

Cukroví se dá péct docela dlouho dopředu, nicméně slepování je vhodné udělat až těsně před Vánoci.

29.11.2017 Šárka Orságová z blogu Ze života naší kuchyně více info
Jáhly

Jáhly jsou loupané proso. Proso je obilnina pocházející z Číny, která se u nás pěstuje v teplých  a suchých oblastech. Semena - plody jsou malé žluté kuličky v průměru asi 1 mm. Pokrmy z jáhel jsou lehce stravitelné a přitom velmi výživné a syté.

21.11.2017 Jitka Matěchová z blogu Na vlně chuti více info
Domácí "vegeta" se smilem italským

Bez glutamátů, případně i bez soli, pouze s tím, co vám chutná a voní. Smil je bylinka vonící jako polévkový bujon (na obrázku ty stříbrné větvičky). Letos ho mám dost, takže padlo na něj, ale použijte klidně i jiné aromatické bylinky. Směs používám na dochucení všeho jako polévky a omáčky, karbanátky, směsi...

14.11.2017 Andrea Ruňaninová z blogu Apiastrum více info
Semínkaření

Tak jo! Konečně něco z permakulturního tématu. Chtěla jsem o tom přispívat víc, ale jaksi začala sezóna a zavalila mě praxe. Nicméně neměla bych asi moc pěkných fotek na výběr...takže všechno má svůj čas a musí dozrát.

21.9.2017 Andrea Ruňaninová z blogu Apiastrum více info
Švestkový rozcestník

Švestky. Švestky jsou téma. Mám je tedy podstatně radši, než třeba populární cukety (taky téma jak hrom), ale oproti cuketám je s nimi podstatně víc práce. V první řadě je potřeba je docela rychle zpracovat. Pár dní v chladnějším prostředí sice vydrží, ale na nějaké trvalejší skladování to není. Za druhé je s nimi stran vypeckovávání dost práce. Pokud tuhle činnost samozřejmě neberete jako formu relaxu. Já teda určitě ne. A za třetí (a to mi přijde nejpodstatnější) dozrávají zpravidla všechny najednou. A tím se to právě celé komplikuje. Všude jsou švestky. Na stromě, pod stromem (pokud zaspíte), ve sklepě, v lednici, v přepravkách, v košících, v mísách, v mrazáku (pokud nestíháte), v pupících (mňam a au).

5.9.2017 Pavlína z blogu Tady je Popelčino více info
Chutě Gruzie - adžika, suneli a svanetská sůl

Tak jako vás po Gruzii provází tři základní typy sýrů, tak stejně se potkáte se třemi základními typy koření: adžika, suneli a svanetská sůl. Ani na jednu směs koření neexistuje přesná receptura, často ho vyrábí někdo doma a jemně se proto liší jak ve složení, tak v poměru jednotlivých surovin. 

18.8.2017 Nikola Zvonařová z blogu Ze zahrady do kuchyně více info
zpět na home stranu
Odběr newsletteru Chci pravidelně dostávat informace ze světa Pažitka.cz

Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena

Making by McRAI