Marie Hrázská z blogu Mary's Kitchen Love

Marie Hrázská z blogu Mary's Kitchen Love zpět

jméno a příjmení

Marie Hrázská

znamení rak
koníčky

Vymýšlení nových zdravých receptů, poznávání a navštěvování nových kaváren s výběrovou kávou, četba zajímavých knih – ať už odborných, beletrie nebo kuchařek (ty mám ale asi nejradši :D), chvíle strávené s rodinou a přáteli. 

sny a cíle Otevřít si malou útulnou kavárnu ve francouzském stylu s kvalitní výběrovou kávou a domácími zdravými jídly a dobrotami. Vytvořit místo, které mým hostům poskytne útočiště, prostor pro relaxaci, odpočinek, popovídání, přemýšlení nebo zkrátka jen místo, kam se budou rádi vracet na ten skvělý čokoládový dort, který mohou mlsat bez výčitek!!!

facebook:
blog:   
instagram:
kavárna:

Mary's Kitchen Love
maryskitchenlove.cz
maryskitchenlove
Šťastná kavárna

Jsem úplně obyčejná holka, která propadla zdravému životnímu stylu a rozhodla se o své zkušenosti podělit s ostatními. Nejvíce miluju, když mám volný den a mohu experimentovat v kuchyni…vymýšlení nových zdravých receptů je pro mě asi ten největší relax. Ráda objevuji nové chutě, nevšední kombinace a nové suroviny.

Moje cesta ke zdravému životu a vaření byla dlouhá a vyžádala si mnoho překážek, pádů a nezdarů. Všechny tyto události mě ale obohatily, přinesly nové zkušenosti a možnosti, a nejspíše bych bez nich právě teď nepsala tyto řádky. Proto se snažím na život hledět pozitivně a na všem hledat to dobré. Věřím, že vše se děje z určitého konkrétního důvodu, a i když se mnohdy cítíme bezmocně, jednou si zpětně uvědomíme, že právě tyto události nás posunuly nejdál. Život je příliš krásný a krátký, proto bychom ho měli prožít s úsměvem u vynikajícího dortíku bez cukru!!! 

Fotogalerie
Recepty kuchaře
Boloňská omáčka z čočky a hlívy ústřičné / quinoa budha bowl

Boloňská omáčka z čočky a hlívy ústřičné / quinoa budha bowl

vegetariánský recept, bez lepku

Původně jsem dnešní recept neměla vůbec v plánu vůbec někde publikovat, natož pak fotit. Z rychlovky k obědu na druhý den ale nakonec vzniklo něco naprosto fantastického a j se o to s vámi zkrátka musím podělit. Nejdřív jsem začala krájet zeleninu na čočkovou polévku (takovou tu s hromadou římského kmínu, koriandru a kokosového mléka, tu totiž miluju), ale moji pozornost zaujal zbytek červeného vína, který čekal v lednici od minulého vaření a toužebně volal po zužitkování. A bylo rozhodnuto, já mám chuť na boloňskou! Boloňskou omáčku jsem vždycky milovala a po těstovinách s ní a hromadou parmazánu jsem se vždycky mohla utlouct. Jak ale víte, teď si pochutnám spíš na vegetariánských jídlech, a tak jsem klasické mleté maso v receptu nahradila hlívou ústřičnou a čočkou beluga a na chuti jí to rozhodně neubralo. Hlíva dodá omáčce "masitou" strukturu a čočka ji zahustí a doplní potřebné bílkoviny, takže se opravdu jedná o plnohodnotné jídlo. 

Variabilitě se meze nekladou a vy si omáčku dopřejte tak, jak ji máte nejraději. Buď vsaďte na klasiku v podobě špaget s parmazánem a lasagní s voňavým bešamelem, nebo to zkuste trošku jinak a zdravěji jako dnes já. Poslední dobu jsem si hodně oblíbila tzv. Budha bowls, v podstatě se jedná o jídlo poskládané do jedné misky tak, aby obsahovalo všechny potřebné živiny a vytvářelo dohromady komplexní, zdravé a plnohodnotné jídlo. Základ u mě tvoří většinou hodně zeleniny, především pak listové (jsem závislá na jakémkoli lupení), dále zástupce komplexních sacharidů jako je rýže, quinoa, pečené brambory, bulgur apod. Zapomenout nesmím ani na zdroj zdravých tuku v podobě avokáda, olivového oleje, semínek nebo oříšků. A v neposlední řadě rozhodně nesmí chybět zdroj kvalitní bílkoviny, tím jsou u mě nejčastěji luštěniny, vejce od šťastných slepiček nebo sýr. A to je celé kouzlo, nezapomínejme, že jíme v první řadě očima, a proto je hrozně důležité připravit si jídlo, které bude nejenom dobré, ale taky bude dobře vypadat. Ruku na srdce, kdo z vás se rád nekouká na krásně naservírované jídlo? Nemusíte být michellinský šéfkuchař, stačí si pohrát s barvami a ke každé surovině přistupovat s láskou. Taková jídla vám budou chutnat mnohem víc, to mi věřte. 

2.5.2018 Doba přípravy: 45 min více info
Košíčky s lískooříškovým krémem a pistáciemi

Košíčky s lískooříškovým krémem a pistáciemi

bezlepkový recept

Víte, za co jsem blogování opravdu vděčná? Za to, že je pro mě kolikrát tou jedinou motivací a hnacím motorem k vyzkoušení něčeho nového. Protože se snažím, aby byly recepty na blogu různorodé a nepřestaly vás bavit, neustále přemýšlím, čím bych vám udělala radost, jaký recept by se vám mohl líbit... Tyhle otázky se mi honí hlavou neustále a já jsem za to opravdu neskutečně vděčná. Nebýt blogu, asi bychom neměli letos žádné cukroví nebo bychom skončili u raw koulí. Takže vám děkuji, děkuji za to, že tu jste, že se vám recepty líbí, vaříte podle nich a dáváte mi neustále sílu vymýšlet něco nového. 

A tak vznikl i dnešní recept. Měla jsem v hlavě přesnou představu, jak budou moje lískooříškové tartaletky vypadat, ale pořád se ne a ne dokopat k jejich přípravě. Vánoce byl ideální příležitost a já jsem děsně ráda, že vám teď můžu recept na tyhle boží košíčky předat. A pokud patříte k milovníkům Nutelly, zamilujete si ho dvojnásob! Krém je totiž plný pražených lískových oříšků, kakaa a kakaového másla, to přeci nejde nemilovat, no ne?

19.12.2017 Doba přípravy: 45 min více info
Špaldové linecké cukroví

Špaldové linecké cukroví

Existuje snad oblíbenější cukroví než linecké? Tahle drobná máslová kolečka (já teda radši srdíčka) potřená marmeládou peče na Vánoce snad každá rodina. Každý má ten svůj originální a zaručeně nejlepší recept na to nejkřehčí, nejvoňavější a prostě nejlepší linecké. Pamatuju si, že když jsem byla malá, pekly jsme s mamkou cukroví podle receptů z několika starých časopisů, které měly tak krásně umaštěné stránky a přesně jsem věděla, co na které stránce najdu a každý rok jsem se těšila, až ten poklad vyndáme a já si v něm budu zase listovat! Máte taky takové vzpomínky? Musím se přiznat, že teď už žádný tradiční recept nemám, a tak jsem si vytvořila jeden zbrusu nový a musím říct, že teda vůbec není špatný!

Letos jsem si při pečení hrozně oblíbila používat celozrnnou špaldovou mouku, nejen že je mnohem zdravější, ale dodá cukroví hrozně  příjemnou oříškovou chuť a vůni. Cukru jsem v receptu použila také méně, takže si můžete dát i o nějaký ten kousek navíc a nemusíte mít výčitky. Jediné, co jsem v receptu nenahrazovala, je pravé a poctivé máslo, bez něj to prostě není ono. Kupuju farmářské a ta chuť je zkrátka nenahraditelná. Raději udělám menší množství cukroví z kvalitních surovin a užiju si pár kousků denně, než upéct několik kilo z náhražek, které by mému tělu rozhodně stejně nijak neprospěly.

A další věc, na které rozhodně nešetřete, je výběr marmelády! Vybírejte kvalitní s vysokým podílem ovoce, ta chuť je pak úplně jiná, věřte mi. Já použila ostružinovou od Marmelády s příběhem a měla jsem co dělat, abych jí namazala na cukroví a nesnědla ji lžičkou přímo ze skleničky.

13.12.2017 Doba přípravy: 30 min více info
Vanilkové rohlíčky

Vanilkové rohlíčky

Advent a pečení vánočního cukroví u nás doma rozhodně patří dohromady! Upatlané a zalepené prsty od těsta, špinavá zástěra, vůně svíček, másla a ořechů jsou pro mě jedním z nejkrásnějších období v roce. Vím, že spousta lidí právě tuhle špinavou práci nemá zrovna v oblibě, a proto cukroví koupí v obchodě nebo ho nepečou vůbec. Já se v tom naopak vyžívám, miluju ten chaos, kdy mi mouka padá všude kolem, jen ne do té úhledné hroudičky těsta, to jak pokaždé nadávám, že jsem si zase nesundala prstýnek, ale ze všeho nejvíc miluju, když si zbytky těsta můžu sníst přímo z prstů! Jen se přiznejte, kdo to dělá taky?

Co si pamatuju, tak jsme si vždycky s mamkou říkaly, že uděláme jen pár druhů, no a co myslíte, vždycky jich bylo minimálně pět. Cukroví, které ale nesmělo nikdy chybět, a které se muselo dělat vždy hned z několika dávek, byly a jsou vanilkové rohlíčky! Kdybychom udělaly jednu várku, asi bychom na vánoce jen těžko hledaly pár drobečků na dně krabice. Klasické cukroví plné bílé mouky a cukru už nepeču, ale o rohlíčky se nehodlám připravit, a tak jsem pro vás připravila trošku zdravější, méně sladký ale rozhodně neméně skvělý recept na tohle oblíbené cukroví. Mají jemnou chuť po mandlích a voní máslem a vanilkou.

Já rohlíčky obalila v kokosové mouce spíš jen tak pro efekt, protože mi chutnají i jen tak, vy si je ale můžete obalit v moučkovém cukru.

12.12.2017 Doba přípravy: 30 min více info
Pohanková pomazánka s dýní a žampiony

Pohanková pomazánka s dýní a žampiony

vegetariánský recept

Občas recepty nevyjdou úplně podle představ, o to je ale větší radost a překvapení, co z toho původního záměru vlastně vyleze. Hrozně bych si přála umět vařit přesně podle receptů a držet se daných surovin a postupů. Ale já ne, já musím vždycky začít improvizovat, půlku věcí přidat, druhou ubrat a tak to u mě občas vypadá jak v kuchyni, kde vaří pejsek s kočičkou a Jirka Babica jim k tomu statečně asistuje. Ale víte, co mě na tom baví úplně nejvíc, že většinou takové hokusy pokusy dopadnou skvěle a já se jich nemůžu nabažit. A přesně takový byl i osud dnešního receptu. Původně to mělo být pohankovo dýňové rizoto, no úplně to nevyšlo, co vám budu povídat. Za to vznikla tahle skvělá pomazánka, která chutná jako paštika, fakt, že jo!

Zjistila jsem, že mi hrozně chybí chleba s pomazánkou. Většinou to řeším humusem nebo rozmačkaným avokádem, ale občas je potřeba změna a tahle dýňovka přišla jako na zavolání. Díky pohance je navíc nejenom děsně zdravá, ale hlavně vás opravdu zasytí. Pohanka je podle mě hrozně nedoceněná potravina, na kterou se mnohdy zapomíná a spousta lidí se jí bojí a má vůči ní zafixované předsudky. A to je fakt škoda. Pohanka je přirozeně bezlepková, obsahuje řadu vitamínů a minerálů, obzvlášť důležitý je velký obsah rutinu, který napomáhá vstřebávání vitamínu C a pomáhá jako prevence proti problémům s cévami a křečovými žilami. Tak co, dáte jí taky šanci?

6.12.2017 Doba přípravy: 30 min více info
Bezlepkové ořechové rohlíčky

Bezlepkové ořechové rohlíčky

To jako vážně, opravdu už jsou za měsíc zase Vánoce? Sice jsem už koncem září zaregistrovala vánoční sortiment v obchodech a občas na mě vykouklo vánoční osvětlení na ulici, ale tak nějak naplno jsem si to uvědomila až teď. Lidé v mém okolí už mají nakoupenou polovinu dárků, napečené čtyři druhy cukroví a já ještě ani neuklidila podzimní kabát do skříně. Vánoce jsou pro mě jedny z nejkrásnějších svátků vůbec! Miluju tu vůni jehličí na stromku, vůni hořících svíček a dohořívajících prskavek. A samozřejmě vůni cukroví, bez něj by Vánoce nebyly úplné.

Letos jsem se rozhodla trošku experimentovat a potěšit vás tak trošku nevšedními a snad i krapet zdravějšími recepty na vánoční cukroví. Jako první se s vámi podělím o skvělé ořechové rohlíčky, které jsou slazené jen troškou medu, ale přesto chutnají naprosto báječně. Díky vlašským oříškům a domácímu ghí naprosto úžasně voní a doslova se vám rozplynou na jazyku. A víte, co je naprosto skvělé? Jejich variabilita, z jednoho těsta můžete vykouzlit hned několik druhů cukroví a budete u svého okolí za superženy. Stačí část obalit v moučkovém cukru, část promazat oříškovým máslem a zbytek promazat marmeládou a polít hořkou čokoládou.

28.11.2017 Doba přípravy: 30 min více info
Pečená dýně s cizrnou a tymiánem

Pečená dýně s cizrnou a tymiánem

veganský recept

Rychlá  jednoduchá jídla u mě poslední dobou vítězí a tvoří většinu mého jídelníčku. Nedám dopustit na jídla z jednoho hrnce, nebo v tomhle případě spíše z jednoho pekáčku. Jen vše naházíme do jedné nádoby, ochutíme a můžete si jít klidně číst nebo si zacvičit a pak už je přijdete k hotovému. Pokud taky trávíte celý den v práci a vracíte se domů až večer, určitě dobře znáte ty chvíle, kdy to poslední na co máte, po pověšení kabátu v chodbě, pomyšlení je složité vyváření. Přesně pro takové chvíle mám pro vás dnešní recept! Je to zdravá rychlovka, kterou si můžete udělat klidně i na několik dní dopředu a jen si ji brát v krabičkách do práce.

Pečená zelenina je celkově jedno z mých nejoblíbenějších jídel, ale dýně rozhodně patří na první příčky. Ale jen samotná zelenina by mě nezasytila, proto se k ní snažím přidat při vaření nějaký zdroj bílkovin. Občas to řeším hummusem nebo tvarohovým dipem, ale teď na podzim je jasnou volbou pečená cizrna. Ó můj bože, pokud jste ještě nezkoušeli péct cizrnu, určitě to musíte napravit, je to neskutečná dobrota. 

Já vím, říkáte si zase dýně (ale když ji miluješ, není co řešit), ale já se jí na podzim prostě nikdy nemůžu nabažit a chci se s vámi podělit o moje oblíbené recepty. Dýňová sezóna není nijak dlouhá a byla by škoda ji nevyužít, takže doufám, že si dýňové recepty užíváte jako já.

21.11.2017 Doba přípravy: 30 min více info
Dýňový hummus

Dýňový hummus

veganský recept

Ať už hledáte tip na lehkou zdravou večeři nebo jen chcete oživit vaše svačinky, je hummus tou nejlepší volbou. Příprava je tak neuvěřitelně jednoduchá, že se až nechce věřit, že výsledkem je takový dobrota. Co mě na tomhle jídle baví asi nejvíc, je jeho pestrost a univerzálnost. Můžete ho ozvláštnit sezónní zeleninou a čerstvými bylinkami z trhu a rázem máte několik naprosto rozdílných pokrmů, kterými si získáte nejednoho náročného strávníka.

A jelikož máme listopad, a to znamená, že farmářské trhy i obchody se prohýbají pod bohatou a rozmanitou nabídkou všemožných druhů dýní, asi se nebudete divit, když vám řeknu, že je jím skoro pořád. Nedávno jsem se zamýšlela nad tím, na kolik vlastně využíváme nabídku lokálních a sezónních surovin. V době, kdy jsem jedla čistě rostlinnou stravu, měla jsem opravdu velikou spotřebu banánů, manda a jiných exotických druhů ovoce. Dnes si každou sobotu zaběhnu na trh k mým oblíbeným farmářům pro čerstvý ovčí sýr a jogurt, domácí vejce a nějakou tu zeleninu a ovoce. Najednou už nemám tendenci jíst ke snídani každý den smoothie bowl z několika banánů, ale raději si dám jogurt s domácí granollou a jablkem. Občas si samozřejmě dopřeju kousek té exotiky, ale myslím, že pro moje tělo i naši planetu je mnohem prospěšnější jíst lokálně a sezónně, než nakupovat předražené drahé potraviny, které k nám putovali tisíce kilometrů přes celou planetu.

Moje nejoblíbenější podzimní surovina je bezesporu dýně! Nejraději připravuji dýni pečenou s bylinkami, kterou nejradši uzobávám jen tak samotnou. Pokud se ale zadaří a nesním ji všechnu na posezení, přidávám ji hrozně ráda jako základ do různých variací rissot, polévek, salátů nebo pomazánek. Jednou z mých oblíbených je právě hummus s čerstvým tymiánem. Dýně mu dodá lehce nasládlou chuť, citronová šťáva pak zase lehkost  svěžest. Mlsejte ho s čerstvým kváskovým chlebem nebo prostě jen tak lžičkou přímo z misky, pokaždé bude chutnat skvěle.

15.11.2017 Doba přípravy: 30 min více info
Kakaová ovesná kaše a acai

Kakaová ovesná kaše a acai

Konečně je zpět období teplých snídaní, nadýchaných lívanců, horkých vaflí a krémových kaší. Jak já jsem se na něj těšila! Přes všechno to lamentování nad špatným počasím, studenýma nohama, věčně červeným nosem, deštěm, přibývajícími vrstvami svetrů pod kabátem a tmou ve čtyři odpoledne, má podzim nepopsatelné kouzlo, pro které ho tak miluji. Konečně moje tělo toužebně volá každé ráno po misce horké obilné kaše, a já vždy jeho přání s radostí vyslyším.

Nejenže vás kaše po ránu náramně prohřejí a nastartují trávení pro následující den, zároveň vás zasytí opravdu na dlouho. Zvlášť v tomto chladném období se snažím dbát na pořádný příjem vitamínů, proto do jídel mimo řádné dávky čerstvého ovoce a zeleniny, ráda přidávám i některé z takzvaných superfoods. Jedním z nich je acai prášek, který je přímo nabitý antioxidanty a vitamíny. Navíc má nádherně fialovou barvu a úžasnou chuť připomínající borůvky v čokoládě. Každému jídlu dodá příjemnou svěžest a šťavnatost. Acai prášek mám momentálně od firmy Balíček zdraví a jsem s ním moc spokojená, proto vám dole pod receptem nechám odkaz, tak na něj můžete mrknout.

Ještě bych se s vámi chtěla podělit o můj objev měsíce, čekankový sirup! Jedná se o alternativní sladidlo, které má oproti ostatním sirupům minimální glykemický index a vy nemáte ihned po dojedení snídaně potřebu vyluxovat ledničku, a zároveň velmi nízkou kalorickou hodnotu. Za mě je to rozhodně fajn zpestření a ozvláštnění jídelníčku. Vím, stále je to sladidlo, ale lžička medu nebo sirupu do ranní kaše ještě nikomu neublížila, no ne?

Co vy a alternativní sladidla a rostlinné sirupy, používáte je? 

7.11.2017 Doba přípravy: 10 min více info
Čoko koláčky s kokosovou polevou a sušenými jahodami

Čoko koláčky s kokosovou polevou a sušenými jahodami

Dnes mám recept pro všechny milovníky čokolády! Myslím, že je vás tu většina, no nemám pravdu? Čokoláda a všechno kakaové je moje velká neřest, jen těžko odolám tomu omamnému volání vůně pravého kakaa, a smyslném křupnutí tabulky kvalitní hořké čokolády. Sníst ke snídani nebo svačině tabulku čokolády (no i když...) není úplně ideální, na tom se asi shodneme. Proto ráda peču zdravé dezerty a dobroty, ze kterých člověk nemá výčitky a stejně je při jejich konzumaci v sedmém čokoládovém nebi. A přesně takový je i dnešní recept.

Spojení nepraženého kakaa s kokosovým máslem a sušenými jahodami je neodolatelné. Kokosové máslo je podle mě jedna z nejlepších věcí na světě! Doma bych ho měla mít raději pod zámkem, protože se většinou neudržím a spořádám skleničku na posezení. Představte si rafaello pomalu se vám rozpouštějící v puse... tak přesně takhle chutná, jen bez zbytečného cukru a chemie, jen čistá chuť kokosu. Snadno si ho můžete vyrobit sami doma (postup najdete TADY) nebo koupit v prodejně zdravé výživy, kde je ale na můj vkus pekelně předražené. POkud nemáte výkonný mixér nebo se vám nechce s máslem dělat doma, mám pro vás skvělý tip, kde ho pořídit za pár korun. Jediný háček je, že musíte být z Prahy. Kousek od zastávky Lazarská najdete obchůdek Cez Amis, kde ho seženete za pár korun a chuťově je naprosto dokonalé! A poslední tajnou ingrediencí tohoto receptu jsou lyofilizované jahody. Ovoce sušené touto metodou jsem si naprosto zamilovala! Je bez přidaného cukru a díky šetrnému sušení si zachová svoji barvu, chuť a většinu vitamínů. Já použila jahody od české firmy Natu, podívat se na ně můžete TADY.

Plná chuť kakaa, medová sladkost datlí a svěží kokos s jahodami vám zaručí úspěch i u těch nejnáročnějších strávníků. Chuťově koláčky připomínají něco mezi brownies a muffinem, takže představují ideální dezert pro všechny, kteří se neumějí rozhodnout, na co mají právě chuť... jako třeba já.

31.10.2017 Doba přípravy: 30 min více info
Slaný dýňový koláč s ovčí ricottou

Slaný dýňový koláč s ovčí ricottou

vegetariánský recept

Už děsně dlouho jsem na něj měla chuť a ještě déle se odhodlávám k jeho realizaci. Slané koláče máme s Vaškem hrozně rádi, a tak ani nevím, proč je vlastně nedělám častěji. Pokud vás taky děsí zdlouhavá příprava s těstem, náplní a následným pečením, můžete ty obavy hned pustit z hlavy! Ano, recept se neobejde bez několika kroků, ale každý z nich je tak  jednoduchý a rychlý, že se ani nenadějete a budete mít hotovo.

Slané koláče jsou úžasné jako hlavní jídlo, ale skvěle se hodí jako vydatná svačinka nebo snídaně. To, co na nich mám asi nejradši, je ta variabilita. Zajděte si na trh, nakupte sezónní zeleninu, čerstvé sýry nebo vejce od farmáře a upečte z nich koláč. Věřte mi, že doma sklidíte nejedno slovo chvály. A právě proto, že je teď hlavní dýňová sezóna, byla moje volba jednoznačná! Dýně, šalvěj a čerstvý sýr z trhu, už teď se mi sbíhají sliny.

A protože víte, že bílou mouku u nás doma nenajdete, je i těsto tohoto koláče ze špaldové mouky, která je daleko zdravější a chutnější. Těsto nemá nijak výraznou chuť a můžete ho tedy využít i při přípravě mnoha dalších sladkých i slaných receptů. Zkuste přidat trošku skořice  lžičku medu a rázem máte zdravý základ třeba na tartaletky.

25.10.2017 Doba přípravy: 60 min více info
Dýňový chlebíček

Dýňový chlebíček

A už jsem vám říkala, že miluji dýni? Pokud už mě nějakou dobu sledujete, určitě jste si všimli, že s příchodem podzimu bych ji mohla jíst ke snídani, obědu i večeři. Zvlášť v tomto období na ni nedám dopustit hned z několika důvodů. Hlavním důvodem je samozřejmě její skvělá, lehce nasládlá chuť, která mi připomíná batáty... jen, co si budeme povídat, vyjde mnohem levněji. Snažím se také nakupovat na farmářských trzích a co nejvíce využívat sezónní suroviny. Nejenom, že jsou v daném období vždy za skvělou cenu, ale naše tělo mnohem lépe využije všechny vitamíny a cenné látky ze zeleniny a ovoce v jejich přirozené sezóně a lokalitě, samozřejmě.

Dalším z důvodů, který mě na dýních nepřestane fascinovat, je jejich neutrální využití v kuchyni. Ke snídani z ní připravíte skvělé lívance s medem a tvarohem, k obědu ji upečete s bylinkami a večer povečeříte skvělou polévku. A aby bylo naše denní menu kompletní, nemusíme zapomínat na dezert! Nejlépe vonící podzimem, skořicí, medem a oříšky. A přesně takový je dýňový chlebíček. Těsto je z celozrnné špaldové mouky, přesto je krásně nadýchané. Slazený je pouze troškou medu a kokosového cukru (klidně dejte o maličko víc), jinak v něm dominuje sladkost dýně a skořice. Kokosový cukr je zdravější alternativou k běžnému bílému cukru, oproti kterému má mnohem nižší glykemický index, kolem 35. Já si ho ale zamilovala hlavně kvůli jeho úžasně karamelové chuti. Pokud jste ho při pečení ještě nezkoušeli použít, určitě doporučuji zařadit mezi jiná sladidla a sirupy.

Nejlíp chutná chlebíček s hrnkem teplého kakaa nebo namazaný silnou vrstvou arašídového másla, a to vše pod huňatou dekou s oblíbenou knížkou v ruce.

17.10.2017 Doba přípravy: 60 min více info
Kakaové muffiny s proteinem

Kakaové muffiny s proteinem

Asi vás už moc nepřekvapí, že dnes mám pro vás další sladký recept, tentokrát na skvělé kakaové muffiny. Myslím, že receptů na muffiny není nikdy dost, a proto jsem se poprvé pustila do pečení s proteinem, který se samozřejmě postará o nutnou dávku proteinů, zároveň ale těsto taky krásně osladí. Už jsem několik proteinů ochutnala, ale většina z nich měla výraznou chuť po umělých sladidlech a vůbec mi nechutnala. Teď zkouším rostlinný protein od české firmy Balíček zdraví a musím říct, že je opravdu skvělý a to mě donutilo konečně ho  přidat i do vaření. 

Zpět ale k našim muffinům. Trošku jsem se bála výsledku a nejistě jsem je Vaškovi podstrojila bez prozrazení ingrediencí. Ještě večer ale víc jak polovina nenápadně zmizela, takže vám sem s klidným svědomím můžu napsat recept A asi už nikoho z vás nepřekvapí že miluju čokoládu a cokoli kakaového je pro mě jako mor a nedokážu tomu odolat... ano, i dnešní recept je plný této skvělé ingredience! Na těsto jsem použila mou oblíbenou celozrnnou špaldovou mouku, která má takovou zvláštní oříškovou chuť dodávající úplně jiný rozměr. A navíc je to mnohem zdravější, než klasická bílá  pšeničná mouka... to už stojí za hřích vyzkoušet, nemyslíte?

13.10.2017 Doba přípravy: 45 min více info
Banánový dort s malinami a arašídovým krémem

Banánový dort s malinami a arašídovým krémem

Ať už slavíte narozeniny, pořádáte oslavu nebo máte výročí svatby, vždy je důvod upéct skvělý dort... a o to spíš, když je zdravý! Ráda experimentuju a vymýšlím zdravější verze dezertů bez bílé mouky a bílého rafinovaného cukru. Nebudu vám lhát, občas je to katastrofa a celý pokus skončí v koši doprovázen několika nepříliš slušnými výrazy. To se ale tentokrát nestalo a já se tak s vámi můžu podělit o tenhle skvělý bezlepkový dort vonící perníkem a arašídovým máslem.

Miluju pečení, ale poslední dobou na něj nezbývá  moc času. Proto, když se mi naskytlo volné odpoledně, měla jsem jasno! Měla jsem nepřekonatelnou touhu a potřebu upéct dort a prostě si udělat hezkou snídani, a tak jsem se vrhla do pečení. Korpus dortu je z pohankové mouky, kterou v kuchyni při pečení používám asi nejraději, takže bezlepkáři volejte třikrát sláva, tohle je dezert pro vás. 

Abych vám udělala ještě větší chutě, zavřete oči a představte si chuť perníkového koření a kakaa ve spojení s arašídovým máslem a svěžími malinami... dokonalost. Základ arašídového krému tvoří báječné datle medjool, které jsou sladké jako med a povznesou dort ještě o kousek výš. Tak se pusťme do pečení.

4.10.2017 Doba přípravy: 60 min více info
Dýňová polévka s kokosovým mlékem

Dýňová polévka s kokosovým mlékem

veganský recept

Vítej, podzime! Vítej, dýňová sezóno! Jak j jsem se na tebe těšila. Sice nadávám, že mě ráno nebudí východ slunce, ale černočerná tma, že už je venku zima, prší a nemám světlo na focení receptů. Pak ale přijde den, kdy vysvitne slunce a sluneční paprsky odráží ty úžasné barvy listí na stromech a hřejí mě tak, že si musím sundat svetr a brouzdám se popadaným listím jen v tričku a děravých riflích. Pak je veškeré pošmourno zapomenuto a já se zas a znovu zamilovávám do podzimu, jeho barev, vůně a surovin, které každý rok přináší. A jednou z nich je bezpochyby dýně, taky ji tolik milujete?

Myslím, že snad neexistuje oblíbenější recept z této úžasné zeleniny, než polévka. Každý má ten svůj oblíbený a zaručeně nejlepší recept. Jedno ale mají společné, mají úžasně zářivou barvu, skvělou chuť, spoustu vitamínů a zaručeně vás v chladných podzimních dnech zahřejí. Běžte se projít na farmářské trhy a podívejte se na ty nádherné druhy, které tam farmáři nabízejí, určitě si vyberete právě tu vaši oblíbenou.  Určitě tu najdete dýni špagetovou, máslovou a asi nejznámější Hokaido, kterou já osobně mám nejraději. Hokaido jsem si oblíbila a zamilovala hned z několika důvodů, prvním z nich je samozřejmě fakt, že zkrátka skvěle chutná. Druhý důvod potěší určitě nejednoho z vás, tato dýně se nemusí loupat a můžete ji vařit nebo péct přímo se slupkou. Ušetříte tak nejen čas, ale i spoustu nervů při loupání tvrdé slupky, to mi věřte.

I proto jsem si tolik oblíbila tuto polévku. Je jednoduchá, opravdu téměř bez práce a výsledek je úžasný. Spojení štiplavého zázvoru a pikantní kari pasty s nasládlým kokosovým mlékem tvoří balzám pro vaše chuťové pohárky. A pokud patříte mezi milovníky koriandru jako já, rozhodně jím nešetřete, protože teprve s ním je to opravdu dokonalost.

2.10.2017 Doba přípravy: 60 min více info
Dýňové lívance s medovým tvarohem

Dýňové lívance s medovým tvarohem

Miluju léto, ale s posledními teplými dny a slunečními paprsky už odpočítávám hodiny, kdy konečně začne moje milovaná sezóna dýní! Dýně je naprosto skvělá podzimní zelenina plná vitamínů a rozhodně by neměla chybět v žádné kuchyni. Často se setkávám s předsudky a názory, že dýně je dobrá maximálně jako halloweenská dekorace zdobící zahradu. Přitom chutná tak skvěle! Pokud taky doma bojujete s nedůvěřivými strávníky, nejlepším způsobem, jak jejich vnitřní blok odbourat, je propašovat ji do jejich oblíbeného jídla. A neznám nic lepšího, než lívance...ty miluje přeci každý, no ne?

U nás doma lívance naprosto zbožňujeme a tyto dýňové patří právem mezi oblíbené. Navíc jsou z pohankové mouky, cože je velké plus pro všechny, kteří chtějí omezit lepek ve stravě. A protože je podzim, a protože se k dýni náramně hodí, nesmí chybět opravu hodně skořice, která vám tak úžasně provoní celý byt a navodí tu pravou snídaňovou domácí atmosféru. Uvařte si čaj, kávu nebo kakao, vezměte si teplé ponožky, huňatý svetr (nebo zůstaňte celé dopoledne v pyžamu) a běžte si společně užít tu společnou chvíli s hromadou lívanců a lásky.

Na trzích jsem nedávno objevila stánek malé farmy s kozími a ovčími produkty a naprosto jsme se do nich zamilovala. Takový kozo-ovčí tvaroh smíchaný s medem je na dýňové lívance to nejlepší. Takové snídaně bych si nechala líbit každý den. A vy?

27.9.2017 Doba přípravy: 30 min více info
Zeleninové špagety s avokádovou omáčkou

Zeleninové špagety s avokádovou omáčkou

raw, vegan

Tak dlouho jsem si ho přála, tak dlouho jsem po něm pokukovala a mluvila o něm, až mě jednoho dne čekal doma. Spiralizér jsem toužila vyzkoušet od té doby, co jsem se rozhodla začít jíst zdravěji a o zdravou stravu se začala trošku zajímat. Fascinovalo mě, jak z něčeho tak "obyčejného" jako je cuketa nebo okurka můžu připravit špagety Já vím, že klasické těstoviny vám to nenahradí, ale jako zpestření stravy je to úžasný pomocník. Ne nadarmo se říká, že jíme očima a naši mysl lze velmi snadno ošálit. Mnohdy ani nepotřebujeme tu vrchovatou mísu bílé mouky, ale jen máme potřebu něco si namotat na vidličku.

Obdivuju všechny, kteří se rozhodnout jíst pouze raw stravu. Nechci se tu pouštět do diskuzí, zda je zdravá nebo ne, každý jsme individuální a každému z nás vyhovuje jiná forma stravování, a to je naprosto v pořádku. Zastávám ten názor, že v našich podmínkách není vitariánství tolik přirozené a snadno udržitelné. Ačkoli v létě jim hodně syrové zeleniny a ovoce, nedovedu si představit, že bych i nedala alespoň jedno teplé jídlo denně. Zdravá strava je ale především o harmonii a vnitřním uspokojení. Když je venku deštivo, dám si talíř horké polévky, pokud je ale horký den, neznám nic lepšího, než talíř zeleninových nudlí s avokádovou omáčkou. Avokádo doplní jídlo o zdravé tuky a příjemně vás tak zasytí a dodá tělu potřebné živiny. 

Nejraději mám špagety posypané praženými semínky.

18.9.2017 Doba přípravy: 15 min více info
Bezlepkové škubánky s mákem a švestkovou omáčkou

Bezlepkové škubánky s mákem a švestkovou omáčkou

Můžete milovat japonské sushi, vietnamské Pho, italskou pizzu nebo americké burgery…občas ale snad každý z nás dostane chuť na úplně obyčejnou českou klasiku, kterou nám dělávali v dětství babičky o prázdninách. A teď nemyslím svíčkovou, ale ty malé úžasné bramborové nočky s mákem…ano, škubánky!!

Jsme jeden z mála národů, který jí sladká hlavní jídla a já nedokážu pochopit proč. Určitě na ně nemám chuť každý den, ale čas od času si ho prostě musím dát. A ze všech těch žemlovek, nákypů a buchet mám stejně nejradši právě škubánky s pořádnou porcí máku. Asi možná proto, že se u nás v rodině tak často nedělaly kvůli složitější a zdlouhavé přípravě. Pro mě představovaly vždycky výzvu, kterou jsem hodlala pokořit. První pokus skončil v koši, protože místo krásných hladkých škubánků se mi podařilo vytvořit epesní trhanec. 

A protože mám doma asi toho největšího milovníka máku, a protože jsem mu chtěla udělat radost, hecla jsem se a dala se do loupání brambor. Nastudovala si asi milion receptů, ale byla jsem rozhodnutá, že nechci používat klasickou mouku. A jelikož jsem doma měla jen pohankovou (která je ale hodně hladká) a jáhlovou mouku, neměla jsem stejně moc na výběr.

Samotnou mě překvapilo, jak se těsto povedlo na první pokus a škubánky byly opravdu skvělé!! A pokud je doplníte skvělou švestkovou omáčkou s kapkou červeného vína, máte o skvělé jídlo nebo dezert, postaráno. 

6.9.2017 Doba přípravy: 60 min více info
Vegan bounty tyčinky

Vegan bounty tyčinky

Za svůj život jsem prožila několik velkých lásek, byla to vždy čistá oddanost a bezmezná náklonnost...ne teď opravdu nemluvím o chlapech, ale o mojí lásce k tyčinkám, sušenkám a dalším nezdravým pochoutkám. Nebylo jich málo, ale asi nejhlubší vzpomínky uchovávám na tyčinky Bounty! Spojení kokosu a čokolády mě naprosto pohltilo a já se jich nemohla nabažit. Se zdravou stravou mě opustily, ale já byla rozhodnutá se jich jen tak nevzdat. A tak vznikl recept na úžasné Bounty tyčinky bez rafinovaného cukru, palmového oleje a laktózy.

Už jsem vám u jednoho z předchozích receptů popisovala moji závislost na kokosu. Proto i při jeho výběru kladu velký důraz na to, aby byl opravdu dobrý. Možná si řeknete, že kokos je přeci jen jeden a chutná vždy stejně, opak je ale pravdou. Věřte mi, že už jsem ochutnala opravdu hodně kokosů a ty rozdíly v chuti jsou neskutečné. Bohužel přes sáček toho mnohdy moc nepoznáte. Musíte zkoušet a hledat, který bude vyhovovat zrovna vám. Já mám nejraději, když je kokos šťavnatý a sladký. Většinou tak chutnají kokosové plátky, strouhaný kokos pak vybírejte takový, který je nastrouhaný na větší kousky a nepřipomíná pouze suchou drť. Důležitá je také barva kokosu, nekupujte rozhodně žádný, který bude nažloutlý! Takový pak chutná zatuchle a zkaženě, a to určitě jíst nechcete.

Pokud seženete dobrý sladký kokos, máte vyhráno a o skvělou svačinku máte postaráno. Schválně dejte tyčinky ochutnat lidem ve vašem okolí, nikdo nepozná, že si právě pochutnává na zdravé, veganské dobrotě.

30.8.2017 Doba přípravy: 20 min více info
Krémová kokosová rýže s vanilkou

Krémová kokosová rýže s vanilkou

veganský recept

Vůbec si nevzpomínám, že by se u nás doma mléčná rýže někdy jedla. Když jsem byla malá,  občas nám mamka zkoušela propašovat k jídlu rýžový nákyp, ale co si pamatuji, neshledával se s velkým ohlasem. Rýže a sladká chuť mi zkrátka nikdy nešly dohromady. A to rýži opravdu miluju a mohla bych ji jíst každý den!

S novým pohledem na stravu jsem ale začala (díky bohu) objevovat nové chutě a konečně jsem měla kuráž vyzkoušet nové kombinace  dát druhou (možná třetí) šanci jídlům a potravinám, které jsem dřív nemohla ani cítit. Jestli jsem blogu něčemu vděčná, tak je to právě objevování nových chutí. Mohla bych neustále dokola jíst ovesnou kaši ke snídani, rýži k obědu a salát k večeři... myslím, že by to ale za chvíli přestalo bavit nejen mě, ale hlavně vás.

Přesně si vybavuji ten den, kdy jsem vařila tenhle recept poprvé. Byla chladná zimní sobota, byli jsme s Vaškem v kavárně a měli ještě dost času do otevíračky. Soboty byly tehdy vždy slabé a lidi začali pomaličku chodit až kolem desáté. Ideální čas na přípravu skvělé snídaně. Dala jsem se do vaření, vanilka s kokosem voněl po celé kavárně! Nandala jsem horkou kaši do misek, ozdobila ovocem a už ji nesla do našich krásných žlutých ušáků. Uvelebili jsme se každý do svého, Váša nám udělal ranní kávu... vše bylo dokonalé, sobota jak má být! Jen jsme snědli dvě soust, vešla první rodinka, za ní druhá a pak další... a my jsme si kaši za pochodu dojedli asi o hodinu později. Ta chuť mě ale tak nadchla, e jsem ji od té doby dělala už mnohokrát a konečně se s vámi o ni podělím!

Teď už si jen naplánujte krásné poklidné ráno, pusťte si svoji oblíbenou hudbu a vrhněte se do vaření!

11.8.2017 Doba přípravy: 15 min více info
Pohankový obří lívanec s maracujou a kokosovou smetanou

Pohankový obří lívanec s maracujou a kokosovou smetanou

Určitě taky znáte ty dny, kdy máte chuť na opravdu skvělou a vymazlenou snídani, ale nechce se vám stát dlouho v kuchyni, protože už máte hrozný hlad. Přesně takové ráno jsem měla dnes! Po ranním cvičení už jsem byla opravdu hladová, ale zároveň jsem věděla, že mám volno a chtěla bych udělat pro sebe (a taky hlavně pro vás na blog) něco speciálního. A když říkám speciálního, myslím téměř vždy lívance. Představa dlouhého opékání hromady lívanců nebyla zrovna lákavá, a tak vznikl tenhle obří lívanec. A víte co, je možná ještě lepší, než ty malé lívanečky naskládané na sebe, které se vám při prvním zapíchnutí vidličky rozjedou do všech stran. Kdo by to neznal. (smích)

Na lívance hrozně ráda používám hladkou pohankovou mouku, protože vytvoří krásně hladké a takové pružné těsto a lívanečky jsou vždy krásně nadýchané. Dnešní těsto jsem navíc doplnila o skvělé medové arašídové máslo se skořicí a tak vůně je nepopsatelně báječná.

A protože je léto, mám mnohem větší chuť na exotické ovoce a netradiční chutě. Neodolala jsem a koupila si v obchodě mučenky (někdo používá název passion fruit nebo maracuja), které naprosto zbožňuji, ale dopřávám si je opravdu jen výjimečně. Jejich zrníčka chutnají přesně tak, jak si představuji léto...jsou šťavnatá, osvěžující, sladká a nakyslá zároveň. Ve spojení s kokosovým krémem a nadýchaným lívancem je to právě ta speciální snídaně, kterou prostě potřebujete!

10.8.2017 Doba přípravy: 20 min více info
Mandlová ovesná kaše

Mandlová ovesná kaše

veganský recept

Ovesné kaše jsou skvělou snídaní, která vám dodá energii opravdu na celé dopoledne. V létě u mě většinou vedou smoothie bowls s granolou a na teplé kaše nemám moc chuť. Když je ale venku sychravo zima a prší, mám najednou potřebu se zahřát a dopřát si něco pořádně teplého. Pro taková rána jsou ovesné kaše ideální.

Nevím jak vy, ale já nemám ráda, když je kaše tuh a skoro v ní stojí lžíce, jak se říká. Podle mě by kaše měla být krémová, nadýchaná a s každým soustem by se vám měla rozpustit v puse jako obláček. A přesně takovou jsem si pro vás dneska připravila. Mandlové mléko a máslo ji dodá ještě větší krémovost. Poprvé jsem si koupila mandlové Nemléko a musím říct, že v kaši bylo naprosto vynikající. Není to ale zrovna levná záležitost a vy použijte jakékoliv vaše oblíbené mandlové mléko, domácí je samozřejmě nejlepší.

7.8.2017 Doba přípravy: 15 min více info
Perníková granola

Perníková granola

Určitě se mnou bude většina z vás souhlasit s tím, že granola a všemožné druhy sladkých cereálií jsou symbolem snídaně pro valnou většinu lidí. Děti je milují nasypané do mléka, dospěláci zase s jogurtem. Jsou tak křupavé, sladké a plné ořechů, ovoce, medu a čokolády…!!! No nezní to báječně? Už jste ale ty krásně barevné obaly zkusili otočit a přečíst si jejich složení? To už tak báječné není, to mi věřte. Většina těchto cereálií je plná ztužených tuků, cukru a umělých aromat. A to nikdo z nás jíst asi nechce, no nemám pravdu.

Dají se samozřejmě sehnat i zdravé varianty, většinou jsou ale na můj vkus strašlivě předražené a radši si je proto připravím doma. Vyjdou na zlomek ceny a ještě si si do nich přidáte přesně to, co máte rádi a na co máte v danou chvíli chuť! 

Myslím, že mojí lásky ke granole už jste si všimli. Rozhodně vyzkoušejte i další recepty z blogu, které najdete v rubrice SNÍDANĚ. Najdete tam musli chutnající jako Esíčka, čokoládovou granolu s pomerančem nebo moji milovanou bezlepkovou z pohanky. Určitě tam koukněte.

Dnešní voní po perníkovém koření, oříšcích a kokosu a já jsem se do ní na první ochutnání zamilovala. Díky kokosovému cukru má krásně karamelovou chuť, ale zároveň není vůbec přeslazená. Já ji nejradši přidávám na ranní smoothie bowl, skvěle chutná ale i s jogurtem nebo mandlovým mlékem a ovocem.

2.8.2017 Doba přípravy: 45 min více info
Ovesné lívance se skořicí a banánem

Ovesné lívance se skořicí a banánem

veganský recept

Lívance jsou pro mě symbolem klidného nedělního rána, kdy se nikam nemusí, nikam se nespěchá a člověk si může dopřát něco výjimečného. Taky milujete taková rána, kdy si uvaříte dobrou kávu, z šálků se příjemně kouří a zatímco ten úžasný ranní životabudič chladne, vy si poléváte horu ovesných lívanečků javorovým sirupem? Tomu říkám opravdu skvělý začátek dne! A věřte mi, že po takovém ránu vám půjde vše mnohem lépe.

Asi moje nejoblíbenější jsou lívance z ovesných vloček a banánu. Jsou zdravé, bez bílého cukru a mouky, takže člověk po nich nemá břicho jak před porodem. Ovesné vločky navíc obsahují velké množství vlákniny a lívanečky z nich vás zasytí opravdu na dlouhou dobu. Skořice a banán zase těsto krásně osladí, takže doslazovat už není třeba. Zvlášť pokud je na závěr polijete tak litrem javorového sirupu jako já. No co, život si přece musíme umět osladit, no ne?!

2.8.2017 Doba přípravy: 15 min více info
Polentové koláčky s karamelizovanou zeleninou a avokádem

Polentové koláčky s karamelizovanou zeleninou a avokádem

veganský recept

Nedávno jsem dostala strašnou chuť na pizzu. Ani nevím proč, protože pizzu už jsem neměla několik let a nijak zvlášť mě to nelákalo. Chvíli jsme přemýšlela, jestli mám opravdu chuť na tu moučnou placku s kupou mastného sýra a došlo mi, že vůbec. Ukázalo se, že bych si dala nějaké placičky nebo koláčky a to mě přivedlo udělat si takové mini pizzy z polenty. Ano, chápete správně, moje chutě se mění z minuty na minutu a ještě ke všemu jsem hrozně nerozhodný člověk. Takže nakonec vždy udělám něco naprosto jiného. Ale o to je to zábavnější.

Už ale k samotnému receptu. Při vaření polenty jsem si řekla, co kdybych si na koláčky udělala zkaramelizovanou cibulku? (hmmmm)Vzhledem k tomu, že doma nemáme cukr, začala jsem experimentovat a vytvořila něco naprosto dokonalého! Věřte mi, že když přidáte k cibuli lilek, cuketu a vše svaříte s datlovým sirupem a balzamicem, vznikne vám něco neuvěřitelně dobrého. 

Cibulová směs je úžasná sama o sobě, když k ní ale přidáte máslové avokádo a čerstvý koriandr budete v sedmém nebi.

27.7.2017 Doba přípravy: 30 min více info
Jáhlový koláč s meruňkami a kokosovou drobenkou

Jáhlový koláč s meruňkami a kokosovou drobenkou

bezlepkový recept

Jak víte, miluju sladké a nedokážu si bez něj život představit. Bílý rafinovaný cukr a klasickou pšeničnou mouku už jsem ale dávno z jídelníčku vyřadila a doma se mi vůbec nevyskytuje. Když peču koláč, snažím se hledat bezlepkové alternativy, které jsou pro naše těla mnohem snáze stravitelné a zdravější (lepek ale určitě neodsuzuji a třeba žitný kváskový chléb miluju).

Na trhu je dnes tak obrovské množství zdravých alternativ k bílé mouce. Já nejraději používám jáhlovou, pohankovou nebo ovesnou mouku. Oves je přirozeně bezlepková potravina, je ale většinou zpracovávána v provozech pro zpracování dalších obilovin s lepkem a může tak docházet ke kontaminaci. Pokud ale netrpíte těžkou celiakií, vločky  si s klidným svědomím dejte.

Nedávno se mi ale stalo, že jsem doma neměla ani jednu mouku, ale zároveň jsem měla chuť na nějaký šťavnatý koláč s ovocem. Z trhu jsem si totiž přinesla úžasně voňavé meruňky. Výsledkem je dnešní jáhlový koláček, který je úžasně šťavnatý a vláčný. Co ho ale dělá dokonalým, je kokosová drobenka, která je, můj bože, dokonalá! Tak už jste ho zkusili??

20.7.2017 Doba přípravy: 90 min více info
Květákové placičky s koriandrem

Květákové placičky s koriandrem

veganský recept

Taky milujete jídla, která vzniknou vlastně úplnou náhodou, a zpočátku jste chtěli uvařit něco úplně jiného? Nevím proč, ale většina mých kuchařských pokusů dopadá přesně takhle. V průběhu vaření si několikrát rozmyslím, jaký vlastně bude výsledek. Postupně přidávám další a další ingredience, které zrovna zaujmou můj pohled na polici. Popravdě, ne vždy to končí úspěchem, ale zrovna dnes to vyšlo a já si právě pochutnávám na těchto skvělých placičkách z květáku.

Od té doby, co se stravuji rostlinnou stravou, stále hledám a zkouším nové postupy a suroviny. Je úžasné zjišťovat, kolik skvělých jídel se dá vykouzlit ze zdánlivě obyčejných a levných surovin. Třeba taková lněná semínka jsou podle mě úplný zázrak! Nejen, že díky němu doplníte tolik potřebné omega 3 mastné kyseliny, ale báječně poslouží při vaření místo vajíčka. 

Placičky se skvěle hodí jako příloha nebo samostatné jídlo, např. s jogurtovým dresingem nebo quacamole.

11.7.2017 Doba přípravy: 45 min více info
Lilkové závitky s pestem z oliv a sušených rajčat

Lilkové závitky s pestem z oliv a sušených rajčat

veganský recept

Tento recept je skvělý vždy, ale především teď v létě si ho užívám dvojnásob. Nejenže je zelenina mnohem chutnější a dostupnější, ale hlavně začíná období pikniků! Nevím jak vy, ale já jsem si pikniky zamilovala a kdyby to bylo možné, tak v trávě na dece snídám, obědvám i večeřím. Ten pocit svobody, společnost skvělých lidí, volného prostoru a zeleně všude kolem a sluneční paprsky mi dodávají tolik energie a já jsem v takových chvílích opravdu šťastná. 

A právě lilkové závitky nesmí na pořádném pikniku chybět! Jsou skvělé studené a můžete je přikusovat k salátu, s pečivem nebo prostě jen tak samotné. Minulý týden jsem pořádala piknik pro kamarády a sklidili velký úspěch, a to i u masožravců.

Dříve jsem milovala naplnit lilek ricottou a čerstvými bylinkami (je to skvělé, pokud nejste na rostlinné stravě, určitě to vyzkoušejte) a dlouho jsem přemýšlela čím to nahradit. Volba padla na kombinaci oliv a sušených rajčat, které zkrátka nikdy nemůžou zklamat.

A jaké kombinace máte nejraději vy?

10.7.2017 Doba přípravy: 30 min více info
Cizrnová omeleta s koriandrem

Cizrnová omeleta s koriandrem

veganský recept

Já vím, že už jste o ní určitě slyšeli a možná si ji doma připravujete, ale já se s vámi o tenhle zázrak musím podělit! Chápu, že cizrnová omeleta zní možná trošku zvláštně a extravagantně, ale věřte mi, že je to hrozně dobrý. Ať už jste na rostlinné stravě nebo jen rádi experimentujete a chtěli byste obohatit svůj běžný jídelníček, rozhodně ji vyzkoušejte.

Já si ji zamilovala natolik, že ji večeřím i několikrát týdně. Je to rychlovka plná bílkovin, která vás zasytí. Pokud nejste milovník sladkých snídaní jako já, udělejte si omeletu ke snídani a uvidíte, že do oběda mít hlad rozhodně nebudete.

Asi se možná ptáte proč omeleta? Jasně, není z vajec, ale díky kurkumě má krásně žlutou barvu a černá sůl jí dodává opravdu vajíčkovou chuť. Pokud ještě černou sůl neznáte, utíkejte si ji koupit, je to takový malý zázrak. Skvělá je taky na žitný chleba s avokádem. Tomu se říká opravdové foodporrn.

K omeletě si můžete přidat cokoli máte rádi. Posypte ji oblíbeným sýrem, vyměňte koriandr za bazalku nebi ji potřete francouzskou hořčicí...fantazii se meze nekladou.

4.7.2017 Doba přípravy: 20 min více info
Třešňové nanuky

Třešňové nanuky

veganský recept

Co by bylo léto bez nanuků a zmrzlin! Asi málokdo z nás si slunečné a horké dny umí představit bez té chladivé sladké pochoutky. Přiznám se, že dřív jsem si kupovala hlavně ty pestrobarevné, přeslazené nanuk plné chemie a barviv. Teď už mě vůbec nelákají a raději si zajdu na kvalitní poctivé gelato, hlavně do Creme de la Creme na slaný arašíd a pistácii. Občas nás ale přepadne chuť na zmrzlinu i doma to je ten správný čas mít v mrazáku zásobu domácích nanuků.

Domácí nanuky mají hned několik výhod, jsou zdravé, víte přesně co v nich je a hlavně si pokaždé uděláte přesně takový, na který máte zrovna chuť. Mně se tentokrát v lednici sešel zbytek krásně zralých třešní a ovesného mléka a hned bylo jasno, co s nimi. K dokonalosti doladíte nanuky praženým mandlovým máslem a kapkou vanilky.

A jaké jsou vaše oblíbené příchutě?

29.6.2017 Doba přípravy: 15 min více info
Květáková rýže s granátovým jablkem

Květáková rýže s granátovým jablkem

veganský recept

Dneska trošku exotiky, ale já si nemůžu pomoct, ale miluju spojení máty a granátového jablka ve slaných pokrmech. Máte to taky tak? Nakyslá zrníčka granátového jablka a svěží máta vykouzlí z jídla úžasně svěží a lehký pokrm, který je horkého letního počasí ideální.

A pokud chcete zkusit něco nevšedního, a salátů už jste přejedení, udělejte si dnes květákovou rýži. Vím, zní to zvláštně, ale věřte mi, je to skvělé. Jedná se o úžasně univerzální jídlo, které můžete jíst samotné jako salát nebo ho servírovat jako přílohu. Květák na rozdíl od klasické rýže obsahuje minimum kalorií a sacharidů, takže si ho bez výčitek můžete dopřát kdykoli.

23.6.2017 Doba přípravy: 10 min více info
Letní závitky s tofu a hlívou ústřičnou

Letní závitky s tofu a hlívou ústřičnou

veganský recept

S příchodem jara, sluníčka a vyšších teplot přestávám mít automaticky chuť na teplá jídla a stále častěji hledám lehké nevařené alternativy hlavních jídel. Mezi naše nejoblíbenější patří rozhodně jarní závitky z rýžového papíru! Vždy je plním velkým množstvím čerstvé zeleniny, miluju totiž, jak jsou potom křupavé.

Aby nás ale jídlo zasytilo a dodalo nám potřebné živiny, je potřeba přidat do závitků taky nějakou bílkovinu. Já mám nejraději avokádo, hummus nebo uzené tofu, které jsem zvolila i při přípravě tohoto receptu. Jak určitě všichni víte, závitky se nejčastěji plní také trhaným masem nebo krevetami. Maso mi teď vůbec nechybí, ale přesto mi v závitcích občas chybí taková ta "masitá" struktura. A právě tu skvěle nahradíte restovanou hlívou ústřičnou! Vsadím se s vámi, že i masožravci si pochutnají.

K závitkům samozřejmě nesmí chybět dobrá omáčka. Klasika je arašídová, na kterou nedám dopustit, ale dnes jsem neměla arašídové máslo a tak jsem zvolila pikantní omáčku se zázvorem, která je minimálně stejně tak skvělá.

A jaká jídla máte nejraději v tomto počasí vy?

16.6.2017 Doba přípravy: 30 min více info
Tomatová polévka s červenou čočkou

Tomatová polévka s červenou čočkou

Až moc dobře si pamatuju na ty doby, kdy jsem polévky nesnášela a každý plný talíř té divné tekutiny pro mě byl nepředstavitelná hrůza. Zlom nastal překvapivě s nástupem na střední školu. Já vím, říkáte si, že školní jídelny bývají to nejhorší a nepředvádí se tu žádná gastronomie...a ano, určitě máte pravdu. Ale dvě věci se té naší musely nechat, špekové knedlíky se zelím (ano, milovala jsem je a vždycky jsem na ně stála frontu) a polévky. Nevím, čím to bylo, ale právě na tomhle místě jsem zjistila, že je to vlastně docela dobré. A od té doby polévky miluju a nedám na ně dopustit.

Nejraději mám husté a krémové, které zahřejí a zasytí. Často do nich právě z toho důvodu přidávám luštěniny a taky samozřejmě hooodně zeleniny. Nevím jak vy, ale já jsem si zamilovala červenou čočku, která je rychle hotová, skvěle chutná a hodí se snad úplně ke všemu! Navíc nenadýmá a je zdrojem tolik potřebných kvalitních bílkovin.

V polévce se červená čočka báječně doplňuje s kari pastou a bylinkami. Vyzkoušejte!

14.6.2017 Doba přípravy: 45 min více info
Hummus z červené řepy

Hummus z červené řepy

bezlepkový recept, vegan

Dnes bych se s vámi chtěla podělit o super jednoduchý recept na hummus z červené řepy. Nevím, jak vy, ale já patřím mezi velké milovníky hummusu a nedokážu si představit, že bych si ho alespoň dvakrát do týdne nedala. Věřím, že můj oblíbený, s pořádnou porcí římského kmínu, se mi jen tak nepřejí, ale přeci jen malá změna nikdy neuškodí a občas k cizrně přihodím nějakou tu ingredienci navíc.

Červená řepa je skvělá! Je nabitá vitamíny a má příjemně nasládlou chuť, takže má člověk trošku pocit, že při večeři mlsá. (I když čokoláda to není, co si budeme povídat, že jo). Jen hodně zřídka si kupuju hotové pomazánky nebo hummusy v obchodě a raději experimentuju v kuchyni a připravím si je sama. Je to rychlé a rozhodně levnější a zdravější. Člověk přesně ví, co si do jídla dává a má jistotu, že dává tělu jen to nejlepší. Dnešní humus tvoří zdánlivě pár ingrediencí, ale právě v jeho jednoduchosti je krása. Vynikne v něm chuť řepy, tahini a tamari omáčky.

Právě sedím na pohovce zabalená do deky, nohy na stole, sepisuju tenhle recept a kukám zpoza notebooku na Vaška, jestli mu chutná. Pátravě do té červené hmoty kuká, ochutnává, ptá se mě, c je ta zelen větev (mrkvová nať) a pak prohlásí..."Hlavně tam napiš, že je to strašně dobrý!" Ta vám to teda píšu, je to děsně dobrý a rozhodně to musíte vyzkoušet. Protože, když to řekne chlap, něco na tom bude.

14.6.2017 Doba přípravy: 15 min více info
Pečená pikantní karotka

Pečená pikantní karotka

veganský recept

Vždycky jsem obdivovala tu roztomilost malých pečených mrkviček v kuchařkách. Vypadaly prostě tak sexy a hrozně fotogenicky, nemluvě o tom, že taky určitě skvěle chutnají. Ani nevím proč, ale vždycky jsem byla líná péct se jen se samotnými karotkami a všechny moje chutě na pečenou zeleninu končily stejně...plným pekáčem řepy, brambor, mrkve, dýně a cibule. Tohle jídlo je skvělé a mohla bych ho jíst pořád, ale co si budeme povídat, není příliš fotogenické a vzhledné.

V týdnu jsem ale v obchodě narazila na překrásné malé karotky s natí a hned jsem měla jasno! Miluju pikantní jídla, ale Vašek je naopak nesnáší, takže jsem zvolila kompromis a vzniklo toto skvělé jídlo. Kajenský pepř dodá příjemnou štiplavost vyváženou sladkostí rýžového sirupu, který navíc na povrchu vytvoří tu skvělou karamelovou kůrku.

Doporučuji připravit minimálně dvojnásobné množství. Ať už karotky použijete jako přílohu, součást salátu nebo jako zdravý snack k televizi, dlouho nevydrží.

13.6.2017 Doba přípravy: 20 min více info
Penne s avokádovou omáčkou a cherry rajčátky

Penne s avokádovou omáčkou a cherry rajčátky

bezlepkový recept, vegan

Jídlo, které jím poslední dobou možná až příliš často, a asi tomu ještě nějakou dobu tak bude. Nejenom, že je hotové během chviličky a umožňuje nám dát si teplý oběd a nebýt odkázáni na kus chleba s hummusem (jak je tomu v práci zvykem), ale hlavně naprosto skvěle chutná. Pokud by se mě někdo zeptá, bez jaké n bych si nedokázala představit svůj jídelníček, rozhodně by to bylo avokádo!

Právem se řadí mezi tzv. "superfoods" a "musthave" potraviny dnešní doby. A ano, i já jsem mu propadla. miluju ho pro jeho univerzální použití. Smoothie jsou díky němu hedvábné a krémové a zasytí vás opravdu na celé dopoledne (kam se hrabou Bébéčka! smích), během minutky z věj vykouzlíte skvělou čoko pěnu (recept ZDE), když si ho rozmačkáte na topinku žitného chleba už nikdy nebudete chtít máslo. A nebo, jako já dnes, z něj udělejte naprosto dokonalou omáčku na těstoviny!

Jak jste si už asi všimli, miluju kokosové mléko, a ani tady nesmí chybět. Dodá omáčce ještě větší krémovost a jemnost a s přidáním limetky a čerstvé bazalky tvoří dohromady prostě dokonalý celek.

13.6.2017 Doba přípravy: 20 min více info
Pečené brambory plněné hráškovým hummusem

Pečené brambory plněné hráškovým hummusem

veganský recept

Někdy prostě není chuť na složité vyvařování, to určitě všichni známe. Právě pro takové chvíle je dnešní recept. Pečené brambory jsou asi to nejjednodušší jídlo, co znám...a možná zároveň i to nejlepší. Když jsem opravdu hodně líná, hodím brambory do trouby a připravím k nim jen nějaký dip a večeře je na světě. Nedávno jsem je zkusil naplnit hráškovým hummusem a musím se s vámi o ten zázrak podělit. Hummus miluju snad na všechny způsoby, ale hráškový jsem si poslední dobu opravdu zamilovala. Nejen, že mu hrášek dodá krásnou zelenou barvu, ale hlavně cizrnu krásně odlehčí. Hrášek má teď sezónu a seženete všude i čerstvý, použít ale samozřejmě můžete i mražený.

A pokud se vám nechce péct s bramborami, dejte si hummus jen tak jako dip k zelenině nebo jako omáčku na těstoviny.

30.5.2017 Doba přípravy: 45 min více info
Jáhlová lívance s omáčkou z jahod a papáji

Jáhlová lívance s omáčkou z jahod a papáji

Kdo by nemiloval nedělní snídaně. U nás doma je to jediný den, kdy nemusíme do práce a můžeme si tak v klidu užít náš ranní rituál. Než jsme si otevřeli kavárnu a chodili do "běžných" zaměstnání na desátou mohli jsme si tenhle luxus dopřávat každý den. Ne, nechci si tady stěžovat, ale je pravda, že mi ty ranní chvilky štěstí a pohody chybí. O to víc si ji pak ale v neděli vážíme a vychutnáváme. Polední dobou nás hrozně baví chodit na snídani ven, do bister a kaváren a objevovat nová místa a chutě. Miluju ten ruch, pestrost barev, rozmanitost chutí a vůni ranní kávy a horkých lívanců se šlehačkou...ach bože mám hlad (smích). Pak jsou ale dny, kdy se nám nikam nechce, a to pak začne ten pravý rituál. Chvilku se beztrestně válíme v posteli, pak jdu připravovat snídani, zatímco Vašík namele a uvaří čerstvou kávu. A takové dny si žádají vždy něco speciálního, třeba lívance...

Tentokrát padla volba na jáhlovou mouku a krásně zralou papáju v míse s ovocem. Jáhlovou mouku používám moc ráda, má neutrální chuť a dobře se s ní pracuje. Lívanečky z ní jsou krásně vláčné a nadýchané. A pokud je přelijete omáčkou ze zralého ovoce se svěží meduňkou, budete v sedmém nebi.

22.5.2017 Doba přípravy: 30 min více info
Jarní bramborový salát s chřestem a kadeřávkem

Jarní bramborový salát s chřestem a kadeřávkem

veganský recept

Celý rok se nedočkavě klepu až začne chřestová sezóna. Tahle zdánlivě obyčejná zelenina je svojí jednoduchostí naprosto geniální surovinou v kuchyni a i já jsem jí propadla. Všichni víme, že chřest je nejlepší jen lehce orestovaný se solí a bylinkami, ale proč jeho využití nerozšířit?! Miluju polévku z toho bílého a rizoto ze zeleného, a tentokrát jsem se nemohla rozhodnout, který použít. Takže jsem jednoduše vzala oba, krátce je povařila a vykouzlila tento naprosto jednoduchý salát ze zbytků zásob v lednici. A ne nadarmo se říká, že v jednoduchosti je síla a krása. Přidáním kadeřávku a špenátu navíc připravíte vašemu tělu vitamínovou bombu plnou chlorofylu a minerálů.

16.5.2017 Doba přípravy: 30 min více info
Pohanková granola

Pohanková granola

Už ani nevím, kde jsem ji objevila poprvé, ale vím, že to byla láska na první kousnutí. Pamatuji si přesně, s jakou skepsí  nedůvěrou jsem se vrhla do namáčení pohanky na müsli. Müsli z pohanky? To přeci nemůže fungovat a už vůbec to nemůže chutnat dobře! To se mi honilo neustále hlavou, ale moje zvědavost byla silnější...naštěstí! Nevím jak vy, ale s pohankou jsme si k sobě hledaly cestu opravdu dlouho. Několikrát skončila v koši doprovázená nadávkami, že tu smradlavou věc už jíst nebudu! Ale jak už to bývá, o co složitější cesta, o to sladší cíl. A já musím říct, že dnes už je náš vztah víc než vřelý (smích).

Zpátky ale ke granole. Ať už trpíme nesnášenlivostí lepku nebo jen chcete změnu a obohacení vašeho snídaňového menu, je pohankové müsli to pravé. Dnes tu máte recept na mou nejoblíbenější základní kombinaci, ale fantazii se meze nekladou a přidat můžete skořici, kakao, kešu, mandle a zkrátka vše co máte rádi.

Možná se vám bude zdát množství v receptu přehnané, ale věřte mi, že není. Vsadím se s vámi, že si ji nebudete sypat jenom do jogurtu, ale většinu spořádáte jen tak samotnou při každé nenápadné procházce kuchyní.

16.5.2017 Doba přípravy: více jak 90 min více info
Raw skořicové "apple pie" kuličky

Raw skořicové "apple pie" kuličky

veganský recept

Letošní advent je u nás doma ve znamení zařizování, stěhování, nekonečného montování a natírání. Času na moje milované pečení vánočního cukroví tedy zbylo opravdu hodně málo. Vánoce bez cukroví jsou ale jako jesličky bez Ježíška, a tak jsem si řekla, že alespoň několik druhů udělat musím. Nejenom kvůli tomu, že milujeme sladké a každou příležitost k mlsání rádi využijeme, ale hlavně proto, že se u tvoření cukroví vždy skvěle odreaguju.

A protože milujeme raw dobroty a celkově nepečené cukroví patří k našim oblíbeným, nebyl zase takový problém něco vymyslet. Datlové kuličky a rafaelo jsou klasika, která samozřejmě nesmí chybět, chtěla jsem ale tentokrát vyzkoušet trošku jiné chutě. V zásobě jsem našla plnou krabici křížal, které jsme sušili na podzim, a hned mi bylo jasné, co s nimi.

V kombinaci s vlašskými oříšky, rozinkami a hřebíčkem vznikne takový malý koncentrovaný jablečný koláč. A to je vám taková dobrota, že se musíte opravdu krotit, abyste vše nesnědli na posezení.

20.12.2016 Doba přípravy: 20 min více info
Špaldovo-ovesné ořechové hrudky

Špaldovo-ovesné ořechové hrudky

Říká se, že není umění upéct nebo uvařit perfektní jídlo podle receptu, to správné umění je improvizace…improvizace zamaskující počáteční nezdar a fiasko. A přesně to je případ receptu na tyhle skvělé ořechové hrudky. Jak už jste poznali, nepoužívám v kuchyni bílou mouku a klasický bílý rafinovaný cukr. Snažím se tak recepty upravovat a vymýšlet ve zdravější, a pro tělo výživnější, alternativě. Ne vždy jde ale pouze vyměnit bílou pšeničnou mouku za špaldovou a cukr za datlový sirup. Každá surovina má své specifické vlastnosti a člověk, který nemá tolik zkušeností, jen těžko odhadne, jak se mu bude v receptu chovat. A proto moje vaření a pečení vypadá jako jedna velká improvizace, neustálé přisypávání, přilévání a převažování. Když začínám vařit, ve většině případů vůbec nevím, jaký bude výsledek. A nebylo tomu jinak ani při pečení vánočního cukroví.

Jako asi většina z vás, i já jsem vždycky milovala vanilkové rohlíčky. Ta omamná vůně másla a ořechů neodmyslitelně k vánocům patří stejně jako vůně jehličí z vánočního stromku. Na internetu koluje asi tisíc fitness receptů na zdravé rohlíčky a není nic snazšího, než některý vyzkoušet. Jenže já prostě podle receptů zásadně nevařím a vždycky si všechno musím udělat po svém…i když to vždy nemá očekávaný konec. Když jsem zadělávala na rohlíčky, měla jsem radost, jak těsto krásně drží tvar, nelepí a netrhá se. Zabalené do folie jsem ho dala na noc odpočívat do lednice a druhý den jsem se plná očekávání vrhla na tvarování mých milovaných rohlíčků. Ukázalo se to ale jako nadlidský úkol…těsto se drolilo a uvnitř válečku jakoby bylo duté. Co teď ale s tím…samozřejmě improvizovat! A tak jsem z těsta udělala kuličky, vmáčkla do nich oříšek a vzniklo něco neuvěřitelně dobrého!!! Cukroví je křehké a samo se rozplyne na jazyku…o to se s vámi prostě musím podělit. Myslím, že jsem letos našla svého favorita!! A jaký je ten váš?

12.12.2016 Doba přípravy: 30 min více info
Banánový chlebíček

Banánový chlebíček

Konečně!!! Nedokážu Vám asi úplně popsat mojí radost a pocit zadostiučinění z toho, že se mi konečně povedl ten slavný banana bread. Možná si říkáte, co je na tom tak zvláštního a extra, a možná máte pravdu, ale já jsem na sebe fakt pyšná. Všechny moje dosavadní pokusy o banánový chlebíček nedopadly sice nijak katastrofálně a chuťově byl vždy dobrý. Problém byla jeho strukturu a konzistence těsta. Většinou jsem z formy nevyklopila chlebíček, ale spíše banánovou placku. Tahle hutná, mnohdy lepivá hmota sice chutnala skvěle a sladce, ale do toho úžasně nadýchaného „banana bread“ ze všech insta fotek to mělo sakra daleko.  Byla to výzva, kterou dnešní dnem považuju za pokořenou!

Pokud milujete nadýchané, ale zároveň krásně vláčné buchty a koláče, je tohle recept přesně pro Vás a rozhodně byste ho měli vyzkoušet. Základem jsou opravdu hodně zralé banány, které chlebíček osladí a není tak potřeba už ničím doslazovat. A s použitím špaldové mouky máte záruku skvělé a opravdu zdravé dobroty, která uspokojí i ty nejmlsnější strávníky.

Není to sice moc pravděpodobné (protože ho stejně dřív sníte), ale chléb vydrží krásně vláčný až čtyři dny. Stačí ho mít zabalený do čisté bavlněné utěrky. Naprosto skvělý je namazaný pořádnou vrstvou ořechového másla nebo domácí nutelou (recept si připomeňte zde).

16.11.2016 Doba přípravy: 60 min více info
Podzimní cizrnový salát s pečenou zeleninou

Podzimní cizrnový salát s pečenou zeleninou

Jako k jaru patří chřest…jako k létu patří jahody, tak k podzimu neodmyslitelně patří dýně a kořenová zelenina. Nejenom, že je pro naše tělo nejvhodnější jíst sezónní a lokální suroviny, ale i jejich cena je v tomhle období více než příznivá. I když miluju banány, avokáda a takzvané superpotraviny používám v kuchyni opravdu ráda a často, snažím se zařazovat do jídelníčku i hodně těchto sezónních a tuzemských surovin. A mezi mé nejoblíbenější patří na podzim rozhodně dýně. Na blogu už najdete hned několik dýňových receptů, sladkých i slaných. Tak třeba dýňové muffiny jsme si doma tak zamilovali, že jsem je v jednom týdnu pekla hned dvakrát! Recept si můžete připomenout tady.

Mezi moje nejoblíbenější podzimní jídla patří pečená zelenina. Je to rychlé, levné a vždycky tam zužitkuju poslední kousky veškeré zeleniny z lednice. Tentokrát jsem dýni doplnila o červenou řepu a lehce pikantní kombinaci koření a svěží citronovo-medovou zálivku. Kayenský pepř dodá zelenině příjemně pikantní nádech a uzená paprika se postará o naprosto skvělou lehce kouřovou chuť. Cizrna se zase postará o pořádnou dávku bílkovin a vy máte výborný a výživný salát. Doufám, že vám bude chutnat stejně jako 

10.11.2016 Doba přípravy: 45 min více info
Dýňové muffiny

Dýňové muffiny

Konečně se mi podařilo nafotit a sepsat taky nějaký rychlý a snadný dýňový recept na sladko!!! Zatím všechny ostatní pokusy skončily u brzké ranní snídaně, kdy ještě není žádné světlo a hlavně ráno zásadně nic nevážím a neodměřuju, protože už mám hlad a šílenou chuť na tu dobrotu, kterou si připravím. Konečně máte vysvětlení, proč tu mám snídaňových receptů tak málo. 

Řekla jsem si, že sladký recept z dýně zkrátka na blogu chci mít a vznikly z toho naprosto skvělé muffiny. Když říkám skvělé, myslím fakt skvělé!!! Konečně se mi totiž povedly ty krásně nadýchané a vysoké muffiny, které jsem doteď obdivovala pouze na fotkách a tiše záviděla. Ta otázka „proč mě se takové nikdy nepovedou?!“ mě pronásledovala při každém pečícím pokusu a dnes jsem jí konečně pokořila. 

A jak vlastně tyhle muffiny chutnají? Jsou nadýchané, úžasně vláčné a božsky voní skořicí. Prostě podzim zabalený do papírového košíčku. O sladkost se v těstě postará banán, skořice a troška rýžového sirupu. Mně to tak naprosto vyhovuje, ale vy si do těsta přidejte klidně o lžíci sirupu navíc.

2.11.2016 Doba přípravy: 30 min více info
Dýňový dort s arašídovým korpusem a karamelem

Dýňový dort s arašídovým korpusem a karamelem

Podzim je nádherné roční období…miluju jeho barevnost, šustění listí pod nohama a teplo postupně slábnoucích slunečních paprsků. Začíná období horké čokolády a večerů strávených s knížkou a konvicí horkého čaje.

Je to ale taky období nesmírně bohaté na skvělé lokální suroviny jako jsou jablka, hrušky, kořenová zelenina a hlavně a především DÝNĚ! Tyhle oranžové podzimní poklady  zbožňuju a považuju je za takový malý zázrak. Jejich nasládlá chuť se úžasně hodí do sladkých i slaných pokrmů a člověk tak může v kuchyni neustále experimentovat.

A protože mám zrovna arašídové období a mohla bych je jíst denně po kilech, rozhodla jsem se svoje dvě závislosti spojit do jedné. Výsledkem je naprosto dokonalý dýňový dort s opravdu pořádnou dávkou arašídů. Doufám, že se tuků nebojíte a neodradí vás spojení mascarpone s arašídy, protože to by byla vaše životní chyba. Jak ho jednou ochutnáte, už se nebudete chtít s nikým rozdělit.

24.10.2016 Doba přípravy: 60 min více info
Sýrový koláč z polenty s cuketou a lanýžovým olejem

Sýrový koláč z polenty s cuketou a lanýžovým olejem

vegetariánský recept

Slané koláče jsou tak vděčné jídlo, člověk je může připravit na milion různých způsobů a vždy budou chutnat skvěle. Přidávat můžete cokoli, na co máte zrovna chuť a nebo zkrátka to, co už potřebujete zužitkovat ze zásob v lednici. Nechtěla jsem tentokrát dělat klasický quiche nebo pizzu z bílé mouky, kterou už doma stejně nemáme. Jak překvapivé, že?! Pak jsem si vzpomněla, že mi ve skříni už dlouho leží zapomenutý sáček polenty. Polentu jsem doma dělala jen párkrát, a ani nevím proč…Příprava této skvělé kukuřičné kaše je totiž víc než snadná a dají se z ní vykouzlit opravdu zázraky.

Rozhodla jsem se, že tenhle nedostatek musím napravit a polentu zařadit do naší kuchyně častěji. Viděla jsem i recepty na sladké koláče z polenty a rozhodně se chystám některý vyzkoušet! Zpátky ale k dnešnímu receptu. Těsto koláče zůstane i po u´pečení krásně měkké a vláčné a když ucítíte vůni pomalu se roztékajícího sýru spolu s kapkou lanýžového oleje, nebudete už chtít nic jiného!

19.10.2016 Doba přípravy: 45 min více info
Čokoládové smoothie

Čokoládové smoothie

Poslední dobou jsem měla neustálou potřebu něco jíst, ujídat a ochutnávat…no znáte to.  Už jsem ale cítila, že moje tělo potřebuje trošku zklidnit, pročistit a znovu nastartovat svůj režim. Rozhodli jsme se proto s přítelem, že si uděláme takovou menší smoothie očistu. Bylo to moje poprvé, takže jsem si nedávala žádné nesmyslné cíle, které bych stejně nedodržela. Jestli vydržím na smoothies den, dva nebo tři mi bylo jedno, chtěla jsem se prostě cítit dobře.

Nakonec jsem pila smoothie dva dny a cítila jsem se skvěle. Bála jsem se, že budu mít neustále hlad a chutě, ale nic takového se nedostavilo. 

Jedním ze smoothie, které jsme měli, bylo tohle skvělé čokoládové s kokosovým mlékem…Chutnalo to jako studená horká čokoláda…no opravdu.

12.10.2016 Doba přípravy: 10 min více info
Cizrnové brownies s jablky

Cizrnové brownies s jablky

bezlepkové, veganské

Kdo mě zná, tak ví, že miluju čokoládu v jakékoli podobě…čokoládová zmrzlina, dort, horká čokoláda nebo jen kostička (dobře tabulka :D) pomalu se rozpouštějící hořké čokolády na jazyku…to je zkrátka něco, čemu asi nikdy neodolám. I proto hledám zdravější alternativy mému čokoládovému mlsání.

Při přípravě hummusu jsem nějak neodhadla množství cizrny a začala jsem přemýšlet, jak její přebytek využít. A protože sladké prostě milujeme, řekla jsem si, že se postavím výzvě a konečně vyzkouším tolik opěvované brownies z luštěnin. Živě si pamatuju na okamžik, kdy jsem se rozhodla před několika lety vyzkoušet slavné fazolové brownies. Plná očekávání jsem nakoupila všechny ingredience a pustila se do svého veledíla. No výsledek naprosto minul mé očekávání…po prvním soustu letěl celý obsah pekáčku do koše a já prohlásila, že TOHLE už fakt dělat nebudu!!  Nevím, jestli jsem tehdy měla smůlu na špatný recept nebo byly moje chuťové buňky ještě stále omámeny umělými sladidly chemickými látkami v cukrovinkách, které jsem tehdy jedla. Každopádně až teď jsem se odhodlala znovu a musím říct, že jsem opravdu ráda, protože tohle fakt stojí za to!!!

Jestli alespoň z poloviny tak jako já milujete čokoládu a vláčné dezerty, je tento přesně pro vás. My jsme si ho doma zamilovali.

7.10.2016 Doba přípravy: 90 min více info
Dýňové pyré s quinoou a baby špenátem

Dýňové pyré s quinoou a baby špenátem

vegetariánský recept

Už jsem myslela, že se jí nedočkám…ale konečně je tady!!! Dýňová sezona je v plném proudu a ze všech stran na nás pokukují ty oranžové krásky. Člověk neví, kterou koupit dřív…muškátovou, hokaido nebo špagetovou?!! To je dilema, které řeším při každé návštěvě obchodu. Nakonec jsem tentokrát odcházela s košíkem se všemi odrůdami, které tam měli, takže se můžete těšit na dýňové recepty!!

Ačkoli mám asi nejraději úplnou klasiku, pečenou hokaido dýni s olivovým olejem a bylinkami, zařekla jsem se, že musím vyzkoušet i něco nového. A dýňové pyré bude odteď rozhodně patřit mezi má oblíbená jídla, protože je naprosto skvělé.

S quinoou a baby špenátem je to naprosto úžasná a zdravá večeře plná živin. Pokud jste quinou ještě nezkoušeli, věřte, že její oříšková chuť se k jemné dýni naprosto fantasticky hodí.

30.9.2016 Doba přípravy: 60 min více info
Kokosové smoothie s lesními plody

Kokosové smoothie s lesními plody

Koupila jsem asi dvě kila krásně zralých banánů, a tak by byla škoda je nevyužít k přípravě skvělého krémového smoothie. Banán přidávám do smoothie hrozně ráda, protože ho úžasně osladí a dodá mu tu báječnou krémovou konzistenci! Když si chci dopřát něco extra, přidám si do smoothie místo klasické vody, vodu kokosovou…a to je teprve chuťový zážitek!!! Kdo jste ještě smoothie s kokosovou vodou nezkoušel, určitě to napravte, je boží. Vychlazená kokosová voda má jemnou a krásně sladkou chuť, která vystřelí váš nápoj do nebes.

29.9.2016 Doba přípravy: 10 min více info
Domácí nutela

Domácí nutela

Sladké snídaně patří u nás doma k těm nejoblíbenějším. Milujeme ovesné kaše na milion různých způsobů, lívanečky, palačinky nebo opečený celozrnný toast s banánem. Co ale ze snídaně udělá opravdu tu nej snídani králů je rozhodně domácí nutela!! Zdánlivě nezdravě vypadající, pomalu se rozpouštějící, čokoládová delikatesa skvěle nastartuje váš den a nabije vás energií a dobrou náladou…alespoň já se tak vždycky cítím, když si dám lžičku do pusy.

Neobsahuje navíc přidaný rafinovaný cukr a ztužené tuky, takže vašemu tělu dopřáváte vážně zdravou snídani. Já jí sladím nejraději medem, ale můžete zvolit sladidlo podle toho, jaké máte nejraději nebo zrovna doma ve spíži. Skvěle se hodí i javorový nebo rýžový sirup. Pokud použijete nepražené kakao jako já, obohatíte nutelu o spoustu cenných vitamínů a antioxidantů, kterých raw kakao obsahuje opravdu velké množství.

Ještě pořád mi chce někdo tvrdit, že zdravá strava je nudná a bez chuti?! Mě to rozhodně nepřijde.

8.9.2016 Doba přípravy: 30 min více info
Celozrnné vafle ze špaldové mouky

Celozrnné vafle ze špaldové mouky

Při pohledu na všechny ty krásné fotky snídaní plné vaflí a čerstvého ovoce, jsem vždycky toužila dělat si takové snídaně i doma. Nebyla jsem ale schopná si pořídit vaflovač, a tak jsem byla odkázaná jenom na slintání u instagramu. Před nedávnem ale přišel den D a já si pořídila svůj vlastní vaflovač!!! Pro někoho běžná věc, pro mě to byly druhé vánoce. Od té doby jsme se zamilovali do našich snídaní ještě o kousek víc a vafle jsou na pořadu dne alespoň jednou týdně.

Zásadně nevařím podle receptů, takže nikdy nevím, jak moje ranní pokusy dopadnou. Občas snídáme spíš trhanec, ale jsou dny, kdy se opravdu daří. A mezi takové patří i tento recept na celozrnné vafle ze špaldové mouky. Těsto je úžasně vláčné díky přidání kyšky a božsky voní po skořici. Ty prostě musíte vyzkoušet.

7.9.2016 Doba přípravy: 45 min více info
Brokolicový kuskus s křepelčími vejci

Brokolicový kuskus s křepelčími vejci

vegetariánský recept

Uvědomila jsem si, že už jsem hrozně dlouho neměla kuskus a dostala jsem na něj nepřekonatelnou chuť. Ani nevím, proč jsem ho tak dlouho zanedbávala, jeho příprava je totiž tak snadná a je tak ideální na rychlé obědy, když se vám nechce vymýšlet nic složitého.

Saláty s vařeným vejcem mám moc ráda, jsou vydatné, plné bílkovin a opravdu mě vždycky nasytí. Od známého jsme dostali spoustu křepelčích vajíček, které používám při vaření moc ráda. Dodají jídlu vždy určitou dávku roztomilosti a na talíři vypadají prostě dobře. Co vám budu vysvětlovat, křepelčí vajíčka jsou prostě fotogenické a děsně sexy.  Pokud je ale neseženete nebo se vám za ně nechce v obchodě utrácet víc peněz, použijte klasicky slepičí a chuť bude stále dokonalá.

18.8.2016 Doba přípravy: 20 min více info
Švestkové knedlíky z tvarohového těsta

Švestkové knedlíky z tvarohového těsta

Není nad švestičky z vlastí zahrádky! Dostali jsme od kamarádky pořádnou hromadu švestek, takže doma máme tak trošku švestkovou mánii. Jako každý rok jsem udělala zásoby na zimu, takže můj mrazák už teď přetéká k prasknutí. 

A protože jsme milovníci ovoce a naprosto milujeme kombinaci švestek a máku, byly švestkové knedlíky z tvarohového těsta sypané mákem, jasná volba. Nesměl samozřejmě chybět ani švestkový koláč. Ten jsme ale snědli tak rychle, že jsem vám ho nestihla nafotit, ale nebojte, příště ho ubráním a dám vám sem recept, protože byl naprosto skvělý!

Zpátky ale k dnešnímu receptu. Knedlíky jsou ze špaldové a pohankové mouky, slazené pouze troškou kokosového cukru. Tahle zdravější verze klasiky z bílé mouky je u nás hrozně oblíbená a vždy mizí rychlostí blesku. Pokud navíc knedlíčky při podávání posypete mletým mákem a přelijete trochou rozpuštěného ghí, budete v sedmém nebi…to mi věřte!

16.8.2016 Doba přípravy: 30 min více info
Nejzelenější smoothie bowl

Nejzelenější smoothie bowl

Smoothie jsou skvělým zdrojem lehce stravitelných vitamínů, živin, minerálů a dalších pro tělo prospěšných látek. Nejoblíbenější jsou mezi lidmi samozřejmě ovocné smoothie, které jsou sladké a krémové. I já miluju ovocné smoothie, ale hodně často do nich propašuju i kousek něčeho zeleného. Mezi moje oblíbené patří kombinace banánu a mladého špenátu, má krásně krémovou konzistenci a díky banánu je pořád sladké jako med.

Nedávno jsem ale dostala chuť na smoothie pozdě večer a banán jsem na noc jíst nechtěla. Našla jsem ale krásně zralé avokádo a bylo jasno…smoothie bowl!! Smoothie bowl mám nejraději s přidáním avokáda, dodá mu tu úžasnou hustou krémovou konzistenci…mňam. Avokádo jsem doplnila o pořádnou porci mladého špenátu, okurku a pár lístků bazalky. Nebojte se kombinace bez sladkého ovoce, okurka dodá smoothie lehkost a svěžest a bazalka mu dodá skvělou chuť.

11.8.2016 Doba přípravy: 10 min více info
Mandlové mléko

Mandlové mléko

Rostlinná strava má v poslední době stále více příznivců a stále častěji se o ní mluví. Přijde mi, že s rozmachem tohoto stylu stravování přichází na trh a do povědomí lidí vůbec, spousta zajímavých surovin a alternativ k běžným surovinám. A z toho mám velkou radost! Ačkoli na rostlinné stravě nejsem, nebudu asi nikdy vegetarián ani vegan, tak mám k tomuto stylu stravování velice blízko. Pro náš organismus je odlehčení od živočišných produktů určitě prospěšný a měli bychom rostlinnou stravu alespoň několikrát týdně do svého jídelníčku zařadit.

Já osobně jím maso jen velmi málo, co ale miluju, jsou sýry a mléčné výrobky jako je tvaroh, bílé jogurty a kefír. Bez toho si zatím svůj život neumím představit a nedělá mi problém tyto výrobky trávit. Co jsem ale z jídelníčku vyřadila už před několika lety, bylo kravské mléko. Cítila jsem se po něm, narozdíl od zakysaných mléčných výrobků, vždy nafouklá jako balon. A proto jsem byla hrozně ráda, když jsem objevila kouzlo rostlinných mlék.

V obchodě jsou ale nesmyslně drahé a plné přidaných cukrů a konzervantů. Když mám ale chuť, není nic jednoduššího než si připravit takové mléko za pár korun doma. Zkoušela jsem kokosové, konopné, makové nebo právě mandlové, které vám představím dnes. Je nasládlé a lehce voní po mandlích. Je skvělé do ranního müsli. Dobře vychlazené je ale skvělé i samotné!

10.8.2016 Doba přípravy: více jak 90 min více info
Závin z jogurtového těsta 2x jinak - mák s hruškou a třešněmi vs. jablečná klasika

Závin z jogurtového těsta 2x jinak - mák s hruškou a třešněmi vs. jablečná klasika

Závin je v naší rodině velice oblíbený a ani já nejsem výjimka, která ho vždy milovala a dokázala sníst celý na posezení. Vždy se ale dělával z klasické bílé mouky nebo ještě hůř z kupovaného listového těsta. Ano, štrúdl byl skvělý a ještě teplý byl naprosto dokonalý. Ale co si budeme nalhávat, nebylo to nic zdravého a ani ty jablka uvnitř to nezachránily.

Nedávno jsem byla na návštěvě u mamky a uvědomila jsem si, že od doby co jím zdravě, jsem vlastně štrúdl neměla. Ta sladká vůně jablek a skořice byla tak nakažlivá, že jsem ho prostě musela upéct taky. Přemýšlela jsem z čeho udělat těsto, aby bylo krásně vláčné a neupekla jsem betonovou vražednou zbraň. Nakonec jsem zvolila hladkou špaldovou mouku, která je zdravější alternativou klasické bílé pšeničné mouky, a je pro naše tělo mnohem lépe stravitelná a obsahuje více živin. Místo hromady tuku, který jsme vždy do těsta dávali, jsem použila kvalitní hustý bílý jogurt a výsledek byl vynikající!

A protože naprosto milujeme mák, rozhodla jsem se kromě jablečné klasiky upéct i závin s makovou náplní. Nic proti jablkům, ale mák v kombinaci s hruškami a třešněmi u nás přeci jen získal o nějaký ten bod víc.

3.8.2016 Doba přípravy: 60 min více info
Pomerančová granola s čokoládou

Pomerančová granola s čokoládou

Spojení čokolády a pomeranče jsem dlouhou dobu nemohla přijít na chuť. Vždycky se mi vybavily takové ty želé bonbony v té strašně sladké umělohmotné polevě, která se tváří jako čokoláda.  I v době, kdy moje strava ani vzdáleně nepřipomínala zdravý životní styl, mi to vůbec nechutnalo. Jak už jste ale asi poznali, jsem milovník čokolády…abych byla konkrétní, tak té hořké, tu naprosto zbožňuju! A tak se mi jednou náhodou dostala do rukou hořká Lidnt čokoláda s pomerančem. S trošku skeptickým a podezíravým přístupem jsem ji ochutnala…a ona chutnala fakt dobře. Mňam!! Postupně jsem tak začala přicházet na to, že tahle kombinace není vůbec, ale vůbec špatná.

O jeden opravdu zdařilý experiment se s vámi chci podělit. Je jím extra křupavá granola s pořádnou dávkou čokolády. Díky čokoládě se v granole vytvoří velké křupavé kousky, které všichni tak milujeme a potají je chodíme vyjídat ze sklenice. A neříkejte, že to neděláte!! 

Pokud milujete ke snídani jogurt s müsli a ovocem, dejte šanci novým chutím a upečte si svoji vlastní granolu. Naivně jsem si myslela, že nám vystačí alespoň na týden, ale během dvou dnů byla sklenice prázdná. To se tak stává, když při každém projití kolem kuchyňské linky zaboříte do sklenice lžíci, s tím, že ta troška nebude v tom množství ani znát…no jo, jenže to byste tam nesměli projít dvacetkrát za den, že jo. 

Doufám, že vám vydrží déle…nebo si pro jistotu udělejte rovnou dvojitou dávku.

3.8.2016 Doba přípravy: 45 min více info
Fazolový salát s rýží, mátou a chilli

Fazolový salát s rýží, mátou a chilli

veganský recept

Rýže…na první pohled obyčejná a nudná příloha. Přesto patří k mým nejoblíbenějším a mohla bych jí jíst pořád v jakékoli podobě. Nikdy mě nepřestane fascinovat, kolik druhů si může člověk koupit a jak každá chutná naprosto odlišně! To je prostě nádhera!! Miluju její vůni, chuť a především variabilitu při vaření. Člověk z ní vykouzlí tolik skvělých pokrmů, od klasické přílohy, přes náplň do pečené zeleniny až po sladkou kaši s ovocem. Nebo si z ní můžete připravit skvělý studený salát, který je ideálním obědem v horkých letních dnech.

Spojení chilli, máty, citronové šťávy a červených fazolí je prostě dokonalé a já jsem si tenhle salát zamilovala! Díky fazolím máte zajištěný i dostatečný příjem bílkovin, takže se jedná o skvělé a plnohodnotné veganské jídlo.

26.7.2016 Doba přípravy: 30 min více info
Rebarborový koláč s jablky a ovesnou posypkou

Rebarborový koláč s jablky a ovesnou posypkou

Miluju svoje návštěvy u příbuzných na vesnici!! Nejenom, že je tam mezi těmi všemi stromy a záhonky božský klid, kde načerpám spoustu energie, ale většinou taky odjíždím s pořádnou výslužkou. Téměř vždycky dostanu hromadu domácích vajíček (na které mimochodem nedám dopustit a v obchodě bych si vejce už nekoupila), ale taky ovoce a zeleniny, podle toho co se zrovna urodilo.

Ten pocit, když se procházíte mezi záhony a zajídáte hrášek angreštem a jahody kedlubnou je k nezaplacení. Kdo to nezažil, nemůže moji euforii nikdy pochopit. Při poslední návštěvě u tetičky jsem se zase takhle jednou procházela, ujídala, co mi přišlo pod ruku, když jsem najednou v rohu zahrady objevila poklad!!! Pod obrovskými listy se tam krčila nádherná rebarbora. A to bych nebyla já, abych si jí hned neukradla a doma z ní něco neupekla. No nevím, jestli mě ještě budou zvát na návštěvy…moc se jim teda nevyplatím.

Měla jsem hroznou chuť na takový ten nízký koláč s drobenkou. A výsledek? Myslím, že dopadl nad očekávání! Rebarbora byla kyselejší, tak jsem k ní přidala jablko z farmářských trhů a vznikl skvělý koláč bez lepku a oslazený troškou kokosového cukru. Pak že je zdravý životní styl nudný! 

25.7.2016 Doba přípravy: 60 min více info
Kuřecí vývar s pažitkovým vaječným svítkem

Kuřecí vývar s pažitkovým vaječným svítkem

Polévka je grunt, to říkávaly už naše babičky a měly svatou pravdu. Já osobně se řadím mezi velké milovníky polévek. Nejraději mám ty husté a krémové, ve kterých takříkajíc stojí lžíce. Nepohrdnu ale ani dobrým a poctivým vývarem. Je to klasika, kterou nikdy nic nezkazíte, a určitě vám přijde k chuti.

Ani nevím proč, ale když se řekne vývar, vybavím si prázdniny u babičky na vesnici. Vůbec nevím, jestli jsme ho tam vůbec jedli, ale ta vzpomínka na bezstarostné dětství mě vždycky zahřeje u srdce, stejně jako miska horkého vývaru zahřeje a uspokojí vždycky můj žaludek. A protože mě příbuzní neustále zásobují záplavou domácích vajíček, byla vaječná zavářka jasnou volbou. Tentokrát jsem zvolila vaječný svítek s pažitkou. Je krásně nadýchaný, voní po muškátovém oříšku a polévku pozvedne do úplně jiné dimenze.

Příprava vývaru je věčným tématem mezi kuchaři, každý má ten svůj osvědčený a nejlepší postup na ten nejlepší a nejsilnější vývar. Nehledejte v dnešním receptu něco speciálního, chci vám jen ukázat můj postup při výrobě této pochoutky. Snad vám bude chutnat.

19.7.2016 Doba přípravy: více jak 90 min více info
Jahodový krém s arašídovým máslem

Jahodový krém s arašídovým máslem

Jahodové šílenství pokračuje a já jsem nějak neodhadla množství nasbíraných jahod na samosběru. Mrazák už přetéká k prasknutí a v lednici byla pořád hromada jahod volající po spotřebování. Jahodových receptů je mnoho, ale chtěla jsem něco nového, rychlého a samozřejmě dobrého. Posbírala jsem tedy všechno, co mi přišlo pod ruku, a vznikl skvělý krém s příchutí arašídového másla. A svačina na druhý den byla během několika minut na světě. 

Díky avokádu je konzistence opravdu dokonalá a sametová. Banán zase dodá jahodám sladkost, takže už opravdu není potřeba doslazovat. No a arašídové máslo všemu dodá tu skvělou třešničku na dortu.

Jo, a abych nezapomněla, krém je raw, vegan a bez lepku, takže ideální snad úplně pro všechny!!

19.7.2016 Doba přípravy: 10 min více info
Citronáda se šalvějí slazená stevií

Citronáda se šalvějí slazená stevií

Sluníčko, opalování, koupání, procházky do přírody, hromada ovoce, ale taky pořádné horko…to všechno je léto. A k létu neodmyslitelně patří domácí limonády, které jsou tím nejlepším osvěžením v parných dnech. Já osobně na ně nedám dopustit a připravuju je hodně často. Většinou naházím do sklenice vše, co mi zrovna přijde pod ruku. Většinou sezónní ovoce a bylinky z mojí balkonové zahrádky.

Perfektní spojení chutí představuje šalvěj s citronem!!! A protože mi v truhlíčku roste i rostlinka stevie, rozhodla jsem se limonádu osladit právě stevií a výsledek je skvělý! Limonáda není přeslazená a přitom se vám při jejím pití nebudou svírat rty do komických šklebů, jako když olíznete citron.

14.7.2016 Doba přípravy: 10 min více info
Mandlová bábovka s kousky čokolády

Mandlová bábovka s kousky čokolády

Po výrobě mandlového mléka mi zbyla mandlová drť a tak jsem jako obvykle začala přemýšlet, jak jí zužitkovat. Nesnáším plýtvání, a tak se snažím vždycky vše zužitkovat. Navíc jsou to v podstatě stále jen pomleté mandle…a ty by byl hřích vyhodit do koše, když z nich můžete vykouzlit nějakou sladkou dobrotu a uspokojit tak mlsná bříška vašich hladových strávníků. 

A protože jsem doma měla krásně zralé banány, byla banánová bábovka jasnou volbou. Při pečení používám banány hrozně ráda, protože vše krásně osladí a nemusím pak používat další sladidla jako je med nebo rostlinný sirup. Další výhodou banánů při pečení je jejich úžasná vlastnost vše spojit dohromady. Jsou tak ideálním pomocníkem při pečení veganských moučníků, kde naprosto s přehledem nahradí vejce. Já sice vegan nejsem, ale našemu tělu určitě udělá dobře, když mu čas od času ulehčíme od živočišných produktů. 

Bábovku jsem pekla z mojí oblíbené pohankové mouky, takže je také přirozeně bezlepková. Takže pokud trpíte celiakií nebo se prostě jen lepku z nějakého důvodu vyhýbáte, je bábovka z pohankové mouky přesně pro vás.

11.7.2016 Doba přípravy: 60 min více info
Slunečnicový chléb s chia semínky

Slunečnicový chléb s chia semínky

Od té doby, co jsem si domů zhruba před třemi lety přinesla svůj první kvásek, naprosto jsem se zamilovala…zamilovala jsem se do domácího kváskového chleba!! Jakmile se vám po bytě rozvoní čerstvě upečený chléb, pochopíte, a už nikdy nebudete chtít chléb z obchodu.

Kvůli tomu, abychom si ráno mohli vychutnat krajíc čerstvého žitného chleba, jsem ochotná vstát klidně ve dvě ráno, abych ho dala upéct. Ne, opravdu nejsem blázen, ale časově to většinou jinak nestíhám a tak je tenhle noční rituál celkem běžnou součástí mého kváskového života. O to víc si pak užiju snídani!!

Chléb peču většinou čistě ze žitné celozrnné mouky a mám ho asi nejraději. Občas do těsta přimíchám špaldovou mouku nebo vločky a pak se zatajeným dechem čekám, co na mě ve formě bude čekat. Kouzelný okamžik. I tento chléb nevznikl jinak, než jako neplánovaný experiment…a jak všichni víme, takové bývají většinou ty nejlepší. A taky že jo…tenhle chléb jsme si doma naprosto zamilovali a peču už téměř jen tento. Je plný křupavých slunečnicových semínek a přesto nádherně měkký a nadýchaný.

Nenechte se odradit dlouhou dobou přípravy, a na první pohled složitému postupu, a upečte si svůj vlastní kváskový chléb…protože to fakt stojí za to.

Pokud ještě svůj kvásek nemáte, doporučuji si najít dárce v místě vašeho bydliště, který se s vámi rád rozdělí. Kváskovou mapu najdete ZDE na stránkách báječného pana Cuketky.

8.7.2016 Doba přípravy: více jak 90 min více info
Levandulové knedlíčky s jahodovou omáčkou

Levandulové knedlíčky s jahodovou omáčkou

Já prostě miluju jahodovou sezónu!!!! Jahody jíme doma ke snídani, obědu, svačině i večeři..no a mezi tím je chodím ujídat jen tak samotné!!  Jako každý rok, i letos nesměla chybět návštěva samosběru, kde jsem udělala zásoby do mrazáku (v zimě není nic lepšího!!!). Potřebuju si v něm ale nechat místo ještě na další ovoce, a tak vymýšlím stále nové jahodové recepty, které pak s radostí a láskou jíme. A víte co, je to skvělé!! A nemůžu vás ochudit o další skvělý jahodový recept, kterým jsou tyto báječné levandulové knedlíčky s jahodovou omáčkou.

Těsto je téměř jen z tvarohu, žádná mouka, žádný cukr, a díky tomu se v puse úplně rozplynou. Levandule jim navíc dodá skvělý šmrnc, který se krásně doplňuje s jahodami a čerstvou mátou. No prostě lahůdka a nejspíš moje nová závislost.

30.6.2016 Doba přípravy: 20 min více info
Pomazánka z pečené červené řepy

Pomazánka z pečené červené řepy

Kdo by neznal vajíčkovou, česnekovou nebo budapešťskou pomazánku! To jsou samozřejmě klasiky, které velice oblíbené a připravují si je s oblibou den co den. Většina těchto pomazánek ale obsahuje velké množství majonézy (často nekvalitní) a soli. Kupované pomazánky z obchodu v sobě ukrývají navíc ještě mnoho zvýrazňovačů chutí, konzervantů a barviv. Proto si nejraději připravuju různé pomazánky doma…jsou rychlé, výborné a hlavně přesně vím, co do nich dávám!

Není nic jednoduššího, než si připravit doma skvělou pomazánku z kvalitních, čerstvých a především zdraví prospěšných surovin! Miluju červenou řepu, mohla bych jí jíst každý den na milion různých způsobů. Mezi moje nejoblíbenější patří řepa pečená v alobalu, kterých mám vždy dost do zásoby. Když mi zbude nějaká zapomenutá v lednici, je tahle tvarohová pomazánka jasná volba…je totiž naprosto skvělá!

A když si jí namažete na čerstvě upečený kváskový chléb, budete v sedmém nebi.

28.6.2016 Doba přípravy: 45 min více info
Makové krekry z hrachové mouky

Makové krekry z hrachové mouky

bezlepkový recept

Před nějakou dobou jsme si na farmářských trzích koupili, pro nás tehdy dosud nepoznanou dobrotu, bezlepkové hrachové chipsy. Jejich chuť nás naprosto dostala!! A nebyla bych to já, kdybych sáček hned neotáčela a nezačala zkoumat jejich složení. Když jsem viděla, že neobsahují nic víc než olej, mouku, sůl a mák, řekla jsem si, že tohle prostě musí jít udělat i doma!!! A tak jsem začala experimentovat.

První pokusy nebyly příliš zdařené, těsto bylo mastné a krekry tvrdé. Člověk aby se bál, že si vyláme zuby (smích). Byla jsem ale trpělivá, hrála si s poměry vody a oleje a nakonec se mi to podařilo, a já se s vámi dnes můžu podělit o recept. Krekry chutnají snad ještě líp než ty kupované!!

PS: jsou silně návykové, doporučuji udělat rovnou dvojitou dávku

22.6.2016 Doba přípravy: 30 min více info
Lehký piškotový dort s jahodami

Lehký piškotový dort s jahodami

V létě není snad nic lepšího než lehký tvarohový dort se sezónním ovocem!! U nás doma je hrozně oblíbený a jsme schopní ho sníst na posezení. Nadýchaný piškot společně s lehkým krémem vytváří dezert chutnající jako obláček. Navíc neobsahuje mouku ani cukr, takže si můžete dopřávat tuto sladkou tečku bez výčitek a stresu, že se na koupališti nemůžete ukázat v plavkách. 

Úplně nejvíc nám chutná dort s čerstvými jahodami. Teď je jejich hlavní sezóna, takže pokud nemáte možnost vypěstovat si vlastní na zahradě stejně jako já, vyražte na samosběr ve vašem okolí a udělejte si jahodové hody!!

20.6.2016 Doba přípravy: více jak 90 min více info
Nepečený kokosový dort s tvarohem

Nepečený kokosový dort s tvarohem

Vždy jsem milovala dezerty s tvarohem, mezi mé nejoblíbenější patřily vždy míša řezy. Milovala jsem ten jemný tvarohový krém, který se tak pomalu a sladce rozpouštěl na jazyku. Klasický míša krém ale obsahuje strašně velké množství másla a cukru, které z něj dělá opravdu kalorickou, a ne příliš zdravou, bombu.

Nedávno jsem v nabídce jedné z kaváren viděla právě, můj tolik oblíbený, míša dort a já začala přemýšlet, čím máslo v krému nahradit. Musela jsem na to pořád myslet, až mě konečně napadla ta spásná myšlenka…KOKOSOVÉ MÁSLO!!! No jasně!! Tahle dobrota, která u nás doma patří k nejoblíbenějším pochoutkám je přeci v pokojové teplotě tekutá, ale v lednici ztuhne na kámen. To musí fungovat…tahle myšlenka mě provázela tak dlouho, že jsem to konečně musela zrealizovat. A jaký byl výsledek? Naprosto předčil má očekávání. Nejen, že šel dort po několikahodinovém pobytu v lednici krásně krájet, on navíc skvěle chutnal. Díky kokosu získal krém přirozenou sladkost a v puse se taaak pomalu a slastně rozpouštěl. Pokud patříte mezi milovníky lehkých tvarohových dezertů, je tenhle dort přesně pro vás, určitě ho vyzkoušejte.

14.6.2016 Doba přípravy: 45 min více info
Rukolový salát s medvědím česnekem, sušenými rajčaty a syrovátkovým sýrem

Rukolový salát s medvědím česnekem, sušenými rajčaty a syrovátkovým sýrem

vegetariánský recept

Medvědí česnek už má sice svoji hlavní sezónu za sebou, ale pokud jste si udělali zásoby stejně jako já, můžete si jeho skvělou chuť užívat po celý rok. Takový salát s rukolou a sušenými rajčátky doplněný o jemný syrovátkový sýr je vážně dobrota!! 

9.6.2016 Doba přípravy: 10 min více info
Raw mandlové košíčky s kokosovým krémem

Raw mandlové košíčky s kokosovým krémem

Raw, vitariánství neboli živá či syrová strava…to jsou pojmy, které se v poslední době skloňují v oblasti zdravého životního stylu stále častěji. Na pultech obchodů se objevují raw tyčinky a v mnoha restauracích si můžete pochutnat na lahodných pokrmech živé stravy. 
Stravovat se pouze vitariánsky není pro každého, to samozřejmě chápu a určitě vás k něčemu takovému nehodlám nabádat. Zařadit do svého jídelníčku více přirozených potravin ale rozhodně není na škodu. Velice oblíbené jsou mezi lidmi především raw dezerty, které mnohdy nerozeznáte od klasických sladkostí. Jejich nevýhodou je ale vyšší cena, která mnoho lidí odrazuje. Věděli jste ale, že připravit si raw dezert můžete velice snadno připravit i sami doma?! Tyto mandlové košíčky Vás ohromí!!

2.6.2016 Doba přípravy: 30 min více info
Okurkové smoothie s mátou a limetou

Okurkové smoothie s mátou a limetou

Krásný začátek týdne! Co ho začít po víkendu v trošku odlehčeném rytmu? Okurkové smoothie je tou pravou volbou. V těchto teplých dnech je díky spojení máty a limetky skvělým osvěžením...kam se hrabe mojito, fakt. Okurkové smoothie je vhodné spíše na svačinku nebo ho popíjejte ráno k nějaké skvělé snídani tak jako já.

30.5.2016 Doba přípravy: 10 min více info
Tomatová polévka

Tomatová polévka

Méně je někdy více…a u dnešního receptu to platí dvojnásob! Příprava vám nezabere téměř žádný čas a náklady jsou doslova za pár korun. Ne, to není sen, ale recept na skvělou tomatovou polévku. Suroviny na její přípravu má téměř každý z nás vždy doma ve spíži, tak proč si jí nepřipravit ještě dnes.

27.5.2016 Doba přípravy: 30 min více info
Salát z červené čočky s olivami a koriandrem

Salát z červené čočky s olivami a koriandrem

vegetariánský recept

S příchodem teplých dní se u mě těší čím dál větší oblibě studené luštěninové saláty. Mezi mé oblíbence patří jednoznačně salát z červené čočky s čerstvým koriandrem a zeleninou!! Je svěží, exotický, plný barev a chutí a navíc plný živin a vitamínů. Já ho miluju jen tak samotný, ale skvělý je např. s vejcem nebo praženými slunečnicovými semínky.
A jak jste na tom s luštěninami vy?

23.5.2016 Doba přípravy: 20 min více info
Kuřecí prsa v jogurtové garam masala marinádě s koriandrovou rýží a pečenými rajčátky

Kuřecí prsa v jogurtové garam masala marinádě s koriandrovou rýží a pečenými rajčátky

Stále se nemůžete zbavit dojmu, že vaříte stále to samé dokola a dochází vám nápady a inspirace? Nebojte se koření a exotických chutí a nechce se inspirovat naším novým receptem na indické kuře v jogurtové marinádě. Čerstvé bylinky dokáží v kuchyni hotové zázraky a vězte, že o koriandru to platí dvojnásob. Ochuťte s ním obyčejnou rýži a rázem získáte neobyčejnou přílohu, kterou si zamilujete!!

23.5.2016 Doba přípravy: více jak 90 min více info
Zeleninová polévka s quinoou a čerstvou pažitkou

Zeleninová polévka s quinoou a čerstvou pažitkou

Já prostě polévky miluju a nemohla bych bez nich fungovat! Jak jste na tom vy??
Polévky jsou navíc skvělým způsobem, jak zkonzumovat zase o nějaký ten kousek zeleniny navíc. Pro mnoho lidí je problém zařadit do jídelníčku zeleninu v syrové podobě, a právě zde jsou zeleninové polévky skvělou alternativou. Pokud je navíc doplníte o potravinu bohatou na bílkoviny, získáte vydatné jídlo plné živin, které skvěle poslouží například jako lehká večeře.

10.5.2016 Doba přípravy: 30 min více info
Salát z rukoly s vinným sýrem, jahodami a chřestem

Salát z rukoly s vinným sýrem, jahodami a chřestem

vegetariánský recept

Už jste si letos také koupili chřest?! My zítra vyrážíme na chřestové slavnosti do Hostína u Vojkovic, kde bude v prodeji už i český ZELENÝ chřest, na který se celý rok těším ze všeho nejvíc. Pokud taky vyrážíte, nebo stále hledáte inspiraci, jak tuto lahůdku připravit, vyzkoušejte tento skvělý rukolový salát doplněný o čerstvé jahody a aromatický vinný sýr...rychlé, lehké ,svěží jídlo, které si zamilujete!! 

9.5.2016 Doba přípravy: 10 min více info
Kokosový chia pudink s jahodovým tataráčkem

Kokosový chia pudink s jahodovým tataráčkem

Chia semínka jsou právem řazeny mezi superpotraviny dnešní doby. Přidávat je můžete do smoothie, ovesných kaší či sušenek. Připravíte z nich ale také skvělý dezert, který je skvělou volbou na svačinku nebo jako lehká snídaně. Recepty na chia pudink se to jen hemží, přesto bych se s vámi chtěla podělit o moji oblíbenou podobu této dobroty!! Spojení kokosového mléka s jahodami a čerstvými bylinkami mě totiž nikdy neomrzí!! 

9.5.2016 Doba přípravy: 15 min více info
Chřestové rizoto s vůní šalvěje

Chřestové rizoto s vůní šalvěje

vegetariánský recept

Sezóna chřestu je v plném proudu a já si jí samozřejmě nemůžu nechat ujít! A jaký jiný chřest použít, než ten ČESKÝ z Hostína, pro který jsme si osobně dojeli a určitě se chystáme i na chřestové slavnosti, kde nakoupíme i chřest zelený!! Těšit se tedy můžete na další recepty!!
Proč ale nezačít úplnou klasikou v podobě krémového rizota?! 

4.5.2016 Doba přípravy: 30 min více info
Rajčatová omáčka s cuketou a cizrnou

Rajčatová omáčka s cuketou a cizrnou

vegetariánský recept

Určitě jste už nesčetněkrát slyšeli, že zelenina a ovoce by se měli jíst převážně syrové, abychom nepřišli o drahocené vitamíny, které obsahují. Ne všechno je ale tak jednoduché! Věděli jste, že některým druhům naopak tepelná úprava prospívá?! Jedním z takových jsou právě rajčata, obsahují velké množství lykopenu, který se mnohem lépe uvolní při tepelném zpracování. Jeho využitelnost pak můžete ještě podpořit přidáním kvalitního oleje.

Mezi nejjednodušší, a podle mého i nejlepší, recept patří rajčatová omáčka s těstovinami. Pojďte si jí uvařit k obědu i vy.

27.4.2016 Doba přípravy: 30 min více info
Ořechové sušenky z ovesných vloček

Ořechové sušenky z ovesných vloček

Stále vás popadají přes den chutě na nějakou sladkost, ale nechce porušit váš režim? Upečete si jednoduché zdravé sušenky, které s přehledem zaženou vaše chutě a uspokojí vaši touhu po sladkém. Díky ovesným vločkám jsou vhodné jako zdravá a vydatná svačinka. Výborně ale poslouží také k snídani, pokud je doplníte např. kvalitním bílým jogurtem.

Jejich příprava je velice jednoduchá a hravě do ní můžete zapojit svoje ratolesti, které si tuto mírně upatlanou sladkou práci zamilují. Vy navíc můžete mít dobrý pocit z toho, že jim předáváte takto nenásilnou formou návyky zdravého stravování a životního stylu!!!

26.4.2016 Doba přípravy: 30 min více info
Makový koláč s meruňkami

Makový koláč s meruňkami

Když jsem rozbalila Makovou směs od Fitkoření.cz, okamžitě jsem věděla, že poslouží k výrobě nějakého skvělého dezertu! A protože miluju spojení máku a tvarohu, byl koláč naprosto jasná volba. V mrazáku navíc volaly po zužitkování poslední zbytky mražených meruněk, které se k máku hodí naprosto dokonale!!
Ideální zdravá svačinka nebo dezert k odpolední kávě, po kterém nemusíte mít výčitky. Ten musíte vyzkoušet!!! 

20.4.2016 Doba přípravy: 60 min více info
Red velvet brownies s kokosovým máslem

Red velvet brownies s kokosovým máslem

Neznám snad nikoho, kdo by nemiloval brownies!! Ať už pro jeho čokoládovou chuť nebo pro jeho vláčnou a mazlavou strukturu. Ať už je důvod jakýkoli, já mezi takové milovníky rozhodně patřím a nehodlám se této dobroty vzdát ani při zdravém stravování. Proto jsem experimentovala, zkoušela a ochutnávala, až vznikl tento poklad!
Pokud se bojíte řepné chuti, buďte bez obav - vůbec ji neucítíte!! Díky kokosovému máslu je brownies krásné vláčné a nasládlé a garantuju vám, že u jednoho kousku nezůstanete. Mám ho vyzkoušené na naprostém závislákovi na cukru a čokoládě a olizoval se až za ušima.

6.4.2016 Doba přípravy: 30 min více info
Bulgur zapečený s hlívou ústřičnou a krůtím masem

Bulgur zapečený s hlívou ústřičnou a krůtím masem

Tak abyste neřekli, že tu nemám žádný recept pro masožravce, přidávám tip na jednoduchý oběd, který si zamilujete!! V jednoduchosti je krása a tady to platí dvojnásob. Zapečený bulgur je ideální volbou pro rodinný oběd, při jehož přípravě nestrávíte několik hodin a vaše kuchyň nebude vypadat jako po náletu vetřelců.

4.4.2016 Doba přípravy: 45 min více info
Pesto z medvědího česneku s vlašskými ořechy

Pesto z medvědího česneku s vlašskými ořechy

Letos jsem dělala dva druhy medvědího pesta - klasické s parmazánem, které je boží třeba do těstovin. Pak jsem udělala ale vegan verzi s vlašskými ořechy, a řeknu vám...to je teprve pecka!!! Má mnohem hrubší strukturu a jemnou chuť vlašských ořechů, která nádherně vynikne, protože jsem místo velmi aromatického olivového oleje zvolila olej ořechový!! A přesně tohle pesto je naprosto dokonalé namazané na čerstvém žitném chlebu nebo opečeném toastu...to prostě musíte vyzkoušet!!! 

29.3.2016 Doba přípravy: 10 min více info
Portobello burger se sýrem halloumi, batátové hranolky

Portobello burger se sýrem halloumi, batátové hranolky

Na portobello burger už jsem se chystala strašně dlouho a ani nevím, proč jsem tak dlouho koupi těchto obřích žampionů odkládala. Naprosto jsem jim totiž propadla!!! Díky jejich velikosti a pevné struktuře se s nimi dají vykouzlit hotové kulinářské poklady...třeba burgery, kde naprosto s přehledem zastoupí úlohu pšeničných bulek. Blíží se sezona venkovního grilování a tenhle skvost by na něm rozhodně neměl chybět!!!

24.3.2016 Doba přípravy: 45 min více info
Mrkvový beránek s vůní máty a ořechů

Mrkvový beránek s vůní máty a ořechů

Velikonoce jsou pro mě svátek, který symbolizuje příchod jara a začátek toho nejkrásnějšího barevného, veselého a voňavého ročního období. Na typické zvyky si nepotrpím a po pravdě nemám Velikonoce ani moc v lásce. Co by ale byly bez beránka, že?! Doma jsem objevila malou starou keramickou formu a nemohla jsem jí nechat zaprášenou další rok ve skříni! A protože zásadně nevařím podle receptů, vznikl nakonec tento skvělý mrkvový beránek, který je hutný, ale přitom krásně vláčný! Nádherně voní mátou, ořechy a perníkovým kořením, za které děkuji Fitkoření.cz, protože ta vůně je prostě božská!! 

23.3.2016 Doba přípravy: 60 min více info
Kokosovo-banánové green smoothie

Kokosovo-banánové green smoothie

Smoothie jsou skvělým životabudičem pro naše tělo. Já si mixuji téměř každý den a popíjím ho jako doplněk ke snídani. Neznám lepší start do nového dne!!! Když do smoothie použijete navíc místo obyčejné vody, vodu kokosovou, prokážete svému tělu opravdu dobrý skutek!! Kokosová voda je doslova nabitá benefity pro naše zdraví...díky vysokému obsahu elektrolytů je skvělá pro doplnění energie a vitality a často je právě proto vyhledávána aktivními a sportujícími lidmi.

18.3.2016 Doba přípravy: 10 min více info
Špenátové špaldoto s brynzou

Špenátové špaldoto s brynzou

vegetariánský recept

Špalda je starý druh pšenice, který je pro naše zdraví mnohem příznivější než současná forma pšenice, kterou najdeme v dnešní době téměř ve všech regálech obchodů. Špalda má mnohem výraznější, až oříškovou, chuť, obsahuje velké množství vlákniny, bílkovin, je lehce stravitelná a dává se do spojitosti se stimulací imunitního systému. 
Ze špaldové mouky peču velmi často (mnoho receptů najdete v albech), ráda jí ale používám i ve formě krup, ze kterých mám úplně nejradši "rizoto" špaldoto. To musíte vyzkoušet taky!!

18.3.2016 Doba přípravy: 45 min více info
Smoothie bowl s jahodami a mučenkou

Smoothie bowl s jahodami a mučenkou

Tak i já jsem podlehla smoothie bowl mánii a musela jsem jí vyzkoušet!!! A řeknu vám, je to naprosto úžasný.  Mučenka jí dodá krásně nakyslou chuť a ve spojení s banánem se před vámi v misce objeví hotový smoothie ráj!!!

18.3.2016 Doba přípravy: 15 min více info
Grepové smoothie

Grepové smoothie

Zelená smoothie patří mezi moje nejoblíbenější!!! Po zimě je člověk oslabený, unavený a po ránu není nic lepšího, než pořádná dávka vitamínů právě v podobě smoothie. Tato kombinace patří mezi mé nejoblíbenější právě ve chvílích, kdy potřebuji své tělo tak říkajíc rozsvítit a dodat mu energii a vitalitu. Zázvor a grep jsou navíc také skvělými pomocníky při spalování tuků a zrychlení metabolismu!! 

10.3.2016 Doba přípravy: 10 min více info
Makové cupcakes se skořicovým "Šmakoun" krémem

Makové cupcakes se skořicovým "Šmakoun" krémem

Také patříte mezi ty z nás, kteří si k odpolední kávě rádi dopřejí dezert nebo zkrátka jen občas dostanou chuť na nějakou sladkou svačinku? Já teda rozhodně!!! Hrozně ráda mlsám a to více si užívám, když navíc mlsám něco, co mému tělu prospívá.
Tentokrát jsem při pečení použila Šmakouna, v dnešní době již velice oblíbený a rozšířený zdroj bílkoviny. Nekupuji ho nijak zvlášť často, ale jako zpestření stravy je skvělý. Jedná se o výrobek z vaječných bílků s minimálním obsahem tuků a vysokým procentem kvalitních bílkovin. V tomto receptu je použitý můj oblíbený Šmakoun s příchutí švestky a skořice, který je vynikající také samotný jako rychlá svačina. Můžete s ním ale vytvořit i skvělý krém, který se skvěle doplňuje s chutí máku a jablek a vytvoříte tak zákusek, který bude nejen skvěle vypadat, ale především skvěle chutnat...a co je úplně nejlepší, můžete si ho dopřát zcela bez výčitek!

9.3.2016 Doba přípravy: 30 min více info
Špagety se špenátovým pestem

Špagety se špenátovým pestem

Taky už nedočkavě vyhlížíte jaro a teplé sluneční paprsky? Já teda ano!! A přesně v této době mám vždycky chuť na lehká a jednoduchá jídla, která jsou plná chutí, bylinek a barev a já mám pocit, že mám jaro alespoň na talíři. A jak jste na tom vy, taky na jaře automaticky odlehčujete váš jídelníček?

8.3.2016 Doba přípravy: 30 min více info
Květáková polévka s chilli a kurkumou

Květáková polévka s chilli a kurkumou

Květák…květákový mozeček…smažený květák s tatarskou omáčkou a bramborem…také se vám vybavují při vyslovení této zeleniny pouze tyto pokrmy? Pokud ano, rozhodně čtěte dál, protože květák je mnohem zajímavější a variabilnější surovina, se kterou můžete v kuchyni vykouzlit nejednu zdravou a chutnou lahůdku. Nejen, že je skvělým zdrojem minerálů a vitamínů, ale dává se do spojitosti také s prevencí rakoviny díky svému významnému obsahu fytochemických antikarcinogenů.

Květák je také velice vhodná surovina při redukční dietě. Přestože obsahuje pouze minimum sacharidů a tuků, má skvělé sytící vlastnosti a může tedy sloužit jako vhodný základ vašeho jídla. Skvělým tipem je právě zpracování květáků ve formě polévky, skvěle zasytí, zahřeje a navíc si pochutnáte!

7.3.2016 Doba přípravy: 30 min více info
Dušené curry btáty se zeleninou a špenátem

Dušené curry btáty se zeleninou a špenátem

vegetariánský recept

Miluju kouzlo jídel z jednoho hrnce. Člověk nemusí po vaření mýt celou kuchyň a hromady nádobí, a jejich příprava je navíc hrozně jednoduchá. Tenhle recept vznikl vlastně z potřeby "zužitkuj zbytky z lednice", a přesně taková jídla dopadají nakonec úplně nejlépe!! Curry pasta je ingredience, která v mojí kuchyni nesmí chybět...sahám po ní vždy, když mám chuť na něco exotického a přitom rychlého. Jídlu dodá ihned naprosto jiný rozměr a troufám si říct, že vám vždy zaručí uvaření skvělého jídla!!!  Navíc spojení s kokosovým mlékem je klasika, která mě snad nikdy neomrzí!!!

3.3.2016 Doba přípravy: 30 min více info
Avokádová pěna

Avokádová pěna

Plním svůj slib a přináším vám recept na tuto skvělou avokádovou pěnu!!! Po první lžičce jsem věděla, že tohle bude moje nová láska a závislost…a hlavně, že si takový recept nemůžu nechat jen pro sebe!!! Pěna je slazená pouze banánem a po prvním soustu se vám na jazyku rozplyne plná chuť kakaa…když jí jíte, máte pocit, že jste se ocitli v čokoládovém nebi.  No není to zdravé mlsání nádherné?!

2.3.2016 Doba přípravy: 10 min více info
Bramborové placky s bylinkovým tvarohem a uzeným lososem

Bramborové placky s bylinkovým tvarohem a uzeným lososem

Lehké hlavní jídlo, chuťovka nebo pohoštění pro návštěvu...to vše může být tento recept!! Bramborové placky jsou známé jako obyčejné a chudé jídlo, které ale snad každý z nás miluje. Už to začala být ale trošku nuda, proto jsem se rozhodla je povýšit na trošku vyšší úroveň a vzniklo z toho toto bezlepkové, zdravé a vydatné jídlo, které lahodí nejen oku, ale i chuťovým buňkám. Spojení uzeného lososa čerstvými bylinkami jako kopr a lehce pikantní řeřicha je skvělá a s jemnými neutrálními plackami se báječně doplňuje!!! 

2.3.2016 Doba přípravy: 45 min více info
Lískooříškový krém

Lískooříškový krém

Milujete Nutellu? V tom případě vyzkoušejte můj lískooříškový krém!!! Nejen, že je chuťově mnohem lepší, ale neobsahuje více než čtyři ingredience a žádný cukr...no není to sen?! Ten kdo miluje chuť lískových oříšků a čokolády si ho prostě musí zamilovat. 
Upozornění: silně návykové!! 

15.2.2016 Doba přípravy: 30 min více info
Carpaccio z červené řepy s čerstvým sýrem a ořechy

Carpaccio z červené řepy s čerstvým sýrem a ořechy

Jestli jsem na něčem závislá, tak je to bezesporu červená řepa!!! A to nejen pro její úžasnou chuť a výborné detoxikační účinky, ale i pro její variabilní použití v kuchyni. Carpaccio se poslední dobou těší velké oblibě a není se vůbec čemu divit, je totiž dokonalé. Spojení řepy s lehce nahořklou chutí rukoly společně s nasládlým dresinkem a krémovým sýrem, a to vše podtržené chutí pražených ořechů, vytvoří na talíři skvělý předkrm nebo lehkou večeři, kterou ohromíte své blízké.


15.2.2016 Doba přípravy: 60 min více info
Žitný celozrnný chléb se sušenými rajčaty

Žitný celozrnný chléb se sušenými rajčaty

Vždy jsem milovala čerstvý chléb a nedokázala si ho odepřít. Když jsem ale ze svého jídelníčku začala vyřazovat pšeničné výrobky, musela jsem chtě nechtě začít kupovat celozrnné a žitné chleby v supermarketech. Bohužel mě vůbec neuspokojovaly...byly tvrdé a drolivé a vůbec mi nechutnaly. Řekla jsem si tedy, že se budu muset spolehnout sama na sebe a péct si vlastní pečivo. Už jsou to téměř dva roky, co jsem si zašla pro svůj první žitný kvásek a řeknu Vám, byla to láska na první pohled...pardon, ochutnání!! 

15.2.2016 Doba přípravy: více jak 90 min více info
Batátový čoko dort

Batátový čoko dort

Chcete překvapit svou drahou polovičku hříšným dezertem?! Pak Vám zaručuji, že tento čokoládový dort je tou správnou volbou a nikdo nepozná, že je připraven bez mouky a cukru!!! Jeho lanýžová krémová textura se pomalu rozplývá na jazyku a intenzivní chuť kakaa rozpoutá symfonii vašich chuťových pohárků. Vezměte si lžičku, zavřete oči a na ten malý okamžik se přeneste do čokoládového ráje.

15.2.2016 Doba přípravy: více jak 90 min více info
Hřejivá indická polévka

Hřejivá indická polévka

Tato polévka je jednou z mých oblíbených!!! Kombinace pikantní kari pasty a zázvoru společně s lahodným nasládlým kokosovým mlékem je zkrátka božská. Do nadcházejících mrazivých dnů je tato polévka jako stvořená, určitě ji vyzkoušejte.

15.2.2016 Doba přípravy: 30 min více info
Salát z černé čočky s grilovanými žampiony a brokolicí

Salát z černé čočky s grilovanými žampiony a brokolicí

vegetariánský recept

Kdo říká, že čočka je nudná surovina, která se dá jíst jen s párkem a vajíčkem?!! Vyzkoušejte černou čočku, která má mnohem pevnější strukturu a je právě proto vynikající pro přípravu salátů! Ve spojení s chilli, česnekem a červenou cibulí je naprosto dokonalá. Pokud salát navíc doplníte o grilované žampiony a brokolici, získáte výživné a lahodné hlavní jídlo. Salát se také skvěle hodí jako příloha,...naservírujte ho do velké mísy při hostině pro vaše přátelé a sami uvidíte, jak rychle bude mizet!! PS: skvěle chutná i studený.

15.2.2016 Doba přípravy: 30 min více info
Domácí lučina

Domácí lučina

Není snad nic lepšího než čerstvý chléb namazaný lučinou nebo žervé. Vždy jsem to milovala, ale většinou mě odrazovala cena lučiny a mnohdy špatné složení žervé a pomazánek tohoto typu. Nehledě na to, že jsou poměrně tučné. Přitom je tak snadné vyrobit si tuhle dobrotu v pohodlí domova jen ze 3 základních surovin!! Miluju tu variabilitu, kdy si pokaždé mohu připravit jinou příchuť...ať už přidáním čerstvých bylinek, česneku nebo třeba uzené papriky. Nejraději mám ale stejně plátek žitného chleba se základní lučinou a bohatě posypaný čerstvou řeřichou.

15.2.2016 Doba přípravy: 10 min více info
zpět na home stranu
Odběr newsletteru Chci pravidelně dostávat informace ze světa Pažitka.cz

Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena

Making by McRAI