jméno a příjmení | Andrea Ruňaninová |
znamení | lev |
koníčky | Ráda tvořím, odjakživa. V současnosti je to dobré vege jídlo, útulný venkovský domov, moje zahrada, různé výtvarné experimenty...můj život.Bydlím ve staré roubence a celé mě to natolik pohltilo, že se často ohlížím po tom, jak žili naši předkové. Zajímá mě udržitelnost a fascinuje mě biodynamika. Mým velkým cílem je žít vědomý a soběstačný život, protože mě to naplňuje. |
blog |
apiastrum.cz |
Zkoušení různých vegetariánských receptů, praktického využívání bylinek a výroby domácí drogerie mě před pár lety natolik nadchlo, že vznikl zápisník receptů, který jsem později na vnější popud zrealizovala na blogu http://www.apiastrum.cz/
Naleznete zde různé recepty od raw, vegana nebo bez lepku, ale i nějaké recepty se sýrem nebo třeba klasické pečení jen s malými obměnami základních surovin za kvalitnější. Některé vybrané recepty si překládám, jiné modifikuji (upravuji suroviny, zjednodušuji a nebo převádím klasickou kuchyni do vege). Inspiruji se také v různých známých kuchařkách. V převážné většině se však jedná o vlastní improvizaci z toho, co dům dal, kolik mám času nebo na co máme chuť. Občas mám ale samozřejmě jako každý kuchtík a mlsoun nutkání vyzkoušet i něco složitějšího, delikátního s déle trvající přípravou. Využívám produkci zeleniny a ovoce z vlastní zahrady, miluju byliny, a proto je při vaření používám celkem hodně. Návody v rubrice domácí lékárna mám vyzkoušené na sobě a své rodině.
Mák obsahuje velmi mnoho vápníku také zinku, hořčíku a železa. Mák je také zásadité povahy, a proto je dobré si nápoj občas udělat.
Topinambury co nejdříve po vykopání vydrhneme kartáčem, později to půjde špatně. Nebo pokud nejsou tak rozvětvené dají se normálně oloupat jako brambory. Nakrájíme na kostky a uvaříme doměkka. Dobře je hlídejte, jsou najednou uvařené skokově!
Topinambury scedíme do nadoby s opláchnutými kopřivovými výhony a přiklopíme. Pak topinambury necháme v odkryté míse trochu vychladnout. Nastrouháme do nich čerstvou mrkev, utřeme česnek, nakrájíme vejce a tofu, ochutíme. Na závěr vmícháme jogurt, pažitku a scezené kopřivy. Salát jíme čerstvý.
Takto můžete připravit nejen dýni, ale i cukety nebo lilek. Je to snadná dobrota vhodná jako příloha, samotná nebo do pomazánek atp.
Chutney je omáčka ke všemu. Já ráda rajčata k těstovinám nebo na topinku. Jinak originál typické čatní je ze základu rajčatovo-paprikového. Dosti oblíbené jsou čatní cibulové, česnekové, angreštové, dýňové ... atd. Díky rozličným variacím chutí, vůní a surovin, si každý určitě najde tu svou oblíbenou omáčku. Dobrota! Zkrátka uvaříte víc omáčky z čerstvé sklizně, dáte si k večeři a zbytek zavaříte.
Tradiční německá polévka z devíti jarních bylin, nejčastěji připravovaná na Zelený čtvrtek. Původně však její historie sahá až do dob pohanských a oslav jarní rovnodennosti. Velikonoce jsou už za námi, ale ochlazení s deštěm prospělo všem zeleným natím a výhonkům! A tak jsem dopoledne na procházce s dětmi nasbírala, co se našlo. Od každé jedlé bylinky trochu, více než devět, ale to nevadí.
Každý rok na jaře zkouším různé bylinky s máslem. A vždy, když se mi nějaké osvědčí a chutnají nám, napíšu vám o tom sem. Tak tady ho máte, další jarní máslíčko! Je to dobrota.
Česnáček je nenápadná, i když trochu vyšší bylina z čeledi brukvovitých. Sbírám jen mlaďounké kvetoucí špičky s lístky, které v sobě spojují chuť česneku a hořčice. Je jemný, nijak nepálí. Velmi tuto plevelnou bylinku doporučuju zařadit do jarních salátů a jiných jídel "nazeleno". Já si jí pro změnu přesouvám na zahradu, tak moc mě její chuť baví. Chce přistínění a vlhko, takže jsem jí dala pod strom přesně tak, jak původně rostla.
Krém výtečné nevšední chuti. Kluci si jí zamilovali... Místo všelijakých houstiček a krutonů zkuste osmahlý tempeh. Je to přeci jen výživnější a zdravější.
Z přezrálých banánů, které nikdo nechce jíst.
Původní recept, který jsem si upravila, obsahoval šílené množství cukru, asi čtvrt kila bílého rafinovaného cukru. Nechápu vůbec proč, vždyť je tam tolik banánů. Zvolila jsem podstatně menší množství alternativního sladidla, datlového sirupu, který chlebík výborně dochutí a jeho sladivost není nijak valná. Další co jsem úplně vynechala, bylo 100g másla. Nevidím důvod tam přidávat tuk, žádný ani rostlinný. Totiž těsto je krásně vláčné a vlhké i druhý den, netvrdne a chuť je skvělá. Mno a klasickou mouku jsem nahradila celozrnnou špaldovkou. Tak takhle já kouzlím s běžnými recepty. A povětšinou se to dobře dá, nějakou zkušenost to ale trochu chce.
Myslete na suroviny, které běžně používáte a víte, že nejsou zrovna moc "OK" pro dlouhodobější zdraví a pohodu, a naučte se je v receptech zaměňovat podle svých potřeb a pocitů.
Prostě byla chuť! A máme s klukama zdravou dobrotu k odpolední svačině. Já tohle zobám i samotné, jinak samozřejmě s jogurtem nebo rostlinným krémem a ovocem.
Tradiční lokální recept, který je, ostatně jako všechny jídla horských hospodyň, příkladem toho, že i ze skromných zdrojů lze vyčarovat dobré jídlo. Vyběhlík můžete udělat i naslano třeba s uzeným tempehem. Lité těsto je obdoba středočeského svítku, který s oblibou dělám v létě s borůvkami. Tak jako mamka i babička.
Že by quiche? Moc mi tohle pojmenování nepřirostlo k srdci, ale ano asi je to quiche. Je to jedno z těch jídel, kde dobře upotřebíte zbytky příloh nebo zeleniny, kdo jí sýry tak i sýrů. V mém podání vařené brambory a plátky mrkve... Takže neplýtvejte jídlem, dá se určitě ještě vymyslet nějaká dobrota!
Ne že bych si na tohle potrpěla, ale dobře naložený hermelín, ještě k tomu s chilli bude myslím dobrý jedlý dárek pro většinu chlapů...
Narozeninový, pro syna. Chtěl hooodně čokoládový dort, a byl z něj nadšený. Raw varianta dortu typu Pařížan nebo Harlekýn je mimořádně chutná!....ale těch datlí tam teda padlo.
Chuť na pečenou zeleninu máme teď docela často a pro mě je to i úspora času u plotny. Fotka sice nic moc, ale ta vypečená vegan zálivka je jedna báseň. Vyzkoušejte třeba i na zapečené těstoviny. Recept na ní jsem vyzkoušela podle jedné německé vegan kuchařky a je opravdu výtečná!
Pomazánka, čalamáda nebo kořenící pasta? Pracná příprava vás může zpočátku odradit, ale stojí to za to! Za tu chuť léta jako na Balkáně budete v zimě vděční, věřte mi. Výroba je opravdu celkem anabáze, ale průmyslově vyráběné ajvary zase fádní rozvařené cosi. Dejte si záležet a sami uvidíte.
ajvar - havyar - srbský kaviár
Do základního tradičního receptu můžete ještě přidat česnek, citrónovou šťávu nebo vinný ocet.
Lahodný mošt jsme dělali u kamarádů u nás ve vsi. Mají starý sad se spoustou lahodných a starých odrůd jablek, ale hlavně mají krouhač a pěkný ruční lis! Odnesli jsme si 25 litrů čerstvého moštu, který rychle kvasí. Vyzkoušela jsem 3 způsoby uskladnění, které se zdají v pořádku a fungující. A tak zvažte to, ještě než odvezete jablka na kompost nebo zvěři! Pokud nemáte potřebné vybavení, existují i moštovny, místa, kde vám vylisují i menší množství nebo je prodejte na výkup právě do takových moštoven. U nás to vycházelo cca z jedné bedýnky jablek - 5 litrů moštu.
Toto velmi chutné jídlo podzimních barev, plnohodnotné pro vegetariány, je plné exotických chutí a přitom tak snadné a rychlé!
A letošní první domácí nanuky na sebe taky dlouho nenechaly čekat. Když se oteplí, děti je standardně poptávají. Zatím tedy z kupovaných surovin, už se ale těším na vlastní ovoce, hlavně na jahody.
Něco na zub pro ty moje kluky. A nelekejte se, rebarbora mi opravdu ještě neroste. To jen spotřebovávám zásoby z mrazáku. Nic neuchovávám víc než rok!
Polévka zajímavé a nevšední chuti díky uzené paprice. Můžete ji uvařit s cizrnou, která dobře zasytí, ale i bez ní je výtečná a zase lehčí.
Mrkvovou jsem už párkrát dělala, ale nesklidila jsem s ní doma moc úspěch. Byly to totiž čistě mrkvové polévky se spoustou zázvoru. Když ale přidáte brambor nebo topinambury a smetanu, polévka je rázem úplně jiná a bude chutnat všem včetně dětí. K tomu je opravdu snadná a rychlá!
Bezlepkovou cizrnovou bábovku dělávám, ale z celé uvařené luštěniny. Recept najdete v archivu na blogu. Tahle je z mouky a trochu ozvláštněná kávou. Jen decentně kvůli dětem. Už nevím, co bych (smích).
K nedělní snídani opět něco dobrého. Dýně už mám poslední dvě, zato celkem obří. Plánuju ještě jeden, dva speciální dýňové recept a pak si od nich dám do sezóny zase pokoj. I vám. Žlutá a oranžová zelenina nebo ovoce nám v zimě dodává do těla hřejivý pocit sluníčka. V dýni, mrkvi, rakytníku, meruňkách apod. jsou speciální barviva, která v zimě naše tělo hodně potřebuje pro zdraví a odolnost. Ne nadarmo se říká, že je v nich uložena síla Slunce, a proto jsou třeba ta mrkev a dýně velmi vhodné v zimě a v době, kdy máme málo sluníčka. Posilují obranyschopnost a zlepšují náladu.
Velké množství hořčíku ve smoothie dodávají banány, neloupané mandle, kakao a kakaové boby. Hořčík jak jistě víte, je minerál, který nám velmi chybí, a který dobře pomáhá při únavě. A to ať té fyzické, tak i psychické. Máme ho v těle tak málo, všichni! Je to způsobeno konvenčním zemědělstvím, znehodnocováním půdy chemií... viz nedávný článek, který jsem sdílela na FB o srovnání obsahu vitamínů za posledních 20, 30 let. Já sama jsem měla třeba velké problémy v těhotenství s nedostatkem hořčíku, a dnes mi už snad každá kamarádka, co je těhotná řekne, že bere magnézium. Pokud nechceme tedy skončit v budoucnu jen na doplňcích stravy, pěstujte si prosím svoje plodiny nebo ve městech podporujte svého farmáře. Dá se předpokládat, že bude hůř, bohužel...
Trochu jsem teď zanedbávala blogování a celkem se mi to nakupilo. Potřebovala bych nutně delší den, víc času na tvorbu a současně netrpět pocitem viny, když ho všechen nedávám dětem. Taky víc spánku, protože jsem člověk, který dokáže malovat nebo číst si knihu do 2 ráno.
Mám něco jako neustálý proud nápadů a vizí. Rozjela jsem od nového roku několik projektů a další se pomalu ale jistě zhmotňují. Mám z toho radost!
A kde beru pořád tu energii? Ještě takhle koncem zimy? Upřímně, zdravá strava a zdravá psychika budou vždy naším základním energetickým pilířem. Jak si ale dovedeme na míru tuto energii dávkovat je snad ještě důležitější. A jsme zase u toho, máme tu přece 4 roční období, na které bychom měli umět pružně reagovat. Držet konstantní výkon je o zdraví, a proto naslouchejte svému tělu.
Tyhle nudle jsme měli v neděli k obědu, neskutečná dobrota! Přitom to byla spíš improvizace, protože jsem na nudle po asijsku neměla doma vše potřebné. Jinak hůlkami rozhodně nejím, neboť to neumím, to jen pro tu fotku (smích). Hůlkami jedí lidé v Asii jedna z tradice, ale prý je to dobré i pro trávení. Naberete totiž pouze takové množství, které je tak akorát sousto do pusy pro dobré rozkousání.
Poupravená pórková z jednoho italského receptu. Pro dobrou mysl, bezlepková a zahřívací dobrota!
Dlouho jsem nepostovala pořádné vege jídlo. Tak tady je, guláš se seitanem. Klasika, jednoduchost a velká dobrota. Omáčky v zimě hodně můžeme!
A opět něco sladkého z luštěnin, a zase to nikdo nepozná. Chuť cizrny je poměrně neutrální a výživová hodnota jídla je s ní významně vyšší, než při použití obilné mouky. Koláč je také přirozeně bezlepkový.
Jahelný pudink s přidaným ovocem jsem doladila až napotřetí, ale drží jak má! Jako pudink a jde i vyklopit. Sytá, zdravá, bezlepková, vegan svačina, ale klidně i snídaně. Super pro děti, nejen samozřejmě.
Včera bylo smoothie, ze známé účinné trojkombinace řepa-jablko-mrkev, návod ZDE. O víkendu byla chuť na Indii a uvařila jsem variaci na Curry zase s červenou řepou. Mám teď slabší játra, což se u mě hned projevuje vyrážkou nebo osypáním a pálením nebo až škrábáním očí. Takže jsem o víkendu jela hodně řepu a po dvou dnech problémy už ustupují! Osvědčila se mi také černá ředkev, šťáva z kysaného zelí i to zelí samotné. Nasadila jsem ještě kůru z kopřivového čaje a bude zase líp. Jsem celkem extrémní atopik už od malinka a dalo by se říct, že to mám už díky vege a omezení mléka, bílého cukru, bílé mouky a zařazení fermentovaných a spíše sezónních potravin, hodně pod kontrolou. Můžu normálně fungovat. Po Vánocích se o mě ale ekzém často pokouší. Leden bývá pro mě kritický. Už dávno nejsem ale ve stavu, zralá tak akorát na injekci a spousty kortikoidů ve formě mastiček. Chtělo by to ale pořádný detox, a takyže se na něj jara chystám. Cítím silnou potřebu. Precizní yogínský detox jater a trávení, který jsem poprvé praktikovala sama před 6 - 7 lety a po pár letech se ho naučila provádět důkladněji a současně i pohodlněji od mých učitelů.
Celer mám ráda, ale klasická samotná celerovka chuťově nijak zvlášť nenadchne. Tahle je s jablíčkem a domácí hořčicí. Dodají společně polévce šmrnc ve francouzském stylu! Trochu neobvyklé ale nebojte se toho. Je výtečná!
Polévka je grunt! Nebo taky nade všechny svetry a čepice. Zelňačku já ráda a od podzimu ji vařím docela často. Tak přišel čas si to trochu ozvláštnit.
Odlehčujeme, ale chutě jsou, takže labužnicky! Veganský a bezlepkový velmi dobrý recept, jen pozor na nahořklost květáku.
Říkáte si asi cože? Fazolové? Ano je to tak, jenom z fazolí. K tomu žádná mouka ani cukr. Bez lepku a veganské....No jasně, ale co ta chuť? Garantuju, že když to nepovíte, nikdo nic nepozná. Absolutně! Nakrájené na malinké čtverečky můžete naservírovat i jako cukroví.
Luštěniny se do sladkých dezertů přidávají v Asii naprosto běžně. Nám to přijde zvláštní, protože u nás to naopak není běžné. Já to ale považuju za další vychytaný způsob jak jíst luštěniny. Nasladko! Mrkněte třeba na moje další recepty: Yókan nebo Cizrnová bábovka.
Letos mám nějakou chuť dělat trochu víc to klasické cukroví. V mém podání ale vždy s celozrnnou pšeničnou nebo špaldovou moukou, bez bílého cukru a s kvalitním tukem (máslo/ghí/kokosový olej). Takové mám zásady. Když jsem viděla v obchodě Heru za 12,90, naskočila mi husí kůže! Co to je asi za tuk, když dostanete čtvrt kila za cenu pěti rohlíků. No nic to jenom tak na zamyšlení, já mám Heru, Ramu apod. za plasty (nadsázka, anebo ne?).
Samozřejmě, že to mělo být mramorování, jenom to nějak nevyšlo no. Takže jsem to nemohla dát do názvu. Upečte dýni a připravte si pyré. Pokud nemáte rádi mák, tak použijte třeba hrozinky nebo ořechy.
Ty nejlepší rána ever jsou pro mě teď takové, kdy stihnu kompletně svůj ranní yogový rituál se vším všudy. Nejde jen o cvičení, ale i meditaci s dechovým cvičením, otužováním a výplachem nosu. Je to takový refresh, který mi dá neskutečnou energii do celého nového dne. Máte také nějaké ranní rituály? Cvičíte nebo alespoň meditujete?
Meditace je ráno velmi efektivní, před ní nesmíme ale mluvit, ani s nikým komunikovat očima, abychom využili klidu a čisté mysli nabytých ze spánku a ještě je prohloubíme.
Po všech těch procedurách jsem si dala ještě pořádně zdravou snídani a mám energii na rozdávání!
Tohle jsem chtěla už dlouho zkusit. Řepu mám a k tomu pěknou petrželku na zahradě taky, tak jsem se na to vrhla. Přestože jsem neměla moc velké očekávání, překvapilo mě, jaká je to dobrota. Klukům jsem dala pesto od noků a krásně baštili. I si přidávali. Recept je poupravený od Kateřiny Winterové. Hlavně jsem nechtěla použít parmazán, sýrům se snažím vyhýbat, i když občas zhřeším. Místo parmazánu se mi velmi osvědčilo používat veganskou variantu, a to domácí kešuparmazán.
Vypadá jako hrachovka a voní, jakoby v ní byly ječné kroupy, ale jsou tam úplně jin dobroty. Bez lepku i pro vegany.
Trošku řidší, spíše omáčka, čatný, ale vynikající. Neudělala jsem ji pálivou jako je v receptu, aby ji mohly i děti a taky že jim chutná! Super recept na zpracování posledních cuket, které se mi tu ještě válely nezpracované. A že jich bylo! Jsem ráda, hořčice je skvělá a cukety zmizely.
Věděli jste, že pálivé zahřívací hořčičné semínko dovede léčit kožní chorob, zvýšit prokrvení trávicího traktu a tím zvýšit agni (trávicí oheň), dechové potíže a parazity ve střevech Vně se používá na bolesti kloubů, zubů a při únavě svalů na prokrvení ve formě kaší. Tak podle ayurvéd.
Že nemáte cukety? Nevadí, vyrobte si klasickou domácí hořčici podle mého postupu tady. Tehdy jsem to ladila asi na třikrát! Ale stálo to za to. Zjistila jsem, že je to skvělá věc, taková domácí hořčice.
Je zahuštěná domácím kváskovým chlebem. Musím se pochlubit, trénuju už nějakou dobu pečení bochníku, protože se mi ten sice kváskový, ale z domácí pekárny po 6 letech omrzel. Zatím nemám tolik zkušeností k tomu, abych o tom něco napsala. Je to úplně jiný level, celkem věda. A tak neúspěchy jsou, i když ne takové, aby se chleba nedal konzumovat... řeším třeba: sakra, jak jen udělat velké bubliny ve střídce, lepší kůrku atd. Do polévky tedy padl krajíc normálně poživatelného chleba. Chlebovou strouhanku, která je na zahušťování taky super a změna, doma nevedu. Není totiž ani šance ji udělat! Polévka je vhodná pro milovníky lehčích zeleninových polévek a zahrádkářům pomůže udat další kus. Jo dýně a cukety se letos povedly!
Jsou super! Jsou to nejjednodušší sušenky na světě! Vhodné hlavně pro děti, ale i ke kafíčku nebo dobrému čaji. Teď mě napadlo, že i jako vánoční cukroví se bude tenhle recept hodit...to je ale ještě daleko. Jsou jednoduché, bez cukru a bez obilovin, přesně ve stylu PALEO. Ne že bych se o jmenovaný směr výživy zajímala, ale vím jak to je postavené a některé recepty mě hodně inspirují. Najdete na internetu. Mě inspirovala moje čtenářka Jitka (děkuji!), která mi dala tip na tento recept od Terezy Broschové. Napadlo mě také, že recept se dá v klidu použít na RAW variantu a udělat z hmoty třeba kuličky, které v něčem obalíte. Tak nebo onak, jsou zdravé!
Strouhaný kokos použijte jen ten v bio kvalitě, jde rozmixovat až do pasty (másla). Ten obyčejný je jaksi vyschlý, tolik nevoní, a když v něčem je, máte pocit jako když chroupete strouhanku.
Banány použijte jen ty dobře zralé. Můžete přidat i další libovolné suroviny nebo kokos zkusit nahradit ořechy. Já zkusila pár sušenek udělat s karobem. Mňamka!
Neverending story. Banány! V obchodě je děti vždycky chtějí a pak se to doma nejí. Takže je tu bezlepková a z větší části ořechová bábovka. Žádná suchá a drobivá záležitost, při jejíž konzumaci vypijete kýbl čaje, ale nadýchaná, měkká, šťavnatá bábovka. A vůbec byste netipli, že je bezlepková. Chuť pohanky splyne s ořechy a taky není poznat...co víc, to se prostě musí zkusit! S mým rychlopostupem věčně zaneprázdněné matky - vše v mixéru ani nezabere moc času...mno klasici mě nepochválí, ale povedla se.
Letos jich je fakt hodně. Rostou všude, i tam kde nikdy nerostly, rostou nám na zahradě, rostou i na skále...
Recept z mojí dětské sbírky receptů. Skvost, který jsem si kdysi opsala z máminých receptů a nikdy podle něj neuvařila. Škoda je to fakt echt houbový guláš! A přidala jsem tam cuketu. Jenom ten křen by to chtělo!
Mám ještě spoustu cuket, uf. Letos máme mimořádnou úrodu, ale co s tím pořád? K tomu jsem ještě po návratu z cest sklidila další. Slepice i ovce už dostaly taky svůj příděl.
Pizza má cuketový korpus, je bez mouky, ale veganská není, protože tam je vajíčko. Když nemáte svoje domácí jako já ani bio, a nebo chcete vegan verzi, použijte lněné semínko rozmixované a smíchané s troškou vody. Ingredience na náplň si dejte samozřejmě podle toho, co máte rádi vy. Nahoru jak kdo, já si teď ulítávám na kešuparmazánu. Pizza je fakt dobrá a myslím, že nadchne i ty strávníky, kteří by cuketu dobrovolně nejedli.
Zkuste zítra k snídani! Cizrnu bych mohla denně... k tomu poslední čerstvé listy a květy ze zahrady. Snídaně nebo svačina jedna báseň! Jen si asi udělejte poloviční množství, já jedu pořád mega porce.
Tak konečně zase nějaké to domácí vaření. Nejlepší je stejně poctivá domácí polévka! Tahle je chuťově hodně výrazná a dobře zahřívá. Podávejte ji s těstovinami nebo chlebem.
Hodně rajčat se mi během týdenního výletu krásně dovybarvilo a změklo. Odstříhala jsem celé větvičky do bedýnek s několika jablky (vylučují látky urychlující dozrávání) a postavila domů, kde topíme zatím jen v Petruškách. Parádně dozrály i ty černé na fotce, které mají velké nároky na teplo a slunce. Brzy vám také na FB a IG nabídnu přebytky z mého semínkářského snažení a budou tam i tyto černá rajčata...
Lilky moc v kuchyni nepoužívám. Jen občas na takové pomazánky, typu Baba Ghanoush, a v létě občas na gril.
Lilek je velmi bohatý na minerální látky a konzumuje se zásadně tepelně zpracovaný, za syrova totiž není dobrý. Dá se ale na 24 hodin marinovat syrový (s octem, solí, pepřem a česnekem) a pak má prý i antibiotické účinky, podporuje činnost jater a snižuje cholesterol.
Chutný měkký chlebíček plněný sušeným ovocem namočeným v černém čaji. Podává se k snídani namazaný máslem.
Trochu změna a exotická chuť. Potřebovala jsem zpracovat mrkev ze včerejší sklizně, která byla prasklá. Je to tím letošním deštivým létem. Taková mrkev není skladovatelná a rychle by se kazila. Jó a mrkváček mi opět zapózoval, chtěla jsem ho mít na blogu v příspěvku. Takovým "úlovkem" bylo třeba loni jablko ve tvaru srdce, které u nás vyrostlo a stalo se pak mým novým logem. Foceno na podloží z dnes už prehistorického Reflexu. Článek v něm o umělci uličníkovi Keithu Haringovi s obrázky jeho děl. Jak tematické. Koneckonců mrkev je vhodná i na potenci, nejen petržel.
Sušená nakládaná rajčata jsou celkem drahá a já už vím proč. Je to totiž pracnější a zdlouhavější záležitost vyžadující samé kvalitní suroviny.
Divokých rajčátek mám letos tolik, že už je nestíháme jíst. Sbírat ještě jo, ale doma vydrží tak dva dny a praskají a kazí se. Tak co s tím? Jedině nějak uchovat na zimu, napadlo mě. Jednu várku jsem zavařila a další usušila a naložila do oleje (v následujícím příspěvku). Těším se až v zimě vytáhnu tyhle domácí poklady, to se pomějeme.
Nedávno jsem na míchané tofu někde narazila, nijak mě to neoslovilo, ale pak jsem ho viděla podruhé a už jsem si říkala, ono na tom asi něco bude. A taky je! Vegan varianta míchaných vajec je chuťově velmi dobrá a mnohem lehčí než vajíčka. Skvělá příloha jsou restované ředkvičky, které mi poradila před časem Pavlína z Pulpamen.cz (děkuji!), jsou vážně delikátní. Mno a pak samodomo kváskový chléb a čerstvá divoká rajčátka ze zahrady a máte večeři jak z praku nebo luxusní snídani.
Veganská alternativa, jedna z mnoha... Tofu tam téměř nepoznáte a s čerstvým ovocem je dobrý. Náplň má konzistenci pudinku.
Moc dobrá! Pokud máte velkou úrodu rajských, tak není co řešit. Navíc je proti parazitům, díky hřebíčku a lichořeřišnici, takže další dobrý důvod si ji uvařit. A kdo rád ostré, podávejte s několika kapkami oleje z chilli jadérek.
Je sytý, tak trochu v anglickém stylu, tedy předchůdce dnešních pudinků byl vaječný, a hlavně neskutečně dobrý! Fakt lahoda. A maliny? Máme právě sklizeň, ale použijte i cokoliv jiného. Já osobně ho za měsíc udělám znovu a s ostružinami. Už se těším.
Začínám zpracovávat cukety a budou další, takže se teď nedivte, ale budu je dávat do všeho. Jinak tento salát je skvělý teplý i studený.
Ranní dávka energie a vitamínů. Tak jsem si už nějak zvykla kombinovat do smoothies ovoce se zeleninou. I když stále nevím, jestli je to úplně v pohodě. Ayurvéda to vůbec nedoporučuje, není prý dobré trávit současně ovoce a zeleninu. Ideální by bylo asi dopolední koktejl ovocný a odpolední zeleninový. Toto špenátové smoothie je opravdu lahodné. Kdo by čekal, že špenát v tekuté podobě bude tak dobrý? Já tedy ne a ta zelená barva je úžasná. Energii vám dobije už jen pohled na něj.
Barevná zdravá pomazánka vyvážené a nebesky dobré chuti. Hummus máme rádi a jíme ho poměrně často. Existuje nespočet variací a my už nevíme coby.
Absolutní improvizace, jednoduchá rychlovka, vegan a výborná kombinace chutí.
Francouzi si cibulačku často vaří k nedělnímu obědu, nebo když si chtějí dát něco slavnostního, ale také ráno po noci s alkoholem. Cibulačka je jejich národní poklad. Tento recept je moc povedený. Kvalitní cibulový základ (výpek) dodá vývaru typickou příchuť. Já si přidala jak jinak ještě bylinky a domácí kváskový chléb. Je to opravdu poctivá polévka.
Bezlepkové a naprosto dokonalé. Kombinují luštěniny s obilovinou, rychlovka a celkem snadná. Pusťte se do toho, kdo má rád citron a kokos bude v sedmém nebi, protože je to celkem zdravé mlsání.
Mňamka hlavně pro děti. A já jsem spokojená, když mají dravou svačinku plnou vitamínů. Tedy raw, bez mléka a cukru je přece super! Hustota je podobná jako u kešugurtu, který jsem dělala nedávno.
Francouzský recept, bez ryb...a vaření s vínem, po dlouhé době jsem si dala i skleničku. Jídlo je to moc dobré, plné pro nás neobvyklých chutí a vůní z bílého vína, česneku, fenyklu a šafránu, ale také s vůní moře z řasy nori (místo rybího aroma). Pro návštěvu nevegetariánů velký zážitek!
Dnes jsme s dětmi nastartovali den s tímto nápojem. Mňamka! Zelená dávka zdraví a energie. Trošku jsem se obávala výsledné chuti s tím řapíkatým celerem a i konzistence. Ovoce se zeleninou totiž moc nekombinuji, tady navíc ještě s avokádem. Vzniklo ale jemné a velmi lahodné smoothie, čistě jen z ovoce a zeleniny, bez dalších surovin typu (rostlinné mléko, chia, vločky, ořechy nebo nutričně výhodné prášky). Dáte si také občas ráno takovou vzpruhu? Je to fakt znát, ten energičtější start do celého dne. Moc doporučuji! V létě bych mohla snídat smoothies denně, mají i ochlazující efekt. Taky si ho moc v zimě nedopřáváme. Jo a dala jsem do něj čerstvou meduňku, krásně voní a uklidňuje mysl.
A tady je druhý díl receptu... tentokrát nasladko.
Spařené kopřivy v této podobě můžete dát k jakémukoliv slanému jídlu. Těsta na pizzu jsem udělala rovnou dvojnásobné množství. Řekla jsem si, že zkusím i pizzu nasladko. Stejně jsem chtěla něco sladkého upéct, když už mám rozjetou troubu... a dopadlo to dobře, viz následující recept. A taky tip jak třeba připravit pohoštění, když čekáte hodně koledníků. Z jednoho těsta a basta!
Taková lehčí jarní polévka, nezahuštěná, doplněná zeleninou přímo do talíře a podle vlastního gusta. Padla poslední mrkev ze sklepa, kdo nemáte, udělejte polévku z karotky. Bude ještě lahodnější.
Šakšuka je izraelský (židovský) pokrm oblíbený nejen po celém Středním východě, ale také v severní Africe a na Balkáně. Zpestřila jsem si ho ještě oproti klasickému základnímu receptu barevnými paprikami. Podává se jako snídaně anebo večeře s plackami nebo chlebem. Taková obdoba našeho leča jen se to nesmí míchat. Běžně se přidává harissa a chilli paprička, tu jsem ovšem nedala, protože jídlo bylo i pro děti. Je to dobrota!
Objevili jsme ji s dětmi kousek za domovem ve stráni, kam chodíme společně objevovat. A protože ta naše zahradní potřebuje ještě alespoň týden, dva, aby byla delší a vyplatilo se ji setnout, tak jsme se tam pro ni vrátili. Je poněkud štíhlejší, ale chuť je stená, teď když začíná jaro typicky nejostřejší. Pesto jsem nedávno dělala z brokolice, tak se mi nechtělo. Vypadalo by to, že pořád jíme ty těstoviny, ale dobrý tip pro vás, kdo ne a ne najít na procházkách medvědí česnek (já taky nic). Divoká pažitka roste totiž skoro všude, kamarádka ji našla i na zahradě (ovšemže divoká nádherná vesnická zahrada u lesa).
Quinoa je dobrá, ale moc jí popravdě nedělám. Je taky dražší, ale obsahuje všechny živiny, které my vegetariáni získáváme jinak kombinováním obilovin a luštěnin. Takže superpotravina, na kterou má zaostřeno i NASA. Já tam hrášek přesto dala, neboť ho máme rádi a jídlo příjemně osvěží, hlavně tedy vizuelně. Použijete-li olej, máte jídlo čistě veganské.
Celkem snadné a hezky vypadající vegan koláčky zvládnou hravě i malé děti. Takové cvičení jemné motoriky. Nejdřív kulička a pak prstem důlek, jen na množství marmelády jsme se nějak s klukama nemohli shodnout.
Omelety se dělají většinou v pánvi a na plotně, vím, tahle taky měla být nejprve opečená na plotně a pak i s pánví dopékaná v troubě. Nemám bohužel vhodnou pánev, resp. mám, čistě nerezovou, do trouby vhodnou, ale horní okraj se mírně zužuje a nedostala bych omeletu v kompaktním tvaru ven. V mém případě se jedná vlastně spíš o bramborový koláč. Pozor, omeletu v žádném případě nedělejte v teflonové pánvi!
Na řezu vypadá krásně, ale není to vůbec nic složitého. Nejtěžší je asi nalouskat tu hromadu vlašáků (smích).
Pikantní a velmi chutná omáčka pro všechny milovníky těstovin! Jediné jídlo, které se snad našim dětem nikdy neomrzí. Tak neustále vymýšlím co na ně.
Takhle kombinace chutí a vůní je obzvlášť povedená. A jak to vzniklo? Narazila jsem na recept na výrobu sirupu (šťávy) z červené řepy. Byla tam ale malinová tresť a vanilin, což není můj styl. S kvalitními surovinami jsem si to ale dovedla představit. Ano, je to tak, maliny a vanilka nápoj krásně ovoní a řepu tak méně cítíte.
Tuto kombinaci dělají u nás v pizzerii a bez mozzarelly, není tam vůbec nutná, takže je to pak vegan. Navíc je díky zelenině svěží a šťavnatá. Z tohoto množství těsta dělám dvě menší pizzy. Jedno těsto si můžete dát klidně zamrazit, musí to být ale dříve, než začne kynout!
Tak tohle je na mě už trochu moc sladké, až hříšně (smích), ale zároveň neskutečně dobré. Je to tak, taky si občas pěkně ujíždím na sladkém...
Naházej do hrnce a nech to vařit. Tak tohle je také můj klasický styl, když spěchám. Bez zápražky, bez cibulky apod. Polévka je v zimě u nás mus! Musí pořád být, jakákoliv! Často teď polévky i snídáme, s domácím kváskovým chlebem. Nebo svačíme, když dorazíme promrzlí ze sáňkování...
Kluci mají momentálně oba vyšší teplotu a pokašlávají. Přidala se k tomu nechuť k jídlu, a tak jsem zvolila bylinkový čaj z popence, pro svou všestrannost.
Fialky natrháme dopoledne, když nejsou květy už mokré. Po dešti nevoní pozor na to! Hlavně v čistém prostředí. Pokud máte na zahradě plantáže jako já není co řešit. Mám jich tu tolik, že se snažím z nich každým rokem něco vyzkoušet.
Sezóna bylinek je už nějaký ten týden v běhu, i přes nepřízeň počasí. V týdnu, když se pár dnů dalo jsem se vrhla na radikálnější probírku v mém divokém bylinkovém záhonu. Nechávám zde několik let rostliny samovolně se vysemeňovat a rozrůstat. A tak nejen obří desetiletý drn meduňky byl usměrněn. Všude vysemeňěný kostival už byl po pár letech problémem co do prostoru. V jeho hlavní sezóně (v květu), není ani tak jeho výška problém jako jeho "rozkladitost" do stran a utiskuje mi tak jiné druhy. Milují ho včely a čmeláci, a tak jsem si část vyrytých sazenic dala na další místa na zahradě, dva mám v květináčích (daruji nebo vyměňuji s kamarády zahradníky ;) a jeden starší jsem si pro kvalitní tlusté kořeny konečně vyšetřila po těch letech pěstování na proslulou a blahodárnou mast. Konečně! Kořen by měl být minimálně 3-5 let starý, dostatečně velký!
Obyčejné, jednoduché a velmi praktické! Tedy alespoň pro mě. Mám toho dost k výsevu a občas se v tom pak ztrácím. Kvalitní označení se také vyplácí v případě, že semenaříte jako já. Z toho co dala zahrada v předjarním prořezu, jsme si doma s klukama, ale i se školáky v naší dřevodílně vyrobili tyto čistě přírodní jmenovky. Inspirací mi byla https://veronikaburgaud.cz/ Kupovat cedulky opravdu není nutné. Pokud nemáte nic k zužitkování, zbytečně nestříhejte a zkuste třeba dřevěné tyčinky na nanuky nebo lékařské lopatky na vyšetřování krku, hlavně ne z plastu. Tak ať vám to dobře roste!
Jde o olejový macerát, zastudena.
Musela jsem ostříhat další příliš dlouhé výhony rýmovníku. A teď co zase s tím? Je škoda léčivku vyhodit! A pokud si nechcete udělat řízky, které velmi snadno zakořeňují, nebo sirup... zkuste je naložit do oleje. Je skvělý k ošetřování suchých chodidel, ale pomůže i se svěděním, vyrážkou a při nachlazení. Používáme tedy zejména v zimě. Je známo, že chodidla jsou energeticky propojená s horními dýchacími cestami! Proto máme rýmu, když nám vystydnou nohy, a proto je promazávání chodidel bylinnou mastí nebo olejovým macerátem tak efektivní.
To máte tak, když jsou doma všude kytky. Ne až tak moc, ale docela dost. Mám v chalupě malá okna a tudíž i míň světla. A krutě málo místa pro kytky. Teda alespoň na můj vkus. Všechny mám přes zimu nacpané u oken, někde i na zemi. Pěstuju jen ty, co se mi osvědčily jako odolné a v sezóně můžou být venku. Spíš tedy ty, co v zimě odpočívají, sukulenty. A mezi nimi samozřejmě nechybí ani aloe. No a jak jsme teď víc doma, když hodně mrzne, a na kluky je doma málo prostoru. Nabořili mi do řady vyrovnaných aloí a vylámaly se nějaké listy. Hned mě napadlo, jak moc se to teď vlastně hodí! Mrzne, až praští už nějaký den a z venku máme opravdu omrzlé vysušené tváře, doma topíme víc, až jsme se dostali na hodně nízkou vlhkost 15%, mám vysušenou pleť, vlasy a kloubky na rukou, takže samo se to nabídlo ihned k použití. Náhody prostě nejsou, jen mít oči otevřené!
Kefír je nápoj vyrobený kvašením pomocí kefírové kultury. Existují dva druhy. Jeden se živí laktózou (tibetská houba), tedy mléčným cukrem a ten druhý (tibetské krystaly) cukrem, ovocem. Jedná se o společenství (kolonie) různých druhů kvasinek a bakterií velmi prospěšných pro naše zažívání a imunitu. Pěstuju si obojí, v tomto příspěvku se budu ale věnovat pouze tibetské houbě.
Nevím, zda se to dá vůbec nazvat kompotem. Spíš je to taková vitariánská zavařenina. Bez cukru, bez nálevu, prostě jen tak. Jde o velmi elegantní, bezpracný a rychlý způsob, jak kvalitně uchovat sezónní, zejména bobulové, ovoce. A to bez jakýchkoliv přidaných látek a v RAW kvalitě!
Na tuto metodu jsem natrefila asi před rokem (Vladimir Megre-Anastasia) a hned jsem si říkala, že to musím zkusit, že na tom něco bude. A taky že je! Světe div se, ono to opravu funguje! Takže jsme teď pár dnů snídali kaši s vlastním, čerstvým ovocem ze zahrady.
Bez glutamátů, případně i bez soli, pouze s tím, co vám chutná a voní. Smil je bylinka vonící jako polévkový bujon (na obrázku ty stříbrné větvičky). Letos ho mám dost, takže padlo na něj, ale použijte klidně i jiné aromatické bylinky. Směs používám na dochucení všeho jako polévky a omáčky, karbanátky, směsi...
Jo bezobalovost a bezodpadovost už teď nějakou dobu jede a dá se i říct, že je i slušně IN. Ale o tom to přece není a většinou to takhle říkají lidé, kteří to nedokážou. Něco postupně měnit, začít u sebe. Otázka zní proč to dělat a jak to dělat.
Tak jo! Konečně něco z permakulturního tématu. Chtěla jsem o tom přispívat víc, ale jaksi začala sezóna a zavalila mě praxe. Nicméně neměla bych asi moc pěkných fotek na výběr...takže všechno má svůj čas a musí dozrát.
Tento mrkvový olej (macerát) lze považovat za zkrášlující (opálení prodlužující) ale i za lék na různé kožní problémy. Obsažené karoteniody zlepšují obranou schopnost kůže a její regeneraci. Vyhlazuje vrásky a pomáhá na kruhy pod očima. Mám zkušenost jen s kupovaným, přiznávám, že tento dělám poprvé, tak se ještě uvidí.
Přilétla mi na zahradu sama před lety odkudsi z okolí. Je to krásný až 2m vysoký bodlák, jehož velké květy se suší na dekoraci. Povzbuzuje čištění těla, zbavuje tělo také virů a je známá svou účinností proti borelióze. U nás máme celkem dost klíšťat i na zahradě, nedaleko je les, a možná právě proto se jí zde také daří, protože: Z každé země vyrůstá nemoc sama i lék sám. Paracelsus
Loni jsem vypěstovala víc česneku, než jsme byli schopni spotřebovat. Teď už se malinko chystá klíčit, je ale jinak naprosto fit a tak jsem neváhala ho ještě zavčasu zpracovat. Jak začne klíčit, kvalita začne rychle klesat a to by byla škoda. Obzvlášť to množství co jsem měla já. Taky jsem si celkem dala, zabralo mi to dvě hodiny. Původně jsem chtěla zkusit i nějaké stroužky naložit, ale to loupání mě fakt dostalo, piplačka... Takže třebas příště.
Proč takovou věc vůbec dělat? A proč si kupujete drahou chlorellu, matchatea a jiné na protein, minerály a chlorofyl bohaté věci?
Ochrana osobních údajů + Cookies (Nastavení cookie)
Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena
Making by McRAI