Andrea Motlíková z blogu V kuchyni vždy otevřeno

Andrea Motlíková z blogu V kuchyni vždy otevřeno zpět

jméno a příjmení Andrea Motlíková
znamení váhy
záliby vaření, fotografování, sport, zahrada
sny a cíle

„ Život je čekání na to,kdy se naše sny změní ve skutečnost “
... tak těm snům jděte naproti, ať si je ještě užijete!

povaha optimistický cholerik

Blog
Facebook
Kuchařska
instagram

www.inkitchenopen.blogspot.cz
V kuchyni vždy otevřeno
V kuchyni vždy otevřeno
v.kuchyni.vzdy.otevreno

Miluji jídlo. To je věc, která mne ovšem neprovází od malička. V jídle jsem se šťourala, maso mi nejelo a z polévky jsem vyndávala na okraj talíře vařený celer. Nevím, kdy nastal ten zlom, ale zřejmě někdy v době, když jsem začala vařit sama. Rodiče chodili do práce, starší bratr věčně zíral hladově do lednice a tak jsem z té lednice vždycky něco vytáhla, suroviny zkombinovala a spokojenost všech mne pobízela k dalším experimentům.

V restauraci si zásadně objednávám jídla, která jsem ještě neochutnala. Zkoumám chutě a přemýšlím o tom, co tam dal kuchař za ingredience, bylinky… Pak se to snažím doma taky vyzkoušet. Manžel je vděčným strávníkem, ovšem děti, jak už to bývá, mým novinkám příliš neholdují. To je o víkendech, když jsou doma, pořád dokola rajská, špagety, kolínka, řízek, knedlo zelo, apod.

Takže se vždy, z pohledu vaření, těším na pracovní týden. Ráda zkouším neobvyklé kombinace, vycházím vždy z toho, co k sobě může pasovat a co nám chutná. Snažím se využít sezónní zeleniny a ovoce ze zahrady, která je mým dalším koníčkem a troufám si říct, i chloubou. Ráda se rýpu v zemi, zeleninu piplám od semínek a s radostí sleduji, jak vše roste, kvete a plodí. Z toho důvodu nesnáším zimu, nemohu na záhony, nic nekvete a neroste a vše je jaksi „mrtvé“.

Snažím se i trochu věnovat focení, jak jídel, tak přírody, různých detailů a v neposlední řadě i rodiny.

Takže tolik asi ve zkratce o mně. Budu se snažit dávat sem recepty, které vás zaujmou, inspirují a budu nesmírně potěšena, pokud je někdo zkusí i uvařit či upéct. Těším se na kontakt s vámi!

Recepty kuchaře
Chlapské buchty plněné klobásovým zelím

Chlapské buchty plněné klobásovým zelím

Pořád všude vidím spoustu sladkého, jak jsou teď ženské víc doma, tak se všude peče. Já jsem teda taky šla a upekla buchty. Ale nedejte se oklamat, tyhle jsou k pivu! Protože jsou slané a plněné zelím s klobásou. Určitě si pochutná nejeden chlap, ale i my, ženský. A kdybyste hledali ty nejvláčnější buchty nasladko, recept je tady.

9.11.2020 Doba přípravy: více jak 90 min více info
Pfeferonový (feferonový) salát Retro (podle ČSN z roku 1976)

Pfeferonový (feferonový) salát Retro (podle ČSN z roku 1976)

Po klasickém vlašském a pochoutkovém/pařížském salátu podle původních ČS norem z roku 1976 jste si jako další recept vybrali salát pfeferonový. V původní receptuře se používal paprikový salát. Prošla jsem několik výrobců sterilované zeleniny, spoustu regálů a jsou buď ke koupi krájené sterilované papriky (tenkostěnné) nebo kapie. Je také na pultech paprikový salát, ale ten obsahuje i cibuli a okurky, ale ty do klasického salátu nepatří. Takže kupte sterilované papriky a kapie a určitě nezaměňujte kulaté feferonky za jiné, ty salátu dodají tu typickou chuť.

5.3.2020 Doba přípravy: 15 min více info
Mrkvový dort (chlebíček, bábovka) s pomerančovým krémem

Mrkvový dort (chlebíček, bábovka) s pomerančovým krémem

Mrkvové těsto je velmi vláčné, jednoduché a ochucené třeba skořicí, špetkou zázvoru nebo kardamomu krásně voňavé. Lze ho použít na dort, do chlebíčkové formy nebo upéct jako bábovku. Podle toho na co budete mít zrovna chuť nebo náladu. U nás tentokrát ve formě promazaného chlebíčku a ještě s ochuceným těstem i krémem. A chuť dodal pomeranč. To prostě musíte zkusit. Pokud použijete dortovou formu, tak těsto je do 26ti cm formy.

5.3.2020 Doba přípravy: 60 min více info
Panenka plněná mozzarellou, sušenými rajčaty a sušenou šunkou

Panenka plněná mozzarellou, sušenými rajčaty a sušenou šunkou

Plněná panenka je na přípravu velmi jednoduché jídlo. Můžete plnit vším, co máte rádi. Já dnes zvolila kombinaci mozzarelly, sušených rajčat a schwarzwaldské šunky, což mám velmi v oblibě. Bohužel jsem neměla čerstvou bazalku, ve skleníku už mi pomrzla, a tak jsem se musela spokojit s petrželkou. Ale vy klidně přidejte bazalku, pokud máte.

1.11.2019 Doba přípravy: 30 min více info
Špagety s penízovkami

Špagety s penízovkami

Každý o mně ví, že jsem vášnivý houbař. Takže vyrážím i v zimě, kdy se dají najít také houby, ale zřejmě je z laiků málokdo sbírá. Mezi tyto houby patří i penízovka sametonová, která je opravdu výborná. Roste většinou na vlhčích místech v okolí řek a potoků, na pařezech nebo starých padlých kmenech listnáčů, jako jsou vrby, olše, buky apod. Určitě je vyzkoušejte, až na ně narazíte.

1.11.2019 Doba přípravy: 20 min více info
Salát z pečeného (grilovaného) kuřete

Salát z pečeného (grilovaného) kuřete

Taky vám někdy zbude třeba jedno stehno od oběda a už na něj nemáte chuť nebo je toho i pro jednoho málo? Zkuste tento salát, je moc dobrý a hned hotový.

1.11.2019 Doba přípravy: 15 min více info
Bramborový salát s fazolemi a řepou

Bramborový salát s fazolemi a řepou

Minulý týden jsem ochutnala výborný salát, o jehož recept se s vámi musím podělit. Je z brambor, fazolí a červené řepy, která mu dodá krásnou barvu. Takže milovníci řepy, pozor!

1.11.2019 Doba přípravy: 30 min více info
Vaječná omeleta s pečenou paprikou a žampiony

Vaječná omeleta s pečenou paprikou a žampiony

Vaječná omeleta je velmi jednoduché, syté a vděčné jídlo, ve kterém můžete zužitkovat cokoliv vám chutná.  Zeleninu, šunku, špenát ... je spousta možností, co do ní přidat. Já mám moc ráda chuť pečených paprik, a tak jsem dnes udělala omeletu s ní.

1.11.2019 Doba přípravy: 30 min více info
Pochoutkový/pařížský salát Retro (podle ČSN z roku 1976)

Pochoutkový/pařížský salát Retro (podle ČSN z roku 1976)

Další klasický salát podle starých receptur ČSN z roku 1976, který jste si vyžádali, je pochoutkový a pařížský. Jsou to skoro totožné saláty jen s malým rozdílem v použitém salámu. U pochoutkového se používá kvalitní šunkový salám a u pařížského, jak už název napovídá, salám pařížský. V současné době je tento salám opět na trhu, vyrábí například http://www.schneider-group.cz/mekke-salamy. Jinak jsou saláty až na pár gramů u některých použitých surovin stejné. Předložím vám oba.

23.10.2019 Doba přípravy: 30 min více info
Chop suey

Chop suey

Chop suey je hodně variabilní čínské jídlo. Může se připravovat pouze ze zeleniny nebo lze přidat na nudličky pokrájené a orestované kuřecí, vepřové nebo hovězí maso. Omáčka je výrazná a hustá. Zelenina musí zůstat nerozvařená, jen orestovaná na skus. Nejvíce času vám zabere krájení zeleniny, ale pak už je všechno raz dva.

8.10.2019 Doba přípravy: 20 min více info
Rillettes s tymiánem a česnekem

Rillettes s tymiánem a česnekem

Rillettes ... francouzská vepřová pochoutka. Taková francouzská vepřovka. Je to ale vynikající. Pomalu probublávající kostičky bůčku, ze kterého se vyškvaří sádlíčko, tymián a česnek dodají skvělou vůni a chuť. To musíte rozhodně vyzkoušet. Ale tady se vyplácí být trpělivý. Čím déle budete kousky masa a sádla " pomalit ", tím bude výsledek lepší. Já používám pomalý hrnec, který je v tomto nepřekonatelným pomocníkem. Nemusíte nic hlídat a je to bez práce.  Ovšem můžete připravit i třeba v pekáčku v troubě, kterou rozpálíte na 200°C a jakmile začne pouštět sádlo, ztlumíte na 160°C a pak necháte cca 6 - 8 hodin probublávat. Občas promíchejte.

8.10.2019 Doba přípravy: více jak 90 min více info
Tříbarevná bábovka s tvarohem a broskvemi

Tříbarevná bábovka s tvarohem a broskvemi

Úkol zněl jasně ... upéct zajímavou bábovku se slavnostním aranžmá. Tak jsem se do toho pustila a snad se mi povedla. Kluci říkali, že prý super. Spíš byli rádi, že jsem po dlouhé době upekla zas nějakou bábovku. Tak zkuste taky.

18.9.2019 Doba přípravy: 60 min více info
Ljutenice a ajvar

Ljutenice a ajvar

V létě, kdy je hojnost paprik, rajčat a lilků, z nich nutně potřebuji něco  připravovat. Hlavně skvělé balkánské směsi, jako je ljutenice a ajvar. Kdysi jsem tyhle lahůdky ochutnala u moře, s rozpečenými bagetkami, grilovanou zeleninou a masem, a od té doby jsem si je zamilovala.

V některých oblastech se ljutenice připravuje bez lilků, ale já osobně jsem jedla obě verze a musím říct, že s tím lilkem je mnohem lepší, krémovější a chutnější. Bez lilku mi to přijde jako rozmixované lečo. V obchodech lze najít ve sklenkách obě verze.

A ajvar je někde pouze z pečených paprik, jinde směs pečených lilků, červených paprik, česneku a může být i pikantnější díky chilli. Má trochu červenější barvu než ljutenice a je rozmixovaný najemno.

Oboje můžete použít i třeba pod maso nebo zeleninu při pečení. No co vám tady budu o nich dlouze psát, jdeme na recepty.

16.9.2019 Doba přípravy: 60 min více info
Sterilované papriky plněné kysaným zelím

Sterilované papriky plněné kysaným zelím

Sezóna zeleniny na zahradě je v plném proudu, tak poctivě všechno všemožně uchovávám do mrazáku a zavařuju. Na blogu už mám delší dobu recept na papriky plněné čerstvým zelím s křenem, ale dělávám i tyhle plněné zelím kysaným. V Maďarsku se kysaným zelím plní o okurky a papriky samozřejmě taky. Používám lák jako na sladkokyselé okurky, případně svařím Deku, ale dávám víc cukru, protože s kysaným zelím je to o něco kyselejší, než když zavařujete s čerstvým.

3.9.2019 Doba přípravy: 30 min více info
Houby zapečené s brambory a smetanou

Houby zapečené s brambory a smetanou

Před léty koloval po internetu recept na houbový pekáček. Podle daných ingrediencí super bašta. Včera jsem byla v lese a našla jsem i několik krásných malých a tvrdých hříbků a na tento recept jsem si hned vzpomněla. Trochu jsem si to pozměnila k vlastní chuti a vlastně i lenosti, abych nemusela dělat zvlášť brambory. Jinak můžete péct samozřejmě i bez brambor a dát si houby třeba s pečivem. Použijte opravdu pevné houby.

27.8.2019 Doba přípravy: 45 min více info
Vlašský salát Retro (podle ČSN z roku 1976)

Vlašský salát Retro (podle ČSN z roku 1976)

Můj manžel miluje vlašák. Vzhledem k tomu, že já odmítám tyhle průmyslové saláty kupovat, řeší to tak, že si ho kupuje sám. Musím vám říct, že ta chuť je pro mě otřesná. Místo majonézy se tam táhne nějaký hustý šlem, který je plný zahušťovadel, éček, stabilizátorů a všeho možného dalšího a chuťově to prostě s klasickým vlašákem, který jsme kdysi vyjídali rohlíkem z papíru, nemá nic společného. Jojo, já už něco pamatuju. A i to, že kdo na to měl, dal si k tomu ještě teplou sekanou.

Takže jsem zapátrala v receptech ČSN pro studenou kuchyni z roku 1976 a připravila jsem ho přesně podle jejich gramáží a surovin. Musím říct, že ta chuť je skvělá, hlavně se držte poměru brambor, salámu a zeleniny, je to opravdu znát.

20.8.2019 Doba přípravy: 30 min více info
Bramborový džuveč (gjuvec)

Bramborový džuveč (gjuvec)

Džuveč je skvělé balkánské letní jídlo, které voní sluncem. Zužitkujete do něj spoustu zeleniny ze zahrady, rajčata, cukety, papriky, fazolky atd. A ještě ke všemu se to peče vše v jednom ... pekáči. No nezní to úplně skvěle? Zní, a hlavně to tak i chutná. Vyzkoušejte.

Název džuveč vznikl od slova gjuvec, což vlastně znamená hliněná nádoba, miska, ve které se jídlo připravuje. 

14.8.2019 Doba přípravy: více jak 90 min více info
Cuketový chléb s parmazánem, sušenými rajčaty a smaženou cibulí

Cuketový chléb s parmazánem, sušenými rajčaty a smaženou cibulí

Taky už nevíte, do čeho strčit cuketu? Určitě zkuste tenhle vláčný chléb. Voní po parmazánu, smažené cibuli a rozmarýnu a chuť mu dodají i sušená rajčata. Nebo můžete sami s přidanými ingrediencemi experimentovat, nemusíte dávat vše jako já, můžete obměňovat. K letní grilovačce se bude určitě hodit a myslím, že bude mizet i samotný bez masa.

30.7.2019 Doba přípravy: více jak 90 min více info
Marinovaný grilovaný lilek

Marinovaný grilovaný lilek

Ke grilovačkám patří určitě i zelenina. Většinou peču papriky a cuketu, kukuřici a taky lilek. Tentokrát jsem ho grilovaný ještě naložila do marinády. A už jsem nepotřebovala ani maso. Ve spolupráci s Bzeneckým octem jsem na přípravu použila jejich skvělý Balsamico ocet, který mám velmi ráda.

25.6.2019 Doba přípravy: 15 min více info
Bezový sirup se zázvorem a limetkou (za studena)

Bezový sirup se zázvorem a limetkou (za studena)

Vůně rozkvetlého bezu je pro mě hrozné lákadlo. Každý rok dělám několik várek bezového sirupu, protože to je pro mě nejlepší domácí sirup ze všech. A jelikož mám v létě ráda i zázvorovou limonádu a svěží vůni a chuť limetek, letos jsem sirup vylepšila o tyto dvě ingredience. Musím vám říct, že je boží. Žádné zdlouhavé vaření, jen za studena. Všechny vitamíny a chutě zůstanou ve šťávě.

18.6.2019 Doba přípravy: více jak 90 min více info
Sweet & Sour Chicken (sladkokyselé kuře)

Sweet & Sour Chicken (sladkokyselé kuře)

Opět jsem byla oslovena společností Bzenecký ocet, abych pro jejich web o vaření s octem Milujeme ocet, připravila několik receptů. A jelikož u vás čtenářů zvítězil jako první v anketě recept na asijské Sweet&Sour Chicken, zde ho máte. Použila jsem v něm ocet kvasný jablečný, který je celkem jemný a zároveň i zdravý.

Omáčku Sweet&Sour můžete použít i na vepřové. 

22.3.2019 Doba přípravy: 30 min více info
Valašská kyselice

Valašská kyselice

Zelí jsem letos naložila na kysání do sklenic 15 kg, tak mám zásoby vitamínů zase do příštího podzimu. Milujeme ho jen tak samotné, ale nejlepší je z něj segedín nebo zelňačka. Tentokrát jsem zelňačku uvařila moravskou, tzv. Valašskou kyselici. Tak pojďte na recept.

20.2.2019 Doba přípravy: 60 min více info
Avokádová čokopěna

Avokádová čokopěna

Avokádo je velmi variabilní ovoce. Dá se použít nasladko nebo naslano, do krémů, pomazánek, hummusu... A hlavně obsahuje velké množství zdravých tuků, které náš organismus potřebuje. Tentokrát jsem z něj připravila čokoládovou "pěnu", kterou máte v mžiku hotovou.

18.1.2019 Doba přípravy: 10 min více info
Samosa - indická plněná taštička

Samosa - indická plněná taštička

Samosy jsou smažené indické plněné taštičky. Většinou se plní směsí brambor a zeleného hrášku, která je ochucena kořením, zázvorem a česnekem. Podávají se buď s rájtou nebo pikantním chutney. Jejich výroba je velmi jednoduchá. Dám vám sem odkaz na video, v němž uvidíte, jak z těsta vytvořit kornoutek, který se posléze plní a lehce uzavře. Žádná věda. Pokud byste můj popis postupu nepochopili, video zde.

20.11.2018 Doba přípravy: 60 min více info
Sterilovaná řepa se zelím a křenem

Sterilovaná řepa se zelím a křenem

Zásoby na zimu musí být, takže vytáhnout řepu ze záhonu, nakrouhat zelí, nakrájet cibuli a nastrouhat křen. Připravit veeelký hrnec a můžete začít. Předpokládám, že ocet, cukr a sůl doma máte vždy.

10.10.2018 Doba přípravy: 30 min více info
Kefírový koláč s meruňkami a drobenkou

Kefírový koláč s meruňkami a drobenkou

Mám ráda vláčné koláče, takže pokud něco peču, používám často do těsta jogurt, zakysanou smetanu nebo jako dnes, kefír. Meruňky ze stromu padají, tak došlo na ně. Těsto je velmi jednoduché, takže žádná velká věda. Samozřejmě mžete použít i jiné ovoce, třeba švestky, broskve apod.

10.10.2018 Doba přípravy: 45 min více info
Cuketový perník s hruškami

Cuketový perník s hruškami

Máte rádi vláčný perník? A potřebujete zpracovat cuketu? Tak obojí zkombinujte a máte super moučník. A pokud máte ještě zralé hrušky, přidejte je taky. Miluju léto a jeho kombinace chutí a vůní.

3.10.2018 Doba přípravy: 45 min více info
Lečo s cuketou - moje verze

Lečo s cuketou - moje verze

Každoročně se těším na vlastní rajčata, která se prostě s těmi koupenými nedají chuťově srovnávat. Jsou úžasně vyvoněná sluncem a ta chuť je pohádka. Letos se jim díky slunečnému počasí velmi daří, obden trhám košík. A samozřejmě spoustu cuket a paprik ze skleníku. A to všechno se báječně hodí na lečo. Nedělám ho úplně klasicky, nemám ráda to vodnaté se sraženými vejci, tak vám sepíšu, jak ho dělám já. Tak trochu po Maďarsku a zbytek už je moje inovace.

16.8.2018 Doba přípravy: 20 min více info
Švestková BBQ omáčka (i ke sterilování)

Švestková BBQ omáčka (i ke sterilování)

Letos nás teda příroda obdařila. Dozrává všechno ovoce skoro najednou a já už nevím, co a jak zpracovávat dřív. Dostala jsem koš švestek, byly krásně měkké a už na stromě držely tak tak. A co s nimi? Koláčů všemožných chutí už jsme přejedeni, povidla ještě mám, tak jsem dumala, až jsem vymyslela tuhle skvělou BBQ omáčku. Můžete ji použít ihned, perfektně se hodí ke grilovanému masu či minutkám nebo k namáčení různých sýrů jako chuťovka. Můžete ji udělat i do zásoby a sterilovat. Určitě se bude během roku hodit.

A dělala jsem i z meruněk, taky dobrota.

16.8.2018 Doba přípravy: 90 min více info
Šťáva (sirup) z černého rybízu zastudena

Šťáva (sirup) z černého rybízu zastudena

Tuhle šťávu jsme doma dělávali odjakživa. Z rybízu, jahod nebo z malin, z těch byla nejlepší. Samozřejmě ovoce můžete i kombinovat. A jelikož se nic nevaří, všechny vitamíny v ní zůstanou. Letos byla nadúroda černého rybízu, tak byl zužitkován z větší části do šťávy. Ovoce použijete dvakrát a získáte přes 4 litry šťávy. Zkuste ji, je opravdu výborná.

16.8.2018 Doba přípravy: více jak 90 min více info
Vietnamské smažené závitky (Nem rán) s omáčkou

Vietnamské smažené závitky (Nem rán) s omáčkou

Mám strašně ráda asijské závitky v rýžovém papíře. Vietnamské nebo thajské, se zeleninou nebo masem, jarní nebo letní... to je fuk. K tomu si je namáčet do pikantní omáčky, která je bleskurychle hotová a jsem v sedmém nebi. Tak si pojďte zkusit pro změnu tyhle s mletým masem, zeleninou a nudličkami. Určitě jste je už jedli někde na streetfoodu nebo v asijském bistru... není to žádná věda.

14.6.2018 Doba přípravy: 30 min více info
Blesková jogurtová bublanina

Blesková jogurtová bublanina

Určitě jste si domů přinesli krásné jahody, ať už z vlastní zahrady nebo koupili někde na trhu a přemýšlíte, co z nich kromě knedlíků a marmelády připravit. Samozřejmě můžete použít i jiné ovoce, třeba třešně, višně, meruňky nebo borůvky.

Recept se určitě taky bude hodit k zužitkování již třeba namačkaných nebo nevzhledných plodů. Tahle bublanina je za půl hodiny na stole, není suchá, je krásně vláčná.

8.6.2018 Doba přípravy: 30 min více info
Gyros z trouby

Gyros z trouby

Nedávno jsem viděla na netu nějaké video, jak si připravit v domácích podmínkách gyros. Původně se maso postavilo napíchané do rozkrojené velké cibule nebo rajčete, což určitě nedoporučuji, protože by vám "podstavec" rychle změkl a gyros by se vám skácel. Také určitě nepíchejte maso pouze na jednu jehlu uprostřed, ale na dvě, bude to mít celé lepší stabilitu. Původně jsem to totiž tak taky zkusila a s výsledkem jsem nebyla moc spokojená. 

Pod maso, jako podstavec použijte velký omytý brambor. Rozřízněte ho podélně na poloviny a řeznou plochou postavte do pekáče nebo na plech.

30.5.2018 Doba přípravy: 60 min více info
Jednoduchá holandská omáčka (dva způsoby přípravy)

Jednoduchá holandská omáčka (dva způsoby přípravy)

Je sezóna chřestu, takže to volá po holandské omáčce. A jak ji co nejjednodušeji připravit vám prozradím v následujícím receptu. Jsou to dva způsoby přípravy, kdy se obejdete bez míchání ve vodní lázni a za minutku máte hotovo.

25.5.2018 Doba přípravy: 10 min více info
Zasmažená pórková polévka

Zasmažená pórková polévka

Manžel miluje polévky, denně musí být na stole nějaká, nejlépe krémová nebo hodně hustá. Většinou jíškou nezahušťuji, raději část zeleniny rozmixuji, ale tahle je prostě skvělá s jíškou. Nemůžu si pomoct. Vždycky mi chutnala a je to tak i dneska. 

2.5.2018 Doba přípravy: 30 min více info
Dvoubarevný moučník s tvarohovým krémem (hrnkový)

Dvoubarevný moučník s tvarohovým krémem (hrnkový)

Taky máte rádi jako já jednoduché moučníky? Pak vsaďte na tenhle, povede se určitě každému a nemusíte hledat ani váhu.

27.4.2018 Doba přípravy: 45 min více info
Jemná bramborová polévka

Jemná bramborová polévka

Dneska jsem potřebovala nějakou rychlou polévku, na zeleninovou nebyla chuť a brambor mám ještě plný pytel, tak padla volba na bramborovou. Je zjemněná smetanou a třeba s chlebem vydá za hlavní chod.

27.4.2018 Doba přípravy: 30 min více info
Trhané hovězí s domácí barbecue (BBQ) omáčkou

Trhané hovězí s domácí barbecue (BBQ) omáčkou

Chtěli jste recept na trhané hovězí, tak už jsem tady se základním popisem a prvním receptem na jeho využití. Trhané hovězí můžete použít do burgeru, do tortill, do těstovin, na pizzu, s asijskou omáčkou, do salátu... určitě pro něj najdete spoustu využití. Je to velmi jednoduché, díky dlouhému pečení při nižší teplotě trochu delší na přípravu, ale stojí to určitě za to. Ve výhodě budou ti, kteří jsou vlastník pomalého hrnce. 

20.4.2018 Doba přípravy: více jak 90 min více info
Kuřecí s libečkovou omáčkou a šťouchačky se špenátem

Kuřecí s libečkovou omáčkou a šťouchačky se špenátem

Už jste si jistě všimli, že libeček je můj velký kamarád, který nesmí na mojí zahradě chybět. A hlavně taky v zimě v mrazáku. A ještě ke všemu jsem dneska potřebovala ze záhonu zlikvidovat nakvétající špenát, který jsem nějak nestihla všechen zatím upotřebit, jsou k dnešnímu menu i šťouchačky se špenátem. Připravila jsem kuřecí maso s jednoduchou a rychlou omáčkou, ochucenou čím jiným, než libečkem. Tak milovníkům libečku přeji dobrou chuť.

20.4.2018 Doba přípravy: 30 min více info
Avokádová majonéza a omáčka aioli s medvědím česnekem

Avokádová majonéza a omáčka aioli s medvědím česnekem

Avokádo je nabité zdravými tuky, tak si ho dopřejte častěji. Třeba místo klasické majonézy, která vám skvěle dochutí zeleninové saláty a nebo v podobě podobné studené jemné omáčky aioli, kterou použijte jako dip k zeleninovým hranolkům, krevetám, grilovanému masu apod.
Recept vznikl ve spolupráci se společností Bzenecký ocet, která kromě klasického kvasného octa vyrábí také octy ovocné. Určitě je vyzkoušejte, jsou skvělé.

13.4.2018 Doba přípravy: 10 min více info
Fenyklový salát s pomerančem a pikantní zálivkou

Fenyklový salát s pomerančem a pikantní zálivkou

Už pár let se v obchodech objevuje fenykl. Mnozí z vás ho určitě ještě nezkusili, někteří ano a už si ho nekoupili a já patřím k těm, kteří ho vyzkoušeli, a zachutnal jim. Pro mě je svojí chutí takový osvěžující, pro některé je právě ta chuť nepříjemná, ale věře, že tepelnou úpravou tu svoji typickou, lehce lékořicovou vůni, ztrácí. Mám to vyzkoušené na tomto receptu s vepřovým. Saláty na blogu už mám taky dva, jeden z nich s pomerančem a druhý s okurkou. A jelikož mám, jak víte, ráda asijskou kuchyni, tentokrát jsem salátu dodala pikantní asijskou chuť.

10.4.2018 Doba přípravy: 15 min více info
Majonéza a tatarka z vařených vajec

Majonéza a tatarka z vařených vajec

Tak spěchám s receptem, dokud máte ještě vykoledovaná vejce. Ale určitě pro ty, kteří na domácí majonézu nebo tatarku nechtějí používat syrová vejce, se recept bude hodit i jindy během roku. Určitě ji zkuste, je hned hotová a velice jednoduchá.

6.4.2018 Doba přípravy: 10 min více info
Nakládaná vejce

Nakládaná vejce

Přátelé, pokud máte ještě kupu vajíček a už vás nenapadá, jak jinak je využít, zkuste je naložit do nálevu podobně jako utopence. Koření, bylinkách, papričkám, zelenině ... se meze nekladou. Já používám svoje oblíbené koření Nakládaný sýr z mojí prodejny A-Z koření. A zkuste taky experimentovat s různými ovocnými octy, nenakládejte jen s notoricky známými kvasnými

6.4.2018 Doba přípravy: 15 min více info
Kořeněné mazance

Kořeněné mazance

Letos jsem nepekla klasické mazance, ale vyzkoušela jsem podle vzoru anglických hot cross buns přidat voňavé koření. Kdysi jsem jedla ty pravé, ale nechutnaly mi na nich ty světlé kříže, jsou takové bez chuti a tvrdé. Tak jsem zkombinovala koření s klasikou a za nás super.

3.4.2018 Doba přípravy: více jak 90 min více info
Avokádové lanýžky (Truffles) - dvě varianty

Avokádové lanýžky (Truffles) - dvě varianty

Tak nějak se mi doma sešlo víc avokád, nestihla jsem z nich připravit všechny recepty, co jsem vám sem chtěla dát. Už byla hodně zralá a tak mne napadlo, že z nich udělám něco sladkého. Už tady mám avokádový krém s malinami, který je taky moc dobrý a teď jsem chtěla vyzkoušet něco čokoládového. Hledala jsem na Pinterestu a zaujaly mě tam dvě varianty avokádových truffles, jedna s čokoládou a druhá s kakaem. Tak uvidíte, do které z nich se pustíte, ale obě jsou výborné. Hlavně je důležité, uchovávat je v chladu.

22.3.2018 Doba přípravy: 20 min více info
České rizoto z trouby

České rizoto z trouby

Tak jsem myslela, že tuhle tradiční českou klasiku každý zná, ale vyžádali jste si recept. Sepíšu vám tedy můj postup.

7.3.2018 Doba přípravy: 60 min více info
Cizrna s kuřecím masem po italsku

Cizrna s kuřecím masem po italsku

Cizrna je výborná věc. Máte ji taky rádi? Její oříškovou chuť a křupavost? Já ji mám moc ráda, i třeba do polévky nebo jako přílohu. Tentokrát jsem ji připravila v kombinaci s kuřecím masem s rajčatovým sosíkem italské chuti. Je to velmi rychlý a jednoduchý pokrm. A kdo si ho chce ještě urychlit, koupí rovnou už hotovou cizrnu ve slaném nálevu.

20.2.2018 Doba přípravy: 30 min více info
Štafetková roláda

Štafetková roláda

Miluju štafetky. Znáte je? Ořechové obdélníčky, promazané kávovým krémem a šikmo ponořené do čokolády. A tak mě napadlo, protože měl taťka svátek, připravit místo řezů roládu. Sice díky tomu, že těsto i krém jsou světlé, nevynikne mozaika na řezu, ale chuti to teda nikterak nevadí. No tu prostě musíte zkusit!

13.2.2018 Doba přípravy: 45 min více info
Kapustová polévka s klobásovými knedlíčky

Kapustová polévka s klobásovými knedlíčky

Už kdysi dávno jsem chtěla vyzkoušet polévku, ve které budou knedlíčky z vinné klobásy. Konečně jsem se k tomu dostala a zrealizovala. Původně jsem ji chtěla dělat jako klasickou gulášovku, ale měla jsem doma kapustu, tak jsem improvizovala. A musím říct, že je výborná. Kdo má rád chuť vinné klobásy, určitě ji zkuste.

6.2.2018 Doba přípravy: 30 min více info
Rohlíky bez kynutí

Rohlíky bez kynutí

Taky se vám nechce někdy do obchodu jenom kvůli čerstvému pečivu? Mně se to stává velmi často, hlavně v neděli. A tak dětem k svačině do školy peču rohlíky, které máte bez kynutí do hodiny na stole. Recept mám od kamarádky Aničky Veselské a z tohoto množství upečete 8 rohlíků.

2.2.2018 Doba přípravy: 60 min více info
Bůčková roláda

Bůčková roláda

Jednou za čas, po těch všech jídlech z drůbeže, kterou zbytek rodiny vyžaduje, mám hroznou chuť na vepřové. Naše babi vždycky dělávala bůčkovou kapsu, na kterou jsem jako malá ohrnovala nos. A jak si ji dneska ráda dám.

18.1.2018 Doba přípravy: více jak 90 min více info
Mandlové "linecké" cukroví

Mandlové "linecké" cukroví

Letos jsem koupila na cukroví mandlovou mouku a přemýšlela jsem, co z ní upečeme. Lépe řečeno upeču, protože menšího synátora to baví vykrajovat chvíli a velkého už vůbec. Jako první jsem vyzkoušela recept, který je v podstatě receptem na linecké cukroví, jen s přidáním mandlí a ubráním klasické mouky. Inspirovala jsem se receptem na švýcarské mandlové kytičky, které se neslepují, ale před pečením se potírají rozšlehaným vejcem a doprostřed se dá mandle. Můžete je také zkusit, v tom případě bez citronové kůry. Kdo chce, může ještě bílou pšeničnou mouku nahradit hladkou špaldovou. Mandlové mouky mají různý obsah tuku, některé jsou sušší a jiné zase mastnější. Uzpůsobte tomu množství másla. Taktéž pokud mandle umelete, držte se množství másla v receptu. Pokud by se těsto při rozválení drobilo, přidejte trochu másla a dobře ještě jednou propracujte.

7.12.2017 Doba přípravy: 90 min více info
Dýňový dort

Dýňový dort

Jak jsem avizovala, chtěla jsem poslední dýni upotřebit do nějakého moučníku. Tak jsem pátrala po zahraničních blozích a našla jsem na jednom ruském tento dort. Původně byl připraven na Halloween, takže krém byl ještě trochu přibarvený do oranžova barvivem. To jsem vynechala a krém si ještě uzpůsobila našim chutím. Kdo mě zná, už ví, že nejsem žádný umělec v tomhle směru, ale chuťově je opravdu výborný, těsto vláčné. Dort je koncipován do formy o velikosti 20 - 22 cm a jelikož žádnou takovou formu nemám, pekla jsem v obyčejném nerezovém rendlíku, který jsem dobře vymazala a vysypala moukou. Tak pokud budete někdy potřebovat menší dort, než jsou obvykle velké formy, můžete to také vyzkoušet, jde to bez problémů.

20.11.2017 Doba přípravy: více jak 90 min více info
Maďarská houbová polévka

Maďarská houbová polévka

Tuhle polévku jsem objevila v novém vydání časopisu Prima Fresh. Jakmile jsem ji uviděla na titulní straně, tak jsem věděla, že ji musím vyzkoušet. Hub mám plně koše, tak jsem ráda za každý nový recept. Je to vlastně taková kulajda po maďarsku. Takže kdo má rád kulajdu, tahle polévka mu bude zaručeně chutnat.

8.11.2017 Doba přípravy: 30 min více info
Špekáčky na leču s pivem

Špekáčky na leču s pivem

Když vám nevyjde počasí na opékání buřtů, nezbude nic jiného, než je zpracovat jinak. Většinou to vyřeší buřtguláš nebo je naložím do marinády a tentokrát byly vzhledem k velké úrodě rajčat a paprik na leču s černým pivem.

8.11.2017 Doba přípravy: 30 min více info
Karamelizovaná řepa s cibulí

Karamelizovaná řepa s cibulí

Já mám strašně ráda karamelizovanou cibuli. Třeba do burgerů, k masu, sýrům apod. A taky miluju řepu. Máte to stejně? Tak určitě vyzkoušejte tenhle recept a směs můžete v klidu i sterilovat.

26.10.2017 Doba přípravy: 30 min více info
Houbová omáčka a hrnkový knedlík

Houbová omáčka a hrnkový knedlík

Klasická houbová omáčka... další z jídel, která si vařím jenom sama pro sebe, protože jsou tam co? Ano, správně, houby. Udělám si jí vždycky plný kotel, jím ji z hlubokého talíře, trhám si do ní buď knedlíky nebo rozpeky. A jím to všechno lžící. Nejvíc mi chutná jenom jemná, bez masa a vývaru. Houby nerestuji, dost mi to pak celé chuťově připomíná smaženici.

6.10.2017 Doba přípravy: 45 min více info
Tvarohový dezert do skla

Tvarohový dezert do skla

Někomu se nechce dělat dort, někdo to třeba neumí, a proto je nejjednodušší dát všechno do poháru a vypadá to skvěle. Kakaový korpus, svěží tvarohový krém a ovoce. Co víc si přát...

22.9.2017 Doba přípravy: 30 min více info
Cibulový quiche s gorgonzolou, slaninou a levandulí

Cibulový quiche s gorgonzolou, slaninou a levandulí

Slané koláče neboli quiche se těší velké oblibě nejen u nás doma. Dá se do nich zužitkovat zelenina, sýry, uzeniny, prostě třeba i přebytky z lednice. Tentokrát jsem se inspirovala podle Gurmet časopisu a koláč je opravdu výborný, lehce navoněný kvítky levandule.

22.9.2017 Doba přípravy: 90 min více info
Rajčatový salát s Nivou a bazalkou

Rajčatový salát s Nivou a bazalkou

Musím říct, že díky letošnímu suchému létu se rajčatům tedy dařilo. A pořád se jich nemůžu přejíst. Ta vysluněná chuť a vůně je prostě nepřekonatelná. Už jsem je zpracovala na všechny možné způsoby a teď jsem si oblíbila tenhle salát. Můžu ho jíst každý den a ještě se mi neomrzel.

14.9.2017 Doba přípravy: 10 min více info
Cuketa v koprové marinádě

Cuketa v koprové marinádě

Na tento salát použijte co nejmladší cukety. Určitě bude výborný i z okurek, pokud nejste zrovna milovníci cuket. Krájejte je na co nejtenčí plátky nebo kolečka, můžete použít i škrabku na brambory, s tou to jde výborně.

3.8.2017 Doba přípravy: 15 min více info
Cuketový pepřák

Cuketový pepřák

Cukety, cukety, všude zase samé cukety. A že se jim letos daří. Tenhle salát jsem nedělala už asi 3 roky, vždycky jsem cukety zpracovala jinak. Letos jsem si na něj vzpomněla a kromě cuketové směsi na topinky a skvělé omáčky do zásoby (Uncle Bens) došlo i na tenhle pikantní pepřák. Můžete ho použít jako čerstvý salát nebo ho sterilovat a nakřečkovat do sklenic jako já.

28.7.2017 Doba přípravy: více jak 90 min více info
Nakládané sýrové kuličky

Nakládané sýrové kuličky

Taky máte rádi nakládané chuťovky? Utopence, hermelíny, papričky se sýrem...? Já to miluju. Inspirovala jsem se jedním receptem Lenky z Topreceptů a musím říct, že ty kuličky jsou úžasné. Je to strašně jednoduché, koření a bylinky si dejte takové, jaké máte rádi, a vždycky to bude luxus.

30.5.2017 Doba přípravy: 30 min více info
Grilovaná šunka s pikantní ananasovou salsou

Grilovaná šunka s pikantní ananasovou salsou

Grilovací sezóna už je konečně tady a já vám přináším trochu zpestření. Připravovala jsem opět pro web Jak na velké věci moc dobrou salsu ke grilované šunce. Určitě vyzkoušejte, je výborná, pikantní.

17.5.2017 Doba přípravy: 20 min více info
Moučník s krémem a praženým kokosem

Moučník s krémem a praženým kokosem

Kdysi jsme byli s rodiči u známých v NDR a dostali jsme tento moučník. Úplně jsem si ho zamilovala a tak jsme dostali na papírku v němčině tento recept. Od té doby ho moje mami dělala už mockrát. A vždycky si na tu návštěvu u paní Ruth vzpomenu.

10.5.2017 Doba přípravy: 60 min více info
Masové ďábelské toasty

Masové ďábelské toasty

Vždycky jsem měla ráda konzervu Ďábelské toasty. Na topinky prostě nejlepší. Zkoušela jsem už několik receptů, ale nikdy to nebylo úplně to, co mi chutnalo jako ty koupené. Až jsem jednou pečlivě pročítala složení (nemyslím tím ty jejich konzervanty, éčka...), ale hledala jsem tam tu chuť, kterou mám tak ráda. Až jsem na to u jednoho výrobce kápla. Tou ingrediencí je celer. A domácí jsou prostě domácí, bez chemie, neznámých přísad a jak se říká, víte, co jíte...

24.4.2017 Doba přípravy: více jak 90 min více info
Kuře po myslivecku (Pollo alla cacciatora)

Kuře po myslivecku (Pollo alla cacciatora)

Tento italský recept je velmi známý, snadný a chutný. Tyhle tři informace vám musí stačit pro jeho vyzkoušení.

Recept vznikl ve spolupráci s vinotékou Globus a sommelierka Marie Mlynaříková k němu vybrala a napárovala skvělé červené víno. Cit.: "Rajčata a olivy jsou lehce problematické suroviny k párování s vínem. Nicméně plné červené víno odrůdy Sangiovese, která má primárně ovocný projev, připomínající letní zahradní ovoce, a kořenité tóny si s nimi snadno poradí. Maremma Toscana Sangiovese má typický ovocný projev se stopami koření a až animálními tóny, které výraznou chuť rajčat a oliv krásně doplní."

 

11.4.2017 Doba přípravy: 60 min více info
Vietnamská kuřecí (slepičí) polévka Súp Gà Nấm Hương

Vietnamská kuřecí (slepičí) polévka Súp Gà Nấm Hương

Výborná, jednoduchá a vydatná vietnamská polévka s kuřecím nebo slepičím masem, houbami shitake a kukuřicí. Takové polévky má ve velké oblibě i můj manžel. Nejlepší je samozřejmě uvařit silný vývar z celé slepice, ale postačí vám i kuřecí skelety a stehno.

23.3.2017 Doba přípravy: více jak 90 min více info
Pomazánka s avokádem a Nivou

Pomazánka s avokádem a Nivou

Ten, kdo příliš neholduje avokádu, nebo ho chce vyzkoušet, měl by ho zakomponovat do nějaké dobré pomazánky. Já jsem si ho oblíbila taky postupně. Když jsem ho prvně ochutnala jen tak samotné kdysi na návštěvě ve Švýcarsku, vůbec mi nechutnalo, připadalo mi jako bláto bez chuti (smích). Má máslovou konzistenci a je opravdu celkem bez chuti, proto se mu i říká zelené máslo. Výborné je v kombinaci třeba s různě připravenými vejci. V pomazánkách s ním můžete dost experimentovat. Takže s chutí do toho, je hodně zdravé.

14.3.2017 Doba přípravy: 10 min více info
Zelňačka s klobásou

Zelňačka s klobásou

Polévka je grunt a zelí plné vitamínů, to je jistá věc. A ještě když je zelíčko domácí, není nic lepšího než pořádná zelňačka. Někdy ji vařívám s brambory, někdy jenom s klobásou a nejlepší je s uzeným vývarem a masem. 

17.1.2017 Doba přípravy: 30 min více info
Chili (chilli) con carne

Chili (chilli) con carne

Úplně původně se pokrm nazývá prý správně chili s jedním l, ale tak nějak už všude možně zdomácnělo pojmenování chilli con carne. Určitě byste si dohledali jeho původ, tím vás tady nebudu zatěžovat. Tohle jídlo milujou hlavně naši kluci, dělám jim ho teda méně pálivé, než sobě a bez koriandru. Toho si tam já zas dávám bohatě (smích). Není to žádný nový světoborný recept, ale na blogu jsem ho zatím neměla, tak přidávám do sbírky.

17.1.2017 Doba přípravy: 60 min více info
Dudácká pomazánka

Dudácká pomazánka

Tak kdo ji od dětství miluje stejně jako já? Tu jsem si kupovala často k svačině v bufíku u školy. A mám ji ráda dodnes, dokonce i ty chlebíčky s názvem Dietní, s trojúhelníčkem tvrdého sýru poprášeným paprikou, kouskem másla, sterilovanou kapií a samozřejmě nesmí chybět kudrnka :-D Je to na přípravu i ingredience velmi jednoduchá pomazánka. Tak s chutí do toho, suroviny máte určitě běžně doma.

10.1.2017 Doba přípravy: 10 min více info
Pečený zázvorový čaj s citrusy

Pečený zázvorový čaj s citrusy

Přemýšlíte o dárcích na Vánoce? Máte rádi jedlé dárky, které jsou podomácku vyrobené? A máte rádi štiplavý zázvorový čaj s citronem, který vás prohřeje až do morku kostí a zažehnává nachlazení? Tak to jste otevřeli tenhle recept správně. Nakupte zázvor, citrusy a voňavé koření a můžete začít, nedá to fakt skoro žádnou práci, takže opět můžu recept s klidným svědomím přidat ke kampani #santaclara společnosti @lidlčesko  #lidlcz, která chce pomoci všem ženám světa prožít #vanocebezstresu.

9.12.2016 Doba přípravy: 60 min více info
Čokoládovo-jablečný moučník

Čokoládovo-jablečný moučník

Dobře víte, že na to pečení sladkého moc nejsem. Za prvé to moc nejím a za druhé mi to moc nejde. Ale někdy se do toho statečně vrhnu kvůli klukům, kteří naopak mají moučníky rádi. Tentokrát jsem se inspirovala receptem z coolinarika.com. Když už moučník, tak nesmí být suchý a to tenhle opravdu není. Vyzkoušejte, když jsem ho zvládla já, tak vy určitě

23.11.2016 Doba přípravy: 60 min více info
Zauzený losos s koprovou tatarkou

Zauzený losos s koprovou tatarkou

Měla jsem vymyslet recept k nové Tatarce Delikátní od Hellmann´s #DelikatniVyzva ve spojení s lososem. Nám nejvíc chutná losos doma zauzený a tatarka je výborná tak, jak je, takže co s tím? No lososa jsem zaudila a jelikož k rybě pasuje kopr, bylo jasno. Netřeba kombinovat příliš mnoho chutí.

16.11.2016 Doba přípravy: 30 min více info
Pomalu pečená husa a červené zelí s brusinkami

Pomalu pečená husa a červené zelí s brusinkami

Už tradičně se na sv. Martina peče husa a popíjí mladé Svatomartinské víno. Někdo před husou upřednostňuje kachnu, my většinou také, ale tentokrát se pekla husa. A pěkně dlouho.

15.11.2016 Doba přípravy: více jak 90 min více info
Dýňová curry polévka

Dýňová curry polévka

Dýňová polévka patří neodmyslitelně k podzimu. Už jsem jich vyzkoušela spoustu a jako poslední mě chuťově zaujala tahle s červenou curry pastou a kokosovým mlékem. Připravovala jsem ji v polévkovači Easy Soup od Tefal, na který jsem nedávno sepsala recenzi.

9.11.2016 Doba přípravy: 30 min více info
Ghí (ghee) - přepuštěné máslo z pomalého hrnce

Ghí (ghee) - přepuštěné máslo z pomalého hrnce

Obliba přepuštěného másla neboli ghee (ghí) u nás roste. Ani se nedivím, protože je to skvělá věc. Při smažení se nepřepaluje, snáší teploty kolem 200 – 250°C a jeho lehce oříšková chuť dodává pokrmům šmrnc. I obyčejný řízek na něm smažený je prostě něco úplně jiného. Jeho příprava je velmi jednoduchá, stačí při nízké teplotě nechat slabounce probublávat, sbírat pěnu a až je úplně průhledné, slít přes plátýnko do sklenice. Hotovo. Já jsem ho zkusila přepustit v pomalém hrnci a je to takřka bez práce. 

31.10.2016 Doba přípravy: více jak 90 min více info
Martinské rohlíčky s ořechovou náplní (3 druhy těst)

Martinské rohlíčky s ořechovou náplní (3 druhy těst)

Na Svatého Martina nesmí chybět na stole pěkně vypečená husička a martinské rohlíčky. U nás se dělají s ořechovou náplní, ale můžou se dát třeba povidla, marmeláda, mák, prostě kdo co má rád. Těsto i náplň jsou velice jednoduché a zvládne to opravdu každý. U několika receptů jsem četla, že se rohlíčky před pečením potírají žloutkem. Nedělejte to! Upečte je a pak je pomašlujte rozehřátým máslem s rumem. To je bomba. Nachystala jsem pro vás hned tři recepty na těsta, každý si zvolte podle sebe, jak "dietní" je chcete mít.

26.10.2016 Doba přípravy: více jak 90 min více info
Trhané vepřové po česku

Trhané vepřové po česku

Od společnosti Schneider jsem dostala k otestování vařené vykostěné ovarové koleno vakuově zabalené. A pro web Jak na velké věci jsem měla za úkol vytvořit něco k snědku právě ze zmíněného kolena. Nechtělo se mi ho jen tak upéct a vzít si k němu hořčici s křenem, i když to je taky lahoda, a tak  jsem popřemýšlela a zrealizovala maso trhané. Je spousta receptů s BBQ omáčkami apod. a já to pojala ryze po česku. Takové trhané výpečky.

17.10.2016 Doba přípravy: více jak 90 min více info
Přírodně pečené plněné papriky

Přírodně pečené plněné papriky

Tak jsem si myslela, že ani recept nebudu přidávat, protože to je takový recept, který podle mě musí každý znát, ale spousta z vás ho chtěla, tak jsem tu s ním. Takto pečené papriky s brambory jako přílohou jsou u nás ve velké oblibě. Používám na ně čerstvou nebo sušenou saturejku. A nejen do nich, ale skoro do všech mletých mas. Má úžasnou chuť a výborně se hodí i do pokrmů s rajčaty. Pokud ji máte, určitě ji tam přidejte.

21.9.2016 Doba přípravy: 45 min více info
Slané cuketové tyčinky s česnekem

Slané cuketové tyčinky s česnekem

Přináším všem těm, kteří už cukety rozdávají, protože neví, co si s nimi počít, další recept. Tentokrát na slané tyčinky, které jsem objevila na slovenském webu. Jsou super jednoduché a opravdu luxusní. Podle rad na tamním webu jsem dělala hned z dvojité dávky (což je ta v následujícím receptu), protože kdo rád slané krekry a tyčinky, ten si určitě rád křupne.

7.9.2016 Doba přípravy: 90 min více info
Melounové daiquiri

Melounové daiquiri

Až budete mít v letním parnu chuť na něco opravdu osvěžujícího, připravte si tento báječný drink. Z minima ingrediencí a máte zaručeným úspěchem u přátel při grilovačce. Je dobré ho nachystat do vychlazeného džbánu a jenom dolévat do sklenek. Tento drink jsem připravovala ve spolupráci s dodavatelem alkoholických nápojů alkohol.cz , kde si můžete rovnou zakoupit i rum.

31.8.2016 Doba přípravy: 10 min více info
Cuketová kyselice s brambory a koprem

Cuketová kyselice s brambory a koprem

Už fakt nevím, do čeho všeho cuketu přidat. Už tady na stránkách mám spoustu receptů na její využití a tentokrát jsem se inspirovala polévkou z jednoho webu od uživatelky Jitky (Angel 666), která ji dělala bez brambor, ale zato s houbovými škvarečky a vmíchaným vajíčkem. Ty jsem dala jen pro sebe, neboť můj choť houby nemusí. A zkuste ji, je výborná, s houbami i bez.

5.8.2016 Doba přípravy: 30 min více info
Pikantní sterilované okurky (americké)

Pikantní sterilované okurky (americké)

Taky jste se vrátili z dovolené a máte plný záhon přerostlých nakládaček? Já jich natrhala 30 kousků, a protože se mi nechtěly dělat kvašáky, padla volba na tyhle super pikantní okurkové řezy. Kdysi jsem recept našla jako americké okurky, možná je pod tímto názvem bude někdo znát.
Můžete si je připravit i z polních okurek nebo hadovek, je to jedno.

29.7.2016 Doba přípravy: více jak 90 min více info
Sladkokyselý sterilovaný květák

Sladkokyselý sterilovaný květák

Dneska jsem narazila v Lidlu na krásné velké květáky za dvacku. Myslím, že za nižší cenu už se jich nedočkáme. A jelikož milujeme sladkokyselý květák, nebylo co řešit. Do košíku jich putovalo rovnou šest a je z nich 17 sklenic. Někdy sterilovaný květák časem trošku změní barvu, malinko zrůžoví, ale určitě to není na škodu. Co to způsobuje, fakt netuším...zřejmě nějaká chemická reakce a chemie mě nikdy nebavila. Jo a ještě jedna věc. Poláci tvrdí, že je to nejlepší věc na ranní kocovinu.

18.7.2016 Doba přípravy: 30 min více info
Hot wings - kuřecí křídla KFC

Hot wings - kuřecí křídla KFC

Co by člověk pro ty svoje děti neudělal…znáte to, že jo? Takže dneska se vařilo pro ně, mě na tohle moc neužije, já si dám radši klasický řízek.
Receptů na přípravu kuřecích křídel přesně podle " originální " receptury koluje po netu spousta. Já jsem pročetla i několik zahraničních stránek a většinou se v receptech opakovaly nejvíce suroviny, lépe řečeno koření a bylinky, které jsem zkusila i já, a musím říct, že to bylo zdařilé. K tomu skvělý 
coleslaw a byla spokojenost.

1.7.2016 Doba přípravy: 90 min více info
"Dršťková" polévka z růžovek

"Dršťková" polévka z růžovek

Dneska recept přímo z lesa. Tuhle polévku určitě spousta z vás zná, dělává se i z hlívy, z které je taky skvělá. Letos rostou růžovky, jak se říká, jako houby po dešti. No, ono to tak vlastně je. Počasí na houby jako dělané. Jsou jich plné lesy. Jenom pozor, nezaměnit za muchomůrku šedivku (i když ta není jedovatá, ale není prý příliš chutná) nebo jinou jedovatou muchomůrku!

30.6.2016 Doba přípravy: 30 min více info
Jambalaya s bulgurem

Jambalaya s bulgurem

Jambalaya se vařívá hlavně v Louisianě jako kreolské jídlo ovlivněné španělskou a francouzskou kuchyní z masa, klobásy chorizo a mnohdy i s mořskými plody a trojkombinace zeleniny jako je řapíkatý celer, paprika a cibule. Její další součástí je rýže, kterou jsem já tentokrát zkusila zaměnit za bulgur, a drcená někdy i čerstvá rajčata.

25.5.2016 Doba přípravy: 45 min více info
Rychlé kuřecí nudličky se zeleninou ve sladkokyselé omáčce

Rychlé kuřecí nudličky se zeleninou ve sladkokyselé omáčce

Asi už se mi z těch asijských jídel začnou za chvíli zešikmovat oči. Když ta jejich kuchyně je tak rozmanitá a na přípravu rychlá, že já to mám strašně ráda. Dneska opravdu rychlovka, do které přidáte jenom pár už i hotových omáček a je to.

16.5.2016 Doba přípravy: 20 min více info
Kuřecí na curry s kedlubnem a mrkví

Kuřecí na curry s kedlubnem a mrkví

Kombinaci kuřecího masa s kedlubnem a mrkví už mám odzkoušenou. Dneska jsem recept pojala trochu orientálně, přidala jsem madraské curry, římský kmín a ve finále kokosové mléko. Co vám budu vyprávět... pošmákli jsme si.

16.5.2016 Doba přípravy: 30 min více info
Chřestová polévka s pórkem

Chřestová polévka s pórkem

Každý rok se těším na jarní sezónu chřestu. Mám raději zelený, má výraznější chuť než bílý, chutná po mladém hrášku. Tentokrát jsem připravila recept na krémovou polévku, která obsahuje kromě zeleninového vývaru jen 3 hlavní ingredience. A chutná báječně.

21.4.2016 Doba přípravy: 30 min více info
Thajský salát z ředkve a okurky

Thajský salát z ředkve a okurky

Pořád někde čtu v receptech o skvělém thajském salátu Tom Sam, který se připravuje ze zelené papáji a já ne a ne na ni nikde narazit. Myslím, že kromě pražské asijské tržnice SAPA ji nikde jinde neseženete. Možná ještě v Brně. Ale to je mi oboje, jak se říká, prd platné. Tak jsem pátrala dál a našla alternativní recepty buď z nezralého manga nebo z okurky či bílé ředkve. Okurku a ředkev běžně sežene, tak se neochuďte o skvělou chuť tohoto salátu. Já vím, měly by tam být ještě sušené krevety, ale ty nemám a ani mi moc zrovna nejedou. Ale vy si je  tam klidně přidejte.

20.4.2016 Doba přípravy: 15 min více info
Vepřový pörkölt s nokedli

Vepřový pörkölt s nokedli

Tradiční maďarský pörkölt můžete připravit vlastně z každého druhu masa, kuřecího, vepřového, skopového, hovězího a třeba i ze zvěřiny. Je to takový brácha našeho guláše. Nic složitého. Někde do něj přidávají česnek, někde i rajčatový protlak. Já dělala s česnekem a bez protlaku, ovšem nikdy se nezahušťuje. Maso by mělo být obalené směsí (hustou šťávou), ale nesmí se příliš podlévat.
V Maďarsku k němu většinou připravují nočky zvané nokedli. Tak dneska toto duo u  nás doma.

20.4.2016 Doba přípravy: 90 min více info
Thajská smažená rýže s krevetami a pikantní zálivkou

Thajská smažená rýže s krevetami a pikantní zálivkou

Koupila jsem si zase knihu o asijské kuchyni. Mám už jich sice několik, ale inspirace není nikdy dost. Jmenuje se " Dobrého kari není nikdy dost " a recepty v ní jsou od šéfkuchaře Jiřího Štifta. Je plná nejen thajských, indických a vietnamských pokrmů, ale i z jiných koutů Asie.
A protože jsem dneska s obědem spěchala, hned jsem si v ní zalistovala a našla super rychlou smaženou rýži. A za chvilku bylo hotovo.

14.4.2016 Doba přípravy: 20 min více info
Rozhuda (tvarohová pomazánka) s pažitkou a medvědím česnekem

Rozhuda (tvarohová pomazánka) s pažitkou a medvědím česnekem

Když jsem byla malá, neustále jsme měli doma rozhudu. Úplně se slyším, jak říkám: "Ach jo, zas ta rozhůůůůda". A jak si ji teď ráda dám. Určitě ji mnozí z vás taky znají. Svěží chuť tvarohu, štiplavost pažitky, vůně medvědího česneku (ten jsme tam teda dřív nedávali) a čerstvý měkký chlebík…no to si musíte udělat, je to hned.

11.4.2016 Doba přípravy: 10 min více info
Plněná kuřecí prsa zapečená s brambory se smetanou

Plněná kuřecí prsa zapečená s brambory se smetanou

Tak tento recept zařazuji mezi svoje V.I.P. kvůli svojí jednoduchosti i chuti. Opět jídlo z jednoho pekáčku bez zbytečného stání u plotny. Brambory se uvaří spolu s masem, smetanou a sýrem a nakonec vše zapečete pod grilem. Mňam.

11.4.2016 Doba přípravy: 60 min více info
Vejce plněná wasabi krémem

Vejce plněná wasabi krémem

Už jste vyčerpali všechnu inspiraci, jak naložit s vejci natvrdo? Mě dneska napadlo naplnit je žloutkovým krémem, do které jsem přidala milované wasabi. A můžu vám říct, že to fakt chutná skvěle. Tři ingredience a je hotovo. Teda s pažitkou a solí pět, ale stejně ... je to hlavně rychle. Můžete to použít nejen na plnění vajec, ale i jako pomazánku

8.4.2016 Doba přípravy: 15 min více info
Bombardino pohár

Bombardino pohár

Dobře víte, že jsem " Masorád " a na sladké moc nejsem. Ale jednou za čas si taky ráda smlsnu, to zas jo. Lovila jsem v lednici, co bych si tak dala a našla jsem jahody, mascarpone a z Itálie přivezené Bomradino. A vymyslet jednoduchou kombinaci už nebyl takový problém.

23.3.2016 Doba přípravy: 15 min více info
Uzená polévka s kroupami

Uzená polévka s kroupami

K obědu byly šunkofleky neboli po našem flíčky s uzeným a ze zbylého vývaru jsem uvařila tuhle skvělou polévku, která se u nás, a určitě i jinde, vaří už spoustu generací. 

8.3.2016 Doba přípravy: 60 min více info
Grilované pak choi (bok choy) s asijskou zálivkou

Grilované pak choi (bok choy) s asijskou zálivkou

V obchodech je teď všude k dostání druh zelí pak choi nebo v zahraničí zvané také bok choy. Je to druh čínského zelí. Připravila jsem z něj teplý grilovaný salát s pikantní asijskou zálivkou ... jak jinak u mě, že (smích).

3.3.2016 Doba přípravy: 15 min více info
Panenka zapečená v ochucené bramborové kaši

Panenka zapečená v ochucené bramborové kaši

Opět dneska taková moje improvizace, ale myslím, že velmi zdařilá. Kaše shora pěkně opečená a zespodu krásně nasákla šťávu z pečící se panenky. No prostě jedna báseň.

2.3.2016 Doba přípravy: 30 min více info
Cuketové "tacos"

Cuketové "tacos"

Jelikož odjíždíme v neděli na lyže, musíme do té doby dojíst, co skrývá ve svých útrobách lednice a okolí. Ze včerejšího chilli con carne zbylo trochu mletého masa, fazole nikoliv, v šuplíku 2 cukety, nějaká rajčata, zbytek koriandru, otevřená zakysaná smetana, pár koleček naložených jalapeňo... prostě kombinace skvělých chutí. Brouzdala jsem po Pinterestu a našla jsem na jednom zahraničním blogu cuketové placky tacos. Sice jsem to udělala podle sebe, ale inspirace byla jasná.

29.2.2016 Doba přípravy: 60 min více info
Salát "Sójový ďábel"

Salát "Sójový ďábel"

Tak tento salát se stal na nějakou dobu mým favoritem. Sice  nejsem žádný vegetarián a sójové maso v jiné úpravě příliš nemusím, ale tohle mě opravdu nadchlo. Sladkokyselá ostřejší chuť, to já můžu. Recept je velice jednoduchý, jen se musí nechat salát trošku uležet.

25.2.2016 Doba přípravy: 30 min více info
Thajská kuřecí polévka Tom Kha

Thajská kuřecí polévka Tom Kha

Moje náklonnost k asijské kuchyni je vám už z receptů určitě známá, tak se o tom nebudu zase rozepisovat. Tentokrát padla volba na polévku Tom Kha. Kha je thajský výraz pro galangal, oddenek podobný zázvoru. Je trochu jemnější, není tak štiplavý a voní podobně. Taky jsem objevila úžasný mexický koriandr, který vám vydrží v lednici rozhodně déle, než klasické jemné lístky a je o něco aromatičtější. Takže pokud máte rádi chuť koriandru, určitě po něm sáhněte, až na něj narazíte. Na fotkách jsou to ty dlouhé zelené listy. A jdeme na jednoduchý recept skvělé polévky vonící kokosem.

15.2.2016 Doba přípravy: 30 min více info
Zeleninová omáčka na paprice

Zeleninová omáčka na paprice

Je to kuře na paprice nebo není? No tak trochu. Omáčka je plná zeleniny, jen rozmixovaná, jinak nezahušťovaná, takže vlastně zdravá. Zkuste, je moc dobrá a to jak ke kuřecímu, krůtímu tak i třeba k vepřové pleci. Inspirovala jsem se ve starém vydání časopisu Nejlepší recepty od Katky.

10.2.2016 Doba přípravy: 60 min více info
Bún chả - grilovaný vietnamský bůček

Bún chả - grilovaný vietnamský bůček

Máte rádi vietnamskou kuchyni? Já teda jo, hlavně ty jejich bylinky jsou něco úžasného. Naštěstí pro ně nemusím už do Prahy, ale našla jsem báječnou vietnamskou večerku, kde mají denně čerstvé bylinky a hlavně všechny potřebné ingredience pro vaření jejich a i jiné asijské kuchyně. Tentokrát přišla řada na voňavý grilovaný bůček s nudlemi bún , salátem a pikantní zálivkou Nước chấm. Zkuste doma taky, není to nic složitého.

9.2.2016 Doba přípravy: více jak 90 min více info
Bramborové placky, lokše

Bramborové placky, lokše

Jakmile TOHLE přede mě někdo položí, tak jsem v sedmém nebi. To se prostě neudržím a soukám do sebe jednu za druhou, kalorie nekalorie. Hlavně, že se s tím nemusím péct. Dneska mi je přinesla manželova maminka neboli tchýňka a udělala mi neskutečnou radost. Hlavně, že jsem byla ráno cvičit a teď se takhle prachsprostě narvu (smích).

27.1.2016 Doba přípravy: 20 min více info
Křupavé kousky kuřete a květáku v pikantní omáčce

Křupavé kousky kuřete a květáku v pikantní omáčce

Nedávno jsem shlédla video s jednoduchým, ovšem chutně vyhlížejícím květákem v pikantní omáčce. Hned jsem věděla, že tohle mi bude chutnat. Já a pikantní asijské chutě jdou ruku v ruce. Květáku bylo doma málo a tak jsem přidala ještě kousky kuřecích prsou. Samozřejmě můžete připravit jen z květáku nebo jen z kuřecích prsou. Určitě zkuste, je to moooc dobré a rychlé jídlo. Podávat můžete s rýží nebo jen se zeleninovým salátem. Já to zobala jen tak a bohatě mi to stačilo.

20.1.2016 Doba přípravy: 30 min více info
Kuře na zimní zelenině

Kuře na zimní zelenině

Jak se z toho deprimujícího celodenního zimního šera nezbláznit? No přece uvařit si něco dobrého a krásně barvami hýřícího. A ještě k tomu zdravého. Zimní zelenina je v plné síle a plná živin a vitamínů, tak proč si jí nedopřát pořádnou porci. A maso jako bonus.

15.1.2016 Doba přípravy: 60 min více info
Italská polévka z pečených paprik a rajčat

Italská polévka z pečených paprik a rajčat

Včera a dnes se připravovala na mém kurzu Italské kuchyně tato polévka z pečených paprik a rajčat. Abych vás o ni neochudila, donesla jsem vzorek i domů, abych vám ji mohla nafotit a přidat recept. Tak tady je.

15.1.2016 Doba přípravy: 30 min více info
Míchaná vejce s avokádem na kukuřičné tortille

Míchaná vejce s avokádem na kukuřičné tortille

Snídáte? A rádi nebo z donucení? Já teda zrovna moc ne, vím, že je to špatně, ale prostě to tak mám. Nejdřív kafe a tak za hodinu něco k snědku. Ale míchanými vajíčky nepohrdnu nikdy. A v kombinaci s avokádem je to lahůdka a dělám i něco pro své zdraví. Není to žádný recept, spíš takový tip na dobrou snídani.

13.1.2016 Doba přípravy: 10 min více info
Köttbullar - švédské masové kuličky

Köttbullar - švédské masové kuličky

Švédské masové kuličky se smetanovou omáčkou už určitě každý ochutnal v IKEA. A jestli ne, není nic jednoduššího, než si je připravit doma, v klidu a bez čekání ve frontě. Na internetu je strašná spousta variant tohoto receptu, pečlivě jsem jich několik prošla a předkládám vám tento, s trochou švédské chuti v podobě ančoviček ...

15.12.2015 Doba přípravy: 45 min více info
Salát z pečených brambor s bylinkami

Salát z pečených brambor s bylinkami

V naší rodině jsou brambory velice oblíbenou přílohou. Proto taky pořád vymýšlím nějaké chutné alternativy, jakou je třeba tento jednoduchý salát z pečených brambor. Je lehký a svěží.

7.12.2015 Doba přípravy: 30 min více info
Brambory v majoránkové omáčce

Brambory v majoránkové omáčce

Oprášila jsem starý osvědčený recept na brambory. Určitě vás nadchnou tak jako nás. Jednoduché na přípravu, krásně voňavé a můžete je použít jako přílohu nebo jednoduché vegetariánské jídlo. Já teda k masu. Pokud budete mít majoránku čerstvou, bude to ještě lepší. Další variantou těchto brambor je místo majoránky použít libeček, je to taky super.

4.12.2015 Doba přípravy: 30 min více info
Caesar salát (s krevetami)

Caesar salát (s krevetami)

Caesar salát je nejčastějším salátem ve většině restaurací. Ovšem ne všude chutná a vypadá stejně, přestože receptura je jen jedna. Hlavně Češi si zase upravili recept k obrazu svému.

26.11.2015 Doba přípravy: 20 min více info
Obrácený koláč s červenou řepou

Obrácený koláč s červenou řepou

Koupila jsem si v Globusu listové těsto s cereáliemi a chtěla jsem ho vyzkoušet. Štrúdl moc nejíme, ale slané koláče jdou u nás na dračku, hlavně teda u mě. Měla jsem na záhoně ještě několik posledních řepiček a tak jsem upekla obrácený koláč sester Tatinových, ale s řepou. Je boží. K řepě se určitě hodí kozí sýr, ovšem já nejsem milovníkem jeho chuti ani vůně, proto jsem dala přednost gorgonzole. Ale vy ho tam určitě dejte, pokud ho máte rádi.

24.11.2015 Doba přípravy: 45 min více info
Vietnamský salát Bún bò Nam Bộ

Vietnamský salát Bún bò Nam Bộ

Vietnamská kuchyně je u nás na vzestupu. Spousta lidí už si oblíbila jejich národní pokrmy, které se vyznačují co nejčerstvějšími surovinami, krátkou tepelnou úpravou a samozřejmě jídla v tomto podání jsou zdravá.
I já už jsem vyzkoušela pár jejich originálních pokrmů a jak jsem zjistila, příprava není až tak složitá. Spíš se u nás těžko shání čertsvé bylinky, jako jsou vietnamský koriandr, bazalka nebo perila. K nám do Plzně čerstvé bylinky vozí ze SAPA jen jednou týdně, doufám, že poptávka po nich to trošku zvedne . A teď už k receptu na tento skvělý nudlový salát doplněný čerstvou zeleninou, spoustou voňavých bylinek,  hovězím masem a přelitý výbornou zálivkou.
PS: Teď koukám na fotky a jak jsem chtěla, aby byly vidět všechny suroviny, tak jsem tam zasypala nudle. Ale jsou tam , fakt, teda byly.

24.11.2015 Doba přípravy: 60 min více info
Celerová polévka se slaninovými chipsy

Celerová polévka se slaninovými chipsy

Polévka je grunt, jak říkávala moje babička a u nás to platí taky, o to více v zimním období, kdy se jí nejen k obědu, ale i k večeři.  Už jsem mnohokrát psala o manželově lásce k polévkám, tak se tu nebudu dlouze rozepisovat. Tentokrát je na řadě jednoduchá, hustá celerová polévka plná brambor, špenátu a křupavých slaninových chipsů.

20.11.2015 Doba přípravy: 30 min více info
Thajské jarní závitky

Thajské jarní závitky

Když jsem byla na kurzu thajské kuchyně, tak jsme mimo jiné připravovali i jarní závitky. Ty se dělají po celé Asii, buď jsou nesmažené nepečené a říká se jim tzv. letní závitky anebo se smaží či nasucho pečou. My jsme dělali jak tepelně neupravené, tak jsme je nasucho opekli na pánvi. Obě varianty jsou narozdíl od smažených i dietní. Ukáži vám i postup při balení, není to nic složitého.

10.11.2015 Doba přípravy: 30 min více info
Řecká musaka

Řecká musaka

Miluju Řecko i s jeho úžasnou kuchyní. Vždycky, když tam přijedeme na dovolenou, vyhledávám tradiční jídla jako je pastitio,  gyros a musaku. Tyhle tři věci si musím pokaždé dát, hlavně mimo hotel. Ve vesnických domácích kuchyních to prostě chutná jinak . A já na musaku dneska dostala hroznou chuť a tak se nedalo nic dělat. Musela být co nejrychleji v troubě...

4.11.2015 Doba přípravy: 90 min více info
Japchae - korejské nudle se zeleninou, houbami a krůtím masem

Japchae - korejské nudle se zeleninou, houbami a krůtím masem

Japchae, jap chae, jabchae, chapchae, chap chae ... takto všemožně se nazývají korejské nudle z batátového škrobu s restovanou zeleninou a houbami, někdy i s masem,nejčastěji z hovězího ořechu. Já jsem použila na tenké nudličky nakrájená krůtí prsa. Nudle se prodávají ve vysušeném stavu , je nutné je povařit a následně promíchat s připravenými ingrediencemi. Samy o sobě jsou nudle takřka bez chuti, takže snesou jakékoliv dochucení. Mají jinou konzistenci nežli nudle rýžové, jsou pevnější a více kluzké a nenabudou na objemu tolik, jako jiné nudle či těstoviny.
Inspirovala jsem se několika zahraničními weby a časopisem F.O.O.D.

21.10.2015 Doba přípravy: 45 min více info
Rychlé jablečné řezy (hrk - hrk)

Rychlé jablečné řezy (hrk - hrk)

Hledala jsem včera na netu nějaké rychlé řezy s jednoduchým krémem a využitím jablek. Na několika webech jsem narazila na tento, na tzv. Jablečné hrk- hrk řezy, což jsou v podstatě řezy s třepacím krémem. Takže pokud bych měla uvést zdroj receptu, fakt nevím, který je ten původní. Mám ráda jednoduché, nepříliš pracné moučníky, tak jsem mu dala šanci. A dobře jsem udělala. Zkuste řezy taky, budete je mít hrk- hrk, raz dva.

9.10.2015 Doba přípravy: 60 min více info
Salát z pečené červené řepy a cibule

Salát z pečené červené řepy a cibule

vegetariánský recept

Já mám letos tolik řepy, že už nevím, co s ní. Zavařeno mám 5kg, což bylo 5 bulev ... jojo, i takové velké letos mám. Rozdala už jsem jí taky dost a dneska došlo opět na řepu pečenou, tentokrát s cibulí.

1.10.2015 Doba přípravy: 60 min více info
Phở bò tái ( Pho bo tai )

Phở bò tái ( Pho bo tai )

Určitě už jste minimálně slyšeli o vynikající voňavé polévce z vietnamské kuchyně, která si získává stále více příznivců, někteří jsou na ní prý dokonce závislí. Už jste ji i ochutnali? Já ano, u nás v Plzni je skvělé vietnamské bistro, kde si můžete dopřát spoustu originálních vietnamských pokrmů. A to bych nebyla já, abych to samozřejmě nevyzkoušela uvařit doma. Phở bò tái je jeden z druhů této polévky, který se podává s velmi najemno nakrájenými plátky syrového hovězího masa, většinou falešné svíčkové, které se po zalití vroucím vývarem v polévce krásně " uvaří " a je šťavnaté.  Další variantou je polévka s již vařeným hovězím masem phở bò chín a nebo slepičí s masem vařeným Phở gà. Všechny jsou skvělé, syté, voňavé a úplně nejlepší na chladné dny a večery. Takže určitě si předvařte velký kotel vývaru, který můžete zamrazit a pak si polévku dopřát kdykoliv ...

30.9.2015 Doba přípravy: více jak 90 min více info
Hříbková omáčka se sušenými rajčaty na těstoviny

Hříbková omáčka se sušenými rajčaty na těstoviny

Včera jsem byla v lese. Už mám od srpna takový houbařský absťák, že už jsem to nemohla vydržet. A co myslíte, jak to dopadlo ... Hned, jakmile jsem vlezla do lesa, na první cestě hříbek. Krásný, zdravý hříbek. Tak jsem se začala těšit na bohatý úlovek a vidina plného košíku mne hnala dál. Prolezla jsem celý les a zůstalo u jednoho, prvního, hříbku. Sucho a sucho, vůbec nic u nás neroste. Nevím, jestli se letos ještě dočkám. A protože byl jenom jeden a pochybuju, že budou další, vychutnala jsem si ho v jemné omáčce.

30.9.2015 Doba přípravy: 20 min více info
Podzimní kuře s jablky a šalvějí

Podzimní kuře s jablky a šalvějí

Tak jsem se dnes jala vyzkoušet moji novou remosku, která už mi tady od Vánoc leží ve skříni. Manželova mami, teda tchýně (hrozné slovo :-D) a její mami, teda prababička mých kluků jsou s ní maximálně spokojené a pořád mi ji vychvalují do nebe. A tak jsem šla vyzkoušet upéct kuře, protože na tom se rozhodně nedá nic zkazit. Na pečení buchet v remosce si ještě asi u mě počkáte. Ale kdo ví. Kuře dopadlo skvěle a už i já budu remosku vychvalovat ...

24.9.2015 Doba přípravy: 60 min více info
Marinovaný kapr pečený na bramborech

Marinovaný kapr pečený na bramborech

Dnes byla u nás po dlouhé době ryba. Měla jsem v mrazáku ještě 2 filety kapra a dva kousky candáta. Zvolila jsem jednoduchou úpravu ryb v marinádě a položila jsem je do pekáčku rovnou na plátky brambor. Šťáva tak bude stékat pěkně na brambory, které budou skvěle chutnat.

15.9.2015 Doba přípravy: více jak 90 min více info
Bazalkové pesto stále zelené

Bazalkové pesto stále zelené

Už jste se určitě setkali s tím, že jakmile rozmixujete nebo v hmoždíři utřete bylinky, ztratí skoro okamžitě barvu a pesto je pak nevzhledné.  Vyčetla jsem na blogu Kuchařka pro dceru postup, kterým docílíte toho, že bylinková pesta zůstanou krásně svěže zelená. Je na to až neuvěřitelně jednoduchý trik.

14.9.2015 Doba přípravy: 15 min více info
Základní italské sugo (sugo di pomodoro al basilico)

Základní italské sugo (sugo di pomodoro al basilico)

Letos už fakt nevím, co mám s tou nadúrodou rajčat dělat. Jak bylo léto celé krásně slunečné, mají skvělou chuť, barvu i vůni. Rajčata se mi snad nikdy nepřejí. Leča už mám plný regál ve sklepě, kečupu taky, pár sklenic pečených ve vlastní šťávě, tak padla volba na italské sugo, které můžete používat na pizzu nebo do těstovin. Klidně ho zasterilujte a pak už budete bez práce. Je to sice trochu časově náročnější, než koupit sklenici hotového, ale znáte to, domácí je domácí a hlavně víte, co jíte a co tam dáváte.

7.9.2015 Doba přípravy: 60 min více info
Krkovice na medu a hořčici

Krkovice na medu a hořčici

Nejlepší kus masa z vepříka. Souhlasíte se mnou? Krkovice je šťavnatá, nikdy není suchá a tvrdá jako třeba maso z kýty. Upravovat jde všemi možnými způsoby a vždy si na ní pochutnám. A tentokrát jsem ji pekla se směsí hořčice, medu a spousty bylinek. Můžete ji podlít třeba černým pivem jako já nebo kdo nemá rád vaření s pivem, podlije jen vodou nebo vývarem.

7.9.2015 Doba přípravy: 60 min více info
Domácí tvarohovo-smetanová zmrzlina s broskvemi

Domácí tvarohovo-smetanová zmrzlina s broskvemi

V létě je nejlepším osvěžením zmrzlina, teda kromě piva :-D Domácí zmrzlinu si může udělat doma každý, z jakéhokoliv ovoce a bez zmrzlinovače. Je to fakt jednoduché, prostě se rozmixuje pár přísad a zmrazí. Jak na to vám napíši v receptu.

28.8.2015 Doba přípravy: 15 min více info
Krevety na másle se studeným dipem

Krevety na másle se studeným dipem

Krevety jsou moje zamilované mořské potvůrky. Nejlepší jsou jednoduše upravené a jen tak přikusovat bagetku namáčenou ve vypečeném sosíku. Tentokrát jsem k nim připravila ještě majonézový dip.

20.8.2015 Doba přípravy: 20 min více info
Rybíz jako brusinky s rumem

Rybíz jako brusinky s rumem

Tuto zavařeninu používám i pod maso, hlavně zvěřinu a do guláše. Skvěle pokrm dochutí.

3.8.2015 Doba přípravy: 20 min více info
Marmeláda z černého rybízu zastudena

Marmeláda z černého rybízu zastudena

Tuto marmeládu z černého rybízu dělávala už babička a vždycky byla skvělá. Nic se nevaří, všechny vitamíny zůstanou a nekazí se. Cukr obstará konzervaci dokonale. Můžete ji vyzkoušet i z ostružin, ta je taky luxusní.

27.7.2015 Doba přípravy: 15 min více info
Zapečená cuketa s brambory, slaninou a smetanou

Zapečená cuketa s brambory, slaninou a smetanou

Cuketa je pro někoho nudnou zeleninou. Pro mě teda ne, já ji mám strašně ráda, ať už mlaďoučkou do salátu nebo zapečenou, různé omáčky z ní a nebo kynutý cukeťák s uzeným. Hmmmm, dobroty! Hlavně mi k ní pasuje česnek a pak různé bylinky. Tentokrát, protože je v kombinaci s brambory, jsem zvolila tymián.

27.7.2015 Doba přípravy: 45 min více info
Likér z višní a černého rybízu (griotka)

Likér z višní a černého rybízu (griotka)

Domácí griotku jsme dělávali vždy jen z višní. Byla skvělá. Jenže višní všude ubývalo, dneska natrhám tak misku a někdy ani ne plnou. Tak jsme vyzkoušeli před dvěma lety přidat černý rybíz a likér je opravdu luxusní. A hlavně, pak to nacucané ovoce, to je síla.

21.7.2015 Doba přípravy: více jak 90 min více info
Rybízový koláč se sněhem

Rybízový koláč se sněhem

Tento recept je od mojí maminky a ta ho má zase od nějaké své kamarádky či sousedky. Dřív se recepty předávaly napsané na papírku, dnes už je od toho internet. Koláč je výborný, není přeslazený a je po rybízu pikantně nakyslý. Zkuste.

16.7.2015 Doba přípravy: 60 min více info
Candát na másle s pažitkovou omáčkou

Candát na másle s pažitkovou omáčkou

Byli jsme o víkendu s klukama a partou přátel rybařit, tak jsem přivezla domů nějaké vzorky. Dnes na jídelníčku tedy candát. Naše snad nelepší česká ryba, v obchodě za něj zaplatíte až 360,-Kč za kilo, hrůza ... Rybu je dobré ostrým nožem vyfiletovat, pak nebudete mít problém s žádnou kostí, všechny zůstanou u páteře. Dravce je nejlepší připravovat co nejjednodušeji, protože mají opravdu skvělé maso.

14.7.2015 Doba přípravy: 30 min více info
Naložené špekáčky v marinádě

Naložené špekáčky v marinádě

Vyznavači echt zdravé výživy dnes tento příspěvek nebudou číst a přejdou ho bez mrknutí oka. Ale jednou za rok si může člověk dát i něco echt nezdravého, ale dobrého nebo ne?
Pokud vám zbydou po grilování někdy buřtíky a už nemáte chuť ani na buřtguláš, zkuste tyto naložené špekáčky, které se zalijí horkou marinádou a v podstatě po vychladnutí si můžete pochutnávat.

9.7.2015 Doba přípravy: 20 min více info
Květákové placičky tandoori s kuřecím masem

Květákové placičky tandoori s kuřecím masem

To mi takhle zbylo z předchozího vaření jedno kuřecí prso a půlka květáku a to bych nebyla já, abych si nevymyslela zase nějaký recept. Placičky všeho druhu jsou u nás v kurzu, takže jsem připravila tentokrát z masa a květáku s chutí curry a tandoori masala.

29.6.2015 Doba přípravy: 45 min více info
Máslové tartaletky s jahodovo-limetkovým krémem

Máslové tartaletky s jahodovo-limetkovým krémem

To jsem takhle nedávno narazila na blogerskou výzvu Lidl Food Challenge a už jsem vymýšlela, co bych mohla připravit a co s čím zkombinovat. Úkolem bylo připravit osobitý recept s použitím 3 hlavních surovin, a těmi jsou vyobrazené sušenky, čokoláda na vaření a sezonní ovoce. Takže v současné době mi padly do oka jak jinak než jahody. Nakoupila jsem v Lidlu rovnou i zbytek surovin, kromě jahod, ty jsou vlastnoručně natrhané na zahradě a už jsem to měla vymyšlené, než jsem dojela domů. Není to nic světoborného, ale moc dobrého a žádná velká věda. 

29.6.2015 Doba přípravy: 30 min více info
Rajčatový salát s hermelínem a vejcem

Rajčatový salát s hermelínem a vejcem

Klasický rajčatový salát jen s cibulí a majonézou dělám v létě, kdy mám spoustu chutných rajčat ze zahrady, poměrně často. Vychlazený nemá chybu. Dnes jsem do něj přidala ještě pár ingrediencí, které ho povýšily ještě výš.

17.6.2015 Doba přípravy: 10 min více info
Znojemská omáčka s hovězím

Znojemská omáčka s hovězím

Znojemskou omáčku určitě všichni znáte, tak tady nebudu zbytečně dlouze rozepisovat, jak chutná. Dávám ji sem spíš pro začínající kuchaře, aby věděli, jak na to.

16.6.2015 Doba přípravy: více jak 90 min více info
Žabí stehýnka v marinádě (Kodok Kaki Goren)

Žabí stehýnka v marinádě (Kodok Kaki Goren)

Já vím, někdo si řekne: "To bych do pusy nikdy nedal "nebo" Chudáci žabičky...", ale věřte, že i žáby se chovají na farmách stejně jako jiná zvířata na maso. V USA se chová obrovský skokan volský, jehož stehno je až 25 cm dlouhé a tak než byl v přírodě zcela vybit ziskuchtivými lovci, začal se pěstovat ve velkém na farmách. Ono už takové stehno nejspíš stojí za to… A jak že to vlastně chutná? Žabí maso je velmi jemné, připomíná mi trochu králičí s jemným nádechem rybiny, ale ta tam opravdu není moc znát. 
Tento recept je od uživatele Badak z Topreceptů. Je to výborné, chuť Asie, ale kdo budete chtít ochutnat pouze pravou chuť masa, zkuste třeba i tento jemnější recept na žabí stehýnka po francouzsku. A nebo se, smaží v trojobalu jako řízek, taky lahoda.

10.6.2015 Doba přípravy: více jak 90 min více info
Kuřecí prsa s medovým citronem

Kuřecí prsa s medovým citronem

Dneska jsem od rána přemýšlela, co bych tak mohla uvařit, abych nemusela chodit pro nic do obchodu. Mrkla jsem do lednice, kde jsem měla kuřecí prsa a schwarzwaldskou šunku, na zahradu, kde kvete nádherně šalvěj a bují dobromysl neboli oregano a citronů mám vždycky plno, protože piju pořád vodu s vymačkaným citronem. A ještě si říkám, že bych mohla zkusit ten svůj med ze smrkových výhonků  použít na něco jiného než na kašel. Takže dnešní oběd byl taková momentální inspirace co dům dal, i když já se většinou řídím tím, co dům dává. Nebaví mě běhání po obchodech  a shánění konkrétní nenahraditelné suroviny...

9.6.2015 Doba přípravy: 60 min více info
Mátový "Mojito" sirup

Mátový "Mojito" sirup

Máta je skvělá bylina. Nádherně voní, působí dobře na trávení a roste na zahradě jako zběsilá. Takže pokud vám taky bujně roste a máte rádi její chuť a vůni, zkuste tento sirup. V zimě do čaje a v létě do osvěžujících nápojů včetně Mojita nebo Virgin Mojita a nemusíte ve skleničce mučit listy máty s cukrem a limetkou. Je to jednoduché a bez vaření, takže se v sirupu všechno zdravé zachová. Já jsem dělala rovnou z trojité dávky, ale recept je uveden na jeden litr.

8.6.2015 Doba přípravy: více jak 90 min více info
Med ze smrkových výhonků

Med ze smrkových výhonků

Ještě dokud se mohou sbírat mladé smrkové výhonky, udělejte si z nich zdravý med.
Jíme jednu až několik čajových lžiček denně. Smrkový med usnadňuje vykašlávání při silném kašli, kataru hltanu, bronchitidě a chřipce, posiluje imunitu a pomáhá při rekonvalescenci. Obzvlášť vhodný je pro děti.
Med má krásně načervenalou barvu a krásně voní.

8.6.2015 Doba přípravy: více jak 90 min více info
Jednoduché bramborové curry s kuřecím masem

Jednoduché bramborové curry s kuřecím masem

Tahle jídla miluju, rychlé, syté, levné a vonící Dálným východem. Pěkně všechno do jednoho kotlíku, maso, zeleninu, koření a pak už jen chodím po kuchyni a nasávám ty vůně. Pokud je někdo větší jedlík, uvařte si k tomu rýži nebo kupte (upečte) indický naan, mně to stačí samotné, brambor je tam dost. Recept je malinko upravený z knihy Moje rodinná kuchařka od Kerryann Dunlop. 

8.6.2015 Doba přípravy: 30 min více info
Polský Chlodnik

Polský Chlodnik

Tak tuhle záležitost, musíte rozhodně vyzkoušet. Skvělé na osvěžující letní lehkou večeři nebo svačinku.  Červená řepa, salátová okurka, ředkvičky, kopr ... luxusní kombinace. Poláci ví, co je dobré.  A já už taky. Některé recepty uvádějí variantu pouze s řapíky listů řepy, některé kombinaci bulvy a řapíků , tak jsem zkusila taky, včetně celých mladých listů a je to opravdu lahoda.

8.6.2015 Doba přípravy: 60 min více info
Bezinková šťáva (sirup)

Bezinková šťáva (sirup)

Taky se tak těšíte každý rok na bezinkovou šťávu? Já strašně. Tu prostě miluju. A když ji miluješ ... není co řešit, že jo. Takže rychle pro bezinky a jde se dělat aspoň z 5ti dávek. Žádné vaření, jenom se musí počkat do druhého dne, aby se všechny chutě vylouhovaly a pak už jen přidat cukr. 

8.6.2015 Doba přípravy: více jak 90 min více info
Sirup ze smrkových výhonků

Sirup ze smrkových výhonků

Už jste si z lesa přinesli taky plný košík nových smrkových výhonků? Jak jsou nádherně mlaďoučké, měkkoučké, heboučké ... a hlavně nabité zdravím. Trhejte je spíš na mladých smrčcích a určitě neotrhejte ze stromku všechny výhonky, ať může dál spokojeně růst. Vyzkoušejte tenhle zdravý sirup, je to jednoduché, jen se holt musí až 3 týdny čekat.

1.6.2015 Doba přípravy: více jak 90 min více info
Sýrové placičky s hořčicí

Sýrové placičky s hořčicí

Tohle jídlo je taková vděčná rychlovka. Stačí vám na ni pár surovin a nasytíte celou rodinu. Určitě nezapomeňte na čerstvé bylinky, ty tomu dodají spoustu chuti. Můžete péct na pánvi nebo jako já v lívanečníku. My máme placičky rádi ještě potřené hořčicí a posypané cibulí.

29.5.2015 Doba přípravy: 20 min více info
Chřestový koláč

Chřestový koláč

Chřest mám strašně moc ráda. Bílý i zelený, zelený ještě o trošku víc. Chutná jako slaďoučký hrášek. Právě je jeho sezona, na zahradě už mi taky pár stvolů raší. Nemáte ho vlastně taky? Já ho objevila pod jedním keřem, kde byla původní zahrada.

29.5.2015 Doba přípravy: 45 min více info
Rebarborová omáčka ke grilovanému hermelínu nebo masu

Rebarborová omáčka ke grilovanému hermelínu nebo masu

Pokud už jste se přejedli rebarborových koláčů, crumblů nebo udělali marmeládu a hledáte něco netradičního, jiného ... jste tady správně. Co takhle pikantně nakyslá omáčka ke grilovanému hermelínu nebo masíčku? Kdo má k hermelínu rád brusinky, určitě si pochutná.  Recept jsem si upravila podle jednoho z Topreceptů uživatelky Maris. Maruško díky!

27.5.2015 Doba přípravy: 30 min více info
Rebarborový voňavý crumble

Rebarborový voňavý crumble

Sezona rebarbory je v plném proudu a všude se pečou rebarborové koláče. Každý má nějaký dobrý, osvědčený recept. Já ho dělám většinou z tohoto jogurtového těsta. Ale nezapomeňte, že rebarbora se má sklízet jenom do Svatého Jana, pak už má prý hodně kyseliny šťavelové.

27.5.2015 Doba přípravy: 30 min více info
Krkovice ve sladkokyselé šťávě

Krkovice ve sladkokyselé šťávě

Máte rádi krkovici? Já z vepřového snad nejvíc. Hlavně na grilování. Tentokrát jsem připravila krkovici se sladkokyselou omáčkou nebo spíš takovým sosíkem. Moc nám chutnalo, snad bude i vám, pokud vyzkoušíte.

25.5.2015 Doba přípravy: 60 min více info
Libečkové " maggi " - polévkové ochucovadlo

Libečkové " maggi " - polévkové ochucovadlo

Libeček mám strašně ráda, je to moje nejoblíbenější bylinka do polévek, hlavně vývarů. Na zimu si dělám vždy do mrazáku zásoby posekaných bylinek do polévek, libeček, petrželku a pažitku. Nakrájím nadrobno, dám do plastových dobře uzavíratelných krabiček a celou zimu mám bylinky jako čerstvé. A co s těmi zbylými silnějšími stvoly? Zkuste toto domácí ochucovadlo, z koncentrované libečkové šťávy. Recept je z Dadalovy kuchařky.

22.5.2015 Doba přípravy: 15 min více info
Těstoviny se špenátovou omáčkou (pastou)

Těstoviny se špenátovou omáčkou (pastou)

Jelikož jsem obdržela od společnosti Bohemia olej k otestování 4 jejich skvělé oleje, vybrala jsem si pro dnešní recept ten, který mi k němu chuťově nejvíc pasoval. A to olej z vlašských ořechů. A proč právě ten? No protože v receptu jsem použila piniové oříšky nebo semínka, jak se jim někdy říká. Vlatně to ani oříšky nejsou, jsou to semena ze šišek piniových borovic. Více se o společnosti, jejich produktech za studena lisovaných olejů dozvíte na jejich stránkách .

22.5.2015 Doba přípravy: 20 min více info
Chilli con zeleninka

Chilli con zeleninka

Recept je z knihy Moje rodinná kuchařka od žákyně a přítelkyně Jamieho Olivera. Na kuchařku jsem napsala svůj pohled zde. Jsou tam opravdu skvělé recepty z dostupných surovin pro všechny.

20.5.2015 Doba přípravy: 45 min více info
Tvarohový dort Míša s jahodami

Tvarohový dort Míša s jahodami

Předem vás musím upozornit, že nejsem žádná zručná cukrářka. Ani se u nás moc zákusky nejí, spíš jenom k nějakým oslavám. Takže to nemám celkově tak nějak vychytané. Ještě ke všemu jsem vzala starší dortovou formu, u které mi špatně funguje zavírání, ale je menší a protože jsem použila právě tu, nešla mi otevřít a popraskala mi čokoláda. No, co nadělám, stejně se dortík  sní, je výborný. Vy budete určitě šikovnější než já.

7.5.2015 Doba přípravy: 45 min více info
Mléčná majonéza

Mléčná majonéza

Jednou jsem zapomněla koupit na bramborový salát majonézu a pak jsem si vzpomněla, že si ji vlastně mohu jednoduše připravit doma, protože je jenom ze 3 hlavních surovin a ty mám doma vždycky. Od té doby ji kupovat nemusím a je vždycky čerstvá. Udělám si jí takové množství, aby se spotřebovala, jinak vydrží v lednici tak 3 dny. Pokud ji necháte v lednici, dost ztuhne, znovu ji projeďte mixérem a bude jako dřív. Můžete z ní samozřejmě udělat i tatarku.

6.5.2015 Doba přípravy: 15 min více info
Naložená grilovaná (pečená) zelenina

Naložená grilovaná (pečená) zelenina

Tuto naloženou zeleninu musíte rozhodně vyzkoušet. Inspirovala jsem se už loni jedním řeckým receptem na naložený lilek, který jsem teda realizovala, ale nějak ani nenafotila, už vlastně nevím ani proč. Napravuji dnes. Přidala jsem k lilku i jinou zeleninu a je to fakt dobrota. Pokud budete někdy grilovat,schválně přidejte hodně zeleniny, a když se třeba nesní, proveďte s ní toto. Nebo prostě opečte zeleninu na pánvi či v troubě a efekt bude stejný. Ovšem sami víte, že pokrmy z grilu mají o dost lepší chuť. Recept je to jednoduchý, ale o to víc vás překvapí výsledek.

6.5.2015 Doba přípravy: 20 min více info
Hovězí loupaná plec na houbách

Hovězí loupaná plec na houbách

Dostal se mi do ruky kus parádní prorostlé flákoty, hovězí loupané plece, jako dělané, pro pomalé dušení. A za dvě stovky kilo ... no , nekup to. Trochu vám přiblížím jménem jednoho kuchaře, o jaký kus masa se jedná.
Cit.:  Hovězí loupaná plec je přední hovězí maso, které se díky svým vlastnostem může chovat i jako maso ze zadní části zvířete. Jde o paradox, na rozdíl od jiných částí předního masa je loupaná plec velmi šťavnatá a takřka se nedá vysušit. 

5.5.2015 Doba přípravy: více jak 90 min více info
Vajíčková pomazánka s ředkvičkami

Vajíčková pomazánka s ředkvičkami

vegetariánský recept

Ředkviček mám plný skleník a i venku už se kebulatí. Jejich lehce štiplavá chuť lahodí jak nám, tak i slimákům, potvory jedny. Tak jsem dnes připravila tuhle jednoduchou pomazánku, než budou všechny okousané.

5.5.2015 Doba přípravy: 15 min více info
Šneci jalapeňo z listového těsta

Šneci jalapeňo z listového těsta

Toto je velmi jednoduché a rychlé pohoštění. Určitě všichni znáte třeba se slaninou nebo šunkou a sýrem. A protože já jsem koza mlsná a ke všemu mám ráda pikantní věci, upekla jsem tentokrát na návštěvu trochu pálivější. Použila jsem dva druhy sýru a naložené papričky jalapeňo.

5.5.2015 Doba přípravy: 30 min více info
Ratatouille

Ratatouille

Začíná být venku krásně slunečno a teplíčko a to je pro mě balzám na duši. A taky se mi vždycky s přicházejícím létem mění chutě. Více zeleniny, jednoduše připravovaná masa, ryby, grilování ... Prostě ušetřit si čas trávený v kuchyni a být raději venku na zahradě a okukovat, co kde kvete, roste a plodí.

5.5.2015 Doba přípravy: 30 min více info
Hravá svačinka nejen pro dospělé

Hravá svačinka nejen pro dospělé

Kdo si hraje nezlobí, není tomu tak? Nebojme se servírovat jednoduché věci vtipně, lákavě a barevně. Není v tom žádná věda, naopak.

27.4.2015 Doba přípravy: 10 min více info
Kančí medailonky s liškami

Kančí medailonky s liškami

Zvěřina je velmi chutné, dietní a zdravé maso. Mám hodného souseda, který na mě vždycky myslí, když se trefí. Dnes jsem připravovala maso ze hřbetu  mladého kance, maso je krásně měkké a není cítit tolik zvěinou jako starší kusy. Takže pokud budete mít možnost, volte radějí mladší zvíře. Lišky jsem měla z loňska ještě v mrazáku a tak jsem je použila do dnešní omáčky. Ale na lišky při mražení pozor!

21.4.2015 Doba přípravy: 20 min více info
Zapečené žampiony s nivou

Zapečené žampiony s nivou

Normálně žampionové hlavičky plním a zapékám. Ale dnes se mi nechtělo, venku bylo krásně, potřebovala jsem osázet skleník, a tak jsem si ulehčila práci. Směs, kterou bych jindy napěchovala do kloboučků, jsem nasypala na rozkrájené hlavičky a zapekla s nivou a trochou smetany. No, lahůdka. Žampiony byly krásně šťavnaté a vznikl vynikající sosík. K tomu jsem si dala bagetku a úplně mi to stačilo.

20.4.2015 Doba přípravy: 30 min více info
Cuketové matjesy

Cuketové matjesy

První vypěstované cukety jdou každoročně na tuhle lahůdku. Věřte nebo ne, ale chutnají opravdu jako rybí matjesy.

14.4.2015 Doba přípravy: 15 min více info
Zapečené kotlety se smetanou a hořčicí

Zapečené kotlety se smetanou a hořčicí

Dnes jsem vytáhla vepřové kotlety a přemýšlela u kafe, co s nimi. Vzpomněla jsem si na kotlety, co dělává tchýně, tzv. Kotlety á la Ludmila (nevím, odkud převzala ten název), zapečené se šlehačkou. Vždycky mi chutnaly, tak jsem zkusila trochu jinou variantu s hořčicí a tymiánem. Musím říct, že je to opravdu povedené, moc mi to chutnalo. A až přijede manžel, bude mu chutnat stopro taky. K tomu šťouchačky se smaženou cibulku, no, co víc si přát.

14.4.2015 Doba přípravy: 45 min více info
Kuřecí křídla s chorizem a zeleninou z jednoho pekáče

Kuřecí křídla s chorizem a zeleninou z jednoho pekáče

Přináším vám zase jeden rychlý a jednoduchý oběd z jednoho pekáče. Což znamená, že nezašpiníte víc jak jedno prkénko a jeden pekáč. Chorizo patří k mým oblíbeným klobásám, kupuji si i salám, má skvělou chuť. Spolu s brambory, zeleninou i kouskem voňavého uzeného bůčku skvěle křidélka doplní. Někdo u křidélek odřezává špičky, já je nechávám, mám je ráda.

10.4.2015 Doba přípravy: 60 min více info
Gratinovaný voňavý tuřín

Gratinovaný voňavý tuřín

Tento recept vznikl tak trochu na základě francouzského pokrmu Tartiflette, což jsou gratinované brambory s aromatickým sýrem reblochon. Tuřín je celkem chuťově " nevýrazný ", což dovoluje trochu experimentů. Ještě bych pro příště zvolila určitě trochu čerstvého tymiánu.  Kdo má rád " voňavé " sýry, určitě si pochutná tak jako já.

9.4.2015 Doba přípravy: 60 min více info
Vaječno-bramborová polévka s koprem

Vaječno-bramborová polévka s koprem

Letošní Velikonoce máme teda vajec. A pořád nějak neubývají. Kluci jsou vždycky nadšeni, co jich vykoledovali, ale jíst už je pak moc nechtějí. Zvlášť, když je loupou a celé vejce je od nějaké barvy, třeba modré. Tak dneska jsem uvařila tuhle skvělou polévku. Chuťově je podobná kulajdě, ale ta klobáska tomu dodá šmrnc a manžel byl velmi spokojen, že nemusí z polévky lovit houby.

8.4.2015 Doba přípravy: 30 min více info
Velikonoční polévka s vařenými vejci

Velikonoční polévka s vařenými vejci

Tak už je to tady, kluci vykoledovali spoustu vajíček, tak se musí spotřebovat. Tahle polévka je rychle hotová a taková chuťově jarní. A pár vajíček ubyde.

8.4.2015 Doba přípravy: 30 min více info
Kuřecí játra po mexicku

Kuřecí játra po mexicku

Játra má buď někdo rád nebo je nemůže ani vidět, natož ochutnat. Zrovna tak ostatní vnitřnosti. Já mám játra ráda, stejně jako vařím ze srdce. I drůbky v polévce miluji. Jinak třeba brzlík, plíce, slezinu, mozeček, ledvinky u nás doma nejíme. Teda ledvinkovou omáčku bych si i dala, ale je s nimi moc práce, radši bych, kdyby mi ji někdo připravil. To bych si pak dala.

1.4.2015 Doba přípravy: 30 min více info
Kančí ragú

Kančí ragú

Kančí a i ostatní maso ze zvěřiny je velice zdravé a dietní, obsahuje minimum tuku, dokonce méně než maso kuřecí i králičí. Měla jsem doma ještě ořez z mladého kance, tak jsem zužitkovala na ragú. Můžete podlít klasicky červeným vínem, já jsem tentokrát zvolila panáka brandy a bylo to skvělé :-) Pokud se dostanete ke zvěřině, určitě vyzkoušejte, třeba i s tím vínem.

1.4.2015 Doba přípravy: 60 min více info
Hermelínový salát

Hermelínový salát

Hermelínový salát patří u mě k nejoblíbenějším. Dělám ho sice trochu jinak, než jak chutná koupený, ale je to prostě zase trochu jiná verze. Když mě honí mlsná, i koupený je dobrý.

1.4.2015 Doba přípravy: 10 min více info
Kuřecí krém s medvědím česnekem

Kuřecí krém s medvědím česnekem

Sluníčko už tahá svými paprsky medvědí česnek ze země. U nás jen na zahradě, kam jsem si zasadila pár cibulek, které se naštěstí docela rychle množí. Ovšem jsou místa, což všem ostatním závidím, kde jsou celé háje prorostlé touto skvělou bylinou s jemnou chutí a vůní česneku.

31.3.2015 Doba přípravy: 20 min více info
Máslo s medvědím česnekem

Máslo s medvědím česnekem

Medvědí česnek. Velké boom, které se projevuje bloudícími rodinami v dubových lesích s košíkem v ruce. Našli jste i vy to svoje pravé místečko?

31.3.2015 Doba přípravy: 10 min více info
Pečené tuřínové hranolky

Pečené tuřínové hranolky

Přináším vám další recept, jak využít kořenovou zeleninu tuřín. Hranolky připravuji stejně i z celeru, ale mohu vám s klidným svědomím říct, že tyto jsou o stupeň lepší.

27.3.2015 Doba přípravy: 30 min více info
Kotleta s balsamicovou cibulí

Kotleta s balsamicovou cibulí

Kotletu a krkovici mám z vepřového masa nejraději. Samozřejmě taky panenku :-) Připravuju ji většinou minutkově s nějakým dobrým sosíkem nebo marinuji a griluji. A protože miluji balsamico, dnes přišel na řadu při přípravě kotletky. Chuť omáčky je sladkokyselá, lehce slaná a pikantní. Takže pokud máte rádi tyto chutě, budu ráda, když vyzkoušíte a taky si pochutnáte.  Já jsem připravovala pouze 2 porce, kdyžtak přizpůsobte počtu strávníků.

27.3.2015 Doba přípravy: 30 min více info
Obrácený jablkový koláč s pudinkovým krémem

Obrácený jablkový koláč s pudinkovým krémem

Dnes jsem ze dvou různých receptů udělala na oslavu tento koláč nebo dort, jak chcete :-) Je velmi vláčný a šťavnatý, takže ti, kteří nemají rádi, když se jim "práší z nosu" (jak říká můj tatí :-D), si určitě pochutnají. A spotřebujete ze sklepa zase pár schovaných jablíček.
Možná se někomu bude zdát složitý se spoustou ingrediencí, ale není, nemusíte se bát. Já nejsem žádná pekařka - cukrářka a bylo to snadné. Pekla jsem v 30 cm dortové formě, pokud budete chtít na celý plech, zdvojnásobte všechny ingredience.

18.3.2015 Doba přípravy: 45 min více info
Vepřové pečené s fenyklem

Vepřové pečené s fenyklem

Vzhledem k tomu, že miluji fenykl v jakékoliv úpravě, zvolila jsem tentokrát pro realizaci recept Marcela Ihnačáka a udělala jsem dobře. Moc nám chutnalo. Jen jsem malinko upravila gramáže surovin, třeba cherry rajčat jsem dala mnohem méně, myslím, že by jídlo bylo od nich příliš kyselé ještě v kombinaci s vínem. Ale každý podle své chuti, vždyť recepty jsou o inspiraci.

17.3.2015 Doba přípravy: 90 min více info
Malinová vášeň s podmáslovými plačinkami

Malinová vášeň s podmáslovými plačinkami

Vynikající a vláčné palačinky připravované z podmáslí s malinami.

6.3.2015 Doba přípravy: 20 min více info
Rib eye steak s omáčkou z pečeného česneku

Rib eye steak s omáčkou z pečeného česneku

Aneb vysoký roštěnec, který je tak šťavnatý, že se bojíte zakrojit. Tento recept můžete podávat s čerstvou křupavou bagetkou nebo třeba pečeným bramborem. 

2.3.2015 Doba přípravy: 30 min více info
Květáková polévka s pečeným česnekem

Květáková polévka s pečeným česnekem

vegetariánský recept

Vyzkoušejte květákovou polévku se zajímavou chutí pečeného česneku, který by neměl především v chladném období chybět, jelikož je to přírodní obrana proti bacilům.

12.2.2015 Doba přípravy: 30 min více info
Pivní tataráček s křupavou bagetkou

Pivní tataráček s křupavou bagetkou

vegetariánský recept

U tohoto receptu nemusíte mít opravdu strach, že byste něco nezvládli. Je to taková rychlovka, že vám bude za pár minut líto, že jste již svou porci snědli.

11.2.2015 Doba přípravy: 10 min více info
Restovaná cuketa na slanině

Restovaná cuketa na slanině

Milujete cuketu a nemáte moc času v kuchyni experimentovat? Tak zkuste tento rychlo oběd, který můžete doplnit křupavou bagetkou. 

4.2.2015 Doba přípravy: 15 min více info
Voňavý divoký pekáč

Voňavý divoký pekáč

Takový pekáček plný chutí musíte milovat, to prostě ani jinak nejde. Bramborová kaše s máslem a sypaná jarní cibulkovou natí....už se vám sbíhají sliny? Sbíhají?

2.2.2015 Doba přípravy: 60 min více info
Kuřecí karbanátky se sušenými rajčaty a sýrem

Kuřecí karbanátky se sušenými rajčaty a sýrem

Tyto vynikající karbenátky můžete podávat právě s populárními celerovými hranolkami. 

2.2.2015 Doba přípravy: 45 min více info
Pantzarosalata - dvě varianty řeckého salátu z červené řepy

Pantzarosalata - dvě varianty řeckého salátu z červené řepy

vegetariánský recept

Předem musím napsat, že obě varianty jsou naprosto skvělé. Zařazuji navždy do svého jídelníčku. Inspirovalo mě hned několik zahraničních blogů. Snad si tyto "rychlorecepty" zamilujete stejně, jako já.

2.2.2015 Doba přípravy: 45 min více info
Tzatziki

Tzatziki

Tzatziki se dělají na vícero způsobů, ale myslím, že ten, co jsem dělala já, neurazí nikoho. Kombinace kopru, máty....to musíte vyzkoušet!

28.1.2015 Doba přípravy: 10 min více info
Vepřový gyros

Vepřový gyros

Gyros je jídlo, které je snad na každém rohu ulice. Však není nad domácí, který posunete rozhodně o dva levely výše. Kam se hrabe na fast foody!

28.1.2015 Doba přípravy: 20 min více info
Houbový "Stroganoff"

Houbový "Stroganoff"

Název Stroganoff jsem dala záměrně do uvozovek, tak doufám, že to tak bude chápáno.

27.1.2015 Doba přípravy: 30 min více info
Pečené celerové hranolky

Pečené celerové hranolky

Hranolky z celeru jsou vynikající. Můžete je podávat samotné jen tak s nějakým dipem, či jako přílohu k nějakému masu.

27.1.2015 Doba přípravy: 45 min více info
Bylinková omeleta s hlívou

Bylinková omeleta s hlívou

Rádi a vydatně snídáte? Pak tady máme tip pro Vás! Vaječná omeleta s hlívou Vás jistě zachytí a navíc báječně chutná.

22.1.2015 Doba přípravy: 10 min více info
Indická plněná aloo paratha

Indická plněná aloo paratha

Tento recept je od Slovenky žijící v Indii Michaely S. Samanth a moc jí za něj děkuji. Už jsem parathy několikrát jedla v indických restauracích a teď už vím, jak na ně i doma. Míšo díky!

14.1.2015 Doba přípravy: 45 min více info
Pohanková pomazánka s pórkem a šunkou

Pohanková pomazánka s pórkem a šunkou

Hlavní přísadou pomazánky je pohanka, která se řadí díky absenci lepku, jako vhodná pro bezlepkáře. Má významný zdroj rutinu (pružnost cév, snižuje cholesterol, prý váže na sebe vitamin C), pomáhá při imunitě, detoxu nebo psychické či fyzické námaze.

14.1.2015 Doba přípravy: 45 min více info
Kuřecí gratinované s hruškou, celerem a nivou

Kuřecí gratinované s hruškou, celerem a nivou

Jestli vás v kuchyni baví trošku experimentovat s chutěmi, tento recept je ten pravý. Kombinace hrušky, sýru a kuřecího masa, vás musí prostě okouzlit.

9.1.2015 Doba přípravy: 30 min více info
Hrachová kaše

Hrachová kaše

Aby vaření hrachu dlouho netrvalo, je lepší si koupit žlutý hrách půlený, který se nemusí před vaření několik hodin namáčet.

18.12.2014 Doba přípravy: 45 min více info
Vánočka

Vánočka

U nás se rozinky neuchytily, takže tuto Vánočku dělám bez nich. O to bohatěji můžete posypat Vánočku mandlemi. 

15.12.2014 Doba přípravy: více jak 90 min více info
Kančí roláda s masovou fáší

Kančí roláda s masovou fáší

Kančí maso v pomalém hrnci je bezkonkurenční. V podobě rolády si jistě pochutnáte. Kvalitní a hojný cibulový základ a čerstvý tymián udělají své.

11.12.2014 Doba přípravy: více jak 90 min více info
Kuře v cibulové curry marinádě

Kuře v cibulové curry marinádě

Kuřecí maso na cibuli, curry, česneku.....co vám budu povídat. Tento jednoduchý recept si musíte zamilovat, jako já.

5.12.2014 Doba přípravy: více jak 90 min více info
Staročeská křenová polévka

Staročeská křenová polévka

Tak jak je česnek přírodní antibiotikum, tak křen má též léčivé účinky. Věděli jste, že působí nejen pro lepší trávení, desinfekci, ale proti lupům? Můžete jim léčit i kašel společně s medem. My se však zahřejeme dobrou polévkou.

2.12.2014 Doba přípravy: 30 min více info
Hovězí cikánská pečeně

Hovězí cikánská pečeně

pomalý hrnec

Pomalý hrnec jistě už znáte, kdo ho nemá doma neokusí maso plné šťávy, křehkost a neuvěřitelnou chuť omáček. Hovězí dopadlo na jedničku a proto tento recept vřele doporučuji.

2.12.2014 Doba přípravy: více jak 90 min více info
Přírodní krkovička s celerovou remuládou

Přírodní krkovička s celerovou remuládou

Kousek krkovičky vyvážíme dobrou a zdravou přílohou z celeru, kterou jsem odkoukala od J.Olivera.

2.12.2014 Doba přípravy: 20 min více info
Hovězí steak "Stroganoff" (Stroganov)

Hovězí steak "Stroganoff" (Stroganov)

Spojení steaku a Stroganoffa (Stroganova) jsem viděla u kuchaře Romana Pauluse a moc se mi to líbilo. Proč krájet krásný kus masa na nudličky, když se do něj můžete pěkně zaříznout a chuť bude úplně jiná.

24.11.2014 Doba přípravy: 45 min více info
Játrová paštika s brandy a zeleným pepřem

Játrová paštika s brandy a zeleným pepřem

Miluji paštiku. Ale hlavně miluji domácí paštiku, která chutná samozřejmě nejlépe. Pokud byste neholdovali zelenému pepři, dejte třeba mandličky. 

18.11.2014 Doba přípravy: více jak 90 min více info
Golubce (plněné zelné listy)

Golubce (plněné zelné listy)

Golubce jsou velmi oblíbeným jídlem na Ukrajině a v Polsku. Tam se zelné listy plní nejen mletým masem, ale i již vařenou rýží. 

14.11.2014 Doba přípravy: 60 min více info
Pažitková žloutková polévka

Pažitková žloutková polévka

I přes málo ingrediencí má tato polévka vynikající chuť, takže kdo nezná, ať určitě vyzkouší.

10.11.2014 Doba přípravy: 30 min více info
Vejce Benedikt

Vejce Benedikt

Patří k jedné z vydatnějších snídaní. Jedná se o křupavou housku s plátkem šunky, zastřeným vejcem a holandskou omáčkou.

10.11.2014 Doba přípravy: 20 min více info
Špikované kuřecí na slanině a šalvěji

Špikované kuřecí na slanině a šalvěji

Šalvěje je spousta druhů. U nás je nejpěstovanější šalvěj lékařská. Používá se v kuchyni i pro medicínské účely, ve větší míře může být naopak toxická a škodlivá. Kdo by neodolal a přemýšlel, co s ní ještě....dejte, jak do omáčky, tak si vyrobte si třeba domácí krém.

29.10.2014 Doba přípravy: 45 min více info
Nakládaná sušená rajčata v olivovém oleji

Nakládaná sušená rajčata v olivovém oleji

Sušička je super záležitost, pro zpracování podzimní zeleniny či ovoce všeobecně. Tentokrát jsem se zaměřila na cherry rajčátka, které jsem poté naložila v olivovém oleji s čerstvými bylinkami, česnekem a kapary. K vaření a do salátu později, jak když najdete.

22.10.2014 Doba přípravy: 10 min více info
Trhané kuře s medovo-česnekovou omáčkou

Trhané kuře s medovo-česnekovou omáčkou

Máte rádi kuřecí prsíčka? Pokud ano, můžete je uvařit v pomalém hrnci, kde se můžete na šťavnatost kuřecího masa spolehnout.

16.10.2014 Doba přípravy: více jak 90 min více info
Propadlá pudinková buchta s jahodami

Propadlá pudinková buchta s jahodami

Buchta pěti barev, která je nejen vláčná, ale velice chutná.

7.10.2014 Doba přípravy: 60 min více info
Nakládaný hermelín se sušenými rajčaty

Nakládaný hermelín se sušenými rajčaty

Jednotlivé ingredience volte dle vašich chutí. U nakládaných jídel, nešetřete čerstvými surovinymi. Za pár dnů, se vám sklenice bohatě odmění.

6.10.2014 Doba přípravy: 30 min více info
Sýrové placičky s pórkem a brokolicí

Sýrové placičky s pórkem a brokolicí

Není placka, jako placka. Nadarmo se neříká, že v jednoduchosti je krása. Zvláště pak, když to výborně chutná.

2.10.2014 Doba přípravy: 30 min více info
Těstoviny s omáčkou z mascarpone, slaniny a cukety

Těstoviny s omáčkou z mascarpone, slaniny a cukety

Dneska jsem měla chuť na těstoviny, tak jsem si uvařila tento rychlý oběd. Omáčka na těstoviny byla opravdu vynikající. Volte těstoviny dle vlastního výběru. 

29.9.2014 Doba přípravy: 20 min více info
Řezy s tvarohovo-kokosovými kuličkami - "Ranní rosa"

Řezy s tvarohovo-kokosovými kuličkami - "Ranní rosa"

Tenhle recept jsem dělala ke svému svátku návštěvě. Musím říct, že jsme si opravdu všichni pochutnali. Budu ráda, když jej vyzkoušíte též. 

29.9.2014 Doba přípravy: 90 min více info
Krkovice pečená na klobásovém zelí

Krkovice pečená na klobásovém zelí

Skvělá souhra chutí vepřové krkovice, bílého zelí a pikantní klobásy....

24.9.2014 Doba přípravy: 60 min více info
Žampiony na slanině a majoránce

Žampiony na slanině a majoránce

Podáváme s pečivem, popřípadě s bramborami....

10.9.2014 Doba přípravy: 30 min více info
Pečená bylinková rajčata ve vlastní šťávě

Pečená bylinková rajčata ve vlastní šťávě

Používáme jako chuťovku třeba k sýrům nebo jako doplněk k masu či při pečení pod maso.

10.9.2014 Doba přípravy: více jak 90 min více info
Lilková pomazánka s hermelínem

Lilková pomazánka s hermelínem

vegetariánský recept

Skvělá pomazánka, se kterou překvapíte nejednu návštěvu....

10.9.2014 Doba přípravy: 30 min více info
Letní kuřecí kotlík s houbami a zeleninou

Letní kuřecí kotlík s houbami a zeleninou

Maso s houbami a zeleninou v jednom kotlíku.

9.9.2014 Doba přípravy: 30 min více info
Cuketa na mozeček se slaninou

Cuketa na mozeček se slaninou

Taky už vám dochází nápady, co vymslet z cukety? Zkuste ji připravit na mozeček....

3.9.2014 Doba přípravy: 30 min více info
Sladkokyselý rajčatový chilli džem

Sladkokyselý rajčatový chilli džem

Na recept jsem narazila na Prima Fresh, ale poměry surovin jsem si upravila k chuti své.

3.9.2014 Doba přípravy: 90 min více info
Cuketová omáčka

Cuketová omáčka

Urodily se vám na zahradě v hojném množství cukety? Připravte z nich omáčku, která se hodí na těstoviny, maso atd. Omáčku si můžete udělat i do zásoby.

15.8.2014 Doba přípravy: 45 min více info
Zapečené lilkové závitky

Zapečené lilkové závitky

Vyzkoušejte skvělý lilek plněný sýrem a rajčaty....

16.7.2014 Doba přípravy: 60 min více info
Žampiony v mletých koulích

Žampiony v mletých koulích

Ač to nevypadá, s mletým masem si můžete při jídle vyhrát.

5.6.2014 Doba přípravy: 45 min více info
Nejjednodušší tvarohové těsto na ovocné knedlíky

Nejjednodušší tvarohové těsto na ovocné knedlíky

Recept je z knihy Recepty z farmářského trhu a určitě se někomu bude hodit i z toho důvodu, že vám někdy třeba dojdou vejce. S těstem se velmi dobře pracuje.

5.6.2014 Doba přípravy: 30 min více info
Pikantní pivní pomazánka s hermelínem a šunkou

Pikantní pivní pomazánka s hermelínem a šunkou

Jaké jiné pohoštění k pivu, než pivní pomazánka....

5.6.2014 Doba přípravy: 60 min více info
Rebarborové koláčky s jahodami a jogurtem

Rebarborové koláčky s jahodami a jogurtem

Každý peče s rebarborou, tak ji zkuste i vy. Jahodová sezóna může začít přátelé!

5.6.2014 Doba přípravy: 30 min více info
Tyrolské Gröstle

Tyrolské Gröstle

V Tyrolských Alpách je tento pokrm všude, jak na svazích v restauracích, tak v podhůrských vesnicích. Najdete ho s mnoha obměnami, s vepřovým, hovězím i kachním restovaným masem. Někde přidávají do brambor majoránku, což je také výborné. Toto je jednoduchá, a mně nejvíc chutnající, varianta.

5.6.2014 Doba přípravy: 15 min více info
Štrůdl ze sendvičovače

Štrůdl ze sendvičovače

Vyzkoušejte nezvyklou přípravu štrúdlu, která trvá jen pár minut.

5.6.2014 Doba přípravy: 20 min více info
Sladkokyselý pikantní květák

Sladkokyselý pikantní květák

Zapomeňte na klasický obalovaný květák, zkuste ho upéct v troubě.

5.6.2014 Doba přípravy: 30 min více info
Skládaný jablkový koláč

Skládaný jablkový koláč

Čím více tvarohu dáte, tím bude koláč vyšší a pro milovníky tvarohu lepší.

4.4.2014 Doba přípravy: 45 min více info
Pikantní králík s omáčkou piri piri

Pikantní králík s omáčkou piri piri

Jako příloha se skvěle hodí například kuskus.

4.4.2014 Doba přípravy: 60 min více info
Plněné olihně s rajčatovou omáčkou

Plněné olihně s rajčatovou omáčkou

Máte rádi mořské plody? Určitě si pochutnáte.

4.4.2014 Doba přípravy: 20 min více info
Těstoviny se špenátem a čerstvým smetanovým sýrem

Těstoviny se špenátem a čerstvým smetanovým sýrem

Skvělá souhra chutí těstovin, špenátu a smetanového sýru.

4.4.2014 Doba přípravy: 30 min více info
Asijská kuřecí polévka s kukuřicí

Asijská kuřecí polévka s kukuřicí

Obměnou této polévky je místo kuřecího masa, maso krabí.

4.4.2014 Doba přípravy: 45 min více info
Králík s majoránkovou omáčkou

Králík s majoránkovou omáčkou

Omáčka provoněná čerstvou majoránkou....

17.2.2014 Doba přípravy: 90 min více info
Kachní prsa se zázvorovo-pomerančovou omáčkou

Kachní prsa se zázvorovo-pomerančovou omáčkou

Sladkokyselé chutě, které vás v doprovodu kachního masa mile překvapí.

17.2.2014 Doba přípravy: 30 min více info
Jemná cuketová omáčka s gorgonzolou

Jemná cuketová omáčka s gorgonzolou

Omáčka, která se skvěle hodí k těstovinám či masu....

17.2.2014 Doba přípravy: 20 min více info
Hovězí osso buco na víně

Hovězí osso buco na víně

Tenhle recept je ozkoušený a zaručený, doboru chuť!

17.2.2014 Doba přípravy: více jak 90 min více info
Hořčicová omáčka

Hořčicová omáčka

Další z chutných receptů na kuřecí maso.

17.2.2014 Doba přípravy: 45 min více info
Hejk s křenovou omáčkou

Hejk s křenovou omáčkou

Mořská štika není už u nás rarita, zkuste tento recept, je vynikající.

17.2.2014 Doba přípravy: 30 min více info
Koláč s lososem a mangoldem

Koláč s lososem a mangoldem

Když se řekne koláč, každý si představí všechno, jen ne tuhle slanou dobrůtku.

3.2.2014 Doba přípravy: 30 min více info
Lososový burger podle Zdeňka Pohlreicha

Lososový burger podle Zdeňka Pohlreicha

Rybí burger? Zase taková rarita to ve světě gastronomie není.

3.2.2014 Doba přípravy: 20 min více info
Grilované marinované žampiony

Grilované marinované žampiony

S chutnou limetkovou marinádou....kdo by odolal.

3.2.2014 Doba přípravy: 20 min více info
Čočkové ragú

Čočkové ragú

Pro milovníky čočky je tento recept, jako dělaný.

3.2.2014 Doba přípravy: 45 min více info
Červené pesto ze sušených rajčat

Červené pesto ze sušených rajčat

Ze sušených rajčat můžete připravit vynikající pesto, které výborně ochutí těstoviny.

3.2.2014 Doba přípravy: 10 min více info
Špagety s krevetami, cuketou a pestem

Špagety s krevetami, cuketou a pestem

Pestré těstoviny plné chutí....

3.2.2014 Doba přípravy: 30 min více info
Bulgurové kebaby nebo karbanátky

Bulgurové kebaby nebo karbanátky

Kebab či karbanátky?

3.2.2014 Doba přípravy: 30 min více info
Bramborová polévka s vejci a párkem

Bramborová polévka s vejci a párkem

Bramboračka plná chutí....

3.2.2014 Doba přípravy: 30 min více info
Bramboráky s hlívou nastavené kuskusem

Bramboráky s hlívou nastavené kuskusem

Tak trošku vylepšené bramboráky.

3.2.2014 Doba přípravy: 30 min více info
"Bramborový" salát bez brambor

"Bramborový" salát bez brambor

Bramborový salát trochu jinak, hlavní přísada - brambory totiž chybí. Nelekejte se i bez brambor, můžete připravit jako přílohu skvělý salát. 

3.2.2014 Doba přípravy: 30 min více info
Glazovaná uzená krkovice po asijsku

Glazovaná uzená krkovice po asijsku

Trocha Asie v naší kuchyni neuškodí, že?

17.1.2014 Doba přípravy: 30 min více info
Bramborové koláčky Cibuláčky

Bramborové koláčky Cibuláčky

Koláčky pro milovníky cibule....

17.1.2014 Doba přípravy: 45 min více info
Bramborový salát s lososem a mangoldem

Bramborový salát s lososem a mangoldem

Pokud nemáte mangold můžete použít špenát.

17.1.2014 Doba přípravy: 30 min více info
Platýz s omáčkou pesto

Platýz s omáčkou pesto

Pečený platýz s omáčkou provoněnou bazalkou....

17.1.2014 Doba přípravy: 30 min více info
Sicilský paprikový salát

Sicilský paprikový salát

Čím více barev papriky, tím pestřejší salát....

17.1.2014 Doba přípravy: 30 min více info
Mascarponové koláčky s jablky a citronovou glazurou

Mascarponové koláčky s jablky a citronovou glazurou

Vynikající jablečné koláčky s chutí citronu....

17.1.2014 Doba přípravy: 60 min více info
Tandoori kuřecí směs s cuketou

Tandoori kuřecí směs s cuketou

Podáváme s rýží posypané opraženým sezamem.

17.1.2014 Doba přípravy: 30 min více info
Krevety po thajsku

Krevety po thajsku

Milovníci krevet si určitě přijdou na své.

17.1.2014 Doba přípravy: 20 min více info
Telecí na šalvěji

Telecí na šalvěji

Myslím, že není třeba k tak jemnému masu přidávat žádné výraznější ingredience, bohatě postačí chuť šalvěje a vína.

 

17.1.2014 Doba přípravy: 60 min více info
Steak s rozinkovou omáčkou

Steak s rozinkovou omáčkou

Musím říct, že rozinky v tomto stavu mi chutnají velice, přestože jejich konzistenci v pevném stavu a v moučnících nevyhledávám.

6.1.2014 Doba přípravy: 30 min více info
Marinované mozzarellové balíčky

Marinované mozzarellové balíčky

Mozzarella ve slaninovém kabátku....

6.1.2014 Doba přípravy: 60 min více info
Uzená cibulačka se šalvějí

Uzená cibulačka se šalvějí

Trošku jiná cibulačka....

6.1.2014 Doba přípravy: 60 min více info
Penne s rychloomáčkou s kapary, ančovičkami a olivami

Penne s rychloomáčkou s kapary, ančovičkami a olivami

Jeden rychlý recept, který si určitě oblíbíte.

6.1.2014 Doba přípravy: 30 min více info
Pikantní avokádový dip se sýrem s modrou plísní

Pikantní avokádový dip se sýrem s modrou plísní

Avokádový dip můžeme podávat s kukuřičnými chipsy nebo s hranolkami z čerstvé zeleniny. S obojím chutná skvěle.

6.1.2014 Doba přípravy: 15 min více info
Indické cibulové smaženky (bhajis) s mátovou rájtou

Indické cibulové smaženky (bhajis) s mátovou rájtou

Cibule na indický způsob....

6.1.2014 Doba přípravy: 30 min více info
Mrkvový salát s klíčky s limetkovou zálivkou

Mrkvový salát s klíčky s limetkovou zálivkou

Klíčky zvolte dle svých chutí či možností....

6.1.2014 Doba přípravy: 15 min více info
Žampiony Wellington

Žampiony Wellington

Druhům náplní se meze nekladou....

30.12.2013 Doba přípravy: 20 min více info
Krkovice v máslové marinádě

Krkovice v máslové marinádě

krkovice, marinády, masa....toť hlavně na mém blogu.

30.12.2013 Doba přípravy: 45 min více info
Zatočený kefírový dort s jahodami

Zatočený kefírový dort s jahodami

Dort podáváme nejlépe pěkně vychlazený.

30.12.2013 Doba přípravy: 30 min více info
Tuňáková pomazánka s kapary

Tuňáková pomazánka s kapary

Slané kapary skvěle podtrhnou chuť pomazánky....

30.12.2013 Doba přípravy: 15 min více info
Omáčka z pečeného lilku

Omáčka z pečeného lilku

prostě skvělá omáčka k těstovinám.

30.12.2013 Doba přípravy: 30 min více info
Kuřecí jalapeňo enchiladas (zapečené)

Kuřecí jalapeňo enchiladas (zapečené)

Tak trochu ostřejší tortilly plněné kuřecím masem.

30.12.2013 Doba přípravy: 30 min více info
Mangové dortíky

Mangové dortíky

Nechce se Vám dělat s malými dortíky? Místo nich si můžete udělat jeden velký mangový dort.

18.12.2013 Doba přípravy: 30 min více info
Hermelín v kuskusové krustě

Hermelín v kuskusové krustě

Obalením v kuskusu jsem se inspirovala na stránkách Apetitu....

18.12.2013 Doba přípravy: 20 min více info
Jelení roštěnky alla Saltimbocca

Jelení roštěnky alla Saltimbocca

Typické italské jídlo pro Řím.

18.12.2013 Doba přípravy: 45 min více info
Mozzarella s pikantní gremolatou

Mozzarella s pikantní gremolatou

Podle receptu Nigelly Lawson....

18.12.2013 Doba přípravy: 10 min více info
Jelení steak s liškami a zeleným pepřem

Jelení steak s liškami a zeleným pepřem

Znovu jeden recept, který si najde jistě své obdivovatele.

18.12.2013 Doba přípravy: 20 min více info
Kuřecí nudličky s pomerančem

Kuřecí nudličky s pomerančem

Však už mě trošku znáte. Sladkokyselé maso, to je moje.

16.12.2013 Doba přípravy: 45 min více info
Chilli con queso

Chilli con queso

Kdo miluje ostřejší jídla, určitě si zamiluje tento vynikající dip chilli con queso znamená "se sýrem".

16.12.2013 Doba přípravy: 15 min více info
Hlíva zapečená s mozzarellou a gorgonzolou

Hlíva zapečená s mozzarellou a gorgonzolou

vegetariánský recept

Pokud máte rádi houby, určitě vyzkoušejte tento recept.

16.12.2013 Doba přípravy: 20 min více info
Portobello s karamelizovanou cibulí, nivou a hruškami

Portobello s karamelizovanou cibulí, nivou a hruškami

Vynikající plněné žampiony s nivou a hruškami.

16.12.2013 Doba přípravy: 30 min více info
Smetanové brambory s avokádem

Smetanové brambory s avokádem

Zpestřete klasické vařené brambory. Přidejte smetanu a avokádo a chutná příloha je na světě.

16.12.2013 Doba přípravy: 30 min více info
Řecká omeleta

Řecká omeleta

Barevná vaječná omeleta....

13.12.2013 Doba přípravy: 20 min více info
Vídeňské brambory

Vídeňské brambory

Zkuste obměnit a zlepšit klasické brambory. Přidejte smetanu, slaninu, cibuli a petrželku a zaručeně si na příloze pochutnáte víc, jako dříve.

13.12.2013 Doba přípravy: 30 min více info
Rychlé těsto na pizzu z domácí pekárny...

Rychlé těsto na pizzu z domácí pekárny...

Máte doma domácí pekárnu? Jestli ano, hurá do toho!

9.12.2013 Doba přípravy: 45 min více info
Žampiony s tvarohovou náplní

Žampiony s tvarohovou náplní

Zapečené plněné žampiony....

6.12.2013 Doba přípravy: 30 min více info
Středomořský rajčatový salát

Středomořský rajčatový salát

Salát s chutí středomoří....

6.12.2013 Doba přípravy: 20 min více info
Kuřecí s rychlou majoránkovou omáčkou

Kuřecí s rychlou majoránkovou omáčkou

Omáčka provoněná majoránkou, která se line a line a line.

2.12.2013 Doba přípravy: 20 min více info
Vylepšený zapékaný Croque Monsiuer

Vylepšený zapékaný Croque Monsiuer

Tento pokrm můžeme připravit večer, ráno jej dáte zapéci a máte během chvilky vydatnou snídani.

2.12.2013 Doba přípravy: 30 min více info
Těstoviny s pikantní klobásou a jemnou omáčkou

Těstoviny s pikantní klobásou a jemnou omáčkou

 Těstoviny se podávají ihned, jinak by se dalším ohřívání omáčka srazila.

2.12.2013 Doba přípravy: 20 min více info
Detoxikační salát z černé ředkve a řepy

Detoxikační salát z černé ředkve a řepy

Velice jednoduchý salát s detoxikačním účinkem....

2.12.2013 Doba přípravy: 15 min více info
Krkovička s pikantní paprikovou směsí

Krkovička s pikantní paprikovou směsí

Kdo má rád pikantní, jistě si přijde na své.

2.12.2013 Doba přípravy: 30 min více info
Lilkové závitky

Lilkové závitky

Podáváme třeba s pečivem nebo jenom se zeleninovým salátem.

2.12.2013 Doba přípravy: 30 min více info
Kotleta s karamelizovanou řepou a křenovým dipem

Kotleta s karamelizovanou řepou a křenovým dipem

Kotletka není nic zvláštního, ale v kombinaci s křenovým dipem a řepou, je to luxusní záležitost.

19.11.2013 Doba přípravy: 20 min více info
Červená zelnice z hlávkového zelí

Červená zelnice z hlávkového zelí

Polévka, která vás v chladných dnech zaručeně zahřeje....

19.11.2013 Doba přípravy: 30 min více info
Jemná šafránová omáčka na těstoviny

Jemná šafránová omáčka na těstoviny

Receptů je jak šafránu, ale omáček s ním už je poskromnu. Když se však rozhodnete, stojí to za to.

18.11.2013 Doba přípravy: 30 min více info
Karamelový větrník na plech

Karamelový větrník na plech

Milujete větrník a nemáte jich nikdy dost? Upečte si ho ve velkém a to rovnou na celý plech.

15.11.2013 Doba přípravy: 45 min více info
Králík s cibulovou omáčkou na víně

Králík s cibulovou omáčkou na víně

Máte rádi králičí maso? Tak to jste u toho správného receptu.

14.11.2013 Doba přípravy: 60 min více info
Kuřecí křidélka s tandoori cibulovým kuskusem

Kuřecí křidélka s tandoori cibulovým kuskusem

Křidélka s kuskusem, opravdu by vás to nenapadlo? Přesto je to super chutná kombinace.

11.11.2013 Doba přípravy: 30 min více info
Květáková polévka se slaninou

Květáková polévka se slaninou

Polévku dozdobíme slaninou....

6.11.2013 Doba přípravy: 45 min více info
Bramborový salát s cibulkami a pečenou makrelou

Bramborový salát s cibulkami a pečenou makrelou

I makrela s bramborovým salátem může přistát na vánočním stole.

5.11.2013 Doba přípravy: 45 min více info
Špikovaná zvěřina se šípkovou na pivu

Špikovaná zvěřina se šípkovou na pivu

Pokud máte možnost zvěřiny, určitě vyzkoušejte, nebudete litovat.

4.11.2013 Doba přípravy: 60 min více info
Čokoládovo-kávové créme brulée

Čokoládovo-kávové créme brulée

Vyzkoušejte recept na vynikající créme brulée s čokoládovo-kávovou příchutí. Je to taková kalorická lahůdka.

1.11.2013 Doba přípravy: 30 min více info
Telecí v rajčatové omáčce

Telecí v rajčatové omáčce

Našla jsem recept v Mezinárodní kuchařce ve španělské kuchyni, ale pokrm byl připravován z vepřového masa. Takže pokud někdo nemá možnost masa telecího, může připravit klidně třeba z vepřové plece.

31.10.2013 Doba přípravy: 60 min více info
Marinovaná kuřecí prsa s mrkvovým zelím

Marinovaná kuřecí prsa s mrkvovým zelím

Zkoušeli jste mrkvové zelí? Ne? Tak to děláte velkou chybu.

31.10.2013 Doba přípravy: 30 min více info
Palačinky s hruškovými povidly a tvrdým tvarohem

Palačinky s hruškovými povidly a tvrdým tvarohem

Milujete palačinky a už nevíte jak je obzvláštnit? Vyzkoušejte hrušková povidla a tvrdý tvaroh.

31.10.2013 Doba přípravy: 30 min více info
Propíchnutý palec marinovaný až po grilování

Propíchnutý palec marinovaný až po grilování

Inspirovala mě omáčka chimichurri, ovšem tam patří ještě fenyklová semínka a ta já nerada. A tak to chimichurri nazývat ani nebudu. Omáčku (marinádu) lze použít i na hovězí steak.

31.10.2013 Doba přípravy: 20 min více info
Pikantní krevety a cukety v curry

Pikantní krevety a cukety v curry

Pokud má někdo v oblibě kokosové mléko, báječně tento pokrm doplní a zjemní.

31.10.2013 Doba přípravy: 20 min více info
Hruškový koláč s ořechy

Hruškový koláč s ořechy

Milujete hrušky? Vyzkoušejte tento recept na hruškový koláč, kterému dodají tu správnou chuť ještě vlašské ořechy.

31.10.2013 Doba přípravy: 45 min více info
Rozpeky či vdolky

Rozpeky či vdolky

Jednoduchý recept od babičky. Upečte si tradiční vdolky, které jsou opravdu jednoduché na přípravu. Podávají se například k houbové omáčce, jako příloha.

14.10.2013 Doba přípravy: 45 min více info
Gratinovaný ostružinový pohár

Gratinovaný ostružinový pohár

Pokud máte rádi poháry, vyzkoušejte tento recept a připravte si gratinovaný pohár s ostružinami. Lehký dezert pro podzimní chvíle....

14.10.2013 Doba přípravy: 20 min více info
Řízečky v křupavém těstíčku

Řízečky v křupavém těstíčku

Máte rádi řízky? Zapomeňte tentokrát na klasický trojobal a obalte maso v chutném kořeněném těstíčku.

14.10.2013 Doba přípravy: 30 min více info
Telecí pečené s mrkví a zázvorem

Telecí pečené s mrkví a zázvorem

Kořenové zeleniny, není nikdy dost, proto jí nešetřete a dejte, co se vydá na pekáček.

14.10.2013 Doba přípravy: 90 min více info
Palce s pivní sladkokyselou omáčkou

Palce s pivní sladkokyselou omáčkou

Sladkokyselá harmonie s příchutí piva není vůbec špatná, ba naopak!

14.10.2013 Doba přípravy: 90 min více info
Lilkový "tatarák"

Lilkový "tatarák"

Tatarák trošku jinak.....

14.10.2013 Doba přípravy: 30 min více info
Kynutý ostružinový věnec

Kynutý ostružinový věnec

Recept jsem přejala, náplň jsem upravila. Původně tam byly maliny a v krému philadelpia nebo lučina, nebyl tam vanilkový cukr a citronová kůra. Takže každý ať se rozhodne, kterou variantu vyzkouší.

14.10.2013 Doba přípravy: 90 min více info
Křidélka pečená v meruňkové marinádě

Křidélka pečená v meruňkové marinádě

Meruňky trošku jinak. Ko má rád maso se sladčím doprovodem, určitě si přijde na své.

14.10.2013 Doba přípravy: 45 min více info
Uzená žebra pečená s dýní

Uzená žebra pečená s dýní

Podzimní dýňové nápady nesmí chybět v žádné kuchyni. Uvidíte, že si dýńové recepty opravdu oblíbíte.

14.10.2013 Doba přípravy: 45 min více info
Telecí medailonky s kaparovou omáčkou

Telecí medailonky s kaparovou omáčkou

Kapary, opomíjená přísada do omáček, která dodá jídlu tu správnou chuť.

14.10.2013 Doba přípravy: 45 min více info
Dýňová polévka s uzeným

Dýňová polévka s uzeným

Máte přebytek dýně a nevíte co s ní? Uvařte si z dýně vynikající polévku.

14.10.2013 Doba přípravy: 30 min více info
Cuketa na slanině s vejci

Cuketa na slanině s vejci

Milujete cuketu? Zkuste si tento recept na teplou snídani doprovázenou čerstvou pažitkou, která samozřejmě nesmí chybět.

14.10.2013 Doba přípravy: 15 min více info
Hanger steak s ostružinovou omáčkou

Hanger steak s ostružinovou omáčkou

"Veverka" s ostružinovou omáčkou musí nadchnout každého milovníka masa.

14.10.2013 Doba přípravy: 45 min více info
zpět na home stranu
Články
Moje rodinná kuchařka od Kerryann Dunlop z produkce Jamie Oliver´s Food Tube

Moje rodinná kuchařka od Kerryann Dunlop z produkce Jamie Oliver´s Food Tube

Tato kniha se ke mně dostala ještě před uvedením na trh z nakladatelství MLD Publishing s.r.o., které se věnuje tvorbě a propagaci knih a aktivit Jamieho Olivera a byla jsem požádána o sepsání pár vět k této krásné knize.

20.5.2015 více info
zpět na home stranu
Odběr newsletteru Chci pravidelně dostávat informace ze světa Pažitka.cz

Ochrana osobních údajů + Cookies (Nastavení cookie)

Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena

Making by McRAI